Към съдържанието

Снимка

Калибър 6.5x55 SE

• Моля, влезте за да отговорите
231 отговора на тази тема

#221 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2555 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 11:16

Всичките съм ги стреляал с 6.5х55.

Както всяка година около Коледа, Нова година и седмица  след Нова година събрах за норматив 11 хищника на варда. :lol: Събрах им на 8 от тях кожата, защото другите три ги разпилях за съжаление и по опитен път установих, че новата доставка във ВИП-а на Hornady ELD-match 140gr от новата партида, новата кутиика която почнах се оказаха супер супер супер твърди. :( :( Двете от трите съм ги дострелял и въпреки отличните попадения са бягали около 100м.

А най-тъжната и неприятна гледка за мен беше, на последната от трите бастисани лисици уцелена във врата пред плешката с прекъснат гръбнак. Пада на място отивам за нея и тя върти само главата. Изстрел ниско във врата от близко да не съсипя кожата. Раната пуши, a тя не се дава. Прежалих кожата и трети изстрел да я спася от мъката в главата чак тогава приключи. Криво ми стана събрах си такъмите и си тръгнах. :angry:

На следващия ден направих тест да проверя с една бутилка пластмасова пълна с 2/3 вода от 100м с новата партида ELD-match 140gr мина през водата без да пръсне бутилката. Като истинско FMJ дупка отпред и отзад без да експандира и водата си тече от дупките без да пръсне бутилката, а скоростта с която изстрелвам този куршум е 780м/с!

Оставих ги за спорт по мишени само!

След като видях каква е ситуацията с новите ELD-та тази седмица. Имах 4 патрона останали с ELD-m 130gr и си довърших лова на следващия ден с тях. Падаха както се казва по "документация и изискване"  падаха като отсечени все едно не са живели, както преди падаха от старите партиди ELD-m 140gr. дискретна дупка вход незабележима и изход нормален ~2см. от другата страна :258027:

Добре, че никое стреляно от проблемните 3 животни не успя да допълзи до храсталаците и да го изгубя. Дружинката се шегуват, че все едно съм ги клал, а не съм ги стрелял толкова кръв има в голям радиус на следващият ден на свинския.

Ето малко снимки от осемте хищници на които им събрах кожусите.

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от elwix: 06 януари 2019 - 11:27

• ДБД, Иван Кючуков, БАЙ АСЕН и 9 други харесват това

#222 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2555 Мнения:

Публикувано 06 януари 2019 - 11:19

и т.н... ;)

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от elwix: 06 януари 2019 - 11:20

• ДБД, Иван Кючуков, Христо Христев и 4 други харесват това

#223 survivor

survivor

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 51 Мнения:
  • Оръжие:БАР ,ИЖ54,КАН-АРМС полуавтомат Howa 6.5 X 55
  • МПС:ЛадаНива

Публикувано 10 януари 2019 - 11:46

Нали стреляше с  ELD-X 143 gr ,защо се отказа ?

#224 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2555 Мнения:

Публикувано 10 януари 2019 - 01:00

Нали стреляше с  ELD-X 143 gr ,защо се отказа ?

Никога в никой калибър не съм стрелял с е ELD-X ???

Стрелям с v-max, a-max, eld-m за хищник.

За сръндаци и други подобни ползвам SST, а за прасета само и единствено Interlock SPBT

Ползвам куршумите на Hornady защото съм доста доволен от тяхното представяне до момента.

Този пост е редактиран от elwix: 10 януари 2019 - 01:15

#225 survivor

survivor

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 51 Мнения:
  • Оръжие:БАР ,ИЖ54,КАН-АРМС полуавтомат Howa 6.5 X 55
  • МПС:ЛадаНива

Публикувано 10 януари 2019 - 01:25

Явно съм се заблудил с ELD-M .

Поздрави !

#226 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1369 Мнения:

Публикувано 10 януари 2019 - 06:11

Аз стрелям с ЕЛД Х 143гр. Много прецизен куршум, лесно стигнах до 1/2 МОА групи за двете ми тики в 6,5х55, но хич не щади на хищниците кожите.

#227 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2555 Мнения:

Публикувано 13 януари 2019 - 06:10

.Тема с продължение.

Относно партида LOT#2172003 с много твърдите куршуми ELD-match 140gr които не експандират.

Вчера реших да пострелям с тях по мишени на 300 и 500м. Много хубаво снега бе покрил избраното неразорано поле. Хубав ден беше, макари доста студен.

Успях да намеря само един фрагмент на плитко в замръзналата земя изминал около 40см хоризонтално и да изровя обвивката от въпросните куршуми.

Куршума е минал през полузамръзнала пласмасова бутилка с вода от 1.5л, като FMJ куршум т.е. дупка отпред и дупка отзад без отваряне.

Както се вижда няма и идея за фрагментация на оловото, което е продължило надолу в земята. Изхлузило се е от обвивката цяло.

Определено силно нежелателно е да се ходи с тази партида куршуми за хищник!

Другото което ми направи впечатление е дебелината на обвивката от 0.8мм и материала. Определено не е медна обивката, но не е и биметална т.е. не реагира на магнит. Много много много е твърда и неможе да се огъне лесно с пръсти, доста е трудно!

Прикачени файлове

• emil5koff, NBP, kolci и още 1 харесват това

#228 elwix

elwix

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2555 Мнения:

Публикувано 20 януари 2019 - 02:19

Вчера преди да падне зверската мъгла в целия северозапад или повечето. Незнам как е било във Видинско, но от под Белоградчик свършваше малко преди Петрохан.

Вчера направих последна бърза варда за 2 часа и прибрах последната хубава лисичка за седмицата, преди да си тръгна към София от село. Нямаше смисъл да се стой повече, като последната я прибрах с вече плътно настъпващата мъгла. Ако се беше забавила още 10мин нямаше да мога изобщо да стрелям, защото мъглата се сгъсти макисмално. А за бонус валеше и ситен дъждец. Вълче време!

Добре, че дойдоха на "уговорената" срещата навреме. Неможех да чакам повече. Времето много ме притискаше, тъй да се каже! ;)

Пускам ги за последно да се види как би трябвало да работи ELD-m стандартно в 6.5 по дребно животно.

Стреляно е с ELD-m 130gr, представят се точно, както се очаква да работи всеки ELD-m/A-max т.е. лесно да отваря и да работи без големи поражения за изход калибъра 6.5.

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от elwix: 20 януари 2019 - 02:39

• БАЙ АСЕН, 5_AR, Bat Geca Loveca и 3 други харесват това

#229 budov

budov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 81 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 10:38

От къде мога да си взема vmax или amax 140грина,че тука в Пловдив у випа няма. Ако на някой му трябва имам за махане sst и berger vld hunting 140грина . Да пише на лични.

#230 budov

budov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 81 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2019 - 10:42

Всичките съм ги стреляал с 6.5х55.

Както всяка година около Коледа, Нова година и седмица  след Нова година събрах за норматив 11 хищника на варда. :lol: Събрах им на 8 от тях кожата, защото другите три ги разпилях за съжаление и по опитен път установих, че новата доставка във ВИП-а на Hornady ELD-match 140gr от новата партида, новата кутиика която почнах се оказаха супер супер супер твърди. :( :( Двете от трите съм ги дострелял и въпреки отличните попадения са бягали около 100м.

А най-тъжната и неприятна гледка за мен беше, на последната от трите бастисани лисици уцелена във врата пред плешката с прекъснат гръбнак. Пада на място отивам за нея и тя върти само главата. Изстрел ниско във врата от близко да не съсипя кожата. Раната пуши, a тя не се дава. Прежалих кожата и трети изстрел да я спася от мъката в главата чак тогава приключи. Криво ми стана събрах си такъмите и си тръгнах. :angry:

На следващия ден направих тест да проверя с една бутилка пластмасова пълна с 2/3 вода от 100м с новата партида ELD-match 140gr мина през водата без да пръсне бутилката. Като истинско FMJ дупка отпред и отзад без да експандира и водата си тече от дупките без да пръсне бутилката, а скоростта с която изстрелвам този куршум е 780м/с!
Оставих ги за спорт по мишени само!

След като видях каква е ситуацията с новите ELD-та тази седмица. Имах 4 патрона останали с ELD-m 130gr и си довърших лова на следващия ден с тях. Падаха както се казва по "документация и изискване"  падаха като отсечени все едно не са живели, както преди падаха от старите партиди ELD-m 140gr. дискретна дупка вход незабележима и изход нормален ~2см. от другата страна :258027:

Добре, че никое стреляно от проблемните 3 животни не успя да допълзи до храсталаците и да го изгубя. Дружинката се шегуват, че все едно съм ги клал, а не съм ги стрелял толкова кръв има в голям радиус на следващият ден на свинския.

Ето малко снимки от осемте хищници на които им събрах кожусите.

И интерлока в новата кутия е страшно твърд, минава като пирон през чакалите и не падат, а старите ги късаха на две.

#231 kolci

kolci

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 35 Мнения:

Публикувано 11 февруари 2019 - 11:04

Колеги, може ли някой да сподели примерни рецепти/барут за 6.5х57R за 140 грейнови проектили?

#232 nanuk

nanuk

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 30 Мнения:

Публикувано 13 февруари 2019 - 03:07

Аз стрелям с ЕЛД Х 143гр. Много прецизен куршум, лесно стигнах до 1/2 МОА групи за двете ми тики в 6,5х55, но хич не щади на хищниците кожите.

А имате ли наблюдение върху поведението му в едро животно?

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!