Към съдържанието

Снимка

Посевна врана или...?

посевна врана гарван

• Моля, влезте за да отговорите
95 отговора на тази тема

#41 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1141 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 19 юли 2017 - 06:20

Това имах в предвид, че е хубаво да се чете.

В София има хубав природо научен музей. Заповядай ще ти платя билета. ;)

Явно не си и прочел нищо от по горните линкове. Направих си извод от хората които твърдят, че е гарван повечето са от Русенския регион. Т.е. там някои колеги на враните дето са по полето им викате гарвани. Нищо че имат различен размер, форма и поведение. Разбрах! :D

Следващият път една врана ще я взема при гърдите да няма спор.

Успех колега. :)

Още едно решение има.Хвани една жива врана,и подсигури експерта.Ние-русенската група,ще хванем един гарван,или по-добре два,един дърт и един по-млад,да няма после туй онуй :) .Избираме подходящо място между Русе и София,събираме се уточняваме на място вида на птицата,която е обект на  спора,и това е.Който загуби,плаща целия масраф-ядене,пиене и спане :)

• Щирлиц и damian1 харесват това

#42 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4984 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 19 юли 2017 - 06:45

Още едно решение има.Хвани една жива врана,и подсигури експерта.Ние-русенската група,ще хванем един гарван,или по-добре два,един дърт и един по-млад,да няма после туй онуй :) .Избираме подходящо място между Русе и София,събираме се уточняваме на място вида на птицата,която е обект на  спора,и това е.Който загуби,плаща целия масраф-ядене,пиене и спане :)

Спорът в случая не е за уточняване на морфологичните белези на двата вида, аз за това какви са конкретните застреляни от Елвикса птици на снимките. Понеже последните не са налице за експертиза, упражнението което предлагаш е излишно :)

Поздрави и наслука!

• todor_gps харесва това

#43 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2725 Мнения:
  • Име:Гърга Питич. Има два реда зъби едни обикновенни и едни златни. Елегантен е кат вампир
  • Оръжие:Певица де вади пирони със задник

Публикувано 19 юли 2017 - 08:12

Врани са а не млади гарвани по снимките на телата и оперението.

На времето ловното плащаше първо 25ст. после 70ст. за чифт крака на " хищни птици" гарвани , свраки , врани и саде що е в тая категория, та бая пари си изкарвахме с прашки, въздушни  и кой докопа лована пушка кат дечурлига, па по навик и след това не пропускам кат има възможност.  :256605:

Този пост е редактиран от garry: 19 юли 2017 - 08:12

• zkk, JPB, elwix и още 1 харесват това

#44 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1141 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 19 юли 2017 - 08:38

Спорът в случая не е за уточняване на морфологичните белези на двата вида, аз за това какви са конкретните застреляни от Елвикса птици на снимките. Понеже последните не са налице за експертиза, упражнението което предлагаш е излишно :)

Поздрави и наслука!

Спора не е чак толкова важен.По-важното в случая е,че има повод за образуване на една мини сбирка:)Да седнем,да апнем,да пийнем.....пък като лавнат кучетата,хукнат прасетата и се разхвърчат гилзите....имам съмнения,че спора за хвъркатите,бързо ще бъде забравен:):)
  • old_hunter, danny_nikolov, damian1 и още 1 харесват това

#45 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Публикувано 19 юли 2017 - 09:45

Значи при мен ги има , гарваните де .... не много , но доволно .Посевни врани няма .

Говоря за около 1300 метра надморска височина . В самото поле , на около 800 метра надморска височина , се срещат , но доста по-рядко  . Особено през лятото . Зимата повече  слизат . Които ловуват в Софийското поле и околните планини , могат да кажат колко гарвани има в полето и колко нагоре .

Тези дни ще видя , ако мога да олупам един , да го сравним . Нема да го цела в главата , че на Мишо с калибъра може и да им остава клюн :) , но при мен нема да става за сравнение :D .

Но гарвана е голяма птица . По голям изглежда  от кокошка .Бях наранил крилото на един и го гледах няколко месеца докато се оправи . Като му фърлех одрана лисица , котка  или по.дребно куче им оставаше само черепа , гръбнака и бедрените кости . Това ребра , това кости на предмишници на крайници , всичко изяждаше .

П.П. За да нема излишна полемика .... това беше преди много години . Хванал съм абсолютната за деянието давност :D .

Няма да влизам в полемика,но от както ходя в гората в моя район който е 325 м. надморска височина гарвани винаги е имало ;).По–тях най-лесно се ориентирам,къде има мърша в района,а и често идват на моята мърша ;) .Гарвана е много "интелигентен" мършояд и усеща мършата от километри и по-бързо дори от чакалите :).Срещам ги и в селата около Поморийско,а надморската височина е нищожна.Така,че гарвана може да вирее навсякъде и надморската височина не е проблем за него...

Поздрави и наслука :256605:

• profiH'87, old_hunter и todor_gps харесват това

#46 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 19 юли 2017 - 10:08

Няма да влизам в полемика,но от както ходя в гората в моя район който е 325 м. надморска височина гарвани винаги е имало ;).По–тях най-лесно се ориентирам,къде има мърша в района,а и често идват на моята мърша ;) .Гарвана е много "интелигентен" мършояд и усеща мършата от километри и по-бързо дори от чакалите :).Срещам ги и в селата около Поморийско,а надморската височина е нищожна.Така,че гарвана може да вирее навсякъде и надморската височина не е проблем за него...

Аз не казвам , че на по-ниско не живеят  :)  .

При нас са по-високо в гората , в полето ги виждам да се въртят и прелитат повече зимата , но общо взето - рядко .

В самото подножие на Балкана , където почва полето , поне при нас няма врани .

И вече само няколко километра по - надолу , в районите на Елин Пелин , Ботунец , Богров , Казичене , Нови Искър , Орландовци, Кубратово и т.н из Софийското поле има много врани .Даже и в градски условия вече забелязвам , че се завъдиха .

Гарвани може и да има , не съм виждал .

Но не съм и заглеждал много по тези гарги :) .

Гарваните са ми правили впечатление с размера си и особения звук който издават като летят.

:256605:

• elwix харесва това

#47 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • ГрадПоморие

Публикувано 19 юли 2017 - 10:14

Аз не казвам , че на по-ниско не живеят  :)  .

При нас са по-високо в гората , в полето ги виждам да се въртят и прелитат повече зимата , но общо взето - рядко .

В самото подножие на Балкана , където почва полето , поне при нас няма врани .

И вече само няколко километра по - надолу , в районите на Елин Пелин , Ботунец , Богров , Казичене , Нови Искър , Орландовци, Кубратово и т.н из Софийското поле има много врани .Даже и в градски условия вече забелязвам , че се завъдиха .

Гарвани може и да има , не съм виждал .

Но не съм и заглеждал много по тези гарги :) .

Гарваните са ми правили впечатление с размера си и особения звук който издават като летят.

Гарваните са ми правили впечатление с размера си и особения звук който издават като летят. :D Абсолютно и от километри се чуват.В моя район също няма посевна врана,впрочем и от другите вранови видове няма,дори и свраки нямаме,но това е друга тема ;) ..

• damian1 харесва това

#48 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • ГрадСофия

Публикувано 19 юли 2017 - 10:22

Гарваните са ми правили впечатление с размера си и особения звук който издават като летят. :D Абсолютно и от километри се чуват.В моя район също няма посевна врана,впрочем и от другите вранови видове няма,дори и свраки нямаме,но това е друга тема ;) ..

Ако сте ги "поизместили " :)  от района умишлено е добре , но е друго . При нас от както се помня няма врани .

Поздрави и наслука !

• krasi_75-berta харесва това

#49 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5344 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Жабче, с фланци.
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 19 юли 2017 - 10:22

На мен ми мязат, на ..... розово фламинго, пък има ли го, няма ли го ...  :lol2:

Що се схапахте така, не хубаво ..  

А  :256605:  и със Здраве .. 

• elwix, damian1 и todor_gps харесват това

#50 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • ГрадПоморие

Публикувано 19 юли 2017 - 10:36

Ако сте ги "поизместили " :)  от района умишлено е добре , но е друго . При нас от както се помня няма врани .

Поздрави и наслука !

В нашият район нищо не поизместваме,всичко е добре дошло щом е за стрелба,пък ако е и за Иедене още по–добре  :D ....

• damian1 харесва това

#51 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • ГрадПоморие

Публикувано 19 юли 2017 - 10:39

На мен ми мязат, на ..... розово фламинго, пък има ли го, няма ли го ...  :lol2:

Що се схапахте така, не хубаво ..  

А  :256605:  и със Здраве .. 

шшшш да не съм та чул да говориш тъй :D ...пък други ден ще прасна едно розово прасенце заради теб :P ...

• ДБД харесва това

#52 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 19 юли 2017 - 10:58

По–тях най-лесно се ориентирам,къде има мърша в района,а и често идват на моята мърша ;) .Гарвана е много "интелигентен" мършояд и усеща мършата от километри и по-бързо дори от чакалите :).Срещам ги и в селата около Поморийско,а надморската височина е нищожна.Така,че гарвана може да вирее навсякъде и надморската височина не е проблем за него...

Посевната врана е също мършояд. ;)

Сходния му вид на гарвана е посевната врана, до 2г си приличат много с разлика на размера и перата.

И посевната врана грачи, но ако се събират на групи. По никакъв, ама никакъв начин неможе да е Гарван. :D Гарваните не са социални птици за разлика от посевните врани.

Това го твърдят биолозите сърдете им се на тях ;)

Този пост е редактиран от elwix: 19 юли 2017 - 11:02

• krasi_75-berta харесва това

#53 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2017 Мнения:
  • Оръжие:Колкото - толкова: g. 12, 20, 30-06
  • Куче:Английски Пойнтер
  • МПС:TLC 120, къса база
  • ГрадСердика

Публикувано 20 юли 2017 - 08:52

Не е съвсем ясно що го направихте на такъв проблем този отстрел.

Всеки може да отвори Уикипедия или Гугъл, да прочете и да види снимков материал и да проумее НА ТЕОРИЯ що за птица е враната, що е то гарван и имат ли те почва край Дунава, нерде около видинско. НА ПРАКТИКА обаче имаме снимки на две птицетрупчета без горни черепни емисфери, сиреч полукълбета, тук таме останала човка (която на мен ми прилича на гарванска, макар под нея десенът на перцата да е досущ като на враната, показана за сравнение от Тео)
Съмненията идват и от липста на общ изглед с повече околни предмети за сравнение на големината. Само Мишо съобщава за нея, иначе всички хвърляме боб и гъдаем.
Пък дори да е станала грешка, човешко е. Хабсолютно съм сигурен, че изстрелът и попаденията са дошли по случайност, а на Елвикса не му е било до анализи преди да дръпне курока, ама сегапр се репчи като ремсист (да ме прощава, казвам го със симпатия и другарски хумор)

За мен гарванът си е изключително животно, което трудно можеш да приземиш. Наистина летят по двойки, а махът на крилата им издава характерно свистене, свидетелстващо за голяма крилна площ. Граченето е плътно и зловещо, особено в тих снежен зимен ден и навява тягост и респект едновременно. Случвало ми се е често да наблюдавам летежа на тези мощни птици в централен Балкан и в Средногорието около Ихтиманското сметище, Церово и Еледжик, край Берковица.

Да се пуца по всичко що мърда понякога изкушава човек, особено когато носи пушка. Ама ето до какво може да доведе. До критики и свади от колеги, които биха постъпили по същия начин, ама пискат къде от завист, къде от спортна злоба.
И те така. :256605: :lol2:

Този пост е редактиран от Djaic: 20 юли 2017 - 08:53

#54 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 20 юли 2017 - 09:20

Djaic Изстрелът е съвсем осъзнат и съм наблюдавал птиците доста време преди да ги стрелям. Ако си забелязъл не са само тези с такъв. Пресметнат е всеки мой изстрел.
Избирам винаги мястото и къде да го стрелям, ако немога в даден момент да го направя изобщо не стрелям. Заком за мен.

Има една сибирска мъдрост на която учат евенките. Ако не си сигурен не стреляй, то пак ще дойде. Стреляш и го изпуснеш няма да го видиш добре повече.

Винаги мисля доста преди да стрелям и смятам в повечето случай преди това. За мен отличния студен изстрел на дистанция с попадение там където искам е това което радва.

Изстрел на друго място от желаното за попадение ми носи кофти настроение точно толкова колкото и изпуснато животно.
Ако стреляш, стреляй като че това ти е последния изстрел в живота. Все едно животът ти е заложен, дължим го на животните да бъдем прецизни да не се мъчат.

П.п. Погледна ли някой какви оръжия и калибри има и вече знам на какво държи в лова. ;)

Този пост е редактиран от elwix: 20 юли 2017 - 09:31

• profiH'87, krasi_75-berta, Djaic и още 1 харесват това

#55 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 20 юли 2017 - 09:42

Djaic как ме обиди само...
Аз съм твърдо против подобни хора дето не мислят, не наблюдават, пребързват, не си владеят адреналина и емоциите и стрелят по каквото видят.
Много съм против подобни хора. Те не са много да са с оръжие в гората.

Този пост е редактиран от elwix: 20 юли 2017 - 09:43

#56 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 459 Мнения:
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning LT Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem, Sako S20 308 win
  • Куче:-
  • МПС:Jimny
  • ГрадРусе

Публикувано 20 юли 2017 - 11:24

Прилагам кореспонденцията ми с Доц. д-р Борис Николов, ръководител на Българската орнитологическа централа към БАН...

Прикачен файл  отговор.png   352,34K   4 Брой сваляния

• old_hunter и michev_michev харесват това

#57 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 20 юли 2017 - 11:33

Прилагам кореспонденцията ми с Доц. д-р Борис Николов, ръководител на Българската орнитологическа централа към БАН...

отговор.png

Питай го твоя професор младите посевни врани как се познават от гарваните.
Кажи му за големината да види оперението и го питай събират ли се на ята в стърнищата по полето лятото.
Дали имат навика да са повече от две птици. ;)

То точно за клюна се хванахте и вие. А до две годинки и на нея е с пера, ама другите белези дето отличават враната.

Този пост е редактиран от elwix: 20 юли 2017 - 11:35

#58 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 459 Мнения:
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning LT Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem, Sako S20 308 win
  • Куче:-
  • МПС:Jimny
  • ГрадРусе

Публикувано 20 юли 2017 - 11:48

Е, той човека е при теб, в София - вземи го заведи на музей, обясни му...

Спирам по тази тема - като дипломиран психолог те разбирам, но ... не мога да ти помогна...

PS: Поне си смени аватара Кимосабе...

Прикачен файл  Untitled.png   109,97K   1 Брой сваляния

Този пост е редактиран от danny_nikolov: 20 юли 2017 - 11:50

• profiH'87, old_hunter, Djaic и 3 други харесват това

#59 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 20 юли 2017 - 11:53

Разбрах какво е станало ... гарван вдовец се е задомил с посевна врана и е го резултата.... клюн на гарван , тяло на врана  :D  :D  :D !

#60 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 20 юли 2017 - 12:02

Е, той човека е при теб, в София - вземи го заведи на музей, обясни му...

Спирам по тази тема - като дипломиран психолог те разбирам, но ... не мога да ти помогна...

PS: Поне си смени аватара Кимосабе...

Untitled.png

Защо се измъкваш кажи ми и не продължаваш натам. Аз го разбирам и тълкувам, че Той не е сигурен липсват други белези.

Добре като не искаш да го питаш, аз ще го направя. :D Ще питам за размера, за перата и групиране по ята в полето.

Този човек с който си говорил ще се опитам да го намеря в София, Бан са близко до офиса. Ще искам среща с него да поговорим. Ако може да подискутираме въпроса и да го питам за това което ти си писал. Както и даму кажа становището на горското и от кои хора е. ;)

Този пост е редактиран от elwix: 20 юли 2017 - 12:07

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!