Към съдържанието

Снимка

Съхранение на ловно оръжие на втори адрес

• Моля, влезте за да отговорите
48 отговора на тази тема

#21 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 Мнения:
  • Име:Емил Петков
  • Оръжие:Browning Phoenix 12x76,Silma Model M70EJ,Иж-58 МА, Tikka T3 battue lite 308, Tikka T3 Tactical 308, ЧЗ-75 Д Компакт, Glock 30 .45 ACP
  • МПС:Теранозавър двойка
  • ГрадПазарджик

Публикувано 05 ноември 2015 - 01:17

.... Питам  - ако се прибираме към къщи с кола , пушките в калъф (незаредени) , колегата кара колата аз си пиивам ракия  от манерката....

.... В НАРУШЕНИЕ ЛИ СЪМ....?  ;)

...Да,морално... при това двойно! Първо, изкушаваш и по този начин разсейваш водача.Второ, пиеш си сам, което е не другарско и морално осъдително... :D

Този пост е редактиран от emil5koff: 05 ноември 2015 - 01:37

• ДБД, krasi_75-berta, jovani62 и 7 други харесват това

#22 iterziev

iterziev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 02:15

.... Питам  - ако се прибираме към къщи с кола , пушките в калъф (незаредени) , колегата кара колата аз си пиивам ракия  от манерката....

.... В НАРУШЕНИЕ ЛИ СЪМ....?  ;)

Кой пренася в случая личното ти оръжие и се грижи за опазването му? Ти или колегата ти който кара? :)

Ако той те закара до вас и ти заключи пушките в касата, завие те и ти пожелае лека нощ - няма проблем :)

#23 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5875 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 02:32

Кой пренася в случая личното ти оръжие и се грижи за опазването му? Ти или колегата ти който кара? :)

Аз го пренасям/транспортирам ....  И....?... в нарушение ли съм.... ?..... сори ,но малко бавно загрявам

#24 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 538 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 05 ноември 2015 - 02:58

Аз го пренасям/транспортирам ....  И....?... в нарушение ли съм.... ?..... сори ,но малко бавно загрявам

Според мен, чисто формално, си в нарушение:

Чл. 60. (1) Забраняват се:

...
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
...
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества; ...

#25 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5875 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 03:22

Според мен, чисто формално, си в нарушение:

Чл. 60. (1) Забраняват се:

...
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
...
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества; ...

Да употребяваш означава да стреляш .... надявам се схващаш разликата....?

Виж , другото малко по кадърно е измислено;

*забранява се употреба на алкохол преди и по време на лов*   --- защото баш по време на лов се употребява оръжието - тоест се стреля .....

• ДБД харесва това

#26 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 538 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 05 ноември 2015 - 03:45

Да употребяваш означава да стреляш .... надявам се схващаш разликата....?

Виж , другото малко по кадърно е измислено;

*забранява се употреба на алкохол преди и по време на лов*   --- защото баш по време на лов се употребява оръжието - тоест се стреля .....

За употребата съм съгласен, би следвало да е произведен изстрел, но точно поради тази причина в закона пише "носенето и  употребата" ... 

Сиреч извадиш ли го от касата ... вече го носиш и не би следвало да употребяваш алкохол ... Пренасянето не е нищо друго, освен носене от т.А до т.Б, като  е вменено и допълнително изискване при него оръжието да е отделно от боеприпасите.

Относно втората част на твърдението ти: "забранява се употреба на алкохол преди и по време на лов" 

Възникват други въпроси:

1-Колко време преди лов е забранено да се употребява алкохол - час, два- дванадесет или ...? -  защото аз съм виждал колеги, които така са се "подготвили за лова" от предния ден(вечер), че едвам успяват да се качат в джипа сутринта.

2 Какво би следвало да се случва със забраната за употреба на алкохол, според теб, след обявяване  на края на лова от ръководителя на същия, до момента в който оръжието все още не е прибрано в касата? 

Този пост е редактиран от Diters: 05 ноември 2015 - 03:46

• the_hunter_84 харесва това

#27 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5875 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 03:56

За употребата съм съгласен, би следвало да е произведен изстрел, но точно поради тази причина в закона пише "носенето и  употребата" ... 

На юридически език *носенето и употребата* са неразривно свързани - тоест трябва да са налице и двете неща за да има *виновно поведение*

... иначе трабваше да са в отделни точки;

3,носи - транспортира

4, употребява - ( в ловния район  оръжието е извън калъфа ,даже не е нужно да си стрелял)

„ -Колко време преди лов е забранено да се употребява алкохол - час, два- дванадесет или ...? -  

Това се установява с технически средства по същия ред като в ЗДП ... не е въпрос до време и количество , - просто дрегера трябва да отчита 0,0 - след като си се явил на сутрин на сборния пункт, ако ти покаже примерно 0,3 , означава вече че ще си под въздействие и по време на самия лов...

п.с. ....той косаджията по напреде ви подсказа ,ама не четете внимателно... :D  ;)

Този пост е редактиран от jovani62: 05 ноември 2015 - 04:18

• ДБД харесва това

#28 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1047 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 05 ноември 2015 - 04:47

На юридически език *носенето и употребата* са неразривно свързани - тоест трябва да са налице и двете неща за да има *виновно поведение*

... иначе трабваше да са в отделни точки;

3,носи - транспортира

4, употребява - ( в ловния район  оръжието е извън калъфа ,даже не е нужно да си стрелял)

Това се установява с технически средства по същия ред като в ЗДП ... не е въпрос до време и количество , - просто дрегера трябва да отчита 0,0 - след като си се явил на сутрин на сборния пункт, ако ти покаже примерно 0,3 , означава вече че ще си под въздействие и по време на самия лов...

п.с. ....той косаджията по напреде ви подсказа ,ама не четете внимателно... :D  ;)

Чакай да уточним,  до 0,5 промила са разрешени, макар да не са "задължителни" ;)

#29 iterziev

iterziev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 05:21

Чакай да уточним,  до 0,5 промила са разрешени, макар да не са "задължителни" ;)

Разрешени са за да шофираш, не да носиш оръжие.

#30 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1047 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 05 ноември 2015 - 07:50

Разрешени са за да шофираш, не да носиш оръжие.

Няма да споря, нито да твърдя, че е добре да се пие и носи оръжие.

Но закона за оръжията препраща към ЗДвП, и, което е най-важно, има предостатъчно съдебна практика по въпроса, а в крайна сметка има ли нарушение /и наказание/, последно решава съда.

Чл. 184. (1) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Който носи и употребява оръжия и боеприпаси при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества, установена по реда на Закона за движението по пътищата, се наказва с глоба от 500 до 3000 лв. и отнемане на разрешението за срок до една година.

Тук препращането не е буквално, като аритметика, а е в това, коя минимална концентрация законодателя счита за употреба на алкохол, за да има това влияние върху поведението, и т.н., и т.н.

Не ми се влиза в повече детайли, все пак сме ловен, а не правен форум ... и ок, който може, да си докара промилите до 0 ;)

Здраве и слука !

• ДБД, krasi_75-berta, emil5koff и още 1 харесват това

#31 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4113 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 05 ноември 2015 - 08:13

Няма да споря, нито да твърдя, че е добре да се пие и носи оръжие.

Но закона за оръжията препраща към ЗДвП, и, което е най-важно, има предостатъчно съдебна практика по въпроса, а в крайна сметка има ли нарушение /и наказание/, последно решава съда.

Чл. 184. (1) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Който носи и употребява оръжия и боеприпаси при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества, установена по реда на Закона за движението по пътищата, се наказва с глоба от 500 до 3000 лв. и отнемане на разрешението за срок до една година.

Тук препращането не е буквално, като аритметика, а е в това, коя минимална концентрация законодателя счита за употреба на алкохол, за да има това влияние върху поведението, и т.н., и т.н.

Не ми се влиза в повече детайли, все пак сме ловен, а не правен форум ... и ок, който може, да си докара промилите до 0 ;)

Здраве и слука !

По ясно, няма как да бъде написано .. 

Този пост е редактиран от ДБД: 05 ноември 2015 - 08:13

#32 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 673 Мнения:
  • Име:Top Mitko
  • Оръжие:ИЖ18 12/70 и др.
  • Куче:ПИРИН
  • МПС:Орел 4х4 и др.
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 05 ноември 2015 - 10:22

Само не разбрах кой е КОСаджията. Иначе е ясно: "Бай ми бабо да не ме среща мечка".
  • м. Асен харесва това

#33 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1373 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 03:05

Днес докато четях разни неща в нета, попаднах на това тълкувателно решение на един съд:

http://raionensydisp...nd 359-2011.pdf

С две думи - установено е съхранение на оръжие на адрес, различен от постоянния, НО в метална каса. Съставен е акт по чл. 98 от ЗОБВВПИ.
Актът е отменен, понеже съгл чл. 98, за да е налице нарушение, собственикът трябвало да съхранява оръжието си извън метална каса, неподвижно хваната и с касова брава.
Демек, щом е в каса, актът е атакуем.

#34 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 825 Мнения:
  • Име:Русев
  • Оръжие:Beretta AL390 - 20 cal., ИЖ-27, СЛР-101 223Rem., Blaser R93 Странджа тракър - .308W, Walther p22 Target.....
  • Куче:откраднаха ми Кирчо, имам си Джеки и Сергей
  • ГрадБГ-USA

Публикувано 01 април 2016 - 04:38

абе според мен е неправилно съставен акта от служителите на мвр

• varnahunt харесва това

#35 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4113 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 06:45

Интересно, съгласно чл. 79 от ЗОБВВПИ, разрешение за съхранение се издава от началника на РУ по постоянен адрес, демек разрешава ти се тая дейност я да упражняваш там .

Съгласно една камара съдебни решения, отменящи същата камара наказателни постановления, се осланят, че оръжието се съхранявано вътре в метални каси, като адреса няма значение - така е написано и в чл. 98, ал. 1 - метална каса със секретно заключване и т.н. , без да е опоменат постоянен адрес ...  Защо тогава е нужно издаването на разрешение за съхранение  на постоянен адрес, ако няма нужда от него  ...  За мен, ако и физическото държане  на огнестрелно оръжие да е по правилата - в матална каса по чл. 98, нарушение има на самата дейност / съхранение / изискваща изрично разрешение, което пък се издава по постоянен адрес ... За мен съхранение на оръжие има само когато е в касата по постоянен адрес, всичко друго е, примерно  държане в каса, прибрано в каса, ако щете и обезопасено от нежелан достъп пак в каса ... , пък била тя касата неподвижно закрепена и снабдена със секретно заключване, но не на постоянния адрес  ... 

Не съм юрист, тук има колеги които могат да коментират от правилната камбанария ... 

Горното е просто мислене  на глас, не касае никого ... 

Този пост е редактиран от ДБД: 01 април 2016 - 06:54

#36 val4ak

val4ak

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1092 Мнения:
  • Име:Иван
  • Куче:jagdterrier

Публикувано 01 април 2016 - 07:12

Интересно, съгласно чл. 79 от ЗОБВВПИ, разрешение за съхранение се издава от началника на РУ по постоянен адрес, демек разрешава ти се тая дейност я да упражняваш там .
Съгласно една камара съдебни решения, отменящи същата камара наказателни постановления, се осланят, че оръжието се съхранявано вътре в метални каси, като адреса няма значение - така е написано и в чл. 98, ал. 1 - метална каса със секретно заключване и т.н. , без да е опоменат постоянен адрес ... Защо тогава е нужно издаването на разрешение за съхранение на постоянен адрес, ако няма нужда от него ... За мен, ако и физическото държане на огнестрелно оръжие да е по правилата - в матална каса по чл. 98, нарушение има на самата дейност / съхранение / изискваща изрично разрешение, което пък се издава по постоянен адрес ... За мен съхранение на оръжие има само когато е в касата по постоянен адрес, всичко друго е, примерно държане в каса, прибрано в каса, ако щете и обезопасено от нежелан достъп пак в каса ... , пък била тя касата неподвижно закрепена и снабдена със секретно заключване, но не на постоянния адрес ...
Не съм юрист, тук има колеги които могат да коментират от правилната камбанария ...
Горното е просто мислене на глас, не касае никого ...

Може би постояният адрес е опоменат в друг подзаконов норматив на който съставилите акта не са се позовали а са се позовали единствено на частта с касата, което предполагам е техен пропуск. И според съда позоваването на конкретната точка на закона не отговаря на фактическата обстановка, но и признава, че въпреки има нарушение на подзаконов норматив така съставен акта не ги установява и те не са предмет на делото.

Този пост е редактиран от val4ak: 01 април 2016 - 07:17

#37 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4113 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 07:19

Може би постояният адрес е опоменат в друг подзаконов норматив на който съставилите акта не са се позовали а са се позовали единствено на частта с касата, което предполагам е техен пропуск.

Не и двата текста са в - Глава четвърта.

ПРИДОБИВАНЕ, СЪХРАНЕНИЕ, НОСЕНЕ И УПОТРЕБА НА ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА, НА ОРЪЖИЯ, НА БОЕПРИПАСИ И НА ПИРОТЕХНИЧЕСКИ ИЗДЕЛИЯ

Раздел III.
Придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях

#38 val4ak

val4ak

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1092 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 07:29

Не и двата текста са в - Глава четвърта.
ПРИДОБИВАНЕ, СЪХРАНЕНИЕ, НОСЕНЕ И УПОТРЕБА НА ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА, НА ОРЪЖИЯ, НА БОЕПРИПАСИ И НА ПИРОТЕХНИЧЕСКИ ИЗДЕЛИЯ
                                 Раздел III.Придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях

Но не и в конкретно чл.98 Ал1 на чието основание е съставен акта. Ако бяха упоменати и нарушение по чл.79 вероятно нещата щяха да са други.Или бъркам?

#39 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4113 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 07:33

Но не и в конкретно чл.98 Ал1 на чието основание е съставен акта. Ако бяха упоменати и нарушение по чл.79 вероятно нещата щяха да са други.Или бъркам?

Ами не знам ..., ако се направи връзка, то текста на самия акт би трябвало да е друг ... или нещата отиват още по натам - извършване на дейност без разрешение .. 

#40 val4ak

val4ak

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1092 Мнения:

Публикувано 01 април 2016 - 07:41

Ами не знам ..., ако се направи връзка, то текста на самия акт би трябвало да е друг ... или нещата отиват още по натам - извършване на дейност без разрешение ..

Явно всичко е в детайла и конкретиката.А и виж че никой не се е явил на заседанието да уточни и обясни подробностите.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!