Към съдържанието

Снимка

Препоръчайте ми радиостанция

• Моля, влезте за да отговорите
252 отговора на тази тема

#241 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 781 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 30 октомври 2018 - 06:03

Преди месец ми дойде дългата антена Нагоя-771.Първият тест беше,че с нея слушах радиото,а със стандартната не искаше да хване станцията.На последния лов в неделя,тествахме две радиостанции.Моята с дългата,а на колегата с оригиналната.Чак не му се вярваше,че аз проведох разговор,а по неговата станция беше тишина.Терена беше пресечен,та за мен дългата Нагоя върши работа но пише,че има много ментета.Веднага десетина човека от дружинката си поръчаха,а на някои  още им свидят парите за радиостанции.

Прикачени файлове

#242 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5625 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2018 - 07:59

Преди месец ми дойде дългата антена Нагоя-771.Първият тест беше,че с нея слушах радиото,а със стандартната не искаше да хване станцията.На последния лов в неделя,тествахме две радиостанции.Моята с дългата,а на колегата с оригиналната.Чак не му се вярваше,че аз проведох разговор,а по неговата станция беше тишина.Терена беше пресечен,та за мен дългата Нагоя върши работа но пише,че има много ментета.Веднага десетина човека от дружинката си поръчаха,а на някои  още им свидят парите за радиостанции.

....... Адаш , явно ви е изтекло *наказанието* зарад тез станции.... :)

:256605:

• Иван Кючуков харесва това

#243 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 781 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 31 октомври 2018 - 04:32

....... Адаш , явно ви е изтекло *наказанието* зарад тез станции.... :)

:256605:

Да изтече адаш,че и тези които бяха против си купиха сега и видяха предимството им. :)

• mir777 и jovani62 харесват това

#244 boyan stoychev

boyan stoychev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 487 Мнения:
  • Име:Boyan
  • ГрадКазанлък

Публикувано 02 ноември 2018 - 09:00

Ванка и аз имам Нагоя, и утре ще я пробвам. Добре ,че ни ,,светна''.

Аз бях чел проби с нея с две Ниви в руските форуми, ама и ти като написа......

Поздрави!

#245 2cv

2cv

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 103 Мнения:
  • Оръжие:zkm 452-2e .22lr lux, maverick 88

Публикувано 05 ноември 2018 - 11:41

Колеги имайте в предвид, че нагоя 771 има супер много ментета. Ето клипче как да различим ментето от оригинала: 

Аз лично си поръчах 2 броя за да направим експеримент с един колега и да видя каква е реалната полза ако я има - на открито и на пресечен терен. Ще пиша след като дойдат и направим теста.

#246 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 06 ноември 2018 - 10:31

Колеги имайте в предвид, че нагоя 771 има супер много ментета. Ето клипче как да различим ментето от оригинала: 

Аз лично си поръчах 2 броя за да направим експеримент с един колега и да видя каква е реалната полза ако я има - на открито и на пресечен терен. Ще пиша след като дойдат и направим теста.

Преди дни се бяхме събрали на едно място и колега донесе едно устройство...не помня как се казваше, но изглежда като волтметър със стрелка.От едната страна завиваш радиостанцията от другата е антената.Мери ефикасността.Оказа се че само при размяната на антените чувствително се променя.Така може да се съберат няколко станции всяка да намери нейната си антена.

#247 2cv

2cv

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 103 Мнения:

Публикувано 06 ноември 2018 - 10:38

Е то всички знаем, че при тия стоки на тия цени всичко е на късмет - може да уцелиш и правилно сделана, а може и да е "петъчно" производство. Доста клипчета изгледах и дори при маркови антени по 30-40 долара парчето понякога има греди и разминаване от посочените характеристики. Тия дето ги поръчах са по 11 долара - уж оригинални от тайван, като дойдат ще видим колко/дали са добри.

#248 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 520 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 06 ноември 2018 - 12:40

Абе тая работа с антените е малко така... ето четете тестове с реални цифри за кой разбира

Прикачен файл  AntennaTestingW9MDB.pdf   248,54K   24 Брой сваляния.

#249 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 07 ноември 2018 - 01:55

Абе тая работа с антените е малко така... ето четете тестове с реални цифри за кой разбира

attachicon.gifAntennaTestingW9MDB.pdf.

Четем...ама не разбираме...

#250 2cv

2cv

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 103 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2018 - 05:04

Абе идеята е ако има реални 20-30% подобрение спрямо стандартната антена ще е супер. То е ясно , че на този обхват чудеса от храброст няма как да се постигнат - двама души в две дълбоки дерета няма да се чуват с каквато и да е антена. На много тестови клипчета обаче разликата е потресаваща - направо не ми се вярва, че докарват връзка до 3-4 км. с нагоята в градски условия, докато с оригиналната всичко приключва на около 1-1,5км. Това е почти дубъл.... Да видим - като дойдат антените съм спазарил един колега радиолюбител да проведем тестове - той е малко скептично настроен по въпроса, но то ще се чуе. Ако не стане стане нищо - здраве да е, 20 долара няма да ми оправят живота, но поне ще помогна на други колеги да не се набутват излишно/или па да вземат да се "набутат" ако има полза.

• Иван Кючуков и ЛЮБИТЕЛ харесват това

#251 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 520 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 08 ноември 2018 - 10:57

Четем...ама не разбираме...

Мда то това с антените си е черна магия откъдето и да го погледнеш.

Та на кратко кое какво е. Таблицата показва измерената сила на приетия сигнал на 2 мили при 2 обхвата 144 и 435mhz(ние използваме обикновенно честоти около 446mhz - PMR). Има в 2 различни скали dBS9 и dBm. dBS9 си е черна магия от всякъде ама колкото по-голямо е числото толково по-силен е сигнала. dBm е скала с референтно ниво 1mW което е 0. Скалата е логаритмична 10log10 и на всеки 3dB има удвояване. Тоест 1mW e 0dBm, 2mW = 3dBm, 4mw = 6dBm и т.н. Числата са отрицателни защото приетата мощност е по-ниска от 1mW. Така значи колкото по-малка е абсолютната стойност толкова по-добре приема антената (-70dBm e по-добре от -100dBm). Та като гледаш една антена дето е примерно -90dBm и друга дето същия сигнал го е приела с -93dBm се оказва че тая първата е приела 2 пъти по-силен сигнал. Това на теория. На практика обаче колко ще ти помогне това е малко съмнително и всичко това е при тестови условия дето човека се опитва да изравни всички другия влияния на сигнала овен антената. Както е писал човека примерно в UHF(435mhz) ако държиш станцията далеч от лицето това сваля около 6dBm на всички антени. Та в реални бойни условия аз лично се съмнявам да има особена разлика. Правил съм тестове на ухо с една дълга нагоя, не помня модел а и дали е оригинална, и реших, че не си заслужава мъкненето на дълга антена за минималния ефект. То като се не чува се не чува туй то.

При на кучето тракера обаче разликата в антените е силно осезаема. Не, че хваща кой знае колко по-далече ама с дългата антена, пакетите с приети с грешки в данните са в пъти по-малко. Ама там е дигитално радио и самия начин на предаване и приемане е доста различен.

Честно казано не я рабирам радио техниката особено. Радиолюбителите прекарват цял живот в експерименти как да направят идеалната антена и не съм чувал някой да е успял :lol:

ПС: Освен това цялата тая галимация с антените я правим на КИТАЙСКИ любилтелски станции дето ако някой премери колко са далече от указаната честота ще се хване за главата. На тия референцията им е обикновен ниско какчествен кристал дето с температурара си мени честотоата много и от там всичко се променя и освен това заводко са калибрирани от 13 годишни китайчета пратени във фабриката на стаж от местното ТВУ. С не професионална и не калибрирана апаратура съм виждал как 2 уж еднакви станции имат такава разлика че дори уж на един и същ канал се разминават достатъчно и почти не се чуват. А и както казах това се променя с времето и температурата. Та на такова чудо каквато и антена да му лепнеш дали ще работи добре ще зависи от късмета.

Този пост е редактиран от Todir: 08 ноември 2018 - 11:19

• NBP харесва това

#252 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 08 ноември 2018 - 01:34

Благодаря :)

#253 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 594 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • ГрадПловдив

Публикувано 08 ноември 2018 - 02:13

ние сме пробвали дългата нагоя 771 на 3 китайски станции . На 1 беше по зле . На двете приемаха малко по-добре , но при предаване беше много по-зле от техните си . Доколко са били оригинални - нз . 

3 потребител(и) четат тази тема

1 потребители, 2 гости, 0 анонимни

jordan801017
Change Theme!