Към съдържанието

Снимка

Глиги - кой как ги вади, с какво ги пълни и т.н.

• Моля, влезте за да отговорите
27 отговора на тази тема

#1 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 571 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 10 януари 2013 - 11:32

*
ПОПУЛЯРНО МНЕНИЕ

Бе вие глигани не трепете ли :D , или само се страхувате от тях :258029: , та няма пусната такава важна тема тука до сега :o ?!

Те я моята рецепта: началото е ясно - слука, дране, отделяне на главата от трупа и айде в къщи. Не варя цялата глава - първо ще трябва много голям съд, после ще трябва да се вари дълго време, а еврейското в мене проговаря. Затова с ножовка отрязвам предниците на горната и долната челюст, като давам по - голям аванс зад имагинерното място, де иде краят на зъба /докъде е това го определям на базата на опита, ама понякога стават и сакатлъци и отива някой сант от зъба/. Айде в тенджерата, да се покрият с вода и чакане му е майката - барем 1 ч. вране след като заври, но не повече от 1.5 часа, ако има нужда се добавя още вода. Кога са готови разбирам като пробвам - вадя едната челюст /без значение коя/ и пробвам да клатя зъба наляво - надясно - ако се върти като ханша на кючекчийка значи работата е готова. Тука е първият сюблимент момент - ако зъбите са на дрът нер лесно, излизат напред като тапи, щото са с почти равна ширина. Ама ако нерът е млад - мъка, тъжна ви е майка раждала, зъбът е тесен отпред и широк отзад /тва за долен зъб, ама и горен може да ва препоти/ и няма чалъм да излезе напред, затова го разхождам няколко пъти напред - назад в "гнездото" му и като определя по шума къде горе - долу му е краят се прекръствам и пак режа челюстта, и го вадя на заден ход. После под струята на хладка вода на чешмата ху-у-у-убаво изчиствам и 4-те зъба вътре от пулпата и отвън от кожички и т.н. останали сред врането тъкани, с нокът под струята става лесно тая манипулация. След това ги оставям да си починат, изсъхнат на рахат зъбите поне месец. И иде вторият сюблимент момент - дали въобще и с кво да ги пълня?! Чувал съм много за и против пълненето, ама аз ги пълня, щото най - малкото предпазвате от начупване задната крехка и тънка част на зъба. Сега с какво - само и единствено с епоксидна смола или още еповит както се вика, продава се във всеки магазин за бои. Смесват се двата компонента, бъркат се и зъба се пълни, като се наглася така отворът му да е нагоре, за да не изтече смолата, която се втвърдява добре за 24 часа. Това парафин от топени свещи, пчелен восък недейте ползва, цепят се зъбите след време, особено ако ги наливате /а то няма друг чалъм/ горещи. В зъба - само студени смоли! След това кой как му е на сърце - на поставка, на полицата или в шкафа. Чувал съм от стари хора, че е хубаво в къщи на има глигански зъби - на добро било, пазело къщата. И накрая третият сюблимен момент /последен по ред, ама хич немаловажен/ - температурата на съхранение на зъбите, щото от всичките кокалени трофеи те са най - махнаджии. Хубаво е да се съхраняват при постоянна стайна температура без големи колебания в температурните граници. Ако искаш да му таковаш мамата на един зъб ако си го държал в топла стая зимата го премести в такава без печка и ще се нацепи на ленти.

Това е в кратце рецептата. Наслука ви и по - често да ви се налага да я ползвате!

Този пост е редактиран от Христо Христев: 10 януари 2013 - 11:43

• mir777, profiH'87, pogo и 18 други харесват това

#2 бай Иван

бай Иван

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 79 Мнения:

Публикувано 10 януари 2013 - 11:53

+1

Това е правилния начин,както за вадене,така и за пълнене и съхраняване.

#3 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 782 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 10 януари 2013 - 12:43

+1 на Христо

Аз откак счупих 3 зегета на машинката, докато разфасовам главата на един нерез мутант през 90-те години, улях цялата кухня и жената получи нервна криза, си изхитрих и давам на колеги главите ..... те само ми връщат зъбите .... :D

И аз не препоръчвам парафин, наистина се цепят в горния край !

С епоксидна смола си е добре !

• ДБД и Пешо дублето харесват това

#4 maestroto

maestroto

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 409 Мнения:
  • Име:Иван Димитров
  • Оръжие:"цигулки" - няколко
  • Куче:"бързи и яростни"
  • МПС:пикап

Публикувано 06 февруари 2013 - 12:54

Тези които съм ги пълнил с парафин (восък) се нацепиха почти всичките (най-вече долните). Вярно е това за относително постоянната температура на съхранение. Последните ги напълних със силикон. Това което научих скоро от колега, че за да не се нацепят трябвало периодично да се овлажняват (да се забърсват с влажна кърпа) колко е вярно нямам идея. Последните преди да ги напълня със санитарен силикон ми се въртеше идеята за епоксидна смола, но ме разкъндардисаха дали е за добро времето ще покаже ;)

#5 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1273 Мнения:
  • Име:Йордан
  • ГрадСофия

Публикувано 06 февруари 2013 - 01:09

Тези които съм ги пълнил с парафин (восък) се нацепиха почти всичките (най-вече долните). Вярно е това за относително постоянната температура на съхранение. Последните ги напълних със силикон. Това което научих скоро от колега, че за да не се нацепят трябвало периодично да се овлажняват (да се забърсват с влажна кърпа) колко е вярно нямам идея. Последните преди да ги напълня със санитарен силикон ми се въртеше идеята за епоксидна смола, но ме разкъндардисаха дали е за добро времето ще покаже ;)

Глигите се цепят от липсата на влага.За да не се повредят трябва да се съхраняват при определена влажност на въздуха.

Трофеите не трябва да са изложени на пряка слънчева светлина или близо до отоплителни уреди,над радиатори,камини,печки и тн.Неподходящи са също влажни мазета килери и тавани.

Моите ги държа в антрето горните неблагоприятни фактори имат най малко въздействие.

Това със силикона е много лоша идея!Пълних веднъж и не съм доволен.Наложи се да ги чистя и пълня отново(става много лесно).

Моите зъби съм ги пълнил с епоксидна смола и съм доволен.Сега чета една книга и там пише че с епоксидната смола се слага и гипс в съотношение 1:1,в което има резон.Гипса дърпа влага от въздуха и я задържа)пък знам ли?!).

Този пост е редактиран от lovecbg: 06 февруари 2013 - 01:27

• krus харесва това

#6 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 914 Мнения:
  • Име:Русев
  • Оръжие:Beretta AL390 - 20 cal., ИЖ-27, СЛР-101 223Rem., Blaser R93 Странджа тракър - .308W, Walther p22 Target.....
  • Куче:откраднаха ми Кирчо, имам си Джеки и Сергей
  • ГрадБГ-USA

Публикувано 01 май 2013 - 12:24

да задам един въпрос в тая тема за знаещите и можещите  -  ако пък прочетат въпроса ми от някое арт студио по таксидермия, много ще се радвам да получа отговор и от тях.........

как е по-правилно да се вадят зъбите на глигана чрез ВАРЕНЕ, или чрез ОГНИВАНЕ на съединителната тъкан?

при кой от двата начина след много години  на стената,  зъбите ще са без пукнатини?

ако някой го е правил без да вари зъбите, преди много години и още пази зъбите - нека сподели!

#7 petko bg

petko bg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 48 Мнения:
  • Име:petko
  • Оръжие:lopata
  • Куче:vylkodav
  • МПС:sheina
  • Градgolqm grad

Публикувано 01 май 2013 - 05:04

да задам един въпрос в тая тема за знаещите и можещите  -  ако пък прочетат въпроса ми от някое арт студио по таксидермия, много ще се радвам да получа отговор и от тях.........

как е по-правилно да се вадят зъбите на глигана чрез ВАРЕНЕ, или чрез ОГНИВАНЕ на съединителната тъкан?

при кой от двата начина след много години  на стената,  зъбите ще са без пукнатини?

ако някой го е правил без да вари зъбите, преди много години и още пази зъбите - нека сподели!

С огниване в задния краи винаги почерняват и стоят по жълти.Затова наи си е добре с варене и после с смола.

• Христо Христев и krus харесват това

#8 ivan iojev

ivan iojev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 52 Мнения:

Публикувано 02 май 2013 - 11:44

Ха, онагледете горе написаното, та да поизплакним и ние очите.....да видим някой друг качествен трофей.
  • jovani_vanko харесва това

#9 vaskoamer

vaskoamer

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 989 Мнения:
  • Име:Васко Василев
  • Оръжие:Beretta
  • Куче:английски сетер
  • МПС:RAV-4
  • ГрадПлевен

Публикувано 02 май 2013 - 08:39

Тези са ми от преди няколко дни :) Държа ги в мокра кърпа,че след празниците отиват за оценка.Отстрелян в района на Мъглиж,ДЛУ"Върбаница"

Прикачени файлове

• Прикачен файл  Photo-0426.jpg   119,84K   77 Брой сваляния
  • Прикачен файл  66.jpg   175,12K   59 Брой сваляния

• profiH'87, ДБД, Христо Христев и 5 други харесват това

#10 petko bg

petko bg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 48 Мнения:
  • Име:petko
  • Оръжие:lopata
  • Куче:vylkodav
  • МПС:sheina
  • Градgolqm grad

Публикувано 02 май 2013 - 10:21

Тези са с смола и не са мръднали  :D

Прикачени файлове

• ДБД, Христо Христев, krasi_75-berta и 3 други харесват това

#11 БАЙ АСЕН

БАЙ АСЕН

БАРАКЧИЯ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 426 Мнения:
  • Оръжие:Силма,Бар.308
  • Куче:Бараци и Баракини.
  • МПС:Много
  • ГрадРазлог

Публикувано 03 май 2013 - 05:16

Този е с парафин,за момента нямам проблеми. Зъбите съм ги премахнал чрез варене.

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от БАЙ АСЕН: 03 май 2013 - 05:23

• Христо Христев, krasi_75-berta, ivan iojev и 2 други харесват това

#12 БАЙ АСЕН

БАЙ АСЕН

БАРАКЧИЯ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 426 Мнения:
  • Оръжие:Силма,Бар.308
  • Куче:Бараци и Баракини.
  • МПС:Много
  • ГрадРазлог

Публикувано 03 май 2013 - 05:20

Тези са със силикон . Майстора където ми прави поставките ги беше напълнил и така си останаха.

Прикачени файлове

• Христо Христев, krasi_75-berta, ivan iojev и още 1 харесват това

#13 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 571 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 04 май 2013 - 09:18

Не, че съм от много знаещите и можещите, но да се наредя и аз "барабар Петко с мъжете" на база "не питай старило, а патило". На въпроса ти - дали чрез варене или огниване да се вадят глигите?! Лично за мене подобна дилема въобще не стои, тъй като вариант № 2, посочен от тебе, а именно вадене чрез изчакване огниването на съединителната тъкан конкретно за глигите е неприлажим. Защо?! Самото гниене на съединителната тъкан е процес, който се развива при съответната температура на въздуха и е съпроводен с развитието на различни микроорганизми в образувалата се благоприятна среда - гниеща и разлагаща се тъкан вътре в самия зъб и около му - за виреенето на такива. Оставиш ли зъбът да седи по - дълго в "леглото му" същият придобива един нездрав и некрасив тютюнено - жълт цвят, който при по - дълъг престой неминуемо преминава дори в тъмно - кафяв, съпроводен с характерна неприятна миризма, получена в резултат на гнилостните процеси на тъканите около и в самия зъб - пулпата му. Нито цветът, нито миризмата не могат да бъдат премахнати по какъвто и да било способ. Сериозно се разваля естетическият вид на трофея, промените в цвета и миризмата неминуемо ще се отразят негативно и при оценката му - изчезва ефектът на контраста между цвета на слонова кост на по - голямата част на зъба и "мръсния", черен цвят на края  му, характерен особено за горните, малки зъби и така търсен и желан от всеки, имащ подобен трофей.. Имам една водна чаша, пълна с такива зъби, собствениците на които не съм намирал веднага, а различно време след като съм ги стрелял, резултатът винаги е един и същ, затова не съм ги сложил на поставки, а си седят като спомен само. Затова вариантът с огниването, особено за трофеи, които си струват не бих пробвал, нито съветвал друг да пробва. Единственият правилен подход при ваденето на глигите е чрез изваряване на долната и горна челюст. Правилно изпълнена тази манипулация не се отразява негативно върху структурата на зъба и при правилно пълнене и съхранение трофеят ще радва и внуците ти.

Този пост е редактиран от Христо Христев: 04 май 2013 - 09:26

• Стоян Иванов и chako харесват това

#14 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 914 Мнения:
  • Име:Русев
  • Оръжие:Beretta AL390 - 20 cal., ИЖ-27, СЛР-101 223Rem., Blaser R93 Странджа тракър - .308W, Walther p22 Target.....
  • Куче:откраднаха ми Кирчо, имам си Джеки и Сергей
  • ГрадБГ-USA

Публикувано 04 май 2013 - 11:23

доста зъби и черепи съм `извадил`, ама винаги търся нещо ново.

винаги съм си мислил че един снежнобял череп на вълк с пожълтели от глеч зъби ще изглежда по-добре от същия снежнобял с бели зъби - как да им запазя обаче естествения цвят, още не мога да го постигна на 100 %.

даже бях пуснал някъде подобна тема в един друг ловен форум, ама там някакви деца ми обясняваха какво да правя....

тия от снимката са от тая година - извадени са чрез варене

Прикачени файлове

• Планинички, krasi_75-berta, ЙОРДАН и 3 други харесват това

#15 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 664 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 23 септември 2013 - 10:21

Да не отварям нова тема, да питам в тая.

Един зъб, след няколко зими и лета на открито, се сцепи по дължина. Почти се е отделил на 2 части. Пълнен е малко в началото с восък, ма явно не е свършило работа.

Та въпросът ми е - с какво да го залепа/напълна сега?

#16 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1900 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • Оръжие:Тоз 34Р 12х70;Sauer S202 Hardwood кал. .308 Win.;Browning Long Track Composite Fluted 9,3x62;ИЖ-18МН .222 Rem.; Glock 17 Gen 3
  • Куче:Восточносибирски лайки и други връло люти свиняри
  • ГрадСофия

Публикувано 23 септември 2013 - 10:42

Да не отварям нова тема, да питам в тая.

Един зъб, след няколко зими и лета на открито, се сцепи по дължина. Почти се е отделил на 2 части. Пълнен е малко в началото с восък, ма явно не е свършило работа.

Та въпросът ми е - с какво да го залепа/напълна сега?

Патих и аз от същото....над 20 чифта се пръснаха....цяла седмица студено,а петък като се запалят печките става 35 градуса....рязката промяна им ева дръндеро....

Та....внимателно събираш частите...сглобяваш ги и ги облепяш с хартиено тиксо....много мъчна процедура....мноооого,след това пълних с епоксидна смола!

• Христо Христев и the_hunter_84 харесват това

#17 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 664 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 23 септември 2013 - 11:07

Патих и аз от същото....над 20 чифта се пръснаха....цяла седмица студено,а петък като се запалят печките става 35 градуса....рязката промяна им ева дръндеро....

Та....внимателно събираш частите...сглобяваш ги и ги облепяш с хартиено тиксо....много мъчна процедура....мноооого,след това пълних с епоксидна смола!

Благодарско. Така бинтован ли да седи като стегне?

#18 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1900 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • Оръжие:Тоз 34Р 12х70;Sauer S202 Hardwood кал. .308 Win.;Browning Long Track Composite Fluted 9,3x62;ИЖ-18МН .222 Rem.; Glock 17 Gen 3
  • Куче:Восточносибирски лайки и други връло люти свиняри
  • ГрадСофия

Публикувано 23 септември 2013 - 01:24

Благодарско. Така бинтован ли да седи като стегне?

След като стегне смолата,махаш тиксото! Само се постарай преди да ги напълниш да ги сглобиш добре,да ги напаснеш идеално....ако успееш,след като стегне смолата и махнеш тиксото,са като почти нови :D
  • Христо Христев и miko харесват това

#19 Цецо - Бялка

Цецо - Бялка

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 99 Мнения:

Публикувано 18 октомври 2013 - 06:58

И аз да споделя моя скромен опит.

Аз също вадя зъбите чрез изваряване.Това което съм научил от практиката/извадил съм поне 200 чифта/ е следното:

когато варя зъбите го правя на нормален до слаб огън,не трябва да се бърза.След известно време започвам постоянно да проверявам за тяхното изваждане и ако не става отново в тенджерата.Не трябва да се остават да преврат защото се напуква емайла на самите зъби и загубват блясъка си.След като ги извадя ги оставам да изсъхнат поне 10 дни.Ако нямате време ги слагате в хладилника,там е най-постоянната температура.Имам зъби които стоят там вече 7-8 години и ги изваждам все едно сега са извадени от животното.Може да ги увиете в памук които е леко навлажнен,но има вероятност понякога да има по тях мухъл.

Пълненето го правя винаги с двукомпонентна смола на фирмата Новол.Тук трябва да се внимава при смесването с втвърдителя.Ако сложите повече ще се развие голяма температура и зъбите има вероятност да се спукат след време.Винаги слагам малко и не ми пречи че сместа ще се втвърди по-бавно.Смолата е добър вариянт защото е мазна и подхранва зъба.От време на време когато се сетя ги мажа със течен парафин от вън за да ги подхранвам.

Пълненето с парафин също не бих казал,че е лошо но много мои приятели допускат голяма грешка като наливат парафина веднага след като се разтопи.Аз изчаквам след като го отстраня от котлона да застине до степен да хване бяла коричка и тогава наливам иначе като е топъл е вредно.

Аз винаги отрязвам горната и долната челюст за да изваря зъбите а не цялата глава.Много лесно се отрязват и в гората стига да имате на ножа или ножката острието което е като трион с насрещно разменени зъбчета.

Надявам се да съм помогнал с горе написаното.

Поздрави и слука на всички колеги през този сезон за да има какво да се пълни!!!

• n960, rikitikitavi и actros1844 харесват това

#20 Стоичко Антонов

Стоичко Антонов

Турист

• Ловец
  • Pip
  • 1 Мнения:

Публикувано 16 декември 2013 - 10:07

Едно въпросче и от мене. Как най лесно се прикрепят зъбите към поставката? Предполагам че ще е с някакво лепило , но кое е най добре за тази цел?

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!