Към съдържанието

Снимка

Карабини - фаска на дулния срез

Поправка на фаската на цевта

• Моля, влезте за да отговорите
199 отговора на тази тема

#1 Диан

Диан

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 448 Мнения:
  • Име:Диан
  • ГрадСофия

Публикувано 12 октомври 2016 - 05:39

Нека опишем във тази тема специално всички видове ловни и спортни дулни срезове - ( фаски ) . Защото аз виждам че има доста стари карабини които със направата на една ( фаска ) точността им се подобрява в Х2 пъти . Както и такива нови евтини карабини !

Мой клиент ми се оплака че със карабината си не може да събере 3 патрона на по малко от 5 см за 100 м. Карабина Блазер - 30-06 класик . Пробвани различни качествени боеприпаси , но това е най доброто 5 см. казва той .След посещение на стрелбището  забелязах на дълбочина до около 3 мм в цевта  се оформи пръстен с различен цвят от отложените изгорели газове .
Веднага хванах един патрон и със равномерен натиск от ръка във пълно съосие на цевта опитах да взема отпечатък от нарезите върху куршума . 
Получените четири отпечатъка бяха изключително не-съразмерни . Двата се бяха отпечатали добре , един слабо и един едва забележимо .
А оригиналният срез на пръв поглед  изглеждаше добре !? Но след  като го разгледах по-внимателно с увеличителна лупа , веднага се установи проблемът . Полетата завършваха с различна височина ,бяха начупени със не-съразмерна форма на режещия ръб , и никак не се вписваха на иначе идеално полираната цев отвътре .  Предложих на човека да направим една професионална фаска на цевта , като на всички спортни оръжия . Вътрешна фаска със равно чело на 90° . Човека първо се съгласи , в последствие като разбра че цевта ще се върти на струг малко се притесни . Естествено му разясних че цевта няма да има белези от челюстите на струга , и останалия процес е напълно контролиран . Обясних му че същата процедура се прави и на ръка със зенкер ( когато цевта не се сваля от оръжието ) . Но просто на струг става много по точно и лесно щом му се сваля цевта и позволява работа на струг . Естествено му показах и направена фаска на спортна моя пушка от мен . 
Като му гарантирам че прецизността на оръжието няма да пострада , а напротив . След несигурното му да Добре , цевта вече беше във главата на стругът . След макс. 30 мин. труд на 355 оборота на първа скорост бяхме готови за нови тестови стрелби . За съжаление денят беше превалил , и разумно но с голямо нетърпение отложихме стрелбата за следващият ден . Утрото ни изненада със дъжд . Решихме да пием по кафе докато превали . Да но час по късно дъждът просто леко намаля . Въпреки това желанието ни надделяваше сериозно спрямо някакъв дъжд . И така на стрелбището принудени решихме да стреляме на 50 м. След първите два изстрела от клиента се наложи да ходим до мишената за да разберем защо вторият изстрел липсва . Изстрелът не липсваше , човека не повярва и потрети  , вече се забелязваше разширението на дупката . След намаляването на дъжда , но с усложнена видимост все още решихме да се пробваме на 100 м. Двамата направихме по серия от 3 изстрела всеки , на различни цели . После отидохме до мишените за да видим две групи всяка от която със по три застъпващи се една-друга дупки . Това видимо беше повече от очакваното за клиента , без изчисления във МОА ...ха..ха... Нека всеки който е оправял своята фаска и е подобрил със това точността на оръжието си да изкаже мнение , и сподели опит . 

Прикачени файлове

• ku4e_biasno, suzi1973, vaskoamer и 2 други харесват това

#2 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 339 Мнения:

Публикувано 12 октомври 2016 - 05:56

Нека опишем във тази тема специално всички видове ловни и спортни дулни срезове - ( фаски ) . Защото аз виждам че има доста стари карабини които със направата на една ( фаска ) точността им се подобрява в Х2 пъти . Както и такива нови евтини карабини !

Мой клиент ми се оплака че със карабината си не може да събере 3 патрона на по малко от 5 см за 100 м. Карабина Блазер - 30-06 класик . Пробвани различни качествени боеприпаси , но това е най доброто 5 см. казва той .След посещение на стрелбището  забелязах на дълбочина до около 3 мм в цевта  се оформи пръстен с различен цвят от отложените изгорели газове .
Веднага хванах един патрон и със равномерен натиск от ръка във пълно съосие на цевта опитах да взема отпечатък от нарезите върху куршума . 
Получените четири отпечатъка бяха изключително не-съразмерни . Двата се бяха отпечатали добре , един слабо и един едва забележимо .
А оригиналният срез на пръв поглед  изглеждаше добре !? Но след  като го разгледах по-внимателно с увеличителна лупа , веднага се установи проблемът . Полетата завършваха с различна височина ,бяха начупени със не-съразмерна форма на режещия ръб , и никак не се вписваха на иначе идеално полираната цев отвътре .  Предложих на човека да направим една професионална фаска на цевта , като на всички спортни оръжия . Вътрешна фаска със равно чело на 90° . Човека първо се съгласи , в последствие като разбра че цевта ще се върти на струг малко се притесни . Естествено му разясних че цевта няма да има белези от челюстите на струга , и останалия процес е напълно контролиран . Обясних му че същата процедура се прави и на ръка със зенкер ( когато цевта не се сваля от оръжието ) . Но просто на струг става много по точно и лесно щом му се сваля цевта и позволява работа на струг . Естествено му показах и направена фаска на спортна моя пушка от мен . 
Като му гарантирам че прецизността на оръжието няма да пострада , а напротив . След несигурното му да Добре , цевта вече беше във главата на стругът . След макс. 30 мин. труд на 355 оборота на първа скорост бяхме готови за нови тестови стрелби . За съжаление денят беше превалил , и разумно но с голямо нетърпение отложихме стрелбата за следващият ден . Утрото ни изненада със дъжд . Решихме да пием по кафе докато превали . Да но час по късно дъждът просто леко намаля . Въпреки това желанието ни надделяваше сериозно спрямо някакъв дъжд . И така на стрелбището принудени решихме да стреляме на 50 м. След първите два изстрела от клиента се наложи да ходим до мишената за да разберем защо вторият изстрел липсва . Изстрелът не липсваше , човека не повярва и потрети  , вече се забелязваше разширението на дупката . След намаляването на дъжда , но с усложнена видимост все още решихме да се пробваме на 100 м. Двамата направихме по серия от 3 изстрела всеки , на различни цели . После отидохме до мишените за да видим две групи всяка от която със по три застъпващи се една-друга дупки . Това видимо беше повече от очакваното за клиента , без изчисления във МОА ...ха..ха... Нека всеки който е оправял своята фаска и е подобрил със това точността на оръжието си да изкаже мнение , и сподели опит . 

Интересна тема се очертава,и сякаш ще падне писане :D Иначе,поздравления за вложения труд!

#3 Scarecrow

Scarecrow

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 242 Мнения:
  • Име:Красимир
  • Оръжие:ИЖ 27, Remington 700 AAC-SD
  • МПС:Land Rover
  • ГрадПловдив

Публикувано 12 октомври 2016 - 06:44

След посещение на стрелбището  забелязах на дълбочина до около 3 мм в цевта  се оформи пръстен с различен цвят от отложените изгорели газове .

Я дай малко пояснения за този "пръстен", че нищо не ти се разбира.

#4 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1457 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели и Блазер
  • Куче:Дратхаар и Пойнтер
  • МПС:НЛО

Публикувано 12 октомври 2016 - 08:23

Този дето е правил резбата просто се е изгаврил с дулния срез,не е било така фабрично... :D

#5 shaman

shaman

Ловец

• Златни ръце
  • PipPipPipPipPip
  • 456 Мнения:
  • Име:Стоян Георгиев

Публикувано 12 октомври 2016 - 08:35

"Дулен срез на фаската"  :o

Олд Хънтър, оправи, моля те, заглавието на темата, че ми е  неудобно да го чета този човек.

Знаем, че правописът не му силна страна, но въпреки това сериозно се двоумя дали подобен бисер се дължи на лексикална грешка или на пълна техническа неграмотност.

п.п. Или пък го остави. Дет` се вика, всеки да си носи кръста.

• lov, ЛЮБИТЕЛ, LyudmilLov и 6 други харесват това

#6 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 954 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:Сузуки Витара
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 12 октомври 2016 - 08:49

Малко като "това желязо алуминиево ли е"
  • lov, ЛЮБИТЕЛ, DrOhboli и 3 други харесват това

#7 SSG

SSG

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 20 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 09:04

Много брутално изпълнение ,намерил бай стругар на какво да се упражнява, нямаше ли някое ръждиво парче тръба на него да се учи стругаря  как се правят резби и  се мачкат фаски с центъра на струга , дано не е взел пари за работата. Хубавото е че тая цялата работа е поправима ...имате още около 7-8 опита преди да стане много гонкаджийска цевта  :lol:

Този пост е редактиран от SSG: 13 октомври 2016 - 09:08

• krasi_75-berta, shaman, old_hunter и 3 други харесват това

#8 Диан

Диан

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 448 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 13 октомври 2016 - 09:30

Има още няколко души от групичката на заядливковците , къде сте да се изкажете професионално и заключително колко гадно е всичко чуждо ?

ЗА ОМРАЗАТА И ЗАВИСТТА

Летяла си една красива пеперуда из поляните и се радвала на свободата си и на прекрасния свят около нея.

Един ден я забелязала змията и започнала да я преследва, за да я изяде. Пеперудата цял ден бягала, къде ли не се опитвала да се скрие, но змията бързо и безшумно се плъзгала в тревата и все се оказвала до нея, готова да я погълне.

Накрая красивата пеперуда се изтощила от преследването, видяла, че няма как да се спаси от злобната змия и се предала. Но в последния момент преди своя край, тя се обърнала към нея и казала:

– Може ли да те попитам нещо преди да ме изядеш?

– Не ми е в природата да давам обяснения – отвърнала змията, – но, хайде, от мен да мине... Питай.

– Ти по принцип храниш ли се с пеперуди?

– Не.

– А аз направила ли съм ти нещо лошо?

– Не.

– Тогава защо искаш да ме унищожиш?

– Просто ме дразниш с красотата си... И с това, че летиш!

• Искрен, айкут и vaskoamer харесват това

#9 SSG

SSG

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 20 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 09:57

Ма то не става въпрос за красива пеперуда , а за бито от градушка врабче. Иначе и аз харесвам пеперудите .Радвам се че в крайна сметка след резбата сте я накарали да стреля както по принцип си стреля ...много точно.

Този пост е редактиран от SSG: 13 октомври 2016 - 10:07

• old_hunter и Щирлиц харесват това

#10 Scarecrow

Scarecrow

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 242 Мнения:
  • Име:Красимир
  • Оръжие:ИЖ 27, Remington 700 AAC-SD
  • МПС:Land Rover
  • ГрадПловдив

Публикувано 13 октомври 2016 - 09:59

Всеки би завидял на такъв "полет"  :lol2:

#11 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1868 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 10:17

Да разгледаме казуса от друга гледна точка. Не вземам ничия страна, а като свършена работа.

Лек анализ:

1. Човека доволен ли е? ДА всичко е добре според мен целта е постигната (минаваме на т.2), ако е НЕ няма смисъл да се говори по натам за свършената работа.

Тук идват и допълнителни ползи за изпълнителя.

2. Задача която може би я прави за първи път има пълен успех. Забавлявал се е с това което е правил.

3. Колегата е свършил работа която лично за него е била рискова и иска да се похвали. Нищо лошо не виждам да го направи макари, че терминологията му или разбиранията несъответстват на необходимото ниво.

Човекът се е опитал и може би е решил на този човек проблема. Дали ни харесва решението няма никакво значение, защото клиента ще го оценява.

П.П. Мнението ми е че предпочитам да чета всякакви хора във форума, отколкото само на една част от хората, защото другите дали имат нещо добро или глупаво да кажат няма значение, просто няма да им се занимава да пишат и т.н. :D Така само ще загуби това място тук. ;)

Този пост е редактиран от elwix: 13 октомври 2016 - 10:30

• ku4e_biasno, krasi_75-berta, andi и 3 други харесват това

#12 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 954 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:Сузуки Витара
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 13 октомври 2016 - 10:33

Този дето е правил резбата просто се е изгаврил с дулния срез,не е било така фабрично... :D

Много брутално изпълнение ,намерил бай стругар на какво да се упражнява, нямаше ли някое ръждиво парче тръба на него да се учи стругаря  как се правят резби и  се мачкат фаски с центъра на струга , дано не е взел пари за работата. Хубавото е че тая цялата работа е поправима ...имате още около 7-8 опита преди да стане много гонкаджийска цевта  :lol:

...и не само! Убеден съм, че който е правил резбата е причината за влошената стрелба и групата от 5 см. Много често при застъргване на диаметъра необходим за направата на дадена резба и подаване на по - голяма стружка без водене по нарезите се получава смачкване на нарезния отвор. За това е имало и разлика в отпечатъка, за който колегата говори. А за подпиране с центъра на задното седло няма да коментирам :lol: :256605:

Иначе добре е, че са се получили нещата!

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 13 октомври 2016 - 12:12

#13 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4011 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 03:43

Много брутално изпълнение ,намерил бай стругар на какво да се упражнява, нямаше ли някое ръждиво парче тръба на него да се учи  как се правят резби и  се мачкат фаски с центъра на струга , дано не е взел пари ....  :lol:

...Убеден съм, че който е правил резбата е причината за влошената стрелба и групата от 5 см. Много често при застъргване на диаметъра необходим за направата на дадена резба и подаване на по - голяма стружка без водене по нарезите се получава смачкване на нарезния отвор. .

А за подпиране с центъра на задното седло няма да коментирам :lol: 

Да ви питам - като хора профита в металообработката (и оръжейния тунинг)  ,

как си извадихте заключение че *фаската* е направена \ смачкана с конуса  на конташпиндела ?.... Защо решихте ,че резбата и *фаската*  са правени по едно и също време ,на едно и също място ?

П.С. Заглавието на темата и писанията на автора и настрана , - в момента се опитваме да правим анализ по картинка (снимка) . B)

п.с.2 ..... За мен , тая цев от снимката въобще няма никаква фаска ...... :idea: ..... - има недовършен опит да се оформи  дулна *корона* тип "стъпало" ..... ;)

:D ...... Ама може и да бъркам , и ще ми е ценно  някой да ме светне къде ...... :)

Този пост е редактиран от jovani62: 13 октомври 2016 - 05:42

• Иванов харесва това

#14 Filipe708

Filipe708

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 216 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 04:16

Тази дулна корона е идентична (поне видно от снимката) като тази на моя Браунинг Мач, дето го имах.

Щом ги вкарва дупка в дупка що да е проблем?

:258027:

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от Filipe708: 13 октомври 2016 - 04:20

• suzi1973 харесва това

#15 Диан

Диан

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 448 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 13 октомври 2016 - 05:34

Тази дулна корона е идентична (поне видно от снимката) като тази на моя Браунинг Мач, дето го имах.

Щом ги вкарва дупка в дупка що да е проблем?

:258027:

Филип да ти кажа ли защо , за пари бе брадтко за пари . Виж , провери колко струва направата на една фаска ? А аз си ги правя от сърце , щото ме влече - иначе казано ! Преди две години си изкарах курса - майстор по ремонта на ръчно огнестрелно оръжие  , и си създадох работилница , Не ателие , щото не съм нито шивач нито художник ! А камоли да правя Тюнинг  :D !!! 

Сега сериозно ето една като твоята дебела тръба как стана след ръчна работа по нея  . Сега събира тия от консервите х440 във една дупка ! И това всеки със добри технически умения и този инструмент може да си направи сам . 

Прикачени файлове

• Прикачен файл  1.jpg   103,61K   3 Брой сваляния
  • Прикачен файл  2.jpg   87,39K   3 Брой сваляния
  • Прикачен файл  3.jpg   117,47K   3 Брой сваляния

• suzi1973 и andi харесват това

#16 Диан

Диан

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 448 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 13 октомври 2016 - 05:42

Ето и останалите .

Прикачени файлове

• Прикачен файл  4.jpg   90,82K   4 Брой сваляния
  • Прикачен файл  5.jpg   111,01K   4 Брой сваляния

• suzi1973 харесва това

#17 shaman

shaman

Ловец

• Златни ръце
  • PipPipPipPipPip
  • 456 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 06:47

Да ви питам - като хора профита в металообработката (и оръжейния тунинг)  ,

как си извадихте заключение че *фаската* е направена \ смачкана с конуса  на конташпиндела ?.... Защо решихте ,че резбата и *фаската*  са правени по едно и също време ,на едно и също място ?

П.С. Заглавието на темата и писанията на автора и настрана , - в момента се опитваме да правим анализ по картинка (снимка) . B)

п.с.2 ..... За мен , тая цев от снимката въобще няма никаква фаска ...... :idea: ..... - има недовършен опит да се оформи  дулна *корона* тип "стъпало" ..... ;)

:D ...... Ама може и да бъркам , и ще ми е ценно  някой да ме светне къде ...... :)

От описанието на Диан. 

А аз съм виждал на стрелбището как две мачови блазерови цеви на мой добър приятел- известен професионален ловец не можеха да съберат попаденията си на по-малко от 8 см.на 100м. :lol: Това след направата на резби за компенсатор.

За мен случаят е идентичен.

Някой е ръгнал центъра в предния отвор на цевта, а след това / не по едно и също време и може би не на едно и също място/  майстор Диан е подрязал дулния срез. С каквото има и колкото може.

Този пост е редактиран от shaman: 13 октомври 2016 - 06:47

#18 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4011 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 07:39

От описанието на Диан. 

А аз съм виждал на стрелбището как две мачови блазерови цеви на мой добър приятел- известен професионален ловец не можеха да съберат попаденията си на по-малко от 8 см.на 100м. :lol: Това след направата на резби за компенсатор.

За мен случаят е идентичен.

Някой е ръгнал центъра в предния отвор на цевта, а след това / не по едно и също време и може би не на едно и също място/  майстор Диан е подрязал дулния срез. С каквото има и колкото може.

От описанието на Диан. 

В първия пост ( наДиан )   отсъства информация за правене на резба - пише се само за *фаска* - всъщност не е фаска а изкопаване на 90 градусово стъпало ...........

..... затова се зачудих на постовете писани от *svetlio_vt*,  и *SSG,* 

#19 shaman

shaman

Ловец

• Златни ръце
  • PipPipPipPipPip
  • 456 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 07:48

От описанието на Диан. 

В първия пост ( наДиан )   отсъства информация за правене на резба - пише се само за *фаска* - всъщност не е фаска а изкопаване на 90 градусово стъпало ...........

..... затова се зачудих на постовете писани от *svetlio_vt*,  и *SSG,* 

......."А оригиналният срез на пръв поглед  изглеждаше добре !? Но след  като го разгледах по-внимателно с увеличителна лупа , веднага се установи проблемът . Полетата завършваха с различна височина ,бяха начупени със не-съразмерна форма на режещия ръб , и никак не се вписваха на иначе идеално полираната цев отвътре . ".......

#20 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4011 Мнения:

Публикувано 13 октомври 2016 - 08:04

Ся остава само  *Диан,* да си  признае че той , (демек стругара по негови указания)  е изкривил дулото докато са стъргали  резба за заглушител и ........ всичко ще съвпда... :256605:

1 потребител(и) четат тази тема

1 потребители, 0 гости, 0 анонимни

shadow grass
Change Theme!