Към съдържанието

Снимка

Рис

• Моля, влезте за да отговорите
67 отговора на тази тема

#1 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1270 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 28 януари 2019 - 11:06

Пуснах миналата седмица тези снимки във фейса :)

Прикачен файл  IMG_6072.JPG   50,73K   1 Брой сваляния

Прикачен файл  IMG_6073.JPG   59,83K   1 Брой сваляния

къде на майтап щото снимките не съм ги правил аз и естествено видно на снимката животното е рис. Съвсем друга тема е, че половината дето писаха не знаеха какво е това и го оприличиха едни на дива котка, едни на каракал - абе изобщо , мазалаяк.

Снимката дойде при мен през 2-ма човека. Животното верно е снимано - няма монтаж на снимката. Естествено няма как да кажа къде е правена снимката, но предвид че района на един мъжки може да стигне 100км, нищо чудно скоро да видим и на гонка :256605:

Вашето мнение по темата за тази хубава котка ? Някой да е виждал, камери и т.н. ? Доколкото знам Сърбия имат програма за разселване.

• Христо Христев, n960, jovani62 и 9 други харесват това

#2 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3543 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 28 януари 2019 - 11:22

Пуснах миналата седмица тези снимки във фейса :)

attachicon.gifIMG_6072.JPG

attachicon.gifIMG_6073.JPG

къде на майтап щото снимките не съм ги правил аз и естествено видно на снимката животното е рис. Съвсем друга тема е, че половината дето писаха не знаеха какво е това и го оприличиха едни на дива котка, едни на каракал - абе изобщо , мазалаяк.

Снимката дойде при мен през 2-ма човека. Животното верно е снимано - няма монтаж на снимката. Естествено няма как да кажа къде е правена снимката, но предвид че района на един мъжки може да стигне 100км, нищо чудно скоро да видим и на гонка :256605:

Вашето мнение по темата за тази хубава котка ? Някой да е виждал, камери и т.н. ? Доколкото знам Сърбия имат програма за разселване.

Интересно животно е, четох и аз коментарите във фейса, имаше желаещи да притежават този трофей нищо, че са няколко бройки в България, но може би те бяха защитници на сърните   :lol2:

• Дзверо, jovani62, Щирлиц и 4 други харесват това

#3 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3837 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Нямам....

Публикувано 28 януари 2019 - 11:27

Взе ми го от устата, бабичките в селото ще са щастливи, че няма сърни да им ядат фасула..... :D

• mir777 и Sandanski харесват това

#4 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5845 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 12:09

Балкански рис  https://bg.wikipedia...i/Балкански_рис

Интересно  дали снимките са на тукашни - местни рисове .... И дали има разселвани други под видове на европейския рис.

..... Всяко едно възстановяване на био разнообразието е нещо много хубаво .

• todor_gps и Sandanski харесват това

#5 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5845 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 12:32

Взе ми го от устата, бабичките в селото ще са щастливи, че няма сърни да им ядат фасула..... :D

Едва ли ..... сърните (възрастните)  са *голема хапка* за  риса.. :) ...По скоро  животинки с размера най много на заек и фазан .... :rolleyes:

..... Те сърните , щом вълците (четрикраки и двукраки)  не могат  да ги довършат..... :D

Този пост е редактиран от jovani62: 28 януари 2019 - 12:41

#6 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3837 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 12:37

Едва ли ..... сърните (възрастните)  са *голема хапка* за  риса.. :) ...По скоро  животинки с размера най много на заек и фазан .... :rolleyes:

Нека да ги набара като се ярят, да видиш к'во ша ги прави.....ярешкооо.... :hubbahubba:

П.С. Според мен хищниците най-много унищожават малките, подрастващите и яйцата ..... здравите полово зрели се спасяват успешно....

Този пост е редактиран от todor_gps: 28 януари 2019 - 12:40

#7 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 802 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka-T3 Lite;T3 Varmint-308win;T3 Lite-223rem;ИЖ-54;Winchester SX2;ЧЗ-452
  • Куче:Ваймаранер
  • МПС:TLC
  • Градградът на липите

Публикувано 28 януари 2019 - 12:44

Нека ги има , не съм против . Сега като напънат фльорците за каракалите , сервалите и пантерите и разните други котараци ще са навъдят .  :lol2:

• LyudmilLov, pile, Djaic и 2 други харесват това

#8 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 204 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 01:45

Интересно животно е, четох и аз коментарите във фейса, имаше желаещи да притежават този трофей нищо, че са няколко бройки в България, но може би те бяха защитници на сърните   :lol2:

И аз знам за един. Далече от Сърбия. Лично за себе си съм приел, че щом аз знам за 1, значи има и други. Просто са наистина много малко, рядко се срещат и си заслужават пазенето при тази ниска популация.

Наслука!

(не на рисове)  ;)

• n960, jovani62, Щирлиц и 4 други харесват това

#9 NBP

NBP

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 474 Мнения:
  • Име:Николай
  • Оръжие:.308
  • МПС:Subaru
  • ГрадСофия

Публикувано 28 януари 2019 - 01:56

Аз съм виждал еднократно преди 15-тина години и то в регион, който никога не съм срещал да се обсъжда.

#10 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 204 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 02:01

..... Те сърните , щом вълците (четрикраки и двукраки)  не могат  да ги довършат..... :D

Нека да ги набара като се ярят, да видиш к'во ша ги прави.....ярешкооо.... :hubbahubba:

П.С. Според мен хищниците най-много унищожават малките, подрастващите и яйцата ..... здравите полово зрели се спасяват успешно....

Според мен ловните умения на всички диви и скитащи котки се подцняват (както и популацията им). Имам възможност да вардя за хищници и в полето и високо в планината. Миналата година в планината на 4 различни пъти ми се случи скитаща (подивяла домашна котка) да прогони лисица от стръвта. Стават огромни и си идват направо на вмирисаното месо. А щом доминира над лисицата, не виждам причина да не се справя и с по-едра плячка от нормалната за една лисица. 

Та за риса - едва ли има животно до 20-30 килограма, което да го затрудни, а това включва  приплоди до една година на всичко + половината сърни.

Наслука!

Между другото да добавя - миналата година се виждам с приятел, който е ловен водач в едно от стопанствата в Родопите. Ааа, ууу, ловни мохабети, та му разправям за котките на варда. Той ми казва, че при него е имал случай да заложат цял кон за вълци. Идва си нормална котка, която почва да яде и през слабините се напъхва чак до стомаха.

• jovani62, LyudmilLov, elwix и 4 други харесват това

#11 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3837 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 02:21

И аз знам за един. Далече от Сърбия. Лично за себе си съм приел, че щом аз знам за 1, значи има и други. Просто са наистина много малко, рядко се срещат и си заслужават пазенето при тази ниска популация.

Наслука!

(не на рисове)  ;)

Наслука на стопанките им..... :lol2:

#12 Herzblock

Herzblock

Железен потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • Оръжие:{Руски Blaser-Иж18мн-223-308} & {турска Beretta 6/8 цола}

Публикувано 28 януари 2019 - 02:25

Не съм виждал рис на живо.  Но от това де съм гледал по телевизията мисля, че и кошута не би била голяма хапка за него.

Като съм виждал на живо- невестулка какво прави с 3кг. заек.

Този пост е редактиран от Herzblock: 28 януари 2019 - 02:27

#13 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 755 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 28 януари 2019 - 02:35

Имам някакъв спомен,че в миналото риса се е срещал доста често из Странджата,но впоследствие почти изчезва от нашите земи.Даже бях чел някъде,че по време оно другарите са решили да възстановят неговата популация с внос на рисове от братска Полша,като освен в Странджа,са мислили да пуснат няколко двойки в Рила и Стара планина.
  • jovani62 харесва това

#14 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5845 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 02:42

Имам някакъв спомен,че в миналото риса се е срещал доста често из Странджата,но впоследствие почти изчезва от нашите земи.Даже бях чел някъде,че по време оно другарите са решили да възстановят неговата популация с внос на рисове от братска Полша,като освен в Странджа,са мислили да пуснат няколко двойки в Рила и Стара планина.

.... Не знам в Полша какъв подвид са .... но според източници в нета , най много рисове в Източна Европа  има в Румъния.

Но те се водят Карпатски рисове.... :rolleyes:

• Sandanski харесва това

#15 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 02:48

В някои страни на западна Европа риса е бил изчезнал около 1900 г., по причини подобни като при нас. Една от тях е Швейцария, където обаче през 70-те год. започва реаклиматизация на вида. В момента има популация от около 150 риса обитаващи почти всички кантони. Започват и научни изследвания по вида. Ето по интересните за нас резултати от тях:
- Основна плячка: сърни и диви кози
- 1 рис за година изяжда около 50 бр. д. кози и сърни
- в ловната територия на риса популациите на горните 2 вида намаляват с около 30%
- ако не бъде безспокоен, рисът изяжда напълно своята жертва. Напр. сърна за около седмица.

В някои кантони с увеличени щети вурху дивеча и домашните животни, след натиск от страна на ловците и фермерите определени бройки рисове се дават вече за отстрел.
Наслука!
  • mir777, peneff, LyudmilLov и 5 други харесват това

#16 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2642 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 02:58

До колкото съм говорил със шведски колеги по темата рисове преди доста време. Рисовете са вредител в Швеция и се стрелят там, като такъв.

Много често в къщите влизали през отворените прозорци на кухните и отмъква ли храната, както и нападали домашни животни.

Така че винаги има тако и вако!

Този пост е редактиран от elwix: 28 януари 2019 - 03:00

• NBP и Stoqanov харесват това

#17 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 640 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 28 януари 2019 - 03:55

Миналата година в планината на 4 различни пъти ми се случи скитаща (подивяла домашна котка) да прогони лисица от стръвта. Стават огромни и си идват направо на вмирисаното месо. А щом доминира над лисицата, не виждам причина да не се справя и с по-едра плячка от нормалната за една лисица. 

Спомням си, като съм ходил като дете с татко на варда, носихме едни детски "хармоники" с нарисувано коте на тях, продаваха ги по панаирите. Като го стиснеш и мяуче. Е, с това се "викаха" лисици. Демек, лисиците нападаха домашни котки. Примамката работеше, и други съм чувал, че са я ползвали.

С което не казвам, че не е вярно това, дето го пишеш. Интересно е.

• NBP харесва това

#18 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 204 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 04:18

Спомням си, като съм ходил като дете с татко на варда, носихме едни детски "хармоники" с нарисувано коте на тях, продаваха ги по панаирите. Като го стиснеш и мяуче. Е, с това се "викаха" лисици. Демек, лисиците нападаха домашни котки. Примамката работеше, и други съм чувал, че са я ползвали.
С което не казвам, че не е вярно това, дето го пишеш. Интересно е.

Да, идват на звук на малко коте. Както и на прасенце, но като пораснат не ги закачат и двете.

Поздрав!

#19 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 28 януари 2019 - 04:50

Интересно е и нормално, и в нашенско да има рис, след като ги е имало, а и в съседите ни ги има.

Дано да са малко бройки, че както е видно от пуснатото от колегата- canidae, то .....?!

Преди години в едно от нашите ловни списания имаше много интересна статия подкрепена с научни изследвания и статистика на немски и американски учени, и посветена на т.н. домашна котка- скитаща, подивяла или кой както иска да я именува; колко милиона са и колко птици изяждат за една година.

#20 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4159 Мнения:
  • Име:Чавдар Пенков
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 28 януари 2019 - 05:28

Нека ги има , не съм против . Сега като напънат фльорците за каракалите , сервалите и пантерите и разните други котараци ще са навъдят .  :lol2:

Въобще, това доколкото знам е потайно животно и много темерут...

Пък в България почти е изчезнала естествената му хранителна база - като зайци и горски птици. Въобще, той - риса е по - северен тип.. 

:) По това, което съм чел и гледал има най - добрите "снегоходки" от всички хищници..

Не подценявайте, че в България има конкурент - вълка и бандите скитащи, подивели кучета, кои са не по - малко опасни...

Той не представлява никаква опасност за човека и ако се появи, само ще обогати нашата фауна...

Но за убийството на такова симпатично животно си трябва много пандиз и кютек...

Този пост е редактиран от Чавдар: 28 януари 2019 - 05:29

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!