Към съдържанието

Снимка

Хранене на кучето

• Моля, влезте за да отговорите
25 отговора на тази тема

#1 varnahunt

varnahunt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 99 Мнения:
  • Име:jivko draganov
  • Оръжие:sauer202, merkel40, BBF97
  • Куче:weimaraner
  • Градvarna

Публикувано 05 юни 2014 - 07:25

Гледам няма такава тема.

Нека тук да споделим с какво си храним кучето, по колко пъти на ден и не на последно място понеже е криза, 

колко излиза един храноден.

Аз лично храня  два пъти на ден <сутрин и вечер>

Храната е пакет пилешки фенери<гръбнаци> около 1,2-1,4кг купени от пилешкия магазин в квартала :) .

Слагам пакета в тенджера около 5-6л ,  две шепи ориз и наливам гореща вода до горе<3-5см под ръба> по някога като се сетя и един нарязан морков, като заври обирам пяната и засичам да ври 10-12 мин и изключвам котлона. Като изтине начупвам фенерите на парчета с големина 5-8 см и прибирам тенджерата в хладилника.  Като стане време за храна надробявам 3-4-5 <зависи от големината> филии хляб преди да е хванал розов мухъл ;) , който <хляба>винаги остава от семейната трапеза, разбърквам с черпака матриала в тенджерата да стане еднороден и заливам хляба с 2-3 черпака като гледам да има 3 парчета от начупения фенер. Храня едно женско куче около 25-27 кг порода Ваймаранер. Тенджерата стига за 4-6 дена в зависимост от големината на черпака :P , при мен за 5.

Порцията се изяжда веднага, паницата се облизва най старателно до блясък, като след това в рамките на 5 мин ходи два три пъти да ближи паницата и да души и сумти около нея :lol2:  за остатъци.

Сметката не надхвърля 1,2-1,3 лв на ден.

:256605:

П.П. Като се сетя нещо друго ще допълня

#2 Djaic

Djaic

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1715 Мнения:
  • Оръжие:Колкото - толкова: g. 12, 20, 30-06, 243
  • Куче:Птичар
  • МПС:TLC 120, къса база
  • ГрадСердика

Публикувано 05 юни 2014 - 08:12

Не идва нито скъпо, нито евтино. Така, както описваш, сигурно е и вкусно за кучето. Доста време обаче ти отнема приготвянето, порционираето... Но всеки си знае.
За малки и подрастващи кучета е важна храната, да съдържа необходимите за растежа вещества, витамини и минерали. Може да е пресилено, но съчетанието на готови кучешки храни и домашно приготвена храна не е лошо. Аз давам все още гранули за малко куче до 12 месеца, съдържащи риба, месо и пиле, зеленчуци, достатъчно калций, фосфор, протеини. Използвам разбира се бульони останали от готвени манджи, ориз, картофи, обелки от краставици, яйца.
По време на разходка кучето похапва разни треви, шишарки, орехи, паднали на земята плодове и млади клонки. В един жив плет направи дупка, като огриза и клоните и листата. Днес с изненада разбрах, че яде и череши.
Общо взето, храната излиза 30-50 лв. На месец, но далеч не е единственият разход за кучето.
  • Жоро Данаилов харесва това

#3 Kostadin 64

Kostadin 64

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 416 Мнения:
  • Име:Костадин
  • Оръжие:Ремингтон,Зауер,Tоз22lr и въздухарка
  • Куче:Епаньол бретон
  • МПС:нямам
  • ГрадПловдив

Публикувано 05 юни 2014 - 08:16

Аз моят драдхаар,също го храня два пъти.Незнам грешка ли е или не,ама така съм хранил всичките си кучета,които съм имал.

За храната,то всеки си е намерил "мекия".Жена ми е готвачка,та откак сме се оженили,почти нямам проблем с прехраната на кучетата.Разбира се не ми носи останал таратор или смивки от чиниите,а къде недоядено кюфтенце,къде бутче,абе все подбрана храна.

Когато е малко кученцето,почти до година го храня предимно с гранули-Роял канин.Не,че след годината не му давам гранули,но те не са постоянната храна.Добре е кучето да похапва различни храни,не само еднородни.

По темата може да се напише много,но е добре да се включат и колеги,които развъждат кучета,те със сигурност ще напишат правилният начин на хранене на куче.

Поздрави.

• varnahunt харесва това

#4 varnahunt

varnahunt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 99 Мнения:
  • Име:jivko draganov
  • Оръжие:sauer202, merkel40, BBF97
  • Куче:weimaraner
  • Градvarna

Публикувано 05 юни 2014 - 09:09

Не идва нито скъпо, нито евтино. Така, както описваш, сигурно е и вкусно за кучето. Доста време обаче ти отнема приготвянето, порционираето... Но всеки си знае.
За малки и подрастващи кучета е важна храната, да съдържа необходимите за растежа вещества, витамини и минерали. Може да е пресилено, но съчетанието на готови кучешки храни и домашно приготвена храна не е лошо. Аз давам все още гранули за малко куче до 12 месеца, съдържащи риба, месо и пиле, зеленчуци, достатъчно калций, фосфор, протеини. Използвам разбира се бульони останали от готвени манджи, ориз, картофи, обелки от краставици, яйца.
По време на разходка кучето похапва разни треви, шишарки, орехи, паднали на земята плодове и млади клонки. В един жив плет направи дупка, като огриза и клоните и листата. Днес с изненада разбрах, че яде и череши.
Общо взето, храната излиза 30-50 лв. На месец, но далеч не е единственият разход за кучето.

Даа, има какво да  учим един от друг ;)

Че е вкусно то е ясно, понякога като го гледам как облизва паницата и я гони по пода ми минават едни мисли :1137948027: , и как няма те хората ги купуват за готвене тези фенери, а аз храня с тях кучето.

Времето за приготвяне е 30-40 мин на седмица, порционирането 1 мин на хранене

Гранулите не са това което бяха, за това съм ги спрял от три години, иначе и аз го порастих и храних с Роял канин до втората година, докато не пробвах с фенерите. Остатъци от семейната трапеза, като готвени манджи в които има подправки не трябва да се дават. Гризането на клони, камъни, пасенето на трева е просто лош навик, като цигарите при хората.

Иначе и моето куче яде плодове  и зеленчуци <краставица, пъпеш, банан, ябълка, круша , кайсия, обожава праскова направо я чака да падне от дървото даже съм го виждал да си къса от някой виснал клон>

Давал съм и сурови фенери, яде ги без проблем. Това за суровата храна го видях при бат Ники <big>, неговите кучета светят.

За качеството на храната може да се ориентираш по изпражненията на кучето.

Поздрави и :256605:

• Атанас Димитров харесва това

#5 Атанас Димитров

Атанас Димитров

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 104 Мнения:
  • Оръжие:ИЖ-27М
  • Куче:Ягдтериер
  • МПС:Рено Меган
  • ГрадРаковски

Публикувано 05 юни 2014 - 10:22

Пойнтера е при мен, а ягдтериерите на вилата.

На пойнтера сутрин му давам 5-6 филии хляб с остатъците от храна от предния ден - кокали, манджа, обелки от плодове и зеленчуци. Вечер му давам по един патешки фенер обран от мазното по него.

Преди време му бях взел едни фенери по кило и нещо с много месо и мас по тях - давах му по половин фенер всяка вечер. За около месец заприлича на прасе. Оттогава взех да му купувам само фенери които се водят патешки кости - повече кокали и по-малко месо и тлъстини. Няма проблем с теглото и тича безпроблемно по няколко километра с мен. Единствено го мори топлото време и търси локви или вода по каналите да пие по-често.

Ягдтериерите на вилата ги храня само само с хляб, това което е на 2 месеца му правя попара с малко манджа от предния ден, а на голямото единствено сух хляб.

Не съм смятал колко ми излиза като пари на ден храненето на кучетата, но предпочитам да давам пари за тях отколкото за цигари и дискотеки.

• Djaic и varnahunt харесват това

#6 socialnia

socialnia

Хищничар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 633 Мнения:
  • Име:Димитър
  • Оръжие:Blaser R93; CZ 452 - 2E ZKM LH AMERICAN Cal. 17HMR
  • Куче:Дратхаар; Ягдтериер
  • МПС:Nissan Patrol
  • ГрадПавликени

Публикувано 05 юни 2014 - 10:35

Кайма от Бай Течо + ориз. Това се вари естествено. Храня ягдтериер годиначе и 3год. дратхаар. Сварявам им 5кг кайма която е достатъчна за около 4 дена. Храня 1 път на ден. Когато е сезон храня 2 пъти. Давам им и испански гранули за разнообразие.

#7 BearG

BearG

ДЖУНИЪР

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 198 Мнения:
  • МПС:Луноход

Публикувано 05 юни 2014 - 10:46

Моят юнак го храня най-вече с хляб(1 на ден) заедно с остатъците от обед и вечеря. На 3 месеца "Дeдо Господ" :lol2: , му купува 1 чувал 10 кг с гранули(сутрин и вечер)...... Сутрин, точно в 10 алармата засвирва, че то гладно може ли да се стои.  :lol2:

#8 troicho1

troicho1

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 219 Мнения:
  • Име:Георги Лазаров
  • Оръжие:Tikka T3X-308 Иж 58-16к
  • Куче:Английски Сетер
  • ГрадСофия

Публикувано 06 юни 2014 - 07:00

Да не се заблуждаваме,кучето е дошло при човека заради помийката,не от любов. Но това далеч не е най-правилния начин на хранене.Стомаха на кучето не е пригоден да яде хляб,въпреки,че го обичат.Правилното хранене е трупно сурово месо(карантията се вари),но е доста скъпо.Затова-качествена гранула,пет дни в седмицата,един ден варена карантия и един ден кости.Малкото кученце се храни пет пъти на ден,като намаляват до осмия месец,от8-12-ия, по два пъти и след 12-ия по един път вечер.

#9 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 527 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 06 юни 2014 - 09:07

Храня бретонка на 4г. - Порцията за три дни - килограм пилешки фенери сварени с половин кило ориз (от тоя натрошения). През топлата част на годината храня само вечер, зимата по два пъти на ден. Бонус получава кокали от хранта в къщи, обелки от краставици, моркови и плодове.

Веднъж на месеца купувам риба и заменям с нея пилешките кости в менюто. Държа "резерв"  и торба гранули, давам два-три пъти в месеца от тях или ако нощуваме някъде другаде. Периодично давам витамини с калций. 

• varnahunt харесва това

#10 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 640 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 06 юни 2014 - 10:09

Ся е на мода да се казва, качествена гранула да, ляб - не. А то у качествената гранула житни разновидности - колкото щеш :D

Храня с месо, сурово или варено, според дали е с макарони или ориз, с кокал ако има. Карантия - само варена. Давам извара, яйца, варя скумрия на всеки 5-10 дена, слагам и зеленчук, според сезона - зелении, моркови. Картофи и бобови не. Хляб като давам, гледам да е поизсъхнал и твърд. Всякакъв кокалено-месен-мазен-хлябов остатък от масата давам без да се свеня. Яде, като има, плодове - диня, пъпеш, череши, грозде по малко. Храня веднъж, вечер, че така ми е удобно и си мисла, че не е нужно по често. Готвенето и яденето на готвено е газобрък, но аз готвя на вънка и веднъж на 3-4 дена. А и то живее на вънка и не ми пречи, че гваца с готвено и, че развява и глозга кокали по двора.

#11 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2584 Мнения:
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Публикувано 06 юни 2014 - 10:35

За малките кученца до 4-5м. е хубаво да се хранят по-4-5 пъти на ден.Храната,може да е всякаква като не е за предпочитане кокали или сурови меса,пък за сварена цаца с хляб си е направо "върхът на сладоледа" ;) ....По-добре да се наблегне на бульоните.За големите кучета,аз съм наблягал на гранулите + остатъка от нашата трапеза и хляб за обем :) .Сега имам само едно куче,но то пък яде като за три и се храни само сутрин.Естествено,сега му се дава по-малко от колкото зимата,защото предразполага към напълняване от собствената си лакомия :D ...Зимата основно е на гранули,като в това число се прибавят и кокали от падналите животни по време на лов.Едва ли,някой уважаваш себе си кучкар ще прави сметка за парите,които дава за кучето и колко му излиза един храноден ;) ...Поздрави и наслука :256605:

#12 rado72

rado72

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 9 Мнения:
  • Име:Радостин Георгиев
  • Оръжие:ИЖ 27.Маузер-300уин
  • Куче:Керана-Рамбо
  • МПС:Мазда6 Лада Нива
  • ГрадБургас

Публикувано 16 юли 2014 - 05:39

хубави гранули Оптимал 4 лв -1 кг.300 гр на ден е равно на един хляб.На 25 06 роди 6 кученца до миналата седмица бяха при майка си не е мръднала инак и ние имамае колеги дето хранят с квот намерят,и кучетата им като радиатори

#13 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2470 Мнения:

Публикувано 25 декември 2015 - 08:11

Up...

#14 Емил Радев

Емил Радев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 151 Мнения:
  • Име:Написано
  • Оръжие:Чехия
  • Куче:Курцхаари , ягдтериер
  • МПС:двойка (42 номер)

Публикувано 05 януари 2016 - 01:21

Един път на ден (пораснали кучета на по 2+ години , единият е на 8....) 

Суха храна  гранули - поръчвам си от Полша ..... Марка няма да казвам  да не правя реклама (все пак никой 1 лев не ми е дал за тая работа :) ) .

Идва ми кило = 2.85 лв .  

През ден , два сменям с сухата храна с храна от кутии ( във всички супермаркети има) , и тя идва и по-евтина от гранулата .

Кутия храна е между 2 и 3 лева , като повечето са 1.250 кг или 1.5 кг . 

Чисто е отварям  - давам и за рециклиране ;)

Зимата казана и кокали, ориз , карантии , вкусотии ;)  И повече да е , в студа няма проблем да стои и 4-5 дни (то замръзва) , само като се хранят ,хляб и един горещ чайник =  топлата супа   ;)

на 2 месеца обезпаразитявам вътрешно (нещо , което е не препоръчително , а по-скоро задължително при кучетата живеещи навън и ловуващи ) 

Никога не съм харесвал "охранените" кучета .... Кучето не трябва да е "бъчва" , последните 1 или 2 ребра* трябва да ги виждам и мускулатурата* да е силно изразена . Само тогава кучетата са в кондиция и могат да покажат максимума .  

*Кучетата ми са късокосмести , на барака може да му се види мускулатурата лятото, ако е подстриган  :lol:

Този пост е редактиран от Емил Радев: 05 януари 2016 - 01:30

• ivan-alarmata, Христо Христев, n960 и 2 други харесват това

#15 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 73 Мнения:
  • Име:Ivan Ivanov
  • Оръжие:ATA
  • Куче:breton
  • МПС:Daihatsu Terios
  • ГрадStara Zagora

Публикувано 17 юни 2018 - 07:57

Някой да е ползвал те тая добавка и ако може  да сподели.

Прикачен файл  79276180_6_585x461_gh-turbo-hormon-na-rastezha-za-kucheta-_rev004.jpg   16,89K   0 Брой сваляния

#16 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2470 Мнения:

Публикувано 24 януари 2019 - 09:34

Не хранете кучето със сурово месо от диво прасе...!

Ако прасето е заразено с т. нар. ,,тих бяс'' и кучето се заразява - болест на Ауески - сърбежи до кръв и до 48 ч. задушаване и смърт! 

По нашия край четири гончета, този сезон  - фира!

Само варено, или нищо!

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от n960: 24 януари 2019 - 09:40

• БАЙ АСЕН харесва това

#17 vve

vve

трубач

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1111 Мнения:

Публикувано 24 януари 2019 - 09:36

Ужас!Какво е заболяването?

#18 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2470 Мнения:

Публикувано 24 януари 2019 - 09:47

Ужас!Какво е заболяването?

http://www.lapichki....p?id=29&pet=dog

• БАЙ АСЕН харесва това

#19 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2226 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:НЛО

Публикувано 25 януари 2019 - 10:27

Храня пойнтера само с гранула - Есеншъл Стамина. От време на време му вземам и кравешки уши(пак от есеншъл) да дъвче да си почиства зъбния камък. Храна от масата,кокали и сурово месо - не давам. Камоли пък сурово дивечово...

#20 ampero

ampero

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 29 Мнения:

Публикувано 25 януари 2019 - 11:04

Здравейте. С предварително извинение и знаейки, че не е по темата: Предстои да си направя боксове за кучетата. Понеже се ръководя от максимата, че, който плаща зле - плаща два пъти и искам да е нещо кадърно. Някой има ли готови проекти с размери или поне основни положения при направата на боксовете. Боксовете ще са на вилата ми и разполагам с място. Не мисля да щадя пари, тъй като си обичам кучетата. Даже снимки на готови боксове биха ми свършили работа. Предварително благодаря !

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни

Change Theme!