Към съдържанието

Снимка
- - - - -

БСП се канят да ограничат използването на огнестрелни оръжия със закон

• Моля, влезте за да отговорите
107 отговора на тази тема

#1 tanatsi

tanatsi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1227 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 03:33

„Днес на специална пресконференция главният прокурор оповести данни за притежанието на огнестрелни оръжия от български граждани. Проверката на прокуратурата беше назначена вследствие на трагичния инцидент в Лясковец и внесе яснота в една доста занемарена сфера на обществените отношения, а именно кой, колко и какви оръжия притежава. Това пише в своя позиция, разпространена от пресцентъра на БСП, Атанас Мерджанов – зам.-председател на ПГ на КБ и председател на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

„Резултатите са предоставени на министъра на вътрешните работи с оглед предприемане на мерки по компетентност, но обобщените данни са и солидна основа за по-дълбок анализ. Повече от 211 хил. издадени разрешителни, над 340 хил. огнестрелни оръжия и почти половин милион боеприпаси са количества, които будят тревога и представляват потенциална опасност, както за гражданите, така и за националната ни сигурност.  Поради тази причина помолих пълният доклад на прокуратурата да бъде предоставен на вниманието на членовете на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с оглед евентуалната необходимост от законодателни промени.

Ловът, самоохраната или частната охранителна дейност са без съмнение валидни основания за притежание на огнестрелно оръжие, но те не могат да бъдат оправдание за конституиране на огромни частни арсенали. Разумните законодателни решения няма да отнемат възможността гражданите да упражняват своя занаят или хоби, а трябва да създадат предпоставки за по-строг контрол и да ограничат вероятността от злоупотреби.  Убеден съм, че в диалог с отговорните институции и граждански организации ще успеем да намерим балансирано и работещо решение. В крайна сметка става дума не за друго, а за общата ни безопасност”, завършва позицията си Мерджанов.

• ДБД харесва това

#2 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 599 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 20 май 2014 - 04:40

Баси и демагозите са тия, че и другите :D

Законното оръжие по света се приема за гарант за националната сигурност, а тоя ги плещи точно наобратно :lol2:

Де..а и комунизма, 30 години след него и още сме галфони с неадекватно мислене...

Повече от 211 хил. издадени разрешителни, над 340 хил. огнестрелни оръжия и почти половин милион боеприпаси са количества, които будят тревога и представляват потенциална опасност, както за гражданите, така и за националната ни сигурност.

ПП Нещо не е наред с цитирането, като затриеш нещо и не го отделя от твойто си мнение.

Този пост е редактиран от miko: 20 май 2014 - 04:42

• viking446 и gonso_9 харесват това

#3 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 613 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 20 май 2014 - 05:09

„Днес на специална пресконференция главният прокурор оповести данни за притежанието на огнестрелни оръжия от български граждани. Проверката на прокуратурата беше назначена вследствие на трагичния инцидент в Лясковец и внесе яснота в една доста занемарена сфера на обществените отношения, а именно кой, колко и какви оръжия притежава. Това пише в своя позиция, разпространена от пресцентъра на БСП, Атанас Мерджанов – зам.-председател на ПГ на КБ и председател на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

„Резултатите са предоставени на министъра на вътрешните работи с оглед предприемане на мерки по компетентност, но обобщените данни са и солидна основа за по-дълбок анализ. Повече от 211 хил. издадени разрешителни, над 340 хил. огнестрелни оръжия и почти половин милион боеприпаси са количества, които будят тревога и представляват потенциална опасност, както за гражданите, така и за националната ни сигурност.  Поради тази причина помолих пълният доклад на прокуратурата да бъде предоставен на вниманието на членовете на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с оглед евентуалната необходимост от законодателни промени.

Ловът, самоохраната или частната охранителна дейност са без съмнение валидни основания за притежание на огнестрелно оръжие, но те не могат да бъдат оправдание за конституиране на огромни частни арсенали. Разумните законодателни решения няма да отнемат възможността гражданите да упражняват своя занаят или хоби, а трябва да създадат предпоставки за по-строг контрол и да ограничат вероятността от злоупотреби.  Убеден съм, че в диалог с отговорните институции и граждански организации ще успеем да намерим балансирано и работещо решение. В крайна сметка става дума не за друго, а за общата ни безопасност”, завършва позицията си Мерджанов.

Това в последния текст в червено няма нищо общо със заглавието за ограничаването на използването на оръжие.

"Затягането" на закона за ОБВВПИ се извърши с промяната му по времето на Герб-В сила от 17.09.2010 г.

Единственотото полужително в новия закон е овеличаването на презаверката на разрешителните от 3 на 5г.с цел по-малко разтакаване по институциите и съответно по-малко разходи за притежателите.

Само не мога да разтълкувам какво има в предвид изречението- "става дума не за друго,а за общата ни безопастност"

Тези пресконференции,статистики и проверки са предизборни гимнастики с цел замазване на некадърната проведена операция в Лясковец.

Няма да се учудя,ако след време в медиите се натъкна,че Петко е осъдил държавата в Страсбург.

Този пост е редактиран от fen: 20 май 2014 - 05:24

#4 BAR

BAR

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 205 Мнения:
  • Име:Стоян
  • Оръжие:Сауер, Берета, Содиа, Бърно,ЧЗ, Ерма, ИЖ и 4хБластера
  • ГрадBavaria- a country near to Germany

Публикувано 20 май 2014 - 05:10

Сега чакам с интерес, ще се намери ли поне един политик да се опъне открито на тия апаратчици.
Поне да ми стане ясно - кои са десните и има ли такива в България?
  • vokil харесва това

#5 tanatsi

tanatsi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1227 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 05:13

Сега чакам с интерес, ще се намери ли поне един политик да се опъне открито на тия апаратчици.

Чекай....От тези фекалии злато няма да излезе.

• jovani62 и dumbi харесват това

#6 pogo

pogo

Академик

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 467 Мнения:
  • МПС:Toyota 4x4
  • ГрадВарна

Публикувано 20 май 2014 - 05:24

Там има само два вида:

- Широки и тесни. Едните искат да им е широко около врата, а другите да им е тесно около уя !!! 

• mir777, Георги Георгиев, DrOhboli и 5 други харесват това

#7 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 680 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka T3 Lite-308win:Tikka T3 Varmint-308win:ИЖ-54х2:Winchester SX2:ЧЗ-452-2Е-22LR
  • Куче:Ваймаранер
  • Градградът на липите

Публикувано 20 май 2014 - 05:27

К`ви десни , к`ви леви - от една котерия са всичките мърши .

• valchan, zkk, Христо Христев и 8 други харесват това

#8 kalidd

kalidd

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 614 Мнения:
  • Оръжие:няколко

Публикувано 20 май 2014 - 05:40

:lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2: и ги е страх от оръжия , сигурно има причина.

• jovani62, DrOhboli, pile и 3 други харесват това

#9 dp1962bg

dp1962bg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 98 Мнения:
  • Оръжие:имам
  • Куче:НОК
  • МПС:Две

Публикувано 20 май 2014 - 06:50

Самата публикация и така изнесената информация говори само едно:

Пълна липса на систематизирана информация по въпроса за законно притежаваните единици оръжие от населението.

(Елементарна компютърна база данни може да дава във всеки един момент актуални справки за това, какво оръжие се притежава, кой го притежава, за какво го притежава, кой го е разрешил , кога му изтича разрешителното и т.н). ОБАЧЕ в МВР явно нямат такава база или ако я имат няма кой да да я ползва. Всичко вероятно е в старите папки захвърлени в някой склад.

А направи справка за нещо де. Може,  ама ела другия месец.

На всичкото отгоре се внушава една много страшна картинка на хората - едва ли не всички ЗАКОННИ притежатели на оръжие са потенциалнии престъпници и убийци. Да бе ама нали властта е разрешила на всеки един да придобие един или друг вид оръжие. И сега изведнъж обявява нас - които сме придобили по напълно законен ред някакви оръжия за ОПАСНИ.

Оръжията са опасни - спор няма. С оръжия се извършват престъпления - спор няма. Защо не извадиха една статистика колко от престъпленията извършени с огнестрелни оръжия са  извършени със ЗАКОННО притежавани такива и колко са с незаконно притежавани? Щеше да е интересно.

Темата за контрола е изключителна важна, но колко от нас могат да кажат, че са им извършени реални внезапни проверки на оръжие, каси, патрони и т.н., а не проформа "проверки" ???

Кервана си върви, а кучета си лаят...Май всичко е  ЕРЗАЦ - за тези, които ме разбират.

• BAR, 5_AR и svetlio_vt харесват това

#10 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 1996 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 07:38

Честно да ви кажа ми се повръща...и не щото ми е лошо, повръща ми се от хорската простотия, щото явно сме много прост народ за да позволяваме да ни се случва всичко това! Някой беше писал, че си заслужаваме съдбата...ами да ви кажа, прав е! Преди малко гледах няколко предизборни реклами. Плачеща жена, благодаряща и благославяща Волен Сидеров, че им е помогнал. Или машата на Ахмед Доган за това, че обещава да направи детски площадки във "Факултета"....и да стигнем до проблема с оръжията...явно сме си издръжливо племе, щом позволяваме да ни бръкнат и в касите с личното оръжие!

• pogo, shot1, don_stefano и 10 други харесват това

#11 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1001 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:TLC 90
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 май 2014 - 07:53

Честно да ви кажа ми се повръща...и не щото ми е лошо, повръща ми се от хорската простотия, щото явно сме много прост народ за да позволяваме да ни се случва всичко това! Някой беше писал, че си заслужаваме съдбата...ами да ви кажа, прав е! Преди малко гледах няколко предизборни реклами. Плачеща жена, благодаряща и благославяща Волен Сидеров, че им е помогнал. Или машата на Ахмед Доган за това, че обещава да направи детски площадки във "Факултета"....и да стигнем до проблема с оръжията...явно сме си издръжливо племе, щом позволяваме да ни бръкнат и в касите с личното оръжие!

За последното не съм сигурен дали ще позволим !

• verneykaron харесва това

#12 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 1996 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 07:59

Ако ни дойде в повече може и да си прав!

#13 Даниел Узунов

Даниел Узунов

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 590 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 07:59

Това е чист предизборен популизъм и пълна тъпотия, сигурен съм, чудото е за три дни.
  • valchan харесва това

#14 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 680 Мнения:
  • Оръжие:Tikka T3 Lite-308win:Tikka T3 Varmint-308win:ИЖ-54х2:Winchester SX2:ЧЗ-452-2Е-22LR
  • Градградът на липите

Публикувано 20 май 2014 - 08:01

Предвид създалата се ситуация във връзка с изказването на главния прокурор Цацаров си поволявам да се обърна към другаря Иван Петков - председател на УС на НЛРС , както и към другаря  Асен Пиперков - председател на БЛРС с следното питане :

Как другари председатели ще защитите членовете на съюзите които ръководите от готвените и явно вече в ход ограничения относно притежаването , придобиването и броя на оръжията който всеки един ловец може да придобие и ползва  ?  

Има ли ни нас ловците - има ви и Вас , иначе ставате напълно ненужни никому .

п.п. обръщението "другари , другарю" е заложено от бащите на Ловното дело в България , като официално обръщение към членовете на ловната гилдия . Това уточнение правя за онези които ще се помъчат да ме изкарат "тъмно червен" .

• n960, BAR, DrOhboli и 5 други харесват това

#15 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4870 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 08:03

Ше го позволиме , предразположени сме - дори и само 2та поста преди твоя го потвърждават.... ;)

В друга тема ,друг предлага за законодателно въвеждане на "минимални калибри" .... и така....

Гледайте си предизборните блокове ,клипове по битивитата.... и тва е....

#16 tanatsi

tanatsi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1227 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 08:11

Аве я с една пушка на 15,30,50 100 200 и 3000м.Ква е тая слободия. :D

Плюйте на смешниците.

#17 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1001 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:TLC 90
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 май 2014 - 08:13

Ше го позволиме , предразположени сме - дори и само 2та поста преди твоя го потвърждават.... ;)

В друга тема ,друг предлага за законодателно въвеждане на "минимални калибри" .... и така....

Гледайте си предизборните блокове ,клипове по битивитата.... и тва е....

Ванка, говоря лично за мене си и определен кръг от приятели - колеги, които бихме защитили правата си. Предполгам и много други биха го направили. Той Щирлица хубаво пита, ама нема кой да го чуе. :256605:

• jovani62 харесва това

#18 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 680 Мнения:
  • Градградът на липите

Публикувано 20 май 2014 - 08:18

Не е ли време за партия на ловците ?!?

• valchan, shot1, zkk и 6 други харесват това

#19 Herzblock

Herzblock

Железен Потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 177 Мнения:
  • Оръжие:{Руски Blaser-Иж18мн-223-308} & {турска Beretta 6/8 цола}

Публикувано 20 май 2014 - 08:22

Спомням си за един грандиозен митинг протест в началото на 90-те на ловците в София. Всички бяха с пушките на жълтите полета. Без патрони- само с пушките в ръце.

Този пост е редактиран от Herzblock: 20 май 2014 - 08:22

• valchan, n960, DrOhboli и още 1 харесват това

#20 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2244 Мнения:

Публикувано 20 май 2014 - 08:28

Не е ли време за партия на ловците ?!?

... невъзможно е, убеден съм!

0 потребител(и) четат тази тема