Към съдържанието

Снимка

Ценообразуването в Ловните Стопанства в България

• Моля, влезте за да отговорите
43 отговора на тази тема

#1 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 594 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 25 февруари 2015 - 11:01

Още един въпрос-

Има ли опция да се ползва легловата база извън ловния сезон примерно за 24ч семейно или групово и има ли отстъпки при групово ползване и с какъв брой легла са на разположение хижите?

#2 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1308 Мнения:

Публикувано 25 февруари 2015 - 11:04

Още един въпрос-

Има ли опция да се ползва легловата база извън ловния сезон примерно за 24ч семейно или групово и има ли отстъпки при групово ползване и с какъв брой легла са на разположение хижите?

Ловните бази могат да се ползват и извън сезона. Тази на брега на морето в град Шабла е особено подходяща за отдих през лятото. Отстъпки за групово или индивидуално ползване няма.

#3 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 594 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 27 февруари 2015 - 11:22

Ловните бази могат да се ползват и извън сезона. Тази на брега на морето в град Шабла е особено подходяща за отдих през лятото. Отстъпки за групово или индивидуално ползване няма.

Там е грешката,колега,защото твърдите цени важат за Тодор Живковото време. Сега е пазарна икономика,а не планово стокова икономика. Без отстъпки в цената и разнообразие в предлагането например фотолов, достъпен отдих в базата когато не е ловен сезон  ще има ограничено посещение и от там по-малко приходи..Но това е мое мнение и не е ангажиращо.

#4 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1308 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 08:04

Там е грешката,колега,защото твърдите цени важат за Тодор Живковото време. Сега е пазарна икономика,а не планово стокова икономика. Без отстъпки в цената и разнообразие в предлагането например фотолов, достъпен отдих в базата когато не е ловен сезон  ще има ограничено посещение и от там по-малко приходи..Но това е мое мнение и не е ангажиращо.

Държавата регулира минимални цени, по които работят ловните стопанства. "Достъпен" е субективно понятие. За някои хора и 20 лв да е нощувката пак няма да е достъпен отдихът. Със сигурност ловните стопанства трябва да имат възможност да определят сами цените си, но засега такава е действителността. Нека тази тема остане за лова в ДЛС Балчик, а не за проблемите в организирания ловен туризъм като цяло. Ако има нужда от такава тема - нека се отвори такава.

А що се отнася до Тодор Живковото време...специално в ловното дело, не можем да го да даваме като лош пример, а точно обратното.

Този пост е редактиран от don_stefano: 01 март 2015 - 08:14

• profiH'87, Илиян Недялков, bat-kiffi и 4 други харесват това

#5 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 08:19

Държавата регулира минимални цени, по които работят ловните стопанства. "Достъпен" е субективно понятие. За някои хора и 20 лв да е нощувката пак няма да е достъпен отдихът. Със сигурност ловните стопанства трябва да имат възможност да определят сами цените си, но засега такава е действителността. Нека тази тема остане за лова в ДЛС Балчик, а не за проблемите в организирания ловен туризъм като цяло. Ако има нужда от такава тема - нека се отвори такава.

Вярно е за друга тема ... но аз не се сещам за друг частен бизнес, в който държавата да определя минимални цени. За държавните ЛС ок, но за останалите ? Според закона, всичкия дивеч е държавна собственост, но като е предоставен за ловуване ? Никаква логика ...

#6 don_stefano

don_stefano

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1308 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 08:33

Вярно е за друга тема ... но аз не се сещам за друг частен бизнес, в който държавата да определя минимални цени. За държавните ЛС ок, но за останалите ? Според закона, всичкия дивеч е държавна собственост, но като е предоставен за ловуване ? Никаква логика ...

Точно затова и защото дивечът е държавна собственост, държавата регулира цените за ОЛТ във всички стопанства. Аз също смятам, че не е правилно, най-малкото защото губим гъвкавост и не сме конкурентни по отношение на някои съседни нам страни.

• val4ak харесва това

#7 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Мнения:
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 09:56

Точно затова и защото дивечът е държавна собственост, държавата регулира цените за ОЛТ във всички стопанства. Аз също смятам, че не е правилно, най-малкото защото губим гъвкавост и не сме конкурентни по отношение на някои съседни нам страни.

ОК, но когато държавата даде едно свое стопанство под аренда, или ловен участък, тя иска наем и инвестиции /най-общо/, а не горните цени за всяко отстреляно животно ... като си получава наема, какво я интересува останалото ?

Какво пречи на една дружинка да си покани "гости", и да им определи едни цени за отстрел /неофициално/ ...

По-скоро това е някакъв атавизъм, и никой не го коментира ... а това наистина прави ОЛТ неконкурентен я сравнение с други /вкл. съседни/ страни ...

#8 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 10:14

ОК, но когато държавата даде едно свое стопанство под аренда, или ловен участък, тя иска наем и инвестиции /най-общо/, а не горните цени за всяко отстреляно животно ... като си получава наема, какво я интересува останалото ?
Какво пречи на една дружинка да си покани "гости", и да им определи едни цени за отстрел /неофициално/ ...
По-скоро това е някакъв атавизъм, и никой не го коментира ... а това наистина прави ОЛТ неконкурентен я сравнение с други /вкл. съседни/ страни ...

Всеки търговец има право да определя сам цените си. Според картелното право, налагането на минимални цени подлежи на санкции и нарушава правят на потребителите. Пример за това са цените на горивата. На всички бензиностанции цените са еднакви до стотинка. Чисто картелно споразумение на пазара, в който диктуват монополисти.

#9 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3492 Мнения:
  • Име:Чавдар Пенков
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 03:20

Всеки търговец има право да определя сам цените си. Според картелното право, налагането на минимални цени подлежи на санкции и нарушава правят на потребителите. Пример за това са цените на горивата. На всички бензиностанции цените са еднакви до стотинка. Чисто картелно споразумение на пазара, в който диктуват монополисти.

Ако говорим за картели,  регулирането на тяхната дейност, включително ценообразуването се извършва чрез антимонополно и антикартелно законодателство. в така наречения обществен интерес.

Даването на ловни стопанства, на концесия или по друг способ включва земеползването и горския фонд. Тъй като дивеча в България, по закон е частна държавна собственост и животните не са вързани към тези стопанства, държавата определя минимални такси за отстрел на тази движима собственост. В тези ловни обекти.

Цените са минимални, защото често зависят от размера и качествата на трофея, за което има утвърдена точкова система.

Отстрелната такса върху дадено животно е в полза на държавата. За това е и такса... :)  Концесионерите имат право да взимат възнаграждения за извършени услуги. Но животните не са тяхна собственост, а държавна...

Така държавата си пази своя интерес, най малко заради фиска...

Ползването на дивеча от ловните сдружения е предмет на регулация, чрез друга нормативна уредба и други ценоразписи....

Този пост е редактиран от Чавдар: 01 март 2015 - 03:24

#10 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 06:18

Ако говорим за картели,  регулирането на тяхната дейност, включително ценообразуването се извършва чрез антимонополно и антикартелно законодателство. в така наречения обществен интерес.
Даването на ловни стопанства, на концесия или по друг способ включва земеползването и горския фонд. Тъй като дивеча в България, по закон е частна държавна собственост и животните не са вързани към тези стопанства, държавата определя минимални такси за отстрел на тази движима собственост. В тези ловни обекти.
Цените са минимални, защото често зависят от размера и качествата на трофея, за което има утвърдена точкова система.
Отстрелната такса върху дадено животно е в полза на държавата. За това е и такса... :)  Концесионерите имат право да взимат възнаграждения за извършени услуги. Но животните не са тяхна собственост, а държавна...
Така държавата си пази своя интерес, най малко заради фиска...
Ползването на дивеча от ловните сдружения е предмет на регулация, чрез друга нормативна уредба и други ценоразписи....

Всичко е така, както го казваш. По тази логика, арендаторите трябва да изплащат арендата, печелейки само от надценката върху минималните такси, както и от сумите, събрани от услуги: настаняване, ловни водачи, транспорт, организация, кучета, хранене, алкохол, и още какво ли не. Тогава как реагират в стопанствата, когато искаш да отидеш със собствен транспорт, без да преспиваш и без да те хранят? Май не им се връзват нещата.
Друг казус: Ако чрез стопанството си върша реклама и маркетинг на друг основен бизнес, мога да си позволя да каня само гости, като сам си финансирам таксите към държавата и арендата.
Трети казус: внасям си прасета от чужбина. Например от Унгария. Плащам си ги на унгарския доставчик. Какво правим с отстреляните цени?

#11 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3492 Мнения:
  • Име:Чавдар Пенков
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 07:35

Ооооо, по някои разговори с информирани хора, санитарната сеч в специализираните ловни стопанства е много на далавера.... Дай да не се отваряме на тази тема, че лошо... Пак ще се караме... :)

Това, отделно и мрежите - капани, също правят наемателите на ловните стопанства, прецаквачи на дружинките, които захранват едрия дивеч и се надяват... И инвестират.

А инвестират защото...

Я си направи сметката, колко е бюджета на ловните сдружения. При 80.00 лева на калпак, не знам колко са, говорят за над 200 000 члена - колко? Отделно държавни такси за ловни билети. Отделно, колко милиона излетни бележки се издават годишно, срещу такса.... :) И на каква цена. Отделно, надценките на дружинките за гости.

Голяма част от тези пари отиват за ловно - стопански мероприятия, от типа дивечови ниви, фуражи  и т. н. Някъде, поне половината...

Специално, моята дружинка ни задължават за дивечови ниви и  фураж. После, съседното ловно стопанства, през Октомври си отвори капаните.

А ловното стопанство се пази, като база на НАТО. Бариери, мрежи и т.н.

Какви деца, какви излети?! Само мутри и т.н.

Това, като мечките, в Родопите. Хората ги хранят, други ги бият.... Срещу тлъсти пачки....

Този пост е редактиран от Чавдар: 01 март 2015 - 07:37

• krasi_75-berta, RAPTOR и varnahunt харесват това

#12 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 07:37

Всичко е така, както го казваш. По тази логика, арендаторите трябва да изплащат арендата, печелейки само от надценката върху минималните такси, както и от сумите, събрани от услуги: настаняване, ловни водачи, транспорт, организация, кучета, хранене, алкохол, и още какво ли не. Тогава как реагират в стопанствата, когато искаш да отидеш със собствен транспорт, без да преспиваш и без да те хранят? Май не им се връзват нещата.
Друг казус: Ако чрез стопанството си върша реклама и маркетинг на друг основен бизнес, мога да си позволя да каня само гости, като сам си финансирам таксите към държавата и арендата.
Трети казус: внасям си прасета от чужбина. Например от Унгария. Плащам си ги на унгарския доставчик. Какво правим с отстреляните цени?

Без да имам претенции , че разбирам от тази материя , по пътя на логиката , ако отглеждаш тези прасета , върху предоставената ти от държавата ловна територия , в условия като дивеч или близки такива , и предоставяш на клиенти да ги ловуват като дивеч, има основание да дължиш такса на държавата.

Ако си направиш , по съответния ред , свинеферма и си ги гледаш там , то те не са дивеч и не би трябвало да им плащаш такса като такива.

В ловните стопанства има популация производна на разселен дивеч още от татово време , който сега е голяма част от потенциала на тези ловни стопанства .

Наслука !

П.С.  Когато живота ти поднесе лимони , направи си лимонада .

Не знам защо повечето дружинки реват от съседството с ловни стопанства . В нашата се радваме :).

Този пост е редактиран от damian1: 01 март 2015 - 07:44

• pile харесва това

#13 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 09:11

Без да имам претенции , че разбирам от тази материя , по пътя на логиката , ако отглеждаш тези прасета , върху предоставената ти от държавата ловна територия , в условия като дивеч или близки такива , и предоставяш на клиенти да ги ловуват като дивеч, има основание да дължиш такса на държавата.
Ако си направиш , по съответния ред , свинеферма и си ги гледаш там , то те не са дивеч и не би трябвало да им плащаш такса като такива.
В ловните стопанства има популация производна на разселен дивеч още от татово време , който сега е голяма част от потенциала на тези ловни стопанства .
Наслука !
П.С.  Когато живота ти поднесе лимони , направи си лимонада .
Не знам защо повечето дружинки реват от съседството с ловни стопанства . В нашата се радваме :).

Така и не разбрах дали ми зададе въпрос, дали направи коментар, или опроверга това, което казах.
Честита баба Марта!

#14 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 09:31

Така и не разбрах дали ми зададе въпрос, дали направи коментар, или опроверга това, което казах.
Честита баба Марта!

Ми явно не съм се изразил  ,както трябва . Какво да опровергавам , като задаваш въпрос. Не виждам да съм формулирал и въпросително изречение.

Изказах предположение , по отношение на твоя въпрос за закупен и разселен в арендовано държавно , ловно стопанство дивеч.

Ако има нещо друго ..... казвай , за това сме във форума .

Весел празник и наслука .

#15 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 Мнения:

Публикувано 01 март 2015 - 10:24

Ми явно не съм се изразил  ,както трябва . Какво да опровергавам , като задаваш въпрос. Не виждам да съм формулирал и въпросително изречение.
Изказах предположение , по отношение на твоя въпрос за закупен и разселен в арендовано държавно , ловно стопанство дивеч.
Ако има нещо друго ..... казвай , за това сме във форума .
Весел празник и наслука .

Така излиза, че си споделяме разни мисли на глас. Въпросът беше, дали държавата може да определя минимални цени за отстрел на дивеча и в случаите, когато сам си си набавил същия, или когато си арендатор и си каниш гости да ловуват в стопанството, без да ти плащат (нали си ги поканил).

#16 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 01 март 2015 - 11:06

Така излиза, че си споделяме разни мисли на глас. Въпросът беше, дали държавата може да определя минимални цени за отстрел на дивеча и в случаите, когато сам си си набавил същия, или когато си арендатор и си каниш гости да ловуват в стопанството, без да ти плащат (нали си ги поканил).

Ми аз обикновено се старая , когато споделям нещо на глас , то да е плод на мисли ;).

Така го разбрах и първия път  и моето мнение е че......" Без да имам претенции , че разбирам от тази материя , по пътя на логиката , ако отглеждаш тези прасета , върху предоставената ти от държавата ловна територия , в условия като дивеч или близки такива , и предоставяш на клиенти/ тук трябва вече да добавя и гости/ да ги ловуват като дивеч, има основание да дължиш такса на държавата".

Ако има нормативен документ , който урежда този казус , не го знам .

Този пост е редактиран от damian1: 01 март 2015 - 11:13

• jovani62 харесва това

#17 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1304 Мнения:

Публикувано 02 март 2015 - 08:57

Блгодаря за разясненията.

#18 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 02 март 2015 - 09:22

Блгодаря за разясненията.

:256605:

#19 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 02 март 2015 - 10:04

Колеги, стана ми любопитно, и попрехвърлих ЗЛОД и ППЗЛОД. Може да не съм видял нещо, но и никъде не видях задължение за плащане на суми /извън договорените/ от лицата, ползващи дивеча /арендатори, наематели, съвместни дейци и т.н./, конкретно за плащане на тези минимални цени при ОЛТ. Някой може ли да каже, къде има такова задължение ?

Имам предвид, че се договарят твърди суми за ползване, инвестиции, и никакви други /няма такива клаузи в тръжната документация, респективно в сключваните договори/, и никакви други дължими суми, вкл. за ОЛТ.

Имам чувството, че определените от министъра минимални цени за отстрел се ползват от съответните /да ги наречен "частници"/ лица, за да се "оправдаят" пред клиентите си от ОЛТ за предлаганите цени, тоест, защо не им предлагат по-ниски цени ...

#20 ЙОРДАН

ЙОРДАН

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 351 Мнения:

Публикувано 02 март 2015 - 06:48

Колега, арендатора е длъжен да заплаща годишната такса за стопанисване на територията и да изпълнява инвестиционният  план на база на който е кандидатствал и спечелил въпросната концесия. Допълнително заплаща към горското стойността на бележките за отстрел по цени ,които са за всички ,заплаща оценката на трофея, както и стойността на медала ако има такъв. После дали ще ги включи в крайната цена към клиента или не това е отделен въпрос.

Сумите, които са минимални за отстрел на даден вид дивеч по ценоразписа за ОЛТ остават за арендатора. Ако той е приел да работи на по-високи цени това си е негово право. Относно цените за настаняване те важат за ДЛС, частните стопанства си ценообразуват нощувките и храната ,както самите те решат.

Относно цените ....Частника пред кого да се оправдава? Пред клиента? Защо? ....Той за това е частник за да определя сам политиката си на развитие. Клиента съответно има правото да избира къде да заплати определена услуга и дали въобще да я заплати.

Ако тези минимални цени не съществуват, какво се случва ....почти същото, както сега но за без пари!!! То така или иначе дивеча се избива, ако ги няма минималните цени ще стане още по голяма анархия отколкото е сега.

Цената ще падне когато има стабилни запаси от дивеч. В България няма стабилни популации. В цял свят дивата свиня е напаст, само тук при нас горката не може да отлепи от десетилетие, всъщност дори намаля.

Ако в територията която стопанисваш има 3 трофейни животни , от какъв зор ще ги дадеш на по ниска цена ?? Да речем дива свиня, едно трофейно животно става за 8-10 години. При добри генни заложби това прасе струва около 2500 евро ....на осмата година 2500 евро. Това при условие ,че се запази и не го думнат . Колко е себестойността на това прасе??? Колко отстъпка да направиш на това прасе ..500 ,1000,1500 евро?

Ловът е по линия на ОЛТ е скъпо хоби и няма какво да се заблуждаваме. Ветроходството също е скъпо хоби, голфа и т.н. мъжки хобита. :D

• Илиян Недялков, Планинички, don_stefano и 7 други харесват това

2 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 2 гости, 0 анонимни

Change Theme!