Към съдържанието

Снимка

Мнение за дрехи Harkila Pro Hunter wild boar...

• Моля, влезте за да отговорите
14 отговора на тази тема

#1 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 27 декември 2020 - 08:56

Нека колегите, притежаващи въпросният модел дрехи Harkila Pro Hunter wild boar или Harkila Wildboar Pro да споделят впечаталения, а именно: как се държат дрехите в дъжд, евентуално при преминаване през гъста растителност и всички други особености за моделите установени от практиката.
Наслука и бъдете здрави!

#2 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 508 Мнения:
  • Име:Димитър Фетфаджиев
  • Оръжие:CZ 455, ИЖ 27ЕМ, Piper Bayard, Glock 17L, Diana AR-8
  • Куче:Дратхаари
  • МПС:МБ, Нисан
  • ГрадИхтиман

Публикувано 27 декември 2020 - 09:00

Здрасти! Мога да ти споделя за Harkila Pro Hunter X. Опита ми с модела е от около една петилетка. Носил съм ги предимно като гонач.

Този пост е редактиран от митьо: 27 декември 2020 - 09:00

#3 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 27 декември 2020 - 09:57

Здравей колега,

Ще ми бъде полезна всякаква подобна информация, вече няколко пъти влизам в гората като гонач и след последните три излета, заради метереологичните условия бях подгизнал независимо от дрехите и обработката им с импрегнант.

Благодаря! 

#4 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 508 Мнения:
  • ГрадИхтиман

Публикувано 28 декември 2020 - 12:20

Като нови са ИДЕАЛНИ! Не пропускат вятър, вода и други незгоди (ползвам всичко с приставка PRO).

Ако искаш да си гонач и да ползваш дълго време първоначалните характеристики на екипа ще трябва да заобикаляш храсталака (шипки, къпини, глог и т.н) - колко и здрава да е материята, все някой трън прониква и дупчи мембраната (Горе-Тех-а) и след време започва да пропускат.

При обувките положението е аналогично - след време от триенето се износва мембраната и почва мокренето. Това е естествен процес и няма спиране - носиш ли, се износва.

За сушенето - никакво нагряване - далеч от радиатори, камини, огън и други подоби силни източници на топлина. Суши се в топла стая.

Самата материя/плат е с Кордура и е много здрав - до сега не съм ги късал, по-трудно се дупчат от гореизброените шипове, но се дупчат със съответните последствия. Преди носех военен камуфлаж и краката ми бяха све с тръни и кръв.

Вибран подметката е идеаклна за почти всякакъв терен, но за лед и мокри клони не става, да се внимава и с мокри камъни.

Моя извод е, че тези скъпи дрехи са за контета, дето стоят на пусия. Може и за туризъм.

Подобно писание/обяснение съм правил и другаде, но не ми се рови из форума.

Този пост е редактиран от митьо: 28 декември 2020 - 12:23

• n960 харесва това

#5 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 28 декември 2020 - 10:34

Благодаря за информацията колега,

Към момента слабото място в екипировката е панталона, въпреки, че костюмът който ползвам е нов и с много добри характеристики по отношение на воден стълб, много бързо се мокри и пропуска. Пробвах и с импрегнант за дрехи по съвет на продавача - без ефект.

По отношение на обувките засега съм намерил решение и краката винаги са ми сухи, независимо от водата, като последният път много валя. 

"Хванах" се за тези модели Harkila-та, заради описанието и добрите характеристики, но дали си заслужава?  :)

Весели празници!

#6 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 508 Мнения:
  • ГрадИхтиман

Публикувано 28 декември 2020 - 02:12

Весели на теб и всички колеги!

Успешна нова година! И дано да е без вирусна, без чумава  ибез син език, че ...

Според мен, за каквото и да се хванеш (марка и модел) нещата ще стоят по един и същ начин. Мембраната получили наранявания ще пропуска. Започнали да се протрива (примерно при ходене, като чорапите) ще пропуска.

Просто вечни неща няма! Гумите на колата се износват, накрайниците и те и най-различните железа се амортизират.

Според експлоатацията мембраните издържат около 4-6 години, независимо от вложените пари за покупката. Някои колеги си мислят, че като вкарат 1-2К в дрехи и ще ги носят без проблеми 20-30 години. Да, да, ама НЕ!

Ако има колеги, дето са експлоатирали дрехи и обувки с мембрани 7-8-10 години и са успяли да съхранят първоначалните им качества, могат да споделят опит.

• Skitnik харесва това

#7 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 28 декември 2020 - 08:33

Съгласен съм с теб.

Въпреки, че е писано по темата за дрехи и в други форуми, ще бъде полезно и други колеги да се включат с впечатления за дрехи и тяхната поддръжка.

#8 boyan stoychev

boyan stoychev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 808 Мнения:
  • Име:Boyan
  • ГрадКазанлък

Публикувано 29 декември 2020 - 07:02

Благодаря за информацията колега,

Към момента слабото място в екипировката е панталона, въпреки, че костюмът който ползвам е нов и с много добри характеристики по отношение на воден стълб, много бързо се мокри и пропуска. Пробвах и с импрегнант за дрехи по съвет на продавача - без ефект.

По отношение на обувките засега съм намерил решение и краката винаги са ми сухи, независимо от водата, като последният път много валя. 

"Хванах" се за тези модели Harkila-та, заради описанието и добрите характеристики, но дали си заслужава?  :)

Весели празници!

Дайте информация за марката на обувките.

Този пост е редактиран от boyan stoychev: 29 декември 2020 - 07:02

#9 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 29 декември 2020 - 08:25

Здравей колега,

Може би изказът ми не беше най-точен за обувките и сухите крака, но обувките са Мендл и то от нашенските. Обувките са на 2-3 сезона и след всеки лов ги подготвям за следващия ( почистване, импрегниране).

В този случай по-важни са чорапите. Преди 4-5 години случайно и с недоверие купих водонепроницаеми чорапи и ръкавици воден от любопитството, че "те такова животно нема". Да, ама не! Последните 3 излета бях подгизнал и под езика, обувките също бяха пропуснали, но заради чорапите краката ми бяха сухи, а комфорта от сухите крака е неоспорим. В момента се интересувам и от останалите компоненти на облеклото, за да имам още по-добър комфорт.

Този пост е редактиран от toniji: 29 декември 2020 - 08:27

#10 alexandro42

alexandro42

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 313 Мнения:
  • Име:Сашо Александров
  • Оръжие:Beretta 686, Winchester SX3, Browning MK3, ATA SP Fonex
  • Куче:Епаньол Бретон
  • МПС:Toyota LC 90
  • ГрадСофия

Публикувано 29 декември 2020 - 09:00

Здравей колега,
Може би изказът ми не беше най-точен за обувките и сухите крака, но обувките са Мендл и то от нашенските. Обувките са на 2-3 сезона и след всеки лов ги подготвям за следващия ( почистване, импрегниране).
В този случай по-важни са чорапите. Преди 4-5 години случайно и с недоверие купих водонепроницаеми чорапи и ръкавици воден от любопитството, че "те такова животно нема". Да, ама не! Последните 3 излета бях подгизнал и под езика, обувките също бяха пропуснали, но заради чорапите краката ми бяха сухи, а комфорта от сухите крака е неоспорим. В момента се интересувам и от останалите компоненти на облеклото, за да имам още по-добър комфорт.

След 2-3 сезона всички обувки пускат вода в обилна роса или мокри треволяци, пробвал съм какво ли не и какви ли не мембрани. Има и друго ако си без гети водата се стича по панталона и право в обувката, гумените ботуши не пускат вода, там пък се поти крака и ефекта е същият, а при студ и потни копита умираш от студ. Затова винаги в джипа са ми чифт обувки и ботуши, плюс два чифта термочорапи. Като пристигна на ловното поле решавам какво да сложа, а ако после съм подгизнал бързо се преобувам. В момента имам два чифта Maindl - летен и зимен вариант, трети сезон им е и летните почнаха да пускат.
  • баян харесва това

#11 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 29 декември 2020 - 09:46

И при мен нещата са същите, в гората влизам с едни дрехи, след това задължително се преобличам с други. Като гонач, вероятно поради вътрешно усещане за удобство предпочитам обувката, а на пусия ползвах и ботуши със вълнен чорап, при сухо време обувка и вълнен чорап или мерино. Сегашният ми комплект дрехи за гонач са със гети от кордура и нямам проблем със стичане на вода в обувките. При комбинацията обувка - водонепроницаем чорап съм със сухи крака независимо колко време съм шляпал в мокри условия. С оглед на модела обувки се определят и особеностите на защитната мембрана, което е важно за устойчовостта и по-добрата защита, но това е друга тема.

Този пост е редактиран от toniji: 29 декември 2020 - 09:48

#12 alexandro42

alexandro42

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 313 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 29 декември 2020 - 10:13

И при мен нещата са същите, в гората влизам с едни дрехи, след това задължително се преобличам с други. Като гонач, вероятно поради вътрешно усещане за удобство предпочитам обувката, а на пусия ползвах и ботуши със вълнен чорап, при сухо време обувка и вълнен чорап или мерино. Сегашният ми комплект дрехи за гонач са със гети от кордура и нямам проблем със стичане на вода в обувките. При комбинацията обувка - водонепроницаем чорап съм със сухи крака независимо колко време съм шляпал в мокри условия. С оглед на модела обувки се определят и особеностите на защитната мембрана, което е важно за устойчовостта и по-добрата защита, но това е друга тема.

Чел съм из планинарските форуми за обувките с гортекс мембрана като започнат да текат препоръчват пълнене на обувката с хладка вода и се оставя зс цяла нощ да се изтече водата, така се промивала мембраната от прах. Пробвал съм работи. Импрегнанти не ползвам, само миене с топла водичка и течен сапун. Импрегнанта според мен доскапва обувката.
За ботушите, с ботуши за 30лв не става, ползвам два чифта от Франкония, към 180 евро цена и са чудни, леки, държат глезена здраво, адски удобна анатомична подметка и не се пързалят по трева. Родих се ти казвам, правя преходи по 15км на яребичи лов в калта и краката ми се уморяват по-малко отколото с обувките. Недостатък е ако нагазиш в някои салкъми и отиде ботуша.

Този пост е редактиран от alexandro42: 29 декември 2020 - 10:13

#13 toniji

toniji

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 7 Мнения:

Публикувано 29 декември 2020 - 11:01

За ботушите...когато си тръгнал като гонач, а не на ловен туризъм и разходка, ще ти трябват за всеки лов нови ботуши поради изброените от теб причини...след първото влизане в къпиняка/драките и ще текат като лейка. :D

#14 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 508 Мнения:
  • ГрадИхтиман

Публикувано 30 декември 2020 - 12:47

Обувките ми Харки Про Хънтер ми протекоха на четвъртата година. Един или два пъти в сезона ги мажа с маста за кожа и набук и още толкова ги пръскам със спрей за отблъскване на вода.

Мендъл Вакума ми са на 3-4 излета и нямам оплаквания.

Вече нося гети на всякакъв излет и време, за да избегна замърсяване на вътрешността на обувката. То и преди не съм ги мърсил, но .... за по-сигурно.

В топло време използвам чорап Харкила Трапер, а в студеното с домашно плетен вълнен чорап.

Ботушите (неопренови) с всякакъв чорап и време потят, така че ги ползвам в краен случай. И пак с гети. По този начин не ги стягам отгоре, за да могат да изпаряват поне малко.

Този пост е редактиран от митьо: 30 декември 2020 - 12:49

• alexandro42 харесва това

#15 alexandro42

alexandro42

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 313 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 30 декември 2020 - 09:20

Преди 12-13 години, когато все още беше изгодно да се пазарува от Кабелас си бях поръчал едни гумени ботуши на една канадска фирма Kamik, бяха с някакъв дебел чорап вътре и произодителя прокламираше, че гарантирали топли крака до - 30 градуса. Е вярно си беше, няма студ с тия ботуши тоя чорап топлеше брутално и крака не се потеше, но! Единия ботуш в номер 45 тежеше 1350гр. Носих ги един сезон и ги подарих на един приятел. Щатските ловци казваха за тях, че ги ползвали дървосекачите в Канада.

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни

Change Theme!