Към съдържанието

Снимка

Самостоятелно монтиране на бази ,монтажи ,пръстени и прочие

• Моля, влезте за да отговорите
129 отговора на тази тема

#1 Илия Илиев

Илия Илиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 346 Мнения:
  • Име:ИЛИЯ
  • Оръжие:IJ 58 MA HOWA 1500 308 WIN
  • Куче:Drathar i Goldun redrivur
  • МПС:VW POLO
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2015 - 07:09

Както при всеки закупил първата си карабина,объркването при наличието на толкова информация в нета е тотално.

С тази тема целя да разнищим правилния подход към някой от процедурите по скъпите ни дружки с които прекарваме доста от времето си сред природата.

Предстои ми монтирането на уивър планка и държа да си я монтирам сам.

Моля колегите правили тези операции самостоятелно пък и известните в този бранш майстори да изказват мненията си по какъв начин извършват теци интервенции.

Говоря за монтирането на бази , пръстени ,монтажи за фенери.

При изглеждането на не малко клипове за съответните операции ,всеки различно си ги монтира.

-  лепене на  самата планка към цевната кутия с лепило - мнения -правилно или неправилно ,видове лепила

- лепене на закрепващите винтове с лепило - мнения - правилно или неправилно , видове лепила

- рингове и техния монтаж  ,определяне на височината на ринговете

- ползването на динамометрични отвертки  - мнения - задължително или не

Знам че някой колеги ,мислят че това непременно трябва да се случи при оръжейник ,но чесането на крастата липсва ,пък и днешно време много от инструментите могат да се намерят и с това се дава предимството чесането да е пълно.

#2 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2302 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 13 ноември 2015 - 10:00

Както при всеки закупил първата си карабина,объркването при наличието на толкова информация в нета е тотално.

С тази тема целя да разнищим правилния подход към някой от процедурите по скъпите ни дружки с които прекарваме доста от времето си сред природата.

Моля колегите правили тези операции самостоятелно пък и известните в този бранш майстори да изказват мненията си по какъв начин извършват теци интервенции.

При изглеждането на не малко клипове за съответните операции ,всеки различно си ги монтира.

-  лепене на  самата планка към цевната кутия с лепило - мнения -правилно или неправилно ,видове лепила

- лепене на закрепващите винтове с лепило - мнения - правилно или неправилно , видове лепила

Знам че някой колеги ,мислят че това непременно трябва да се случи при оръжейник ,но чесането на крастата липсва ,пък и днешно време много от инструментите могат да се намерят и с това се дава предимството чесането да е пълно.

Лепене на базата към "цевната  кутия" за мен е правилно и е добра идея(правил съм го и на двете ми предишни карабини,излишно е да казвам ,че не съм имал никакви ядове). Подходящо за целта лепило е Бизон Епокси Метъл.

Динамометричните отвертки не са задължителни,но са полезни.

Трябват ти и две либели с които да си нивелираш оптиката и пушката.

В зависимост от това какви са ти ринговете ,има и цака как да ги сложиш без да си надраскаш оптиката... :)

Поздрави.

• ra6ko_ харесва това

#3 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1347 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 13 ноември 2015 - 11:23

Моето мнение по темата - не че не е полезна, е посочените операции да бъдат извършени от специалист. Българина принципно е майстор на всичко, но от този монтаж зависи много и процеса може и да се вижда лесен, но не е като да смениш гума.

Моя съвет е да се ползват услугите на оръжейни майстори. Верно, че във всяка дружинка има по един разбирач, но аз лично не бих си дал пушката ей така.

Прострелката после може да бъде извършена и от не специалист, като моята единствена и  последна прострелка отнесе почти една кутия норма вулкан :lol2:

• elwix, winterhunter и Sandanski харесват това

#4 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2710 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 11:33

Лепене на базата към "цевната  кутия" за мен е правилно и е добра идея(правил съм го и на двете ми предишни карабини,излишно е да казвам ,че не съм имал никакви ядове). Подходящо за целта лепило е Бизон Епокси Метъл.

Динамометричните отвертки не са задължителни,но са полезни.

Трябват ти и две либели с които да си нивелираш оптиката и пушката.

В зависимост от това какви са ти ринговете ,има и цака как да ги сложиш без да си надраскаш оптиката... :)

Поздрави.

Ама грам не мога да мълча когато нещо не е баш баш така. :( :(

JPB да те питам ти кога си пипал сам да си монтираш базите та да даваш така мнението си?

Когато друг ти е правил нещата е редно да си малко по тихичак по подобни теми и да кажеш как стоят нещата.

Хубаво е да имаш динамометрична отверка, почти задължително! Ако не лежи добре базата е задължително да направиш и бединг на базата.

Дълга е темата може да се пише много, но ако сам си решил да го правиш не е сложно, но е хубаво да прочетеш малко по темата в Интернет.

Ако си решил, че не ти се инвестира във време, инструменти и пари да си поддържаш сам пушките. Потърси оръжейник и те така!

Лично за мен това ми носи удоволствие и смятам, че човек трябва сам да може да си обслужва оръжията.

Този пост е редактиран от elwix: 13 ноември 2015 - 11:39

• Илия Илиев, 30-06, Scarecrow и още 1 харесват това

#5 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2302 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 11:55

Ама грам не мога да мълча когато нещо не е баш баш така. :( :(
JPB да те питам ти кога си пипал сам да си монтираш базите та да даваш така мнението си?
Когато друг ти е правил нещата е редно да си малко по тихичак по подобни теми и да кажеш как стоят нещата.

Хубаво е да имаш динамометрична отверка, почти задължително! Ако не лежи добре базата е задължително да направиш и бединг на базата.
Дълга е темата може да се пише много, но ако сам си решил да го правиш не е сложно, но е хубаво да прочетеш малко по темата в Интернет.
Ако си решил, че не ти се инвестира във време, инструменти и пари да си поддържаш сам пушките. Потърси оръжейник и те така!

Лично за мен това ми носи удоволствие и смятам, че човек трябва сам да може да си обслужва оръжията.

Два от пътите и аз съм "пипал"(и при комбинацията и при маузера) при монтирането на базите,при качествени бази и най-левия левак може да си нагласи нещата. Самата процедура изобщо не е сложна. При мен бединги и глупости не са се налагали,всичко е било идеално напаснато - плъг и плей.

#6 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2710 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 12:08

Два от пътите и аз съм "пипал"(и при комбинацията и при маузера) при монтирането на базите,при качествени бази и най-левия левак може да си нагласи нещата. Самата процедура изобщо не е сложна. При мен бединги и глупости не са се налагали,всичко е било идеално напаснато - плъг и плей.

Айде бе ? Ти да видиииш .... А shaman-a какво е правил с базата на маузера .... :lol2:

И базата си монтирал и оптиката и всичко .... ехааа ... не сме 1ви април все пак. Гледам календара не сме :D

Този пост е редактиран от elwix: 13 ноември 2015 - 12:11

#7 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2302 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 12:17

Айде бе ? Ти да видиииш .... А shaman-a какво е правил с базата на маузера .... :lol2:

Изработил я е,забъркал ми е лепилото и след като лично аз нащърбих контактните повърхности на пушката с диамантена пила затегна намазаната база за пушката.

Години след това при тунинга на пушкалото базата е смъквана,оксидирана наново и пак поставена от него без да пристъствам при манипулацията.

Може да ти звучи странно ,но ръцете ми не са в гъзо ,и мога да извършвам доста манипулации с тях. А това дали ще ги извърша аз,или някой друг е съвсем друг въпрос.

Ако се мъчиш да кажеш нещо има и ЛС.

#8 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2710 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 12:23

Изработил я е,забъркал ми е лепилото и след като лично аз нащърбих контактните повърхности на пушката с диамантена пила затегна намазаната база за пушката.

Години след това при тунинга на пушкалото базата е смъквана,оксидирана наново и пак поставена от него без да пристъствам при манипулацията.

Може да ти звучи странно ,но ръцете ми не са в гъзо ,и мога да извършвам доста манипулации с тях. А това дали ще ги извърша аз,или някой друг е съвсем друг въпрос.

Ако се мъчиш да кажеш нещо има и ЛС.

Както се казва признай си ще ти олекне .... не се мъчи .... ще те разберем ;)

Този пост е редактиран от elwix: 13 ноември 2015 - 12:24

#9 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2302 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 12:27

Както се казва признай си ще ти олекне .... не се мъчи .... ще те разберем ;)

:fuck: :fuck: :fuck: :fuck:

#10 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1239 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2015 - 12:33

На кратко казано.Ако техниката не ти иде отръки не се занимавай по добре въобще.Може и най вероятно ще развалиш нещо по оптиката,монтажа или карабината.

Ако пък техниката ти идва отръки и си падаш "разбирач" но монтирането изисква употребата на машини и инструменти,които нямаш пак не се занимавай,защото ще стане нещо от горното в червено+ще си загубиш доста от времето за лов да речем.

Ако разбираш това онова и монтирането на монтажа и прицела на твоята карабина се свежда до завиването на 10 бр.винтчета то във тубата има много по темата.

Ако решиш да отидеш на майстор пак не е лесно...много се пишат майстори ама малко са такива.В това последното съм се убедил от собствен опит(като чирак във строителството през студентските години).Пак ще трябва да поразпиташ и събереш мнения от тук от там.

Та ти от кои си?

Не спомена нищо за оръжието,на което ще монтираш база и прицел....

#11 winterhunter

winterhunter

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 922 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 02:26

Моето мнение по темата - не че не е полезна, е посочените операции да бъдат извършени от специалист. Българина принципно е майстор на всичко, но от този монтаж зависи много и процеса може и да се вижда лесен, но не е като да смениш гума.

Моя съвет е да се ползват услугите на оръжейни майстори. Верно, че във всяка дружинка има по един разбирач, но аз лично не бих си дал пушката ей така.

Прострелката после може да бъде извършена и от не специалист, като моята единствена и  последна прострелка отнесе почти една кутия норма вулкан :lol2:

Цяла кутия е 20 патрона за прострелка! Разкажи по-подробно моля, защо толкова патрони за една прострелка. Това само с дефектен мерен прибор ми се вижда постижимо.

Не знам защо монтирането и прострелването на оптика се представя толкова сложно. Чак се чудя как съм се справял досега  :)

Има няколко прости правила за монтирането, които спазвам:

- Оптиката (и пушката) да е ориентирана водоравно - може да се провери с нивелир;

- Вертикалните черти на скалата на оптиката да са вертикални, а не наклонени- може да се провери с пуснат конец на разстояние;

- Оптиката да е на правилното разстояние от окото за чисто виждане при прикладване;

- Оптиката да е в една вертикална плоскост с цевта на пушката;

- Ринговете, болтчетата и оптиката да са добре закрепени.

При прострелката:

- суха прострелка за приблизителна точност;

- гореща прострелка (целене винаги в центъра на мишената) и корекция на тумблерите, за докарване на попаденията в желаното място;

- изстиване на цевта, група и последни корекции, ако са необходими.

Досега съм имал 2 пъти сериозни проблеми при прострелка - 1. с дефектна оптика, която въпреки всякакви корекции биеше абсолютно точно в ъгъла, 2. с монтаж, на който двата ринга бяха различни, но трябваше да се наложат един върху друг, за да се забележи разликата.

Този пост е редактиран от winterhunter: 13 ноември 2015 - 02:29

• Sandanski харесва това

#12 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 13 ноември 2015 - 05:16

Цяла кутия е 20 патрона за прострелка! Разкажи по-подробно моля, защо толкова патрони за една прострелка. Това само с дефектен мерен прибор ми се вижда постижимо.

Не знам защо монтирането и прострелването на оптика се представя толкова сложно. Чак се чудя как съм се справял досега  :)

- Оптиката (и пушката) да е ориентирана водоравно - може да се провери с нивелир;

- Вертикалните черти на скалата на оптиката да са вертикални, а не наклонени- може да се провери с пуснат конец на разстояние;

- Оптиката да е на правилното разстояние от окото за чисто виждане при прикладване;

При прострелката:

- гореща прострелка (целене винаги в центъра на мишената) и корекция на тумблерите, за докарване на попаденията в желаното място;

Досега съм имал 2 пъти сериозни проблеми при прострелка - 1. с дефектна оптика, която въпреки всякакви корекции биеше абсолютно точно в ъгъла, 2. с монтаж, на който двата ринга бяха различни, но трябваше да се наложат един върху друг, за да се забележи разликата.

Брях маа му стара,ти толкова работи знаеш,пък не можа да разбереш що е отишла една кутия патрони :)

• lovecbg и winterhunter харесват това

#13 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2619 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 05:17

При прострелката:

На седемнадесетия ми звънна и вика Абе Начоу, нагоре по часовниковата или срещу нея бе, че смазах свет патрони! :lol2:  И със следващите 3 муХХХ.......... :D  Бацко е майсторче! :256605:

ПС Ако бе неговата още на 4тия да бе звъннал, що е скръндза, ама понеже с бай Любеновата решил да се развръцка да види................ :lol2: :lol2: :lol2:

Този пост е редактиран от Nanski: 13 ноември 2015 - 05:21

• NBP и winterhunter харесват това

#14 winterhunter

winterhunter

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 922 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 06:17

Брях маа му стара,ти толкова работи знаеш,пък не можа да разбереш що е отишла една кутия патрони :)

Не познавам колегата и не съм бил там, ама все някой ще ни каже  ;)

На седемнадесетия ми звънна и вика Абе Начоу, нагоре по часовниковата или срещу нея бе, че смазах свет патрони! :lol2:  И със следващите 3 муХХХ.......... :D  Бацко е майсторче! :256605:

ПС Ако бе неговата още на 4тия да бе звъннал, що е скръндза, ама понеже с бай Любеновата решил да се развръцка да види................ :lol2: :lol2: :lol2:

:lol2: Мдаа, аз също първата си прострелка не я правих сам, а гледах. Но след това разбрах, че било голям кеф успешната прострелка. Една успешна прострелка си е равна на половин е..не, но две успешни прострелки не правят едно е..не  :256605:

#15 Любо Димитров

Любо Димитров

Muzzleloader hunter

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 654 Мнения:
  • Име:Любо Димитров
  • Оръжие:Тула БМ
  • Куче:Бретони
  • МПС:TOYOTA RAV 4 2.0 D-4D
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2015 - 06:19

При прострелката:

По принцип си прав, проблема е в субективното разбиране на доброто закрепване :).

Ето едно потребителско виждане за добро закрепване:

Прикачен файл  IMG_20151113_180356.jpg   72,44K   22 Брой сваляния

Ето и виждането на престижен производител по същия въпрос:

Прикачен файл  IMG_20151113_180245.jpg   63,79K   15 Брой сваляния

Поздрави и наслука!

• Nanski, NBP и varnahunt харесват това

#16 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3863 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2015 - 06:25

Не познавам колегата и не съм бил там, ама все някой ще ни каже ;)

:lol2: Мдаа, аз също първата си прострелка не я правих сам, а гледах. Но след това разбрах, че било голям кеф успешната прострелка. Една успешна прострелка си е равна на половин е..не, но две успешни прострелки не правят едно е..не :256605:

Аз като разбрах какъв кеф е точната стрелба.... Ама нема да ти разказвам,...пожелавам ти сам да разбереш,

Сори...неам емотки
  • lovecbg, suzi1973, NBP и 2 други харесват това

#17 winterhunter

winterhunter

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 922 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 06:29

По принцип си прав, проблема е в субективното разбиране на доброто закрепване :).

attachicon.gifIMG_20151113_180356.jpg

attachicon.gifIMG_20151113_180245.jpg

Поздрави и наслука!

Знам Любо и затова съм го написал по този начин- добро закрепване  :) Такива деруги не ми се е случвало да правя, макар и да не съм използвал повече от обикновена отверка или шестограм. Случвало ми се е леки следи по оптиката да оставя, ама смятам това на всеки се е случвало.

#18 winterhunter

winterhunter

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 922 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2015 - 07:10

Аз като разбрах какъв кеф е точната стрелба.... Ама нема да ти разказвам,...пожелавам ти сам да разбереш,

Сори...неам емотки

Е, за мене кефът не е малък, нали казах 1 стрелба = половин е..не, а ти докъде си го докарал кефа не знам... Може би цяло  :lol2:

А ако сме по-сериозни- качествени монтажи има, човек се научава да монтира и прострелва и май на-важното си е качествен мерен прибор, не непременно скъп, но качествен.

• vaskoamer харесва това

#19 vaskoamer

vaskoamer

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 966 Мнения:
  • Име:Васко Василев
  • Оръжие:Beretta
  • Куче:английски сетер
  • МПС:RAV-4
  • ГрадПлевен

Публикувано 13 ноември 2015 - 08:18

Идеалния вариант би бил,ако ресивера на затворната група е фрезован от едно парче желязо с пикантината :) Да ама хората,които имат такива поръчкови оръжия в БГ,са единици :(

Следващ по-стабилност би бил.пикантина с щифт,естествено паснат и монтиран от специалист ;)

Ако пушката ви не е в някакъв маг. калибър или не планирате да я напичате с някакви злобарски патрони :lol: и оптика над кило,то четирите болтчета са напълно достатъчни,за запазване на първоначалната прострелка.

Затягането е хубаво да става с някакъв уред за ограничаване на усилието,но човек с опит би се справил и без него ;)

Колкото до бази,които лягат на пушката,като "гърбав до майка си" :lol2: :lol2: :lol2: ,подлагането или залепването им с някакъв компаунд е несериозно и няма как да го коментирам :)

#20 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1854 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2015 - 08:24

attachicon.gifIMG_20151113_180356.jpg

attachicon.gifIMG_20151113_180245.jpg

Поздрави и наслука!

Има едни монтажи,Бг производство,които си се славят със следите,които оставят.Въпреки динамометричната отвертка...

• 30-06, MILOSTIVIQ и Хищникар харесват това

2 потребител(и) четат тази тема

2 потребители, 0 гости, 0 анонимни

foxb, gogich
Change Theme!