Jump to content

Photo

Как да запазим кучето от топлинен удар

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Изтрит Потребител 2

Изтрит Потребител 2

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • Оръжие:Тръби разни в цолажи разнообразни
  • Куче:Епаньол Бретони-Ингри от Игнатов и Арес от Ингри
  • МПС:Муле - пикап Рейнджър

Posted 09 July 2013 - 09:54 AM

Симптоми на топлинен удар http://mpkucheto.com...-топлинен-удар/

Какво да правим при топлинен удар

http://mpkucheto.com.../топлинен-удар/

• nqkoiotnqkade and n960 like this

#2 slawi

slawi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 65 posts

Posted 09 July 2013 - 10:20 AM

...колкото и да обичаме кучетата си трябва да се "подчиним" на техните начини за оцеляване ,а не на нашите.

Най-трудните месеци са от 10,15 юли до 15,20 септември / в зависимост от месечните температури / те могат и да продължат до настъпване на по-хладния период.Куче от глад не умира,лично аз през този период 1 път в седмицата не го храня,като следя килограмите да са оптимални за кучето през този сезон.По-слаби,по-добре понасят жегите,водата и много ранните разходки са за предпочитане отколкото вечерните.

• krasi_75-berta and miko like this

#3 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 674 posts
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Posted 09 July 2013 - 10:51 AM

Да, лятото е много по важно да не го оставиш без вода. А храната и те самите си я намалят, като почнат големите жеги. И в кола без климатик, на горещото, аз не си вкарвам кучето.

#4 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Изтрит потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 978 posts
  • Оръжие:Тек и други
  • ГрадОт на майната си:)

Posted 19 July 2013 - 11:48 PM

Да запитам знаещите: Ако носим вода и често поим кучето има ли риск от топлинен удар или риска е само,ако го оставим жадно?

#5 Явор Боцин

Явор Боцин

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1,146 posts

Posted 20 July 2013 - 07:48 PM

Да запитам знаещите: Ако носим вода и често поим кучето има ли риск от топлинен удар или риска е само,ако го оставим жадно?

Има, обезводняването е само едната страна. То като удари жегата няма смисъл да тормозиш животното. Ловува се рано когато влагата от росата помага на носа на кучето. Топлинен удар може да получи, ако го оставиш в кола напечена от слънцето или го вържеш на слънце. Ако има водоем или дори по-дълдочка локва да се охлади е най-добре. Нося около 5л вода за кучетата и по едно шише 1л в торбите на гръб на терена. Като изгрее хубаво слънцето им давам по малко, но на често. Изсъхне ли росата спирам лова.

• nqkoiotnqkade and krasi_75-berta like this

#6 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2,585 posts
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Posted 21 July 2013 - 11:06 AM

Добре е и да се мокри по-врата.Дет се вика-намокряне на сънните артерии ;) .Хубаво би било,да не се претоварва кучето,защото съм виждал колеги,как кучето им спира да работи,но те продължават с лова и после,кучето им било виновно и не работило :angry: ...Водата е задължителен елемент от лова с кучето по-полето,но не трябва и да се прекалява с нея.Често,но по-малко умерено количество вода,защото колкото му се даде,толкова ще изпие.По-добре да се мокри по главата и врата често,отколкото да се прекалява с водата...Пазете "приятелите си" :)

• nqkoiotnqkade, val4ak, big and 1 other like this

#7 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 674 posts
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Posted 22 July 2013 - 02:24 PM

Кучето се охлажда с дишане. С дишане губи и най-много течности. Та, да пие често вода му помага, ма не стига. Пак може да прегрее.

• nqkoiotnqkade likes this

#8 val4ak

val4ak

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1,114 posts
  • Име:Иван
  • Куче:Умря

Posted 22 July 2013 - 07:10 PM

Добре е и да се мокри по-врата.Дет се вика-намокряне на сънните артерии ;) .Хубаво би било,да не се претоварва кучето,защото съм виждал колеги,как кучето им спира да работи,но те продължават с лова и после,кучето им било виновно и не работило :angry: ...Водата е задължителен елемент от лова с кучето по-полето,но не трябва и да се прекалява с нея.Често,но по-малко умерено количество вода,защото колкото му се даде,толкова ще изпие.По-добре да се мокри по главата и врата често,отколкото да се прекалява с водата...Пазете "приятелите си" :)

:5962bb18d0aff8d7b1a22b492ef7b49

Бих добавил,че е добре в месеците преди сезон,животните освен да бъдат в работно тегло според стандарта за породата а и да се вкарват в добра физическа кондиция,тоест да са натренирани достатъчно за да издържат предстоящите ловни излети и един вид да ги "удължат",когато е необходимо куче.Такива животни по мой наблюдения понасят жегите по-добре,като естествено се има едно на ум.Аз съм виждал животни,които буквално след 30 минути "пукат гумите" заради недостатъчно натренираност,посиняване на езици,помътняване и почервеняване на очите,подбити лапи и т.н и този фактор в комбинация с топло време е направо убиец и съсипва и кучето и лова.

По време на полски лов аз лично когато има възможност давам "почивка" на кучето от жаркото слънце,като го водя на час-час и половина за по 20-на минути на по сенчести терени като овощни градини или корий,където пийва водичка и презарежда батерийте.

• Изтрит Потребител 2, krasi_75-berta and n960 like this

#9 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2,585 posts
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Posted 23 July 2013 - 10:59 AM

:5962bb18d0aff8d7b1a22b492ef7b49

Бих добавил,че е добре в месеците преди сезон,животните освен да бъдат в работно тегло според стандарта за породата а и да се вкарват в добра физическа кондиция,тоест да са натренирани достатъчно за да издържат предстоящите ловни излети и един вид да ги "удължат",когато е необходимо куче.Такива животни по мой наблюдения понасят жегите по-добре,като естествено се има едно на ум.Аз съм виждал животни,които буквално след 30 минути "пукат гумите" заради недостатъчно натренираност,посиняване на езици,помътняване и почервеняване на очите,подбити лапи и т.н и този фактор в комбинация с топло време е направо убиец и съсипва и кучето и лова.

По време на полски лов аз лично когато има възможност давам "почивка" на кучето от жаркото слънце,като го водя на час-час и половина за по 20-на минути на по сенчести терени като овощни градини или корий,където пийва водичка и презарежда батерийте.

Да и това е важно,че кучето трябва да е в кондиция.Но,има колеги нямат много време да се занимават и извеждат на продължителна разходка.В такъв случай,когато виждаш,че кучето се затормозява не трябва да се пресилва.Това важи за първите ловове,след това постепенно си влиза в кондиция и работните качества се подобряват.Всичко това,зависи от собственика на кучето,а не да се иска максимума в началото на сезона.От друга страна много колеги загоряли за ловни подвизи,пренебрегват точно тези неща в началото на сезона.И се започва едно викане,псуване,удряне на кучетата,а това не е никак добре.Малко се позабравят и често го отнася кучето,а това е най-лошото за едно куче в началото на сезона.А,какво се случва с младите палета в началото,направо не ми се мисли.Това също е голям проблем за повечето колеги.Наслука и пазете помощниците си ;)

• Изтрит Потребител 2 likes this

0 user(s) are reading this topic

Change Theme!