Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Как да си направим хубава ракия

• Моля, влезте за да отговорите
68 отговора на тази тема

#1 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 300 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 16 ноември 2012 - 10:15

Гледам тема за червеното вино има, а за ракията - не. Затова я пускам. Та - от какво /вид плод или плодове/, с какво /с шекер или без/, в какво /бидони или каца/, колко време отива за превиране на джибрата, къде се вари / у дома или на обществен казан/, самото вране /с или без преварка или полу - преварка/, до колко градуса я събирате и после делите лангера, градиране /по - силна или по - слаба/, овкусяване /вид вода, анасон, дъвка, билки или други меродии/, оцветяване /дъбови трици, акация, черница или други/, начин на съхраняване /бутилки, буре, ако е буре - колко време я държите в него/ - кой каквото има научено и изпробвано като ноу - хау да пише, щото човек доде е хив се учи. Пък и всеки край на страната си има негови предпочитания и особености. Аз я правя така: като източа виното /първо вино/ добавям захар, разреждам с вода /тая година сложих 70 кг. захар + 350 л. вода/ и "възбуждам" джибрата с така приготвения захарен сироп, и чакам да преври. На 07.10. източих виното и добавих захарния сироп, на 09.11. се записах за казан, значи за месец време ми правряха. Уточнение - кацата ми е в избата, температурата е постоянна и процесът е по - бърз. Първо сварих един 500 л. казан, после - преварка в 240 л. казан. Първия казан я събирам до вода, а преварката - до към 35 градуса, после отделям лангера. Изкарах 95 л., градирах я с добавка на 15 л. "Девин изворна" докато ми дойде до 48 градуса. Сега още е в големия бидон, турил съм й кило бяла стафида без семки в тензух и черничеви дръвчета за цвят. Капакът на бидона е открехнат, да изветряват метилите и т.н. вредни съставки. Така като се овкуси и оцвети - в стъклени шишета. Друго не добавям, че ми се омешват твърде вкусовете. При преварката може да се добавят в казана прясно мляко или нарязани и изчистени дюли за изчистване и продаване на аромати /дядо ми Георги така правеше/, от него го зная това, ама тая година пропуснах. Енев, какво стана бе, нали щеше да ходиш на фестивала на "Сливовата ракия" в Троян?! Какво направи?! Гледах репортажа от събитието същия ден ама не те видях сред призьорите!
  • mir777, Искрен и vegetarian харесват това

#2 pogo

pogo

Академик

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 346 Мнения:
  • МПС:Toyota 4x4
  • ГрадВарна

Публикувано 16 ноември 2012 - 12:51

Енев, да не е бил сред изтрезняващите? :D :D :D
  • georgi_68sh@abv.bg харесва това

#3 Kum4o-Vul4o

Kum4o-Vul4o

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 617 Мнения:

Публикувано 22 ноември 2012 - 05:25

Гледам тема за червеното вино има, а за ракията - не. Затова я пускам. Та - от какво /вид плод или плодове/, с какво /с шекер или без/, в какво /бидони или каца/, колко време отива за превиране на джибрата, къде се вари / у дома или на обществен казан/, самото вране /с или без преварка или полу - преварка/, до колко градуса я събирате и после делите лангера, градиране /по - силна или по - слаба/, овкусяване /вид вода, анасон, дъвка, билки или други меродии/, оцветяване /дъбови трици, акация, черница или други/, начин на съхраняване /бутилки, буре, ако е буре - колко време я държите в него/ - кой каквото има научено и изпробвано като ноу - хау да пише, щото човек доде е хив се учи. Пък и всеки край на страната си има негови предпочитания и особености.

Аз я правя така: като източа виното /първо вино/ добавям захар, разреждам с вода /тая година сложих 70 кг. захар + 350 л. вода/ и "възбуждам" джибрата с така приготвения захарен сироп, и чакам да преври. На 07.10. източих виното и добавих захарния сироп, на 09.11. се записах за казан, значи за месец време ми правряха. Уточнение - кацата ми е в избата, температурата е постоянна и процесът е по - бърз. Първо сварих един 500 л. казан, после - преварка в 240 л. казан. Първия казан я събирам до вода, а преварката - до към 35 градуса, после отделям лангера. Изкарах 95 л., градирах я с добавка на 15 л. "Девин изворна" докато ми дойде до 48 градуса. Сега още е в големия бидон, турил съм й кило бяла стафида без семки в тензух и черничеви дръвчета за цвят. Капакът на бидона е открехнат, да изветряват метилите и т.н. вредни съставки. Така като се овкуси и оцвети - в стъклени шишета. Друго не добавям, че ми се омешват твърде вкусовете. При преварката може да се добавят в казана прясно мляко или нарязани и изчистени дюли за изчистване и продаване на аромати /дядо ми Георги така правеше/, от него го зная това, ама тая година пропуснах.

Енев, какво стана бе, нали щеше да ходиш на фестивала на "Сливовата ракия" в Троян?! Какво направи?! Гледах репортажа от събитието същия ден ама не те видях сред призьорите!

35 градуса не е ли малко колега преварката бързо пресича и започва да тече смрад след 50 айде нека да е 45 градуса и хваща цвят както казват старите хора като стане петното колкото 5 стотинки спираш и другото е патука

аз я оставям да престой поне 24 часа и тогава я разреждам до 50 градуса като улегне поне един ден спада към 2 градуса някъде

Този пост е редактиран от Kum4o-Vul4o: 22 ноември 2012 - 05:28

#4 lz5qs

lz5qs

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5 Мнения:
  • Граддратаар и ...

Публикувано 22 ноември 2012 - 06:03

Хубава ракия се прави най вече от хубав материал. Аз първо правя от сини сливи, като нея я правя с анасон. После идва ред на мискетовата. И двете ги правя с преварка като хващам до 40-42 градуса. Ха сега наздраве !!! :sufra:

#5 Искрен

Искрен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 126 Мнения:
  • Име:Искрен
  • Оръжие:ИЖ,STEYR MANNLICHER
  • Куче:лудогорец,мелез от стг и лудогорец,мелез от червено гонче и пегая,'жълто гонче
  • МПС:мерджан 124,l200 3000 v6
  • ГрадКопривщица

Публикувано 23 януари 2013 - 09:10

На един бидон ябълки(Малоконарски като на шестокласник главата),по един килограм захар.Горе-долу на един тон ябълки -15кг.захар.Вариш,преваряваш и оставаш ракията на 60 градуса.Правиш сметка да я разредиш до 45 градуса,но докато го направиш тя толкова мека,че почти свършила.

• Христо Христев харесва това

#6 Даниел Узунов

Даниел Узунов

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 325 Мнения:

Публикувано 23 януари 2013 - 10:52

На един бидон ябълки(Малоконарски като на шестокласник главата),по един килограм захар.Горе-долу на един тон ябълки -15кг.захар.Вариш,преваряваш и оставаш ракията на 60 градуса.Правиш сметка да я разредиш до 45 градуса,но докато го направиш тя толкова мека,че почти свършила.

Тъкмо си мислех,че поста ти ще е за някоя библиотека, каква хубава книга си прочел,ама ме изненада за ракия си писал.:)
  • Искрен харесва това

#7 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 559 Мнения:
  • Име:Светльо
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Tikka T3 Hunter .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Остана само мелез
  • МПС:Сузуки Витара
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 25 януари 2013 - 04:01

Та да си кажа и аз как си я правя муксатовата ракийка !!!

Купувам си всяка година добре узрял "Мускат Отонел"

Тази година поради сушите имаше доста висока захарност - 26.5 гр.

Минавам си го през гроздоизтисквачката, като не пълня бидона до горе, а оставям около 20-25 см до върха за да има място да кипи. Което при мене ще рече, че ако бидона ми е 120 литра, в него има смелено грозде 100 кг.

След като всичко е смелено, вземам една по дълбока чаша или срязана пластмасова бутилка 0,5 литра и вземам от шарата (гроздовия сок). Измерва се захарността и ако има нужда се добавя захарен сироп, ако ли не както в случая разреждам с топла вода до достигане на 24,5 градуса захарност (Някои хора го оставят на 22 - 23  градуса но трябва да знаете, че чепката си дръпва от захарността и затова най - сигурно е 24,5 градуса)

Пропорциите на захарта мисля че всеки ги знае: За да вдигнеш с 1 захарен градус на 100 кг материал е необходим 1 кг захар, а вода и захар в съоношение 1:3 (1 кг захар 3 литра вода)

Друго важно условие е помещението !!! Не бива да е много топло или студено !!! Най - добре е да е с постоянна температура около 18 - 20 градуса.

И така докато стане време за варене на материала. Аз лично не спазвам 21 дена или 3 седмици. Чакам си го да падне на дъното или друг сигурен начин е да потопите захаромера - покаже ли 0 (нула) значи е готов за варене.

Вино не вадя !!! Хубавата гроздова ракийка става от хубав винен материал, а не от джибров !!! Като искам винце си правя друг материал, който е само за вино.

На казана си я спирам на около 40 градуса като почне да излиза. Изчаквам си я две седмици и си я разреждам с минерална вода до получаването на желания градус. Друго също важно нещо е преди да налеете минералната вода да я сложите да престои 24 часа в помещението където е ракийката, за да се изравнят температурите, в противен случай се замътва при разреждането !!!

Ами това е ...... Наздраве и Наслука !!!

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 25 януари 2013 - 04:03

• Пешо дублето и RINKLOV харесват това

#8 Искрен

Искрен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 126 Мнения:
  • Име:Искрен
  • Оръжие:ИЖ,STEYR MANNLICHER
  • Куче:лудогорец,мелез от стг и лудогорец,мелез от червено гонче и пегая,'жълто гонче
  • МПС:мерджан 124,l200 3000 v6
  • ГрадКопривщица

Публикувано 25 януари 2013 - 08:20

Тъкмо си мислех,че поста ти ще е за някоя библиотека, каква хубава книга си прочел,ама ме изненада за ракия си писал. :)

Благодаря ти,че ме подсети.Докато се научиш как се прави хубава домашна ракия,много книги трябва да изчетеш.

п.п.Ако не намериш подходяща литература аз съм насреща.Като дойдеш ще ти разказвам надълго и нашироко :P

• Даниел Узунов харесва това

#9 Даниел Узунов

Даниел Узунов

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 325 Мнения:

Публикувано 25 януари 2013 - 09:11

Благодаря ти,че ме подсети.Докато се научиш как се прави хубава домашна ракия,много книги трябва да изчетеш. п.п.Ако не намериш подходяща литература аз съм насреща.Като дойдеш ще ти разказвам надълго и нашироко :P

Скоро ще да е ;)

#10 svetlens

svetlens

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 135 Мнения:
  • Име:Светлин
  • Оръжие:Тула16к,ИЖ27Е,Мазелат7.62х54R,МАРЛИН22WMR
  • Куче:Ягдтериер,мелез
  • МПС:Няколко курника
  • ГрадОколо Русе

Публикувано 04 февруари 2013 - 09:49

[color=rgb(40,40,40);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;]Тази година поради сушите имаше доста висока захарност - 26.5 гр.[/color]

За бяло грозде МНОГО трудна работа,но щом казваш

Този пост е редактиран от svetlens: 04 февруари 2013 - 09:49

#11 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 559 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Tikka T3 Hunter .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 05 февруари 2013 - 08:04

[color=rgb(40,40,40);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;]Тази година поради сушите имаше доста висока захарност - 26.5 гр.[/color]

За бяло грозде МНОГО трудна работа,но щом казваш

Еее трудна ама факт !!! Добре че снимам от време на време та да се защитя. Малко е лоша снимката ама телефона толкова може. :256605:

Прикачени файлове

#12 svetlens

svetlens

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 135 Мнения:
  • Име:Светлин
  • Оръжие:Тула16к,ИЖ27Е,Мазелат7.62х54R,МАРЛИН22WMR
  • Куче:Ягдтериер,мелез
  • МПС:Няколко курника
  • ГрадОколо Русе

Публикувано 05 февруари 2013 - 11:52

:5962bb18d0aff8d7b1a22b492ef7b49  :5962bb18d0aff8d7b1a22b492ef7b49

#13 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 559 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 05 февруари 2013 - 12:24

Даже да си призная ходих да купя още един захаромер, та си помилсих че тоя е бъгясал нещо....Предни години до 24 градуса ми се е случвало ама толкова много никога. Но както се казва .....за всяко нещо си има първи път. Поздрави и Наслука !!!!

#14 van_ko

van_ko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 18 Мнения:
  • Куче:Дратхаар
  • МПС:Витара
  • ГрадСофия

Публикувано 06 февруари 2013 - 04:06

Независимо от какъв плод ще се прави  ракията спазвам няколко правила:

1. Материала нито повече нито по-малко от 20 градуса захарност.

2. Винаги ферментира в мазето на що годе постоянна температура.

3. Докато ферментира се бърка по два три пъти на ден, аз го бъркам с дрелката за по-лесно и бързо.

4.Мятам джибрето в казана когато захарноста падне на нула.

5. На сто килограма джибре махам един литар първак и събирам до 40 градуса, другото остава за преварка.

6.Като метна джибрето в казана му сипвам един два пакета сода за хляб.

7.Ако материала е различен от грозде, задължително го преварявам като го разреждам с вода на 25-30 градуса.

8.Готовата вече ракия разреждам единственно с дестилирана вода, като гледам температурата на водата и тази на ракията да са еднакви.

Ако се сета нещо друго ще допълвам.

• n960 харесва това

#15 Евтим Бояджиев

Евтим Бояджиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 187 Мнения:
  • Куче:нок, булонка, курцхаар
  • МПС:Опел Вектра
  • ГрадВ. Търново

Публикувано 09 февруари 2013 - 03:10

Та да си кажа и аз как си я правя муксатовата ракийка !!!

Купувам си всяка година добре узрял "Мускат Отонел"

Тази година поради сушите имаше доста висока захарност - 26.5 гр.

Минавам си го през гроздоизтисквачката, като не пълня бидона до горе, а оставям около 20-25 см до върха за да има място да кипи. Което при мене ще рече, че ако бидона ми е 120 литра, в него има смелено грозде 100 кг.

След като всичко е смелено, вземам една по дълбока чаша или срязана пластмасова бутилка 0,5 литра и вземам от шарата (гроздовия сок). Измерва се захарността и ако има нужда се добавя захарен сироп, ако ли не както в случая разреждам с топла вода до достигане на 24,5 градуса захарност (Някои хора го оставят на 22 - 23  градуса но трябва да знаете, че чепката си дръпва от захарността и затова най - сигурно е 24,5 градуса)

Пропорциите на захарта мисля че всеки ги знае: За да вдигнеш с 1 захарен градус на 100 кг материал е необходим 1 кг захар, а вода и захар в съоношение 1:3 (1 кг захар 3 литра вода)

Друго важно условие е помещението !!! Не бива да е много топло или студено !!! Най - добре е да е с постоянна температура около 18 - 20 градуса.

И така докато стане време за варене на материала. Аз лично не спазвам 21 дена или 3 седмици. Чакам си го да падне на дъното или друг сигурен начин е да потопите захаромера - покаже ли 0 (нула) значи е готов за варене.

Вино не вадя !!! Хубавата гроздова ракийка става от хубав винен материал, а не от джибров !!! Като искам винце си правя друг материал, който е само за вино.

На казана си я спирам на около 40 градуса като почне да излиза. Изчаквам си я две седмици и си я разреждам с минерална вода до получаването на желания градус. Друго също важно нещо е преди да налеете минералната вода да я сложите да престои 24 часа в помещението където е ракийката, за да се изравнят температурите, в противен случай се замътва при разреждането !!!

Ами това е ...... Наздраве и Наслука !!!

Дегустирана на 08.02.2013 г.

ОЦЕНКА(по моята система :D) :

-цвят - отличен;

-вкус - превъзходен;

-градус - перфектен;

-главоболие - никакво.

КРАЙНА ОЦЕНКА(по шестобалната с-ма) -( 6++)

ПРЕПОРЪКИ:

Да се произвежда в още по-големи количества.....

• Пешо дублето и svetlio_vt харесват това

#16 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 559 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 09 февруари 2013 - 03:35

Дегустирана на 08.02.2013 г.

ОЦЕНКА(по моята система :D) :

-цвят - отличен;

-вкус - превъзходен;

-градус - перфектен;

-главоболие - никакво.

КРАЙНА ОЦЕНКА(по шестобалната с-ма) -( 6++)

ПРЕПОРЪКИ:

[color=#ff0000;]Да се произвежда в още по-големи количества.....[/color]

Дай боже, както се казва......радвам се че ви харесва,а споделена с приятна компания като вас ми още по - хубава !!! :256605:

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 09 февруари 2013 - 03:35

#17 Евтим Бояджиев

Евтим Бояджиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 187 Мнения:
  • ГрадВ. Търново

Публикувано 09 февруари 2013 - 04:04

Ей, майсторите на пиьенье, отправям Ви едно предизвикателство.... :D

Понеже предстои втора за 2013 г. сбирка на болярите членове на форума, се прежалвам и нагърбвам с тежката задача на опитно зайче и приемам всякакви елексири за дегустация и оценка.

Ще се състави постоянна 5 членна комисия от членовете на сбирката.

По разбираеми причини членовете на комисията няма да участват в надпреварата.

Който желае да изпраща пробите по "Еконт" за моя сметка.

Количество на продукта - 1 литър за ракия и 2 литра за вино + кратко описание(производител, материал, година на производство и градус за ракията).

Срок за получаване на мат'риалите до 01.05.2013 г.

Желаещите да ми се обадят на ЛС за адрес на доставката.

На 06.05.2013 г. ще бъде изготвено крайното класирането и на 07.05.2013 г. оповестено .

Ще има грамоти и поощрителни награди за първите трима във всяка категория.

Ай да ви видя сега колко сте гуеми....

Този пост е редактиран от Евтим Бояджиев: 09 февруари 2013 - 04:10

• Изтрит Потребител 3, Пешо дублето и svetlio_vt харесват това

#18 Евтим Бояджиев

Евтим Бояджиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 187 Мнения:
  • ГрадВ. Търново

Публикувано 09 февруари 2013 - 04:32

Знаеш ли пък какво предлагам аз.Да се събереме повече съфорумци в Търново всеки ще донесе кой какво е направил и така оценката ще е реална  Така че там има хубави хотели с хубави механи действайте уредете нещо такова и да си прекараме една събота и неделя заедно повече съфорумци. ;)

Това може и да стане, но ако държите да е в механа ще стане в момента, в който открия такава, която да се съгласи да си внесем алкохола и мезетата....

Тогава ще определим и  титлите "Майстор винар на форума за 2013 г." и "Майстор ракиджия на форума за 2013 г."

До тогава е в сила предизвикателството ми.

Този пост е редактиран от Евтим Бояджиев: 09 февруари 2013 - 04:33

• Изтрит Потребител 3 харесва това

#19 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 48 Мнения:

Публикувано 25 февруари 2013 - 09:19

Независимо от какъв плод ще се прави  ракията спазвам няколко правила:

1. Материала нито повече нито по-малко от 20 градуса захарност.

2. Винаги ферментира в мазето на що годе постоянна температура.

3. Докато ферментира се бърка по два три пъти на ден, аз го бъркам с дрелката за по-лесно и бързо.

4.Мятам джибрето в казана когато захарноста падне на нула.

5. На сто килограма джибре махам един литар първак и събирам до 40 градуса, другото остава за преварка.

6.Като метна джибрето в казана му сипвам един два пакета сода за хляб.

7.Ако материала е различен от грозде, задължително го преварявам като го разреждам с вода на 25-30 градуса.

8.Готовата вече ракия разреждам единственно с дестилирана вода, като гледам температурата на водата и тази на ракията да са еднакви.

Ако се сета нещо друго ще допълвам.

Напълно съгласен по всички точки :5962bb18d0aff8d7b1a22b492ef7b49 ,само аз я събирам до 48-50 градуса.Хубаво е да се ползват за ферментация винени дрожди и да се сложат веднага ,преди дивите да са започнали този процес. Независимо какъв е материала изварявам само чорбата. Разреждам до 62-4 градуса и в бурето,когато е готова тогава разреждам на желания градус и в дамаджани,бутилки каквото има но стъклено и коркова тапа. Оставянето на ракията в отворени съдове,за да изветрее метила е заблуда,ще изветрее само ракия. Темата е много голяма,няма да ни стигне времето за нея,който желае да се информира от извора да влиза в  РАКИЯТА.COM , невероятен форум.

• valchan и ДБД харесват това

#20 Пешо дублето

Пешо дублето

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • Име:Петър
  • Куче:бараци

Публикувано 02 март 2013 - 10:31

Хубава ракия!!!!!! Хубава е хубавата ракия :D .

А, знаете ли на какво е способна?

Те тука на, директорът на Националния исторически музей, проф. Божидар Димитров обяснява.........

http://paper.standar...&article=443048 :rolleyes:

• Косьо Лазаров харесва това

3 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 3 гости, 0 анонимни

Change Theme!