Към съдържанието

Снимка

Колко често чистите цевта на карабината си и защо?

А също и с какво?

• Моля, влезте за да отговорите
62 отговора на тази тема

#1 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1450 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 04:41

Говорил съм с доста хора и всеки има различен интервал на почистване. Ясно е, че след всеки изстрел най-добре, но да кажем колко е допустимия интервал, за който няма да увредим нарезната си цев? Ще се радвам да споделите и наблюденията си от различните почистващи препарати и самата методика.

#2 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2625 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 05:00

Говорил съм с доста хора и всеки има различен интервал на почистване. Ясно е, че след всеки изстрел най-добре, но да кажем колко е допустимия интервал, за който няма да увредим нарезната си цев? Ще се радвам да споделите и наблюденията си от различните почистващи препарати и самата методика.

Аз чистя след всеки лов, гърмял не гърмял пускам едно протриване! Отнема ми нищо повече от 5 минути! Интервал не бих казал поради предно написаното! :)
  • LyudmilLov и Kralev7 харесват това

#3 Петър Георгиев

Петър Георгиев

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 622 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 05:03

По принцип бих казал след края на сезона, но той няма край, така, че 2 пъти годишно ! :D Препарати: Робла и Балистол. :)

#4 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 2001 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 05:18

Аз, си чистя пушкалата, 4-5пъти годишно.....чак пък тъй да се втеляваме..след всеки гръм! :rolleyes:

#5 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2527 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер и CZ...
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 05 ноември 2012 - 05:38

Всеки път като я изкарам да стрелям или всеки път когато е било мокро/дъждовно ,снежно/. Мисля ,че повече от това е излишно втеляване.. Препарати... Ползвам само Балистол...

Този пост е редактиран от JPB: 05 ноември 2012 - 05:40

#6 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2007 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • ГрадСофия

Публикувано 05 ноември 2012 - 05:45

Аз гладката я чистя от откриване,на откриване...отнема ми нищо повече от час :D....защото за тва време съм и минал 5-600 фишека... Карабината съм я чистил само един път....беше през април когато ме изненада един силен снеговалеж.....миналата седмица незнайно от къде се беше появил в мен един мерак да я изчистя,ма до като се прибера ми размина.
  • Изтрит Потребител 2, don_stefano, ICEBUL и 2 други харесват това

#7 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83,ЧЗ-16кал Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ 350

Публикувано 05 ноември 2012 - 06:00

След стрелба задължително я протривам и смазвам с Балистол.Почиствам цевта и с Робла солвент,когато се посъберат по вече изстреляни патрони.
  • Kralev7 харесва това

#8 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5410 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Жабче, с фланци.
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 05 ноември 2012 - 09:09

Честя ги / всичките / след всеки изстрел или изстрели . Пръскам с Блистол, / преди Рж, оная от казармата / , протривам с четинестата четка и чистя на другия ден . След всеки излет зимата -Балистол, същата четка, климатизация, в касата и пак я протривам на другия ден . Лятото - един парцал за протриване . СЛР-а, сега не го ползвам, на два, три месеца, протривам и смазвам - в пижамата и отново в касата .

Този пост е редактиран от ДБД: 05 ноември 2012 - 09:27

#9 Blaser

Blaser

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 337 Мнения:
  • Име:Жоро
  • Оръжие:Blaser R93 9,3x62 / Mauser M96 .300 Win.Mag / CZ 550 FS .30-06 / ИЖ 27 Е /ТОЗ 34 ЕР
  • МПС:LADA 4x4

Публикувано 05 ноември 2012 - 09:17

След всеки излет, когато не съм стрелял - протривка със сух парцал и смазване с пухче. Ако съм стрелял пръскам с WD40, стой 10 - 15 мин. притривам с пластмасов протривател, протривам със сух парцал до сухо и пак смзване. На всеки 50 изстрела отстраняване на медта с Робла СолоМил.
  • Kralev7 и SST харесват това

#10 stoeger

stoeger

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 333 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 09:24

Аз чистя след всеки лов,смазвам с Балистол.

#11 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 05 ноември 2012 - 09:59

WD-40 : пръскане в цевта, шомпол с парцалче, леко пръскане през прозореца на затворния блок и леко прекарване с парцалче по външните части !

#12 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2012 - 10:57

След всеки излет, когато не съм стрелял - протривка със сух парцал и смазване с пухче. Ако съм стрелял пръскам с WD40, стой 10 - 15 мин. притривам с пластмасов протривател, протривам със сух парцал до сухо и пак смзване. На всеки 50 изстрела отстраняване на медта с Робла СолоМил.

Колега,как почистваш цевта са Роблата?

#13 Blaser

Blaser

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 337 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R93 9,3x62 / Mauser M96 .300 Win.Mag / CZ 550 FS .30-06 / ИЖ 27 Е /ТОЗ 34 ЕР

Публикувано 06 ноември 2012 - 04:53

Колега,как почистваш цевта са Роблата?

Напоявам парцалче с Роблата, и прекарвам цевта няколко пъти с него. Оставям да престои около 20 мин. и после търкам с месингова четка, после протривам с сух парцал до чисто. Ако има още следи от мед повтарям процедурата. След това промивам цевта с WD 40. Протривка със сух парцал и след това смазвам цевта - ползвам двигателно масло.

Този пост е редактиран от Blaser: 06 ноември 2012 - 04:55

• Иван Кючуков и SST харесват това

#14 Илиян Недялков

Илиян Недялков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 368 Мнения:
  • Име:Илиян
  • Оръжие:Иж-12, Brno ZH 104 12/70-7x57R
  • Куче:Българско трицветно гонче, Лудогорско /българско/ гонче
  • МПС:Skoda Octavia, Nissan Patrol K260
  • ГрадЗверино

Публикувано 06 ноември 2012 - 05:00

Гледам че темата е за нарезно, ама да попитам за гладкоцевно, пък ако преценят от екипа да преместят поста в нова тема. Срещу полепналото по цевта олово след изстрел нещо да препоръчате, освен балистол ? Той също го сваля, но требе цевите да стоят известно време напръскани. Мисълта ми е има ли нещо с което по-бързо става туй почистване ?

Този пост е редактиран от Илиян Недялков: 06 ноември 2012 - 05:00

#15 Amateur

Amateur

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 672 Мнения:

Публикувано 06 ноември 2012 - 05:06

Ако има начин да вържа парцал зад всеки куршум ,ши го направя :D .Мама му и чучер мнооо гъбички фаща :D.След всеки лов шкури.Ама как гърми пусти Мазак :D нема равен.

#16 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 Мнения:

Публикувано 06 ноември 2012 - 05:46

Гледам че темата е за нарезно, ама да попитам за гладкоцевно, пък ако преценят от екипа да преместят поста в нова тема. Срещу полепналото по цевта олово след изстрел нещо да препоръчате, освен балистол ? Той също го сваля, но требе цевите да стоят известно време напръскани. Мисълта ми е има ли нещо с което по-бързо става туй почистване ?

За гладкото оръжие му хванах цаката.Върху спиралата,която е във вид на спирална пружина навивам обикновена тел за почистване на домакински съдове,тя нали е хромирана и твърда,та цевите лъсват много бързо.
  • varnahunt и marsel харесват това

#17 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2527 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер и CZ...
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 06 ноември 2012 - 05:46

Вземаш 1 кечана тапа за патрон 12-ти калибър ,пробиваш я и и и слагаш 1 болт със съответните шайби и гайка. Болта трябва да е със същата резба като шомпола ти.Като направиш това устройство му слагаш едно парцалче отгоре ,а отгоре на парцалчето навиваш домакинска тел от тая меката. 2-3 минавания и не остава и грам олово в цевта.. Бачо Стоян ме светна за тоя метод и от както чистя така съм много доволен... Много бързо и лесно е..

П.п. Трябва си и ЯК шомпол.. По-рехавите не удържат на напъна.. :)

Този пост е редактиран от JPB: 06 ноември 2012 - 05:54

• Илиян Недялков харесва това

#18 Blaser

Blaser

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 337 Мнения:

Публикувано 06 ноември 2012 - 07:58

Чудя се как може да имате такъв проблем с почистването на оловните отлагания при гладкоцевните пушки. Аз чистя по следния начин - ползвам трансформаторно масло и месингов протривател. Търкам всяка цев не повече от 2 минути, протривам със сух парцал до чисто и цевта е напълно чиста. После смазвам с двигателно масло.

#19 Веско Георгиев

Веско Георгиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 62 Мнения:

Публикувано 06 ноември 2012 - 11:05

Вземаш 1 кечана тапа за патрон 12-ти калибър ,пробиваш я и и и слагаш 1 болт със съответните шайби и гайка. Болта трябва да е със същата резба като шомпола ти.Като направиш това устройство му слагаш едно парцалче отгоре ,а отгоре на парцалчето навиваш домакинска тел от тая меката. 2-3 минавания и не остава и грам олово в цевта.. Бачо Стоян ме светна за тоя метод и от както чистя така съм много доволен... Много бързо и лесно е..

П.п. Трябва си и ЯК шомпол.. По-рехавите не удържат на напъна.. :)

Що не снимаш "устройството" да го покажеш на масите :)

#20 engin

engin

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 959 Мнения:
  • Оръжие:Дрянова пръчка
  • МПС:Тротинетка

Публикувано 06 ноември 2012 - 11:25

Един възрастен ловец от нашата дружинка ми беше казал за този метод но нали има в дюкяна!И бяхме млади ловци като се замислих сега доста добър вариант!Сега вече ще го измайсторя!Наслука

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!