Към съдържанието

Снимка

Посевна врана или...?

посевна врана гарван

• Моля, влезте за да отговорите
95 отговора на тази тема

#21 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 07:17

Няма да си позволя да изказвам мнение, понеже по така показаните снимки могат да се правят единствено предположения. Само бих отбелязал, че действително така снимания клюн на убитата птица оставя място за съмнение... 

attachicon.gif655-402-garvan.jpg attachicon.gifElvix Bird.jpg attachicon.gifПосевна-врана-47909.jpg

Апропо, не мога да се сетя за подходящо място, където да бъдат преместени обсъжданията на този казус  :(  :)

Поздрави и наслука!

Само като погледнеш размера и липсата на характерното оперение т.е. формата на перата на гушата под клюна и на крилата. Като висулки, клинове са при гарвана, силуета е различен, освен, че е видимо доста по голям, трудно се бъркат.

Не ти трябва изобщо да гадаеш по клюна. Там със сигурност може да сбъркаш :D

Този пост е редактиран от elwix: 18 юли 2017 - 07:22

#22 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5308 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Нямам....

Публикувано 18 юли 2017 - 07:18

А брадата на тази снимка.....

Прикачен файл  post-411-0-17801400-1500139325.jpg   243,15K   0 Брой сваляния

Все пак това са млади птици и разликите трудно се определят...

Този пост е редактиран от todor_gps: 18 юли 2017 - 07:26

#23 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 07:25

А брадата на тази снимка.....

attachicon.gifpost-411-0-17801400-1500139325.jpg

Ти пък от къде се обади, пак неподготвен??? :blink: Помислих си, че може би си седнал на гъза.

Каква брада видя ти на нея?!?! Ти виждал ли си дори гарван на снимка.

Перата на гарвана са много остри, Всяко пиле като го надигнеш за главата и се набира оперението.

Помолих те под мой мнения да не пишеш.

Този пост е редактиран от elwix: 18 юли 2017 - 07:28

• todor_gps харесва това

#24 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 07:34

Освен всички факти от книгите, които се пънете да не приемете.

Като основния довод размер

Оперение

Странични пера

И посевните врани са с пера по клюна до определена възраст.

Ами се отричат местообитанията.

Дори не се приема факта, че гарваните живеят доста високо и не се срещат в дунавската равнина.

Луда работа. :D

П.П. Явно трябва да ви снимам :lol2: още от тези ваши "гарвани" по моята ловна територия. Срещат се лятото тук там по стърнищата и полетата. :D Направо "оригиналдЪ гарвание", само дето са посевни врани.

Този пост е редактиран от elwix: 18 юли 2017 - 07:42

#25 gogich

gogich

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 98 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:cz ZH102_12/70, izh 58 МАЕ_12/70, cz 452-2E ZKM lux_.22lr, STEYR CL II SX_308win, STEYR M9_9x19, WALTHER PPQ M2_.22lr
  • ГрадКостенец, София

Публикувано 18 юли 2017 - 07:34

Апропо, наистина не мога да се сетя за подходящо място, където да бъдат преместени обсъжданията на този казус  :(  :)

Поздрави и наслука!

... аз мисля, че elwix трябваше да качи снимките в темата "Стрелба по атрактивни мишени".

За мен изстрела му, по й приляга (на темата). Пък и нали "стигнахме" до извода, че група от 1 изтрел е най-добрата, ама не е група.

С мнението си, не омаловажавам постижението, то си е за завиждане (благородно). :excl:

#26 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 08:00

Това е последното от мен по темата, другото всеки сам може да го прочете и да посети природо научен музей.

Смятам, че всеки сам си е направил изводите за птиците и какви са основните им разлики.

http://bspb.org/bg/definer/Raven.html

Дължина на тялото: 54 – 67 см. Размах на крилата: 115 – 150 см

Най-едрата вранова птица. Оперението е изцяло черно, с метален блясък.  Клюнът е масивен, опашката е дълга с клиновидна форма. Има характерно обаждане. Често лети по двойки. Характерна е дългата клиновидна опашка. Може да се сбърка с младите посевни врани, но е значително по-едър и с по-голям масивен клюн.

Среща се във всички планински и полупланински райони. В равнините има петнисто разпространение, отсъства в обширните земеделски райони на Дунавската равнина, Добруджа, Тракийската и Бургаската низина.

Този пост е редактиран от elwix: 18 юли 2017 - 08:04

#27 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2725 Мнения:
  • Име:Гърга Питич. Има два реда зъби едни обикновенни и едни златни. Елегантен е кат вампир
  • Оръжие:Певица де вади пирони със задник

Публикувано 18 юли 2017 - 08:08

Баах спора. И да е гарван и да е врана ква е разликата? За мен се са в графа "хищници". Това , че некакви " орнитолози" вкараха всички грабливи в забранителния списък си е техен проблем. Орел, лешояд , някои соколи -"да" ,ма гарги мишелови и гераци барабар с кани, баах техната мама съсиплива. Факта е изстрела и дистанцията с благословията на Шефа де е командва всичко.  :256605:

• Skitnik, damian1 и rrezio харесват това

#28 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5308 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 08:09

Ти пък от къде се обади, пак неподготвен??? :blink: Помислих си, че може би си седнал на гъза.

Каква брада видя ти на нея?!?! Ти виждал ли си дори гарван на снимка.

Перата на гарвана са много остри, Всяко пиле като го надигнеш за главата и се набира оперението.

Помолих те под мой мнения да не пишеш.

Виж малки гарвани, щото знам, че не си виждал..... :P  не  можеш да се качиш там.... :P

Прикачен файл  IMG_3093-е.jpg   204,72K   0 Брой сваляния

#29 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 18 юли 2017 - 09:31

Аз предлагам да отворим тема " Вижте на каква снимка попаднах в нета " . Сигурен съм , че ще е по -пълна от " Лов на еди какво си , сезон еди кой си " :D !

И да не се чудите защо на някой му се виждат само мустаците :D !

:256605:

• profiH'87, elwix и Stoqanov харесват това

#30 ЛЮБИТЕЛ

ЛЮБИТЕЛ

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:нарезно и гладкоцевно
  • Куче:бретон
  • ГрадРусе

Публикувано 18 юли 2017 - 10:17

Освен всички факти от книгите, които се пънете да не приемете.

Като основния довод размер

Оперение

Странични пера

И посевните врани са с пера по клюна до определена възраст.

Ами се отричат местообитанията.

Дори не се приема факта, че гарваните живеят доста високо и не се срещат в дунавската равнина.

Луда работа. :D

П.П. Явно трябва да ви снимам :lol2: още от тези ваши "гарвани" по моята ловна територия. Срещат се лятото тук там по стърнищата и полетата. :D Направо "оригиналдЪ гарвание", само дето са посевни врани.

Това в червеното изобщо не те прави познавач на гарваните... ;)  :256605:

• todor_gps и Sandanski харесват това

#31 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5308 Мнения:

Публикувано 18 юли 2017 - 11:01

Това в червеното изобщо не те прави познавач на гарваните... ;)  :256605:

Ми те като ги перът и ги отчитат като посевни, как да се срещат.... :D

#32 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 459 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning LT Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem, Sako S20 308 win
  • Куче:-
  • МПС:Jimny
  • ГрадРусе

Публикувано 19 юли 2017 - 01:36

Колеги, уви, оперделено е Гараван, а не Врана!

Освен това доволно се среща в равнините - отчитал съм го наличен от поречието на Камчия, Добруджа, до Русе и назад посока Бяла- Горна Оряховица. В Дунавската равнина посока запад просто скоро не съм странствал, но вероятно и там го има. Много голями са разликите с посеванта врана и то без да да го разглеждаш от близо - размер, форама на опашката  и крилата...

Освен това, за разлика от посевната е единак. Живее на двойки и 5-6 екземпляра можеш да срещнеш наведнъж само,  ако току що е извел бандата от гнездото преди да станат напълно самостоятелни.

А най-любимо ми е на свинския лов да се обади близо до някой новак - все за грухтене го вземат...

Elwix, моля не се сърди, но тук на снимките ти е Corvus Corax, Гарван гробар...

Изстрелите са майсторски!

PS: Апропо, споро веднага може да се реши от колеги от Орнитологическата централа към БАН, но нали се сещате каква излишна дандания ще стане!

Този пост е редактиран от danny_nikolov: 19 юли 2017 - 01:44

• old_hunter и Sandanski харесват това

#33 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 19 юли 2017 - 01:54

Колеги, уви, оперделено е Гараван, а не Врана!

Освен това доволно се среща в равнините - отчитал съм го наличен от поречието на Камчия, Добруджа, до Русе и назад посока Бяла- Горна Оряховица. В Дунавската равнина посока запад просто скоро не съм странствал, но вероятно и там го има. Много голями са разликите с посеванта врана и то без да да го разглеждаш от близо - размер, форама на опашката и крилата...
Освен това, за разлика от посевната е единак. Живее на двойки и 5-6 екземпляра можеш да срещнеш наведнъж само, ако току що е извел бандата от гнездото преди да станат напълно самостоятелни.
А най-любимо ми е на свинския лов да се обади близо до някой новак - все за грухтене го вземат...
Elwix, моля не се сърди, но тук на снимките ти е Corvus Corax, Гарван гробар...
Изстрелите са майсторски!

PS: Апропо, споро веднага може да се реши от колеги от Орнитологическата централа към БАН, но нали се сещате каква излишна дандания ще стане!

Колега чиста врана е имаме ги много. Вече ми е смешно какви са знанията за тези птици. Имаме ги по стърнищата при нас лятото достатъчно. Ще е хубаво да почетеш разликите между двете птици по подробно и да ги видиш в музей да разбереш че неможе да ги сбъркаш.

:D

П.п. Да не стане да ме черпите всеки който твърди, че е гарван. :D :D

Този пост е редактиран от elwix: 19 юли 2017 - 01:58

#34 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 459 Мнения:
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning LT Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem, Sako S20 308 win
  • ГрадРусе

Публикувано 19 юли 2017 - 02:10

Ясноооо, както се казва: "Що ли се обадих"...

Жалко е, че влизаме с тежка стъпка в такива спорове, но явно при вас ВРАНИТЕ изглеждат така...

Дупе да им е яко!

Апропо, не лошо човек да чете повече, и по музеи да ходи...винаги съм се придържал към това мнение...

Така поне в това нямаме спор... 

• profiH'87, ЛЮБИТЕЛ, old_hunter и още 1 харесват това

#35 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 19 юли 2017 - 02:38

Ясноооо, както се казва: "Що ли се обадих"...
Жалко е, че влизаме с тежка стъпка в такива спорове, но явно при вас ВРАНИТЕ изглеждат така...
Дупе да им е яко!

Апропо, не лошо човек да чете повече, и по музеи да ходи...винаги съм се придържал към това мнение...
Така поне в това нямаме спор...

Това имах в предвид, че е хубаво да се чете.

В София има хубав природо научен музей. Заповядай ще ти платя билета. ;)

Явно не си и прочел нищо от по горните линкове. Направих си извод от хората които твърдят, че е гарван повечето са от Русенския регион. Т.е. там някои колеги на враните дето са по полето им викате гарвани. Нищо че имат различен размер, форма и поведение. Разбрах! :D

Следващият път една врана ще я взема при гърдите да няма спор.

Успех колега. :)

Този пост е редактиран от elwix: 19 юли 2017 - 02:43

#36 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 459 Мнения:
  • ГрадРусе

Публикувано 19 юли 2017 - 02:44

Elwix, освен със слаби познания в орнитологията, се доказваш и като отлявлено грубичък в обноските. Джентълменски трябва да се подхожда към такива спорове! По-ведро, горе главата! Усмихни се малко, малко самоирония вкарай за да излезеш с достойнство от спора... То е ясно, че от Искара по-длибоко нЕма, ама не става само с упорство и рога...

• profiH'87, ЛЮБИТЕЛ, old_hunter и 5 други харесват това

#37 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3187 Мнения:

Публикувано 19 юли 2017 - 02:55

Elwix, освен със слаби познания в орнитологията, се доказваш и като отлявлено грубичък в обноските. Джентълменски трябва да се подхожда към такива спорове! По-ведро, горе главата! Усмихни се малко, малко самоирония вкарай за да излезеш с достойнство от спора... То е ясно, че от Искара по-длибоко нЕма, ама не става само с упорство и рога...

Понеже това което казвам е така и съм го проверил, готов съм да си платя каквото е необходимо за официално мнение, но това ще ти струва на всеки които твърди обратното. Извинение публично, пари да ми покрият разходите и времето което губя с вашите глупости. Нямам чувство за хумор за такива неща.
Аз преследвам докрай целите във всяко нещо с което се захвана и не оставям нерешени проблеми.

Ако си навит ще се опитам да организирам, финансирам и доведа експерти и ще ги поканя да дадат мнение официално от наблюденията на този вид които е масов на групи в полетата при нас.

Това виждам като единствено решение да ви убедя. Пробвах с всичко друго.

Този пост е редактиран от elwix: 19 юли 2017 - 02:57

#38 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • ГрадСофия

Публикувано 19 юли 2017 - 03:28

Значи при мен ги има , гарваните де .... не много , но доволно .Посевни врани няма .

Говоря за около 1300 метра надморска височина . В самото поле , на около 800 метра надморска височина , се срещат , но доста по-рядко  . Особено през лятото . Зимата повече  слизат . Които ловуват в Софийското поле и околните планини , могат да кажат колко гарвани има в полето и колко нагоре .

Тези дни ще видя , ако мога да олупам един , да го сравним . Нема да го цела в главата , че на Мишо с калибъра може и да им остава клюн :) , но при мен нема да става за сравнение :D .

Но гарвана е голяма птица . По голям изглежда  от кокошка .Бях наранил крилото на един и го гледах няколко месеца докато се оправи . Като му фърлех одрана лисица , котка  или по.дребно куче им оставаше само черепа , гръбнака и бедрените кости . Това ребра , това кости на предмишници на крайници , всичко изяждаше .

П.П. За да нема излишна полемика .... това беше преди много години . Хванал съм абсолютната за деянието давност :D .

• elwix харесва това

#39 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5308 Мнения:

Публикувано 19 юли 2017 - 04:47

Значи при мен ги има , гарваните де .... не много , но доволно .Посевни врани няма .

Говоря за около 1300 метра надморска височина . В самото поле , на около 800 метра надморска височина , се срещат , но доста по-рядко  . Особено през лятото . Зимата повече  слизат . Които ловуват в Софийското поле и околните планини , могат да кажат колко гарвани има в полето и колко нагоре .

Тези дни ще видя , ако мога да олупам един , да го сравним . Нема да го цела в главата , че на Мишо с калибъра може и да им остава клюн :) , но при мен нема да става за сравнение :D .

Но гарвана е голяма птица . По голям изглежда  от кокошка .Бях наранил крилото на един и го гледах няколко месеца докато се оправи . Като му фърлех одрана лисица , котка  или по.дребно куче им оставаше само черепа , гръбнака и бедрените кости . Това ребра , това кости на предмишници на крайници , всичко изяждаше .

П.П. За да нема излишна полемика .... това беше преди много години . Хванал съм абсолютната за деянието давност :D .

Ako са млади птици, няма ка да са с размерите на стар гарван....а и героя твърди, че до някоя възраст/демек младите/ имат перушина на клюна, значи отпада варианта това да са зрели птици и размера не е меродавен....

• profiH'87, ЛЮБИТЕЛ и old_hunter харесват това

#40 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4646 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 19 юли 2017 - 06:11

Ako са млади птици, няма ка да са с размерите на стар гарван....а и героя твърди, че до някоя възраст/демек младите/ имат перушина на клюна, значи отпада варианта това да са зрели птици и размера не е меродавен....

За перушина по клюна , доколкото разбрах , ставаше дума , че имат младите посевни врани . Гарваните имат и като възрастни .

Не знам какъв е размера на младите гарвани , достигнали развитие , позволяващо им да са в полето . Т.е. вече самостоятелни .

Ако изходим от положението при другите птици , би трябвало да са почти колкото възрастните , или минус няма и 10 процента макс.

И то по-скоро на тегло , отколкото на височина , размах , дължина и т.н.

Абе требва да се турят гарван и врана едно до друго , до тях пушка и ще се поразбере :) .

• elwix харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!