Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Избор на надуваема лодка и извънбордов двигател

• Моля, влезте за да отговорите
33 отговора на тази тема

#1 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 956 Мнения:
  • Име:Емил Петков
  • Оръжие:Browning Phoenix 12x76,Silma Model M70EJ,Иж-58 МА, Tikka T3 battue lite 308, Tikka T3 Tactical 308, ЧЗ-75 Д Компакт
  • МПС:Теранозавър двойка
  • ГрадПазарджик

Публикувано 30 юли 2016 - 09:20

Колеги необходим ми е съвет за избор на надуваема лодка и извънбордов двигател за нея.Лодката ще се ползва за риболов в сладка вода, както и за  разходки по време на отпуската, т.е. около десетина дни годишно. Не съм чак толкова запален риболовец, в гаража нямам място за нормална лодка с колесар, а и Тераното е без теглич ( засега), поради което изборът ми се е насочил към нещо надуваемо. Риболовното приложение ще се изразява в  дърпане на някоя въдица навътре, хвърляне на захранка, такива работи...Тролинг не се предвижда! По-скоро, като илюстрация какво търся, а не като конкретен избор,  към момента съм се спрял  за лодката на нещо такова http://www.zanderbg.com/bd320.html  или  такова  https://www.fishing-...ваем-кил-330-ku     а за двигател примерно, този http://www.bulboats.com/engine/23_44/ или този http://www.bulpower....php?prodID=462. Понеже материята ми е чужда, приемам всякакви мнения и други предложения,  за което благодаря предварително!

Този пост е редактиран от emil5koff: 30 юли 2016 - 09:27

#2 BEBO

BEBO

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 110 Мнения:
  • Име:Blagovest
  • Оръжие:Бюхаг12к, Хова 308W
  • Куче:Бретон
  • МПС:Паджеро
  • ГрадОколо София

Публикувано 31 юли 2016 - 06:52

Те и надуваемите се съхраняват надути...Така, че си слагай теглич. Ако ти е само за вкарване на дънните и захранка двигател не ти трябва.

#3 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 668 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 31 юли 2016 - 11:24

Колеги необходим ми е съвет за избор на надуваема лодка и извънбордов двигател за нея.Лодката ще се ползва за риболов в сладка вода, както и за  разходки по време на отпуската, т.е. около десетина дни годишно. Не съм чак толкова запален риболовец, в гаража нямам място за нормална лодка с колесар, а и Тераното е без теглич ( засега), поради което изборът ми се е насочил към нещо надуваемо. Риболовното приложение ще се изразява в  дърпане на някоя въдица навътре, хвърляне на захранка, такива работи...Тролинг не се предвижда! По-скоро, като илюстрация какво търся, а не като конкретен избор,  към момента съм се спрял  за лодката на нещо такова http://www.zanderbg.com/bd320.html  или  такова  https://www.fishing-...ваем-кил-330-ku     а за двигател примерно, този http://www.bulboats.com/engine/23_44/ или този http://www.bulpower....php?prodID=462. Понеже материята ми е чужда, приемам всякакви мнения и други предложения,  за което благодаря предварително!

Понеже споменаваш,че приемаш и други предложения.Ако наистина,не мислиш да ползваш лодката за друго,идеална работа,би ти свършила и радиоуправляема лодка,която е предназначена точно за тази цел.А освен това,ще отпаднат и проблемите с мястото в гаража и теглича :)

#4 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 956 Мнения:
  • Оръжие:Browning Phoenix 12x76,Silma Model M70EJ,Иж-58 МА, Tikka T3 battue lite 308, Tikka T3 Tactical 308, ЧЗ-75 Д Компакт
  • ГрадПазарджик

Публикувано 31 юли 2016 - 07:41

Те и надуваемите се съхраняват надути...Така, че си слагай теглич. Ако ти е само за вкарване на дънните и захранка двигател не ти трябва.

И аз съм виждал у познати да се съхраняват така, но все съм си мислил, че причините са че се ползват по-често или пък мързел , а не че ще им стане нещо !Може и да не съм прав, разбира се!

Понеже споменаваш,че приемаш и други предложения.Ако наистина,не мислиш да ползваш лодката за друго,идеална работа,би ти свършила и радиоуправляема лодка,която е предназначена точно за тази цел.А освен това,ще отпаднат и проблемите с мястото в гаража и теглича :)

Нестава! Домашните и те трябва да се лангъркат надолу-нагоре... ;)

Този пост е редактиран от emil5koff: 31 юли 2016 - 07:44

#5 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 2001 Мнения:

Публикувано 31 юли 2016 - 09:02

Лодките, на които си се спрял са сравнително добри.  Имай в предвид, че всяко едно спадане съкращава живота на лодката. Трябва перфектно да се измива след всяко едно ползване. Относно двигателите, които си посочил по скоро ще сгрешиш, това са китайски двигатели, които са доказани "боклуци" едно от удоволствията при разходките с надуваема лодка е възможността да изкараш лодката на "глисаж" тоест теглото на съда се уравновесява предимно от  подемните сили. При определена скорост хидродинамичните подемни сили започват да преобладават и корпусът се плъзга по водата т.е. „глисира“ Вдигаш скорост над 25км. в час, която е доста приятна във водата. Това се постига с повече конски сили на двигателя, в твоя случай при лодка 3.30м. ще са ти необходими 6коня ако сте двама - 8 коня. Лодката задължитено нова а за двигател можеш да погледнеш и нещо втора ръка в рамките на 8-10коня къс ботуш на двигателя. Най-добрата марка в този диапазон е Тохатцу 10 коня. http://www.mobile.bg...14&slink=ew913t ето ти  един пример за подходящ двигател. 

• emil5koff харесва това

#6 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • Оръжие:Колкото - толкова: g. 12, 20, 30-06, 243
  • Куче:Птичар
  • МПС:TLC 120, къса база
  • ГрадСердика

Публикувано 31 юли 2016 - 10:37

Лодките, на които си се спрял са сравнително добри.  Имай в предвид, че всяко едно спадане съкращава живота на лодката. Трябва перфектно да се измива след всяко едно ползване. Относно двигателите, които си посочил по скоро ще сгрешиш, това са китайски двигатели, които са доказани "боклуци" едно от удоволствията при разходките с надуваема лодка е възможността да изкараш лодката на "глисаж" тоест теглото на съда се уравновесява предимно от  подемните сили. При определена скорост хидродинамичните подемни сили започват да преобладават и корпусът се плъзга по водата т.е. „глисира“ Вдигаш скорост над 25км. в час, която е доста приятна във водата. Това се постига с повече конски сили на двигателя, в твоя случай при лодка 3.30м. ще са ти необходими 6коня ако сте двама - 8 коня. Лодката задължитено нова а за двигател можеш да погледнеш и нещо втора ръка в рамките на 8-10коня къс ботуш на двигателя. Най-добрата марка в този диапазон е Тохатцу 10 коня. http://www.mobile.bg...14&slink=ew913t ето ти  един пример за подходящ двигател.

Наистина е голям кеф да караш лодка. По вода се стига до места, до които пеш е невъзможно. Особено на големи водоеми и по корето, където има гъста крайбрежна растителност, или стръмни скали. Тия показаните никак не изглеждат лоши.
Колкото до глисаж с лодка, той Емо не каза за такива мераци. Обаче с гумена лодка ще трябват доста повече коне, за да я извадят. И двигателят трябва има закрепване с променлива геометрия. 10 к.с ми се виждат малко. Стават за придвижване и маневри, но перчемът няма да се развява.
  • emil5koff харесва това

#7 Raev

Raev

СПА терапевт на открито

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 337 Мнения:
  • Име:Александър Раев
  • Оръжие:12/76, 22, 223, 243,9,3х62, 9х19+22, 2х9mmGas, 5,5mm
  • Куче:курцхаари, мелези
  • МПС:къса, черна, японска разбивачка на бъбреци
  • ГрадТук там по Голямата река

Публикувано 01 август 2016 - 12:59

Няма да давам оценки на марки и лодки, въпреки че имам доста впечатления.

Лодката, която използваме за риболов на кльонк на Дунава вече 4 години(преди това други) е Тохамаран 360 с Дженово 15к.с.

Седмично са на вода около 30 часа, като около 8 часа са на мотор. Глисира без проблем- аз 105кг, колегата 120кг, баката 25л. вода, въдици, багаж и риба около 10-30кг. движим се  с 34 к/ч срещу и 37к/ч по течението(по ГПС) Никакви грижи до момента от към палене и ход. Двигателя е двутактов- препоръчително за Дженово от към тегло, динамика, издържливост!

11836694_10207239963427710_2885827408452

13754337_1208742735816349_24978220720595

11745651_1002095419814416_59434570870819

http://www.plodex.eu/dvigateli.html

http://www.filstar.c...MARAN.DPW/2146/

Поздрави! 

• zkk, n960, jovani62 и 5 други харесват това

#8 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • ГрадСердика

Публикувано 01 август 2016 - 04:18

Няма да давам оценки на марки и лодки, въпреки че имам доста впечатления.

Лодката, която използваме за риболов на кльонк на Дунава вече 4 години(преди това други) е Тохамаран 360 с Дженово 15к.с.

Седмично са на вода около 30 часа, като около 8 часа са на мотор. Глисира без проблем- аз 105кг, колегата 120кг, баката 25л. вода, въдици, багаж и риба около 10-30кг. движим се  с 34 к/ч срещу и 37к/ч по течението(по ГПС) Никакви грижи до момента от към палене и ход. Двигателя е двутактов- препоръчително за Дженово от към тегло, динамика, издържливост!
11836694_10207239963427710_2885827408452

13754337_1208742735816349_24978220720595

11745651_1002095419814416_59434570870819
http://www.plodex.eu/dvigateli.html
http://www.filstar.c...MARAN.DPW/2146/
Поздрави!

Ако беше показал снимка как глисирате двамата с лодката и такъмите, щях да спра да изпитавам съмнение. 34 км/ч. е сериозна скорост за лодка, но все пак...

#9 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 2001 Мнения:

Публикувано 01 август 2016 - 06:31

Наистина е голям кеф да караш лодка. По вода се стига до места, до които пеш е невъзможно. Особено на големи водоеми и по корето, където има гъста крайбрежна растителност, или стръмни скали. Тия показаните никак не изглеждат лоши.
Колкото до глисаж с лодка, той Емо не каза за такива мераци. Обаче с гумена лодка ще трябват доста повече коне, за да я извадят. И двигателят трябва има закрепване с променлива геометрия. 10 к.с ми се виждат малко. Стават за придвижване и маневри, но перчемът няма да се развява.

Сменил съм 3 надуваеми лодки и 3 двигателя....при лодка 3.30  двама души и багаж излизахме на глисаж без проблем с двигател 10коня. Разбира се тегло на двамата с багажа не беше повече от 180кг. 

#10 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 956 Мнения:
  • ГрадПазарджик

Публикувано 01 август 2016 - 08:40

Съдейки по липсата на негативни мнения, може да се приеме, че лодката е избрана. Това е добре, защото точно в момента една от  споменатите се предлага  на промоция, но в три метровия си вариант, което също ме устройва. За двигателите обаче, нещата продължават да са мъгла...Определено не ми се дават толкова пари за нов Тохатцу или Меркюри. Тези китайските на които съм се спрял пише че са четиритактови, а колегата Раев, нищо че е дал линк към точно такива, споменава че по-добре моторчето от споменатата марка да е двутактово. Странно, от заиграването ми с мотоциклети навремето, ми е останало, че единственото предимство на двутактовите е теглото и ускорението, но явно при лодките не е точно така. Предполагам, че въпросът за избора между двутактов или четиритактов двигател за лодка е нещо като избора между инерционно или  газово презареждане на гладкоцевен полуавтомат и все пак, какви са плюсовете и минусите им при лодките...

Този пост е редактиран от emil5koff: 01 август 2016 - 08:44

#11 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 672 Мнения:
  • Име:Top Mitko
  • Оръжие:ИЖ18 12/70 и др.
  • Куче:ПИРИН
  • МПС:Орел 4х4 и др.
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 01 август 2016 - 10:32

За да глисираш теоритично ти е необходимо една конска сила на всеки 30 килограма бруто тегло. Аз например 110 кг + двигател 27 кг, 6 КС, + лодка 3,20 метра, 47 кг, глисирам, ама без багаж. Лодката и двигателя са Сузуки. Ползвам ги вече 7-8 години и проблеми нямам. Всеки път сгъвам и разгъвам, кога почистил, кога не. Двигателя задължително трябва да е четиритактов, по възможност да е нов. Най добрите са Ямаха, Хонда, Меркюри и Сузуки. За морето ти трябва задължително повече мощност, според мен минимум 15 коня, с подходящата лодка. За три метра лодка 15 коня са много, макар, че производителя ги допуска.Ако трябва сам да я мъкнеш, надуваш и прибираш, моята комбинация ти е максимум- 3.20 лодка с алуминиево дъно и 6 коня двигател. И последно, моят съвет е: Нова лодка и нов двигател! Все пак живота ти зависи от това. Не подценявай и сладководните водоеми. Казвам това, защото в язовир Искър съм виждал вълни над метър и двайсе.
  • Raev и emil5koff харесват това

#12 Raev

Raev

СПА терапевт на открито

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 337 Мнения:
  • Име:Александър Раев
  • Оръжие:12/76, 22, 223, 243,9,3х62, 9х19+22, 2х9mmGas, 5,5mm
  • Куче:курцхаари, мелези
  • МПС:къса, черна, японска разбивачка на бъбреци
  • ГрадТук там по Голямата река

Публикувано 03 август 2016 - 12:08

Ако беше показал снимка как глисирате двамата с лодката и такъмите, щях да спра да изпитавам съмнение. 34 км/ч. е сериозна скорост за лодка, но все пак...

Не съм си мислил, че ще ми трябва да доказвам думите си, така че...нямам такава снимка. При следващо излизане и евентуално ентусиаст на брега, който да снима,...може би.

Относно съмненията. Нали не си мислиш, че може да се риболовства нормално на кльонк по Дунава, ако надуваемата лодка не излиза на глисаж? В такъв случай тя е в пъти по-бавна от тутраканка и разхода на гориво би бил огромен....да не говорим за времето за качване по реката....особено когато става въпрос за риболов след работно време.

Съдейки по липсата на негативни мнения, може да се приеме, че лодката е избрана. Това е добре, защото точно в момента една от  споменатите се предлага  на промоция, но в три метровия си вариант, което също ме устройва. За двигателите обаче, нещата продължават да са мъгла...Определено не ми се дават толкова пари за нов Тохатцу или Меркюри. Тези китайските на които съм се спрял пише че са четиритактови, а колегата Раев, нищо че е дал линк към точно такива, споменава че по-добре моторчето от споменатата марка да е двутактово. Странно, от заиграването ми с мотоциклети навремето, ми е останало, че единственото предимство на двутактовите е теглото и ускорението, но явно при лодките не е точно така. Предполагам, че въпросът за избора между двутактов или четиритактов двигател за лодка е нещо като избора между инерционно или  газово презареждане на гладкоцевен полуавтомат и все пак, какви са плюсовете и минусите им при лодките...

Относно двутактовия, точно това имах предвид. Динамиката и теглото са едни от най-важните неща за кратък риболов, когато лодката не е на вода постоянно, още повече, ако мотора се сваля. В линка, който съм дал има и двутактово дженово, което е и по-евтино.

Поздрави

• Topmitko харесва това

#13 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 956 Мнения:
  • ГрадПазарджик

Публикувано 03 август 2016 - 07:58

Не съм си мислил, че ще ми трябва да доказвам думите си, така че...нямам такава снимка. При следващо излизане и евентуално ентусиаст на брега, който да снима,...може би.

Относно съмненията. Нали не си мислиш, че може да се риболовства нормално на кльонк по Дунава, ако надуваемата лодка не излиза на глисаж? В такъв случай тя е в пъти по-бавна от тутраканка и разхода на гориво би бил огромен....да не говорим за времето за качване по реката....особено когато става въпрос за риболов след работно време.

Относно двутактовия, точно това имах предвид. Динамиката и теглото са едни от най-важните неща за кратък риболов, когато лодката не е на вода постоянно, още повече, ако мотора се сваля. В линка, който съм дал има и двутактово дженово, което е и по-евтино.

Поздрави

Да, прав си! Били са под четиритактовите и не съм ги видял...

#14 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • ГрадСердика

Публикувано 03 август 2016 - 09:43

Предимството на двутактовите двигатели е, че нямат картер и маслена помпа, а смазването на буталата и цилиндрите става чрез горивото, в което е смесено моторно масло (двутактова смес), затова понякога при предозиране на маслото от ауспуха излиза доста пушек. Двутактовите двигатели са по-бързоускорителни и бързооборотни, леки и леснообслужваеми. Навремето по морето повечето моторници бяха с двигатели от Вартбург и с тях дори можеше да се карат водни ски.
Ако трябваше да избирам за себе си, щях да търся нещо марково, а не китайско. Не заради тежкареене, а защото с лодка се возят живи хора, а понякога във водата възникват ситуации с непредвидим край. Буря, течение, вятър, вълнение, шквал, мъгла и т.н. Не питай старило а патило. :buba:
  • Topmitko харесва това

#15 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 672 Мнения:
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 04 август 2016 - 08:56

Единственото предимство на двутактовия двигател е ниското тегло, а основният недостатък е по-големия разход. Моето еко мислене не допуска да карам двутактов двигател в язовира от който пия вода.

#16 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • ГрадСердика

Публикувано 04 август 2016 - 07:23

Единственото предимство на двутактовия двигател е ниското тегло, а основният недостатък е по-големия разход. Моето еко мислене не допуска да карам двутактов двигател в язовира от който пия вода.

Грешиш. Много по-мръсни за водата са четиритактовите бензинови и дизелови двигатели, точно защото смазването им става чрез моторно масло, съдържащо се в отделен картер и възможността да изтича във водата е много по-голяма.

Този пост е редактиран от Djaic: 04 август 2016 - 07:24

#17 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 672 Мнения:
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 04 август 2016 - 08:10

Грешиш. Много по-мръсни за водата са четиритактовите бензинови и дизелови двигатели, точно защото смазването им става чрез моторно масло, съдържащо се в отделен картер и възможността да изтича във водата е много по-голяма.

От моя двигател нищо не изтича. Има стъклено прозорче за нивомер. Ако изтича, трябва да се долива, което вече осем години не ми се е случвало. Колкото сложа, толкова източвам. Когато двигателя остарее, или при неправилна експлоатация, може да започне да изтича или да го гори, но това се забелязва лесно и се мисли за нов.

#18 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • ГрадСердика

Публикувано 05 август 2016 - 05:31

Сега ще кажеш, че двигателят е Volvo Penta или Mercury Meercruiser. Освен ако не е Yamaha , Evinrude. Има и други ндеждни играчи, но там категорията е друга и парьонките също. Но не миришат на нудъли и ориз със сладко-кисел сос :256605:

#19 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 672 Мнения:
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 05 август 2016 - 10:41

Suzuki DF6

#20 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1687 Мнения:
  • ГрадСердика

Публикувано 06 август 2016 - 09:08

Suzuki DF6

От тази марка нямам впечатления в сектора на водоплаването, но би трябвало да са в първа лига, съдейки по успехите им в мотоциклетизма.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!