Към съдържанието

Снимка

Съхранение на ловно оръжие на втори адрес

• Моля, влезте за да отговорите
46 отговора на тази тема

#1 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 673 Мнения:
  • Име:Top Mitko
  • Оръжие:ИЖ18 12/70 и др.
  • Куче:ПИРИН
  • МПС:Орел 4х4 и др.
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 04 ноември 2015 - 03:14

Вярвам, че на много от нас им се налага да съхраняват оръжията на адрес различен от личната карта. Бях чел подобни теми, но така и не ми стана ясно дали това е възможно по законен начин. Днес се обадих на мой приятел от служба КОС и той ми обясни, че трябва да си извадя удостоверение за временен адрес от общината в която се намира втория адрес, след това при местния КОС-аджия да ми издаде протокол за касата и готово. Само, че възниква въпроса-
Дали трябва да уведомя КОС-а по местоживеене?
Ако някой се е сблъсквал с подобна ситуация или пък знае закона, нека сподели.

#2 snuri

snuri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 445 Мнения:
  • ГрадВарна

Публикувано 04 ноември 2015 - 06:03

В закона си го пише,че оръжието се съхранява на постоянен адрес по ЛК

Местоживеене и постоянен адрес са две различни неща.

За да се регистрираш на даден адрес било то временно или постоянно собственика на имота с нотариалния акт на имота трява да се ходи в общината и да попълни няколко бланки за съгласие и да приложи копие на нотариалния акт.След това с едната бланка се отива в МВР и се сменя ЛК с настоящия адрес.А после към КОС за подмяна на всички разрешителни.

Поне аз така знам....

Ако тръгнеш по тези мъки пиши каква е процедурата стъпка по стъпка..

#3 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 673 Мнения:
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 04 ноември 2015 - 06:38

Идеята ми е да стане без смяна на постоянния адрес и ЛК,този начин е ясен, но не е удачен. Иначе и двете жилища са мои или на родителите ми, примерно. Другата седмица, ако остане време, ще опитам процедурата. Интересно е дали някой е минал по този път.

Този пост е редактиран от Topmitko: 04 ноември 2015 - 06:39

#4 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 836 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 04 ноември 2015 - 08:19

Преди време аз също мислих по същият казус.Прав е колегата snuri,че оръжието се регистрира по постоянният адрес,вписан в  л.к.В края на краищата си сложих каса  и  в жилището където живея,където съм регистриран по настоящ адрес.Вместо да я крия под  леглото,заключвам я в касата,когато ми е на гости :) .Тук във форума имаме и много компетентен  косаджия,който се надявам  да се включи в темата.

• jovani62 и Явор Боцин харесват това

#5 snuri

snuri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 445 Мнения:
  • ГрадВарна

Публикувано 04 ноември 2015 - 09:15

е кажете кой е този скрит косаджия,да му драснем едно лс да се включи и да отговаря на въпросите ни

#6 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5808 Мнения:

Публикувано 04 ноември 2015 - 09:15

:D ...А как и къде се съхраняват оръжията когато през уикендите сме с преспиване на разни други места.... Вечер като някой реши да пийне по едно с колеги в някоя кръчма , дали си носи и пушкалата с него .... ;)

• Иван Кючуков, Атанас Димитров и varnahunt харесват това

#7 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Мнения:
  • Име:Емил Петков
  • Оръжие:Browning Phoenix 12x76,Silma Model M70EJ,Иж-58 МА, Tikka T3 battue lite 308, Tikka T3 Tactical 308, ЧЗ-75 Д Компакт
  • МПС:Теранозавър двойка
  • ГрадПазарджик

Публикувано 04 ноември 2015 - 10:19

:D ...А как и къде се съхраняват оръжията когато през уикендите сме с преспиване на разни други места.... Вечер като някой реши да пийне по едно с колеги в някоя кръчма , дали си носи и пушкалата с него .... ;)

Не питай, сложно е! ...Първо, ще се наложи да се дефинира понятието "съхранявам"...т.е. колко дълго трябва да стои една пушка под покрив за да се приеме, че става въпрос за съхранение...Ако се разберем за съхранението, следва второто...докато си пием малкото, пушката в каса ли трябва да стои или е достатъчно да е в калъфа, а защо не и "гола" зад вратата, примерно! ...А патроните...отделно, заедно или може да са в патрондаша на кръста и с тях в кръчмата!?.... Сигурно има и трето, и четвърто, и т.н... Затова според Законодателя, за по-лесно, не може да има такъв казус...т.е. такива работи в живота не може да се случват :2e65fd3ba182c34b5dc411b125c27f3

Този пост е редактиран от emil5koff: 04 ноември 2015 - 10:37

• krasi_75-berta, Щирлиц и NBP харесват това

#8 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3997 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 04 ноември 2015 - 10:31

Не питай, сложно е! ...Първо, ще се наложи да се дефинира понятието "съхранявам"...т.е. колко дълго трябва да стои една пушка под покрив за да се приеме, че става въпрос за съхранение...Ако се разберем за съхранението, следва второто...докато си пием малкото, пушката в каса ли трябва да стои или е достатъчно да е в калъфа, а защо не и "гола" зад вратата, примерно ...А патроните, отделно или заедно!?.... Сигурно има и трето, и четвърто, и т.н... Затова според Законодателя, за по-лесно, не може да има такъв казус...т.е. такива работи в живота не се случват :2e65fd3ba182c34b5dc411b125c27f3

Алкохола и пушката, може да вървят ръка за ръка, стига да няма гърмели и последната да е в калъф ... , защото едно време пишеше - Носенето и/ или употребата на оръжие и боеприпаси , а сега пише - Носенето и употребата на оръжие и боеприпаси..., разлика има .. 

За другото съм съгласен .. 

#9 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 625 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 04 ноември 2015 - 10:32

Вярвам, че на много от нас им се налага да съхраняват оръжията на адрес различен от личната карта. Бях чел подобни теми, но така и не ми стана ясно дали това е възможно по законен начин. Днес се обадих на мой приятел от служба КОС и той ми обясни, че трябва да си извадя удостоверение за временен адрес от общината в която се намира втория адрес, след това при местния КОС-аджия да ми издаде протокол за касата и готово. Само, че възниква въпроса-
Дали трябва да уведомя КОС-а по местоживеене?
Ако някой се е сблъсквал с подобна ситуация или пък знае закона, нека сподели.

Няма такова понятие в закона-съхраняване на оръжие различно от постояния адрес по лична карта.

С разрешителното за оръжие може да си го транспортираш от точка а до точка б,както да го използваш по предназначение.

За временно съхраняване ако няма къде,примерно си на гости при баба си и няма да го използваш,което е в друго населено място може да го оставиш в местното МВР в служба КОС.

• jovani62 харесва това

#10 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5808 Мнения:

Публикувано 04 ноември 2015 - 10:46

.

.За временно съхраняване ако няма къде,примерно си на гости при баба си и няма да го използваш,което е в друго населено място може да го оставиш в местното МВР в служба КОС.

Е , да ама в селото на баба ако няма местно МВР и в събота вечерта (след лов) отидеш някъде на купон , тогава какво се случва при една тенденциозна *проверка*...? .... пушката не е у теб , не е и на *място недостъпно за неоторизирани лица" - сиреч в одобрената от органите *каса за съхранение* ... :idea:  

п.с. тия неща дето ги пиша не са мои фантазии - случвали са се.... ;)

Поздрави !

• krasi_75-berta и emil5koff харесват това

#11 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1040 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 04 ноември 2015 - 11:02

Проблема е, че има огромна празнота в закона по този въпрос. Закона за оръжията "познава" само термина "постоянен адрес", все едно не съществува термина "настоящ адрес", който обаче е познат на Закона за българските лични документи. И като така, ЗО... не познава и процедури, свързани със случаите, когато има разлика м/у постоянен и настоящ адрес. Просто, НЯМА ПРОЦЕДУРИ, предвидени в закона за оръжията. Все едно, всеки път, когато сменяш настоящия си адрес, да трябва да си издаваш нова лична карта /което не се изисква от закона за личните документи/, и е абсурдно - човек може да наема ново жилище /примерно/ всеки месец, или да има вила, където живее през лятото, или през други дни. Та колко хора са с постоянен адрес в Пловдив, или Варна, или другаде, а от години живеят в София. Да не говорим за случаите, когато през ловния уикенд си на съвсем различно място. Това е голям проблем, защото, на практика, постоянно сме в нарушение на закона за оръжията !

За ловните съюзи, обаче, е по-важно да ловуваме със соколи или с лъкове, отколкото да решават реалните проблеми на десетки хиляди ловци ...

П.П. Ако греша, или пропускам нещо, моля някой по-осведомен да ме поправи.

Здраве и слука !

• krasi_75-berta, karata, Щирлиц и 8 други харесват това

#12 Topmitko

Topmitko

N/A

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 673 Мнения:
  • ГрадСофия и др.

Публикувано 05 ноември 2015 - 02:34

От това, което казвате излиза, че моят приятел ме е подвел и няма да мога да съхранявам пушките на вилата, без да нарушавам закона. Кофти работа.

#13 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1040 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 05 ноември 2015 - 08:40

Ами така излиза.

От друга страна, закона казва

Чл. 59. (1) Лицата, получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и разрешение за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, са длъжни да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица и да предприемат мерки за недопускане на злополуки или наранявания при употребата им.

И глобата е от 500 до 2 000 лв,, отделно останалите санкции.

Така че, страх лозе пази, всеки да прави всичко възможно да няма ексцеси. Лошото е, че закона не казва как, но наказва, ако стане беля.

• ДБД, krasi_75-berta, emil5koff и още 1 харесват това

#14 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 625 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 05 ноември 2015 - 08:47

От това, което казвате излиза, че моят приятел ме е подвел и няма да мога да съхранявам пушките на вилата, без да нарушавам закона. Кофти работа.

Можеш да си съхраняваш оръжието на вилата,ако постоянно живееш там и си смениш регистрацията по постоянен адрес и касата трябва да е там.

Ако вилата я посещаваш за ден-два не си струва да си сменяш регистрацията.

Ако си на лов,на гости в приятел колега ловец примерно на 150-300км от постоянния си адрес за 1-2 дни може да я оставиш в неговата каса от гледна точка на безопасност и сигурност.

Проблем ще има,ако се изтъпаниш на купона в ресторанта с пушкалото макар и да е разглобена и в калъф. Също и ако си я оставил в колата и я откраднат от там.

Глобата за съхраняване по постоянен адрес първоначално е 500лв.

#15 ramires

ramires

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 560 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 09:33

Проблема е, че има огромна празнота в закона по този въпрос. Закона за оръжията "познава" само термина "постоянен адрес", все едно не съществува термина "настоящ адрес", който обаче е познат на Закона за българските лични документи. И като така, ЗО... не познава и процедури, свързани със случаите, когато има разлика м/у постоянен и настоящ адрес. Просто, НЯМА ПРОЦЕДУРИ, предвидени в закона за оръжията. Все едно, всеки път, когато сменяш настоящия си адрес, да трябва да си издаваш нова лична карта /което не се изисква от закона за личните документи/, и е абсурдно - човек може да наема ново жилище /примерно/ всеки месец, или да има вила, където живее през лятото, или през други дни. Та колко хора са с постоянен адрес в Пловдив, или Варна, или другаде, а от години живеят в София. Да не говорим за случаите, когато през ловния уикенд си на съвсем различно място. Това е голям проблем, защото, на практика, постоянно сме в нарушение на закона за оръжията !

За ловните съюзи, обаче, е по-важно да ловуваме със соколи или с лъкове, отколкото да решават реалните проблеми на десетки хиляди ловци ...

П.П. Ако греша, или пропускам нещо, моля някой по-осведомен да ме поправи.

Здраве и слука !

нищо не си пропуснал...положението  вместо да се влошава  става все по безнадеждно...

варианта с оставяне в касата на колега ,беше споменат по горе е  наказуем...ако се  констатира....

....  единствено когато  оръжието  е  в касата , утвърдена  с протокол, като място  за съхранение , вероятността  да сме  в нарушение  е най малка...добре е обаче  да се броят патроните , че някои чевръсти правоохранители образуват ДП и за  патрон в повече...

...остава  утехата   , че разрешителното  ни дава възможност да носим и пренасяме оръжието...като  трябва да се има предвид ...кога с едно оръжие (ловно) се  счита , че се ловува и кога  се пренася...

• jovani62 харесва това

#16 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 529 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 05 ноември 2015 - 10:18

Доста съм мислил и аз по тая тема ...

Изводите до които съм стигнал, след поредица от разговори по темата с колеги, полицаи от КОС и четене тук и на разни други места:

Място за съхранение на оръжие при физическите лица  ( според дефиницията на ЗОБВВПИ)  може да бъде само и единствено каса (стая) в жилището по постоянен адрес на лицето ... В Закона няма възможност за монтиране на каси или други приспособления (стаи и т.н.) за съхранение на оръжие на друг (настоящ ) адрес.

Всички останали хипотези - от мига на изваждане на оръжието от касата до връщането му в нея се считат за "носене и употреба" ...с всички произтичащи от това задължения и забрани (текста на чл.59 от Закона, цитиран от колегата по-горе, относно опазването на оръжието, както и забраните по чл.61 ...)

Всеки би могъл да си постави и да ползва каса на вилата си, в къщата на родителите си или  такава на колега, когато гостува на лов, но по смисъла на Закона, това не означава, че оръжието се съхранява в нея, а по-скоро, че се изпълняват разпоредбите на чл.59 с цел опазване от кражба, изгубване или достъп от други лица и са предприети мерки по недопускане на злополуки. 

• krasi_75-berta, ste2008, м. Асен и още 1 харесват това

#17 iterziev

iterziev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 219 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 12:13

Когато оръжието е извън касата по постоянен адрес и е в калъф се води пренасяне. Можеш да си го пренасяш където и колкото си решиш , да си спиш с него и т.н.

Тук важи закона и за употребата на алкохол. Ако си пил и го пренасяш - голем проблем.

Всичките тези неща ми бяха цитирани от КОС-аджия който дойде на проверка след ловен излет.

Ако си на вилата с оръжие, няма съхранение а носене и трябва да се грижиш за опазването му, както цитира колегата по-горе, защото касата ти е по постоянен адрес.

#18 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5808 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 12:58

Когато оръжието е извън касата по постоянен адрес и е в калъф се води пренасяне. Можеш да си го пренасяш където и колкото си решиш , да си спиш с него и т.н.

Тук важи закона и за употребата на алкохол. Ако си пил и го пренасяш - голем проблем.

.... Питам  - ако се прибираме към къщи с кола , пушките в калъф (незаредени) , колегата кара колата аз си пиивам ракия  от манерката....

.... В НАРУШЕНИЕ ЛИ СЪМ....?  ;)

#19 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3997 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 05 ноември 2015 - 01:04

.... Питам  - ако се прибираме към къщи с кола , пушките в калъф (незаредени) , колегата кара колата аз си пиивам ракия  от манерката....

.... В НАРУШЕНИЕ ЛИ СЪМ....?  ;)

Не си .

#20 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5808 Мнения:

Публикувано 05 ноември 2015 - 01:07

Не си .

Аз го знам ,ама виж колегата по горе какво пише 

Ако си пил и го пренасяш - голем проблем...Всичките тези неща ми бяха цитирани от КОС-аджия който дойде на проверка след ловен излет.

:256605: 

Този пост е редактиран от jovani62: 05 ноември 2015 - 01:09

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!