Към съдържанието

Снимка

Лова в България и чужбина

• Моля, влезте за да отговорите
48 отговора на тази тема

#1 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3660 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 22 януари 2013 - 05:13

Предлагам тук в тази тема да опишем знанията си по въпроса какъв е лова в България, чужбина и неговите различия, в реалните условия на лов, стопанства и полаганите грижи за дивеча.

#2 Валентин Стефанов

Валентин Стефанов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Валентин Стефанов

Публикувано 12 февруари 2013 - 12:23

Никой не зафаща тук да понапише нещо?.......ами тогава аз да драсна някой ред,.... Лов е имало ще има и за напред,а и в днешно време с все по новите възможности за комуникации това се улеснява и ако не сме някаде на реален лов ,то може виртуално да участваме,.... Аз ловувам от дестина години в Германия,а и последните там живея.Не твърдя ,че съм голям ловец,а и че много познавам немския лов. Но ще се опитам да разкажа това което знам и да го съпоставиМ с нашия........ Като разбирайте неагитирам никого да ловува в Германия,тук няма нещо различно ,което да е по-голяма тръпка от нашия лов. Бих агитирал за лов пр. в Африка,че на мен тая година пак ми се ходи....... Та лова тук по немско: Да започна с курса за ловец,....Доста труден ,сериозен и излишно отежнен и оскъпен.Но затова пък динамичен и практичен...... ;) Струва от 1500до 3500евро,в зависимост от каде ,как и кога го караш.Кара се от 3 седмици до 1год. Но се предобива право на лов , с билет важащ тук и по цял свят и оръжеен паспорт,важащ също навсякаде .Има право КНО,2 пистолета и 2револвера.За пушки,....докато има място в оръжейната карта. Лова е устроен доста по различно от у нас ....Има ловни стопанства ,часни и държавни,има зони защитени за дивеча и ловните райони ок.населените места. За часните е ясно няма нужда да се коментира. При държавните се стопанисва гората и дивеча,....сече се постоянно и се отстрелва дивеч постоянно.Но има плановоет и контрол,а също и някои от проблемите които ги има и при нас,.... Интересното е при т.н.ловни райони/ревири/около населените места. Това са ловни терени разделени на няколко ловища ок. едно селище ,които се отдават на 1,2 или повече ловци,за определено време и такса на година .Която е от 1500до 10-12000 евро,зависи от категорията на ревира. Ловците са еднакво отговорни или само някои,а другите идват като гости или приятели,някаде има такса някаде не,... Собствениците отстрелват дивеча и продават месото,а госта ловува и получава само трофея. Ловува се цялата година ,всеки ден ,сутрин ,вечер и нощем. Като се спазват забрани за сръндак,женски и хишник в размножителния период. Ловни обекти са Диво прасе ,елен/лопатар и благороден/,сърна ,заек,муфлон,д.коза,.... пернати са фазан ,яребица,патица,гъска,гълаби Хишник,лисица,язовец,енотовидно куче,някои дребни порови,....има рис ,но е забранен,а вълци се опитва постоянно да се разселят,безуспешно,.... Поради гъстата населенодт на страната,дивеча е по-близо до нас.места,по привикнал с присъствие на хората и машините. Ако ловния ревир има и земеделски земи,ловците са длъжни да опазват посевите,като редуцират бройката на дивеча,ако ли немогат им се пращат профисионални ловци ,да извържат отстрела,като ловците плащат разходите и щетите на земеделците. Лова се провежда предимно с отстрел от чакало/вишка,също на ход или на изчакване,по рядко заради безопасноста. Организират се често и лов на гонка ,предимно зимните месеци,като този лов е много атрактивен с всичките церемонии и ритоали,....които сме гледали из нета. Има и друг лов,често се практикува ,когато се жънат нивите с рабица,слънчоглед и царевица,да се заградят от ловци и да се стреля на излязъл дивеч само на чистото в обратна посока на нивата. Това е основно.Има и много детайли,но при интерес бих ги споделил. Надявам се и други колеги да се включат. :D ;)

Прикачен файл  Saoh.jpg   25,57K   2 Брой сваляниятака е след лов,отстрела в месарницата....

Този пост е редактиран от Валентин Стефанов: 12 февруари 2013 - 12:35

• mir777, m_h и canidae харесват това

#3 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 20 декември 2017 - 09:37

Ловувах преди седмица на гонка в район на запад от "изтока". Преди началото-нормалните проверки на билетите и документа за успешно преминат курс за стрелба по бягащ глиган. Последваха указанията за безопастност и накрая ни уведомиха, че максималното разтояние за стрелба е 60 метра, както и че при "лош" изстрел ловецът ще бъде помолен да си закупи сам дивечът. Допълнително да добавя, че се ловува само с безоловни куршуми в целия окръг.
Аз и още един колега си купихме по една сърна. Останалите, може да сте сигурен, са били отлично подготвени за продажба на някои ресторант или месарски магазин.
По разсъжденията Ви за снимките: В Швейцария знаете, всички важни решения се взимат с референдум. И преди години на някои хора явно нещо не им е харесало в нас ловците и са инициирали референдум за забрана на лова от частни лица. Речено сторено и взели, че спечелили и сега в кантона се ловува само от професионални ловци. Такаа, само, че напоследък се чуват все по гръмки гласове и в кантон Цюрих за инициирането на подобен референдум.
Наслука!

#4 jovani62

jovani62

dounshifter

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 6913 Мнения:

Публикувано 20 декември 2017 - 09:48

Има доста писано по въпроса , но е разхвърляно в различни теми. Аз няколко  пъти съм присъствал на лов в чужбина в три различни страни. Имам и доста познати ловци (чужденци).

Не бих заменил лова в *белите държави* с нашия.

• zkk и Stoqanov харесват това

#5 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 20 декември 2017 - 12:31

Живеем в динамично време, само като си помисля колко неща се промениха в лова отпреди 20 години... и още ще се променят. Много колеги са на мнение, че лова е даденост и никой няма право да им се бърка в практикуването на това хоби. Да, но нашето хоби не е като да си събираш пощенски марки, а е свързано с личи, държавни, NGO и т.н. интереси. Често пренебрегваме силата на медиите и общественното мнение и в тази връзка е добре да сме по- подготвени и ако трябва да изпреварваме събитията.
Иначе, идеята на колегата редполагам, е да се запознаят колегите с традициите и особенностите на лова в другите страни на Европа. Всеки може да ползва, това което намира за положително и полезно и обратно.

Наслука!
  • ЛЮБИТЕЛ и piri харесват това

#6 djumaliev

djumaliev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 55 Мнения:
  • Име:Иво
  • Оръжие:Ижаци
  • Куче:Кучка
  • МПС:Много Грозен Опел
  • ГрадТърговище

Публикувано 20 декември 2017 - 06:58

Аз и още един колега си купихме по една сърна...

В смисъл,неточни изстрели, или просто решихте да си купите?

#7 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 20 декември 2017 - 07:24

В смисъл,неточни изстрели, или просто решихте да си купите?

Лошо пласиран изстрел по бързо бягаща сърна от моя страна. В такъв случай дивечът става трудно продаваем. Много колеги тук избягват стрелба по бързо бягащи сърни. Ако бягат по- спокойно някои практикуват леко подсвиркане, което в повечето случаи кара животното да спре и така възможност за точен изстрел. На една от гонките, сърните бяха забранени и естественно точно тогава през мен минаха 6 броя. На 4 от по-бавните им свирнах и 3 спряха макар и за секунда или две.
  • djumaliev харесва това

#8 jovani62

jovani62

dounshifter

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 6913 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 09:11

Ловувах преди седмица на гонка в район на запад от "изтока". Преди началото-нормалните проверки на билетите и документа за успешно преминат курс за стрелба по бягащ глиган. Последваха указанията за безопастност и накрая ни уведомиха, че максималното разтояние за стрелба е 60 метра, както и че при "лош" изстрел ловецът ще бъде помолен да си закупи сам дивечът. 
Аз и още един колега си купихме по една сърна. Останалите, може да сте сигурен, са били отлично подготвени за продажба на някои ресторант или месарски магазин.

Наслука!

Здравейте колега ,

би било интересно за българските ловци да узнаят от първа ръка за стойноста

на ловуването в тази  държава която е на запад от изтока ?

Годишни такси за поддържане на ловни права

Парична стойност на конкретния лов (за който пишете)

Цената на 1 брой похабена и *закупена* сърна (във вашия конкретен случай)

Поздрави и Наслука !

• джани харесва това

#9 джани

джани

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 169 Мнения:
  • Име:Горд съм, че ме мислите за Пири, дано сте искрени

Публикувано 21 декември 2017 - 11:21

Пири, сега разбрах, защо в Германия има малко ловци. Защото... там няма месари, тъй като са принудени да пращат месото в месарниците, и всички са умряли от инфаркт, в деня, когато им е въведен този евро-ейски закон. А останалите са по трофеите.  :256605: 

Ако това е тъй, то си зная и как в Германия дивеча ще стане малко както тук - просто променят закона и дават дивеча за пържоли и пача за ловците.

Колега canidae, а колко струва да си уцелиш една дива коза или козирог в Швейцария? И какъв друг дивеч се лови там.

#10 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5588 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 21 декември 2017 - 01:20

Лошо пласиран изстрел по бързо бягаща сърна от моя страна. В такъв случай дивечът става трудно продаваем. Много колеги тук избягват стрелба по бързо бягащи сърни. Ако бягат по- спокойно някои практикуват леко подсвиркане, което в повечето случаи кара животното да спре и така възможност за точен изстрел. На една от гонките, сърните бяха забранени и естественно точно тогава през мен минаха 6 броя. На 4 от по-бавните им свирнах и 3 спряха макар и за секунда или две.

Явно "културен" колега...

Ловува по "европейски"...

Ама пише за сърни... :lol2:  Колко "културно" е през Декемри да се бият, без да се уврежда търговския им вид...

Абе, колега, ти въобще осъзнаваш ли се какво говориш ?!

След Октомври на сърните завършва "латентния" период на бременност.. И започва да се развива плода, който се ражда през Април...

Значи, ти "акуратно " ги биеш, с търговски вид, после акуратно тарикатите изваждат бъдещото сърненце, което се ражда през април - май...

И всичко е културно, високо хуманно и по европейски...

Аз на такива колеги бих им взел "книжката".....

Ако говорим за "културен лов", трябва да се говори за високопросветен и морален такъв, а не да дрънкаме садистични глупости...

Поради простотия и ниска образованост...

Този пост е редактиран от Чавдар: 21 декември 2017 - 01:24

• Иво Михайлов харесва това

#11 jovani62

jovani62

dounshifter

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 6913 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 01:48

Ама пише за сърни... :lol2:  Колко "културно" е през Декемри да се бият, без да се уврежда търговския им вид...

След Октомври на сърните завършва "латентния" период на бременност.. И започва да се развива плода, който се ражда през Април...

Значи, ти "акуратно " ги биеш, с търговски вид, после акуратно тарикатите изваждат бъдещото сърненце, което се ражда през април - май...

Ако говорим за "културен лов", трябва да се говори за високопросветен и морален такъв, а не да дрънкаме садистични глупости...

Ти защо бъркаш шаха с таблата ?

Не знаеш ли лафа ; У всяко село (държава) табиет , и у всяка къща (ловен район) мурафет ?  :idea:

Доста невнимателно си чел поста на колегата *canidae,*  ;)

• n960 и choko харесват това

#12 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5588 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 21 декември 2017 - 03:36

Ти защо бъркаш шаха с таблата ?

Не знаеш ли лафа ; У всяко село (държава) табиет , и у всяка къща (ловен район) мурафет ?  :idea:

Доста невнимателно си чел поста на колегата *canidae,*  ;)

Хич не ги бъркам....

"Преди едно седмица" сякаш е било къмто 15.12...

Може би там сърните не са бременни, щото са от еднополови бракове.. :)  

#13 jovani62

jovani62

dounshifter

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 6913 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 03:51

Хич не ги бъркам.... - "Преди едно седмица" сякаш е било къмто 15.12...

Може би там сърните не са бременни, щото са от еднополови бракове.. :)  

Мааму стара , пак пишеш едно към гьотере .... в някои държави собственика на земята (гората) е собственик и на дивеча в него ! .... и той си определя правилата.... :idea:

...... и зарад тебе сега , колегата може да се обиди , да се врътне  , .... и да не отговори на това което го питах . :excl:

• n960 и ickata 671 харесват това

#14 Иво Михайлов

Иво Михайлов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1094 Мнения:
  • Име:Иво Михайлов
  • Оръжие:BERETTA S-55 , ИЖ-43 , ПМ 9.2х18 , болтова карабина 7.62х39 АРСЕНАЛ
  • Куче:Бретон Шпаньол
  • МПС:ТЕРАНО II - 2.4
  • ГрадБрезник

Публикувано 21 декември 2017 - 06:04

Ще ви преразкажа в резюме как протича един лов на лосове в Швеция , разказан ми от близък човек поканен да ги удостои с тази чест.

Та такаааа.........

Канят моя близък преди години на лов в Швеция на лосове.....

Датата е определена , пратени са самолетните билети , направени са резервацийте за нощувките , от човека се иска само присъствието му.

Моя човек , като Българин решил че......бе не може да отиде ей така с празни ръце.

За целта взел че един цел ден прекарал в шопинг по магазините.

Взел сичко дето чужденците обичат като дойдат тука......убави ракий......убави вина /бели и червени/ , отишъл до негов приятел с мандра - от там взел истински сирена и кашкавали.....бе с една дума  - подготвил се.

Натъпкал тоа рог на изобилието  в един оделен куфар , зел сакчето с багажчето и ае на ероплано.

Пристига на летището в Кируна , посрещат го подобаващо , настаняват го където требе и му казват че ще го вземат на следващия ден в еди колко си часа от хотела. Демек ....... уговорили се.

На другия ден в уречения час , пристига един момък , товари го в една жипка и 2ч. път.

Отиват където требе , въоръжават го с пуша , жи-пи-ес и станция и ме казват на кой номер пусия ще е.

Шофьорчето го откарва до щита и си бие камшика.

Започва лова , много динамичен и дълъг. Гоначите пускат кучетата , и следят жи-пи-есите им и по станцията уведомяват на коя пусия идват лосовете. Те меняли посоките непрекъснато но в крайна сметка излизат и на моя човек , и той се сдобива с трофий. Обозначава се че има убито животно и при него и чака да дойде групата. Радостен от слуката , и както му е реда при нас  се готви да почерпи.

След известно време пристига няква техника като атв с платфома с падащ борд и лебедка.

Пичовете свалят борда , закачат с лебедката животното и отпрашват. Идва шофьорчето , товари моя човек и казва че го кара на сборния пункт. Слизат там и ...... тука е изненадата.

Изчакват всички ловци да се съберат , отговорника на лова съобщава колко живонти са паднали и кои са късметлийте , БЛАГОДАРИ им за успешния лов и им пожелава успех.

Всички се качват по машините и ...... кой от къде е.

Та.....му се е наложило да си върне почти целия куфар с армаганите обратно в България.

АЗ такъв лов НЕ разбирам , НЕ харесвам , и НЕ бих ловувал ! 

Лова за мен НЕ е само трофея или пая. Лова е общуване с хора , приятелски закачки и бъзици , и традиционата бутилка БЕЗ  която на лов се НЕ  оди.

И както казваше дедо , без патронье и пушку може да одиш на лов , ма БЕЗ половинку рЕкьию и тутунь - НЕ.

Този пост е редактиран от Иво Михайлов: 21 декември 2017 - 06:22

• zkk, jovani62, Жоро Данаилов и 5 други харесват това

#15 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 07:24

Здравейте колега ,

би било интересно за българските ловци да узнаят от първа ръка за стойноста
на ловуването в тази  държава която е на запад от изтока ?

Годишни такси за поддържане на ловни права
Парична стойност на конкретния лов (за който пишете)
Цената на 1 брой похабена и *закупена* сърна (във вашия конкретен случай)

Поздрави и Наслука !

Здравейте колега,
всяка провинция на Германия има определена годишна такса за заверка на ловния билет. Движи се в интервала 25-93 Е. Има възможност за отстъпка в цената, ако си заплатиш за 3 години. В Бавария, тогава се заплаща 150 Е., вместо по 60 на година. Заверката на билета е възможна само, ако предоставиш полица за сключена ловна застраховка за съответния период. И тук има разбире се различни цени, напр. аз плащам 30 Е./год., и важи за почти цяла Европа, ловното куче също е включено. Със заверен ловен билет можеш да ловуваш (изброявам случаите известни на мен):
- по покана на колега в неговия район или понякога горските стопанства канят също напознати ловци на гонки
- когато сам или с др.колеги си взел ловен район под аренда; тук таксата зависи от това, дали ще имаш право на всичкият дивеч предвиден за отстрел или само на част от него, отстреляният дивеч остава ли за теб или го предаваш собственика; таксите в разчичните случаи са в порядъка на 400 -1400 Е./год./ловец
-някои горски стопанства предлагат възможност за лов на част от територията им-обикновенно на около 100 хектара срещу такса от 450 Е.( провинция Баден Вюртенберг). Дивечът след отстрел не ти принадлежи, а се изкормя от ловеца и се кара в хладилната камера. Там се записва: тегло, дата, ловец, район.... Ако искаш да го купиш- питаш и ако "да" , то от 5 Е.до 6,60/кг за сърна и от 4 до 6 Е./кг за д. свиня (изкормени). Заек 8 Е./бр.

При лов на гонка най често се събира такса от участниците, която после най -често се разпределя между стопаните на кучетата или само гоначите, ако ловът е без кучета. От таксата са освободени стопаните на кучета. Таксата е нормално 5-10 Е., а има и случаи, когата накрая на лова един гонач минава и кой колкото му отпусне душата пуска в протегнатата шапка.
Е, за конкретната лошо отстреляна сърна ми направиха редукция в теглото заради похабената част и останалото x 6 Е./кг.
  • n960, jovani62, Herzblock и 3 други харесват това

#16 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 08:12

Това, че не сте разбрали за какво е темата не ме засяга, но че си позволявате да обиждате не мога да го приема.
Моля, модераторите да се намесят!
  • Herzblock и Дупкар харесват това

#17 piri

piri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 160 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 08:41

Предлагам да не се засягате, защото отново става въпрос за дребно недоразумение. По принцип пък сърните раждат от 20 май до 20 юни.

#18 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 21 декември 2017 - 10:05

Пири, сега разбрах, защо в Германия има малко ловци. Защото... там няма месари, тъй като са принудени да пращат месото в месарниците, и всички са умряли от инфаркт, в деня, когато им е въведен този евро-ейски закон. А останалите са по трофеите.  :256605: 
Ако това е тъй, то си зная и как в Германия дивеча ще стане малко както тук - просто променят закона и дават дивеча за пържоли и пача за ловците.

Колега canidae, а колко струва да си уцелиш една дива коза или козирог в Швейцария? И какъв друг дивеч се лови там.

Здравейте колега,
за съжаление не мога да ви дам точен отговор на първите два въпроса. Като "компенсация" мога да ви кажа, че в СН има 3 ловни системи: патентна, на ловна плащ и т.н. държавна( в 1-вия ми пост има подробности). Иначе се ловува много благороден елен около 12000/год., като кантон Граубюнден имат дълбоки традиции в този лов и само за първите 3 седмици от откриването на сезона през септември са отстреляли 4838 бр. Не е препоръчително, между другото през това време да се разхождаш из планинските райони на кантона, защото навсякъде се стреля. Освен тези видове, стрелят още доста сърни, мармоти и лисици, а напоследък и диви свине (6000/год). Швейцарците са известни със своите "особености" и ловът не прави изключение. Това, което е разрешено в един кантон може да бъде забранено в друг и обратно.Стигат до там, че например ако имаш ловен билет издаден от един кантон, то той може да не се признава в други кантони.
Наслука!
  • n960, Дупкар и джани харесват това

#19 jovani62

jovani62

dounshifter

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 6913 Мнения:

Публикувано 22 декември 2017 - 10:04

Здравейте колега, всяка провинция на Германия има определена годишна такса за заверка на ловния билет.

Благодаря за отделеното време !

Да обобщим накратко;

Годишна *такса поддръжка на документи* - 100 тина евро (средно)

Обикновен ловец може да отиде на излет само ако има предварителна уговорка за това (и пак се плаща допълнителна такса)

Месото се заплаща отделно.

В различните провинции  географските условия са различни , примерно на северозапад (рур) почти няма 

гори , а населението е многобройно , така че ловец от Дортмунд примерно би му се наложило доста път да мине

за да иде някъде на лов.

Как да *станеш ловец* по горе е писал *Валентин Стефанов* - курса е ок. 2000 евра. , но е пропуснал  цената на медицинските сертификати.

• nikstuch харесва това

#20 canidae

canidae

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 22 декември 2017 - 11:38

Още малко особенности за Германия: заверката на ловния билет става в общината, в отдел "Лов и риболов". Също там, но в отдел "Оръжия" ви записват новозакупените оръжия -таксата е около 10 Е., но дали е на бройка или общо за услугата, не си спомням.
Друго характерно е, че мога да преодстъпя моето оръжие на всеки друг ловец срещу копие на моето разрешително. Съответния ловец трябва да има разбира се застраховка, но не е моя работа да го контролирам.
Ловен билет за чужденец (Бавария) за една седмица е или поне беше преди 10 год. 15 Е. След всеки групов лов (гонки) ловците се събират някъде ( ресторант, сграда на горското...) да се почерпят и поговорят.

Малко инфо за Франция и по-точно провинция Елзас: ловен билет за чужденец за 3 дни- 60 Е., за една год.-200Е. Стопанина на дивеча получава в началото на сезона толкова пластмасови марки (тип "свински опашки"с възможност за отбелязване на дата, месец и година), колкото броя дивеч има право да отстреля. След отстрела на крака се слага марката, като се отбелязва чрез перфорация дата, мес,год. В моя случаи-за участие в лов на гонка -такса 30 Е., която включва богата (по френски) вечеря в ловната хижа в страхотна атмосфера. Пак там има и голяма хладилна камера, както и обособено место с техника за първична обработка на дивеча.Чужденци могат да наемат ловни територии или да участват заедно с местните в стопанисването на дивеча.
Наслука утре!
  • val4ak, n960, BAR и 5 други харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!