Към съдържанието

Снимка

Първа или Втора фокална равнина!!

• Моля, влезте за да отговорите
122 отговора на тази тема

#1 Тодор Тодоров 9R

Тодор Тодоров 9R

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:
  • Име:ТОДОР КРАСИМИРОВ ТОДОРОВ
  • Оръжие:АТА АРМС НЕО 12/76, ИЖ 27М
  • Куче:Ловен Мелез
  • МПС:Дайхатсу Фероза
  • ГрадС. НОВГРАД

Публикувано 02 декември 2018 - 08:39

Здравейте колеги, дайте мнение при избора на оптика в коя фокална равнина трябва да е и защо!? Благодаря
Като цяло се колебая между 2 оптики.
Първата е VortexVIPER PST GEN 2 5-25X50FFP
А втората NikonMonarch 7 4-16х50 SF IL
Оптиката ще се ползва за лов на варда със калибър 308win.

Прикачени файлове

• Христо Пламенов харесва това

#2 Христо Пламенов

Христо Пламенов

Турист

• Ловец
  • Pip
  • 1 Мнения:
  • Име:Христо Христов
  • Оръжие:ИЖ-27М,BROWNING MAXUS,TIKKA T3X VARMINT/30-06
  • МПС:VW PASSAT(зелен)
  • ГрадПлевен

Публикувано 02 декември 2018 - 08:42

Здравейте колеги, дайте мнение при избора на оптика в коя фокална равнина трябва да е и защо!? Благодаря

Следя с интерес

#3 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3730 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 02 декември 2018 - 09:05

Имам прицели и в  двата варианта, но на друг производител  .. И двете стават, но тази във втора е по удобна . Целите са малки, често движещи се и се ловуват най често на намалена видимост .. Иначе най много хищник съм изрепал с твърда оптика - 7х50 .., въпрос на свикване ... 

За посочените, не мога да кажа нищо ..  Освен, че скалата на Никона е по удобна, за мен поне  ... 

Този пост е редактиран от ДБД: 02 декември 2018 - 09:08

#4 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3300 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 02 декември 2018 - 09:30

В случая Вортекса е с 5-кратно варио и с по-голямо увеличение от Никона . За по-далечна стрелба това са предимства.

Но вардите често са до сумрак и тогава , както е споменал и колегата ДБД , за мен по-удобна е втората фокална .

Още повече , че в 99% от случаите при лов , особено на варда , има възможност да се ползва далекомер и корекционните механизми.

Поздрави и наслука !

Този пост е редактиран от damian1: 02 декември 2018 - 09:33

#5 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2513 Мнения:

Публикувано 02 декември 2018 - 10:06

Всичко е въпрос на лични предпочитания. Дали е първа или втора фокална равнина и каква да е скалата според изискванията на ползвателя.

Оптики с първа фокална равнина са по скоро мода насадена покрай спортистите. Но когато имаш опит и с двете системи спокойно може да кажеш коя система е по удобна за теб лично.

Към момента според мен, което не го прави задължително да е така за другите. По удобна за ползване е оптика във втора фокална равнина.

Особенно ако се ползва за стрелба на далечни дистанции, където се работи с по-малки увеличения заради маранята.

А ако някой иска да измери разстоянието по скала и на втора фокална може да го направи на максимално увеличение в повечето модели оптики и това само, ако случайно си е забравил далекомера ;)

Още повече, че неточност при измерването при големи дистанции чрез оптиката са доста заради мараня, дебелина на скала и т.н и т.н.

Този пост е редактиран от elwix: 02 декември 2018 - 10:13

• LyudmilLov, old_hunter, damian1 и още 1 харесват това

#6 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3461 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Истърско +трицветно

Публикувано 02 декември 2018 - 10:07

Няма никакво значение за лов, къде е скалата, дали в първа или във втора фок. равнина. При евтините оптики при скала във втора фок. равнина може да има местене на попаденията при промяна на кратността, но тук няма такава опастност.

Избрал си две различни по предназначение оптики, едната си е тактическа оптика с Милдот скала в 1-ва фок. равнина и открити тумблери, и една типична ловна оптика за варда.

Имах Никон Монарх3 4-16, сега имамWeaver 5-20 в първа фок. за мен няма никаква разлика, единственото преимущество е Милдота, при правилна преценка по скалата можеш да стреляш без да въртиш тумблерите и спестяваш време, ако целта е неспокойна, а и можеш да ползваш скалата за оптичен далекомер, за грубо определяне на разстоянието.

П.С. Както се знае, света в който живеем не е идеален, това веднага ме навежда на мисълта, че еректорната тръба не се движи в идеалната линия, обезпечаваща идентични попадения при промяна на кратността, колкото и малки да са те, те неминуемо съществуват, в оптики със скала във втора фок. равнина, докато в първа фок. схемата на работа не предвижда никакви такива грешки.... :D

Този пост е редактиран от todor_gps: 02 декември 2018 - 10:35

• iterziev харесва това

#7 Тодор Тодоров 9R

Тодор Тодоров 9R

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:
  • Име:ТОДОР КРАСИМИРОВ ТОДОРОВ
  • Оръжие:АТА АРМС НЕО 12/76, ИЖ 27М
  • Куче:Ловен Мелез
  • МПС:Дайхатсу Фероза
  • ГрадС. НОВГРАД

Публикувано 02 декември 2018 - 10:29

Колега забравих да напиша, че ако избера вортекса ще е със ловна скала като на никона, до колкото разбрах я предлагат и със такива скала.
А монарха по принцип в комплекта е със открити тумблери мисля.

Благодаря за мнението :)

Този пост е редактиран от Тодор Тодоров 9R: 02 декември 2018 - 10:35

#8 vaskoamer

vaskoamer

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 918 Мнения:
  • Име:Васко Василев
  • Оръжие:Beretta
  • Куче:английски сетер
  • МПС:RAV-4
  • ГрадПлевен

Публикувано 02 декември 2018 - 10:45

Колега забравих да напиша, че ако избера вортекса ще е със ловна скала като на никона, до колкото разбрах я предлагат и със такива скала.

Съвсем скоро,прострелвах същия Вортекс,но със скала втори фокал  :)

Горещо препоръчвам!!!

#9 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3461 Мнения:

Публикувано 02 декември 2018 - 10:49

Според мен, този модел няма ловна скала, ......ловната скала няма никакви предимства пред Милдота, а ловна сала в 1-ва фок. е нещо доста грубо и дебело и не практично.

П.С. В разработването на скалите, без значение в коя равнина са, се вземат под внимание всички аспекти на стрелбата, така че, според мен, няма да имаш никакъв проблем при насочването и прицелването дори в сумрак.

Моята скала е в първа фок. и е с дебелина 3-3.5мм на 100м при всички увеличения и 3-3.5см на 1000м, .....

Този пост е редактиран от todor_gps: 02 декември 2018 - 11:03

#10 NICK77

NICK77

Въоръжен турист

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 410 Мнения:
  • Име:Николай
  • Оръжие:Tikka T3 Hunter.308,Иж-27
  • Куче:ЗСЛ
  • ГрадКазанлък,Пловдив

Публикувано 02 декември 2018 - 10:53

Според мен, този модел няма ловна скала, ......ловната скала няма никакви предимства пред Милдота, а ловна сала в 1-ва фок. е нещо доста грубо и дебело и не практично.

И не само според теб ...http://www.vortexopt...r-4-moa-reticle

Успех!

• todor_gps харесва това

#11 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3300 Мнения:
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • ГрадСофия

Публикувано 03 декември 2018 - 12:07

Едно предложение.

Ако ти е възможно , вземи двете оптики и погледай през тях , най- вече избери си цели на различни разстояния и връткай вариото . Сега се стъмва бързо , можеш да пробваш как ще са нещата и при намалена видимост .

Така най-добре ще разбереш кое ти пасва повече .

По отношение на коректноста на работата на оптиката ,.... едно от последните неща е в коя фокална равнина е .

Успех !

#12 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3461 Мнения:

Публикувано 03 декември 2018 - 12:08

FFP си е военна или тактикъл схема, защото, както казваше един полковник, като падне бомба в баката и си е евло мамата, или като загубиш далекомера или му падне батерията как ще мериш разстояния със скала във втора фок. равнина, като трябва да въртиш на мах. увеличение, а лятото дори и на 12х маранята е яка..... :D и до 250м на око, а после таблици за кратности или чрез наблюдение знаците на разривите, демек стреляш и гледаш къде падат куршумите и коригираш, ама как да разбереш колко в ляво и колко в дясно, като пак скалата не ти работи на междинните стойности, а на мах. всичко подскача..... :P

Аз на моята, като я прострелвам ми трябва бял лист с точка и от там на сетне меря по скалата и всичко става за секунди, не ме интересува на какво увеличение съм.

П.С, В скала FFP спокойно можеш да се насочиш в 1стотинка на 100м, друг е въпроса дали можеш да я удариш..... :D

а и с по-грубата скала по-лесно се насочваш, по-малко трепериш....

Този пост е редактиран от todor_gps: 03 декември 2018 - 12:14

• boyan stoychev и iterziev харесват това

#13 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3300 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 03 декември 2018 - 12:13

FFP си е военна или тактикъл схема, защото, както казваше един полковник, като падне бомба в баката и си е евло мамата, или като загубиш далекомера или му падне батерията как ще мериш разстояния със скала във втора фок. равнина, като трябва да въртиш на мах. увеличение, а лятото дори и на 12х маранята е яка..... :D и до 250м на око, а после таблици за кратности или чрез наблюдение знаците на разривите, демек стреляш и гледаш къде падат куршумите и коригираш, ама как да разбереш колко в ляво и колко в дясно, като пак скалата не ти работи на междинните стойности, а на мах. всичко подскача..... :P

Аз на моята, като я прострелвам ми трябва бял лист с точка и от там на сетне меря по скалата и всичко става за секунди, не ме интересува на какво увеличение съм.

Даааа... точно това ми се случи . Докато бях на лов,  на пусията падна бомба , изпадна ми далекомера , прасе бега и мени разстоянията :) ... абе мани .

Изпуснах го ... и ми дадоха двайсе години непоряд :D .

За това ,... от тогава ...само първа фокална :)

Този пост е редактиран от damian1: 03 декември 2018 - 12:13

• old_hunter, elwix и NBP харесват това

#14 5_AR

5_AR

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 03 декември 2018 - 01:37

Аз имам оптики и в двете фокални равнини, ползвам съм 4-16х50 във втора и 6.5-20х50 в първа.
Щом е за варда най-важното нещо ти е да има подсветка, моя леополд марк 4 няма и големи ядове бера нощем, нищо се не вижда от тънкото кръстче, дори и на х20 не мога да се прицеля както искам.
2.Ако имаш планове да стреляш и по-далеч, гледай да е в милирадиани, а не моа. Имах ги и двете, в моа се смята по-бавно и трябва повече мислене, не е интуитивно, пък на варда нямаш цялото време на света. Не знам какво наричаш ловна скала, но през 0.5 радиана е супер.
3. Ако плануваш да стреляш надалеч, да правиш корекции и т.н.първа фокална ще ти спести главоболия. Ако нямаш такива амбиции, все тая какво ще вземеш :D, даже е по-добре втора равнина, че всеки път картинката еднаква и не се бъркаш.
Днес като пукна зората на съмване, ме свари по едни поляни в планината, чаках вълци, до към 250м дистанции. Мислих си кои са важните неща за успеха на цялата работа - трябва да ти кажа, че оптиката беше от последните ми грижи :)
  • ДБД, Христо Христев, DrOhboli и 8 други харесват това

#15 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3461 Мнения:

Публикувано 03 декември 2018 - 09:11

Даааа... точно това ми се случи . Докато бях на лов,  на пусията падна бомба , изпадна ми далекомера , прасе бега и мени разстоянията :) ... абе мани .

Изпуснах го ... и ми дадоха двайсе години непоряд :D .

За това ,... от тогава ...само първа фокална :)

"Няма никакво значение за лов, къде е скалата, дали в първа или във втора фок. равнина."....... "FFP си е военна или тактикъл схема"

Имаш нещо против или да вадя томахавката...... :D

Няма нищо по-модерно в FFP, даже тя е по-старата схема, според мен е и по-практична.......като знам как забравям гонгове, далекомери, бинокли,.....

А и професионално в зората на моята проф. кариера лазерните далекомерите още не бяха навлезнали и оптичните далекомери си бяха интегрирани във всички зрителни тръби и на нивелири и на теодолири......така, че аз съм и проф. обременен..... :D

П.С. Ти както си с 300WM и изпъната траектория, на средни дистанции 15м в разстоянието въобще не те бъркат, и с малко тренировки даже не ти трябва лазарен далекомер.....

Този пост е редактиран от todor_gps: 03 декември 2018 - 09:35

• Sandanski харесва това

#16 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2513 Мнения:

Публикувано 03 декември 2018 - 10:44

Сега след като се начетох на всякакви мнения, къде свързани с реалнините условия лов, стрелба по мишени до теоретични приказки в кръчмата.

Редно е да напиша от личен опит какво съм установил за мен без да казвам нищо лошо и за двете системи. Всяка си има силни и слаби страни.

Понеже както казах имам и двата вариянта и лично за мен е по удобна скала във втора фокална равнина.

1. В малките увеличения човек страда с оптика в първа фокална равнина и особено при слаба осветеност. Какво ще измери човек, ако не вижда добре скалата.

2. До свикване е как се мери разстояние на втора фокална равнина. Освен на голямо увеличение може да мериш бързо и на по-малките. Има производители, които на такива оптики пишат само кратните увеличение в които има точно измерване със съответното умножение.

Пример оптика с увеличения от 4 до 16 т.е. 4 кратно. На 16 милдот-а отговаря 1:1. На 8 е 1:2, на 5.3 е 1:3 и на 4 е 1:4.

3. Ако ползваш термо или нощна насадка те всичките работат само на ниските увеличения (максимум до х6). Т.е. оптика в първа фокална равнина е напълно безполезна при ниските увеличения заради малкта скала и "шума" които вкарва нощния уред или термото.

4. Стрелбата за прецизност на близки дистанции е дразнеща през първа фокална заради уголемената скала. Докато една финна скала във втора ще си запази елегантния размер и при максимално увеличение х25 и нагоре.

5. Стрелбата на дълги разстояние ми е по удобна с втора фокална равнина, защото скалата си запазва размера и при ниските увеличения, както написах преди.

Всичко според мен е до това кой как е свикнал, какви изисквания има и какви случай иска да покрие. ;)

Този пост е редактиран от elwix: 03 декември 2018 - 10:58

• Иван Кючуков, bat-kiffi, DrOhboli и 5 други харесват това

#17 socialnia

socialnia

Хищничар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 609 Мнения:
  • Име:Димитър
  • Оръжие:Blaser R93; CZ 452 - 2E ZKM LH AMERICAN Cal. 17HMR
  • Куче:Дратхаар; Ягдтериер
  • МПС:Nissan Patrol
  • ГрадПавликени

Публикувано 03 декември 2018 - 03:06

Може да се каже, че писателствуващите преди мен са дали отговор на въпросите които Ви интересуват.  Аз мога само да добавя, че избраните от Вас оптики са далеч от личните ми разбирания за добър прицел. Това наистина обаче е съобразено със значителна част от личния бюджет, и ако разполагате с повече средства се насочете към серия Razor на Vortex, ако държите на тази марка. Никона отпада моментално (тази фирма е по- добра в едни други продукти) всички прицели на тази марка са изцяло любителски (е имат и една black серия, ама още я няма по нашите земи, пък и цената й говори що за стока е), и мен лично хич не ме радват. Просто са си допълнили портфолиото. На цена малко по - висока от серията PST на Вортекс може да придобиете Kahles K 312 или Steiner M серия 3-15х50, там нещата се движат в изключително положителна посока. Ако не желаете да олеквате с толкова средства ще Ви спомена прицелите на SWFA там пък съотношение цена/качество е изцяло в полза на качеството. Ако не сте я чували тази фирма има къде да се прочете достатъчно, нужно е владеене на английски което не вярвам да Ви затрудни. Там обаче има особености, и за варио прицел с подсветка на тази фирма са неободими 1000+ $ и последващо пренасяне през граница отвъд океана. Фиксираните им прицели са отличен избор, но там пък има други неща характерни за този тип система. За добро или зло съм максималист и не е необходимо да приемате моите съвети за отправна точка. Аз също имам различни прицели, но от евтините съм се спрял на SWFA, а от по - високия клас имам едни други. Естествено съм ползвал и Вортекс и Никон както и всякакви други знайни и незнайни оптични играчки. Вие си преценете, но от оптичната система не бива да се пести. Аз ежедневно се сблъсквам с мнения на ползватели, че оптиката не е необходимо да е нещо повече от тръба с джамове и светеща лампа по възможност на скалата. Всичко друго било пълнело джобовете на производителите. В днешно време посредствените производителите съумяха да конструират прицели със съвременен и привлекателен дизайн, който привлича и изкушава слабо запознатите с тази материя клиенти. В това също няма лошо, защото просто такива са правилата на свободния пазар. Закупуването на подобен продукт обаче си е грешка както и да се погледне. Не, че посочените от Вас прицели мога да причисля към тази категория, но за мен са грешно изхарчени пари. Просто е необходимо още малко дофинансиране за да се купи наистина добър оптичен уред. Избора обаче си е изцяло Ваш, което не бива да ви притеснява относно бъдещата покупка на оптичната система.

Този пост е редактиран от socialnia: 03 декември 2018 - 03:27

• n960, DrOhboli, ickata 671 и 5 други харесват това

#18 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3300 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 03 декември 2018 - 03:34

"Няма никакво значение за лов, къде е скалата, дали в първа или във втора фок. равнина."....... "FFP си е военна или тактикъл схема"
Имаш нещо против или да вадя томахавката...... :D
Няма нищо по-модерно в FFP, даже тя е по-старата схема, според мен е и по-практична.......като знам как забравям гонгове, далекомери, бинокли,.....
А и професионално в зората на моята проф. кариера лазерните далекомерите още не бяха навлезнали и оптичните далекомери си бяха интегрирани във всички зрителни тръби и на нивелири и на теодолири......така, че аз съм и проф. обременен..... :D

П.С. Ти както си с 300WM и изпъната траектория, на средни дистанции 15м в разстоянието въобще не те бъркат, и с малко тренировки даже не ти трябва лазарен далекомер.....

Не , не , нямам нищо против :) , просто се замислих колко пъти на варда не съм могъл да ползвам далекомер или да не знам разстоянията в периметъра дето ще стрелям :), ...николко :) . Случвало ми се е при лов на ход из гората да стрелям без да имам време за корекции , но не и да нямам 5 секунди да вдигна далекомера и да видя разстоянието .
Сега освен да се оправдая за пропуските , че съм бил с втора фокална :) ?!.
Инак има значение оптика в коя фокална ще избереш за лов , според това коя ти е по-удобна .
Но ако се готвиш за вариант при който ще ти изпадне далекомера , ще има мараня , животното ще е на зор, района непознат и т.н. и т.н. ,... Взимай една в първа фокална и няма да има проблеми :) .
  • todor_gps харесва това

#19 5_AR

5_AR

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 03 декември 2018 - 04:17

Социалния е написал хубав пост, браво.
Дамяне, за меренето по скала, колко бързо и точно става да го оставим без коментар :D но ако се ползва оптиката за стрелба на средни и далечни дистанции често, първа фок има предимства и то в условията на дефицит на време, когато не може с кликове и трябва по скала. Даже лайка, а може и други, имат далекомер, който изчислява корекцията и реално за секунди може да пресегнеш и по-далеч. Добичето може и да е в движение.... просто не мислиш излишни неща.
След 10год ползване на оптики във 2ра,много бързо привикнах на 1ва фок - що ли? Преди няколко месеца бях включен в работна група, да тестваме няколко пушки точност и прецизност на 100м и след това на дистанции до към 900м. Оптиките бяха в 1 фок и бих казал със сравнително дебели кръстове на макс увел, но това не попречи, нито създаде дискомфорт.
  • todor_gps харесва това

#20 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2163 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер и иж..
  • Куче:Дратхаар и Пойнтер
  • МПС:НЛО

Публикувано 03 декември 2018 - 04:57

Социалния е написал хубав пост, браво.
Дамяне, за меренето по скала, колко бързо и точно става да го оставим без коментар :D но ако се ползва оптиката за стрелба на средни и далечни дистанции често, първа фок има предимства и то в условията на дефицит на време, когато не може с кликове и трябва по скала. Даже лайка, а може и други, имат далекомер, който изчислява корекцията и реално за секунди може да пресегнеш и по-далеч. Добичето може и да е в движение.... просто не мислиш излишни неща.
След 10год ползване на оптики във 2ра,много бързо привикнах на 1ва фок - що ли? Преди няколко месеца бях включен в работна група, да тестваме няколко пушки точност и прецизност на 100м и след това на дистанции до към 900м. Оптиките бяха в 1 фок и бих казал със сравнително дебели кръстове на макс увел, но това не попречи, нито създаде дискомфорт.

На 22-ри ще демонстираш ли нагледно? :D

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!