Към съдържанието

Снимка

Златни зърна от Северозапада

• Моля, влезте за да отговорите
3 отговора на тази тема

#1 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2570 Мнения:
  • Име:Гърга Питич. Има два реда зъби едни обикновенни и едни златни. Елегантен е кат вампир
  • Оръжие:Певица де вади пирони със задник

Публикувано 25 ноември 2015 - 07:24

Вчера имах работа по маньтанско и го съчетах седна покана за честване днес там. На влизане в залата на мероприятието една картина направо ме грабна и не може да ми изчезне от погледа.

Прикачен файл  галилей.jpg   230,29K   1 Брой сваляния

Това ме запрати години назад в познанството ми с човека от портрета. Той се казва/ше Галилей Симеонов, по настоящем Никола Цветин/прекръсти се преди 10на години/ , художник живеещ в Гаврил Геново, в условия от 19ти век, които той си е избрал. С него се запознах преди 20на години. Миналата навърши 85. Човек чиято ръка се движи свише, човек, загърбил материалното. Художник не продал ни една картина, не че няма желаещи да купят , включително и аз си имам една любима ,която използвайки близкото си познанство бях решил да придобия независимо от цената но и двата пъти отговора беше "не не продавам". В последствие от други негови колеги разбрах ,че още по татово време чужди колекционери са предлагали огромни суми за картините му ,но отговора пак е бил същия. При едно от вижданията ни вика трябва да ходя при моя учител в Букурещ. Викам бе къв учител ,ти си учител, кой е тоя румънец а той вика Корнелиус Баба ми е кат баща. Понеже съм много отворко името нищо не ми говореше и кат се прибрах звъннах на Боян Радев и го питам ,Бояне бе къф е тоя "голям" румънец Корнелиус Баба. Отговора беше ,той не е голям, тои е велик и световен. Що ме питаш да няма нещо за продажба, викам не ,Галилей ми каза ,че му е ученик. Боян замълча и вика ейй тоя особняк как ли го не въртях нищо не продава. Ако нещо чуеш пискай.
Пиша го всичко това, защото в общественото пространство това е непознат човек /с изключение на монтанскот и художническото/ а в същото време една от малкото /за мен / златни български ръце ценени навсякъде, но не достатъчно популярни у нас. Обикновенно тия хора влизат в историята ни, ма "след това" и умрем се тупаме в гърдите с тях. Препсувах се, че в последно време се "нямам време" да мина да го видя както стана и днес. Както и да е ще си организирам нещата.
Ще опитам да придобия от ученика му портрета.
Въобще проф. Галилей Симеонов е едно от златните зърна на Северозапада наравно с Йордан Радичков, А. Стоянов и т.н.,но излязъл далеч от границите ни.
В нета може да понамерите нещичко оскъдно за него за да разберете долу горе какъв човек е. Аз съм радостен ,че познавам тази светла българска ръка.
Бе една дума характеризираща го, типичен Пустиняк. :)

Този пост е редактиран от XuMePa: 02 декември 2015 - 10:01
редакция на снимката

• pogo, ДБД, Христо Христев и 11 други харесват това

#2 Herzblock

Herzblock

Железен потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 272 Мнения:
  • Оръжие:{Руски Blaser-Иж18мн-223-308} & {турска Beretta 6/8 цола}

Публикувано 27 ноември 2015 - 10:59

Големите не "продават", особено на сульо и пульо. Мога да хвана бас, че е подарил много от картините си! Но на всякакви и на:- "всяка цена"- не дават, пазят си реномето.

Този пост е редактиран от Herzblock: 27 ноември 2015 - 11:00

• Чавдар харесва това

#3 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2570 Мнения:
  • Име:Гърга Питич. Има два реда зъби едни обикновенни и едни златни. Елегантен е кат вампир

Публикувано 30 ноември 2015 - 10:21

Има дадени картини само за изложби и до там.  :)

#4 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2570 Мнения:

Публикувано 02 декември 2015 - 09:14

Ударих греда. Картината е подарена от ученика на Галилей ,Иван Доганов на градската библиотека. Да са живи и здрави и двамата май тъй е най добре
  • Илиян Недялков харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!