Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Всичко за заглушителите

• Моля, влезте за да отговорите
321 отговора на тази тема

Анкета: За или против за саунд модераторите? (41 потребител(и) са гласували)

За или против за саунд модераторите?

1. Аз съм за законното им притежание и използването им. (39 глас(а) [95.12%])

Процент гласували: 95.12%

2. Аз съм против (2 глас(а) [4.88%])

Процент гласували: 4.88%

Глас Гостите не могат да гласуват

#1 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2600 Мнения:

Публикувано 23 април 2014 - 10:19

Сега някой ще каже ''Ми те не са ли забранени'', но изхождайки от факта, че и Reloading-а беше табу допреди скоро, a релоудъри винаги си е имало и не са навредили нито на тях нито на околните си мисля, че няма лошо да си поговорим за ''ауспусите''! След като Скандинавия си ги ползва, що да не вземем и ние да ги навиваме на дулмите след време.........?!!
Ta принципите на работа на един истински заглушител какви са според знаещите, топлина ли отнемат, разширяване на газовете ли, както и до каква степен работят при патрони с надзвукова скорост?! Не вярвам скандинавците да пуцат по лосове и какво ли още не на доста прилични дистанции, с така наречените субсоник или по бавни от 300м/s! :256605:

ПС Като че ли такава дискусия ми се губи тука, ако е имало и съм я изпуснал то лесно ще метнем туй при онуй!
  • profiH'87, lovec_89, DrOhboli и 2 други харесват това

#2 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5781 Мнения:

Публикувано 23 април 2014 - 10:44

Ta принципите на работа на един истински заглушител какви са според знаещите, топлина ли отнемат, разширяване на газовете ли, както и до каква степен работят при патрони с надзвукова скорост?! Не вярвам скандинавците да пуцат по лосове и какво ли още не на доста прилични дистанции, с така наречените субсоник или по бавни от 300м/s! :256605:

Частично затварят ,буферират газовете....Колкото е по голям "заглушитела" ,толкова повече намалява звука (вкл. и на стандартни патрони)...Това че се чува само цъкането на ударно-спусковия механизъм е мит... :lol:

• profiH'87, SARO, Илко Илиев и още 1 харесват това

#3 Kum4o-Vul4o

Kum4o-Vul4o

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 810 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 07:25

Сега някой ще каже ''Ми те не са ли забранени'', но изхождайки от факта, че и Reloading-а беше табу допреди скоро, a релоудъри винаги си е имало и не са навредили нито на тях нито на околните си мисля, че няма лошо да си поговорим за ''ауспусите''! След като Скандинавия си ги ползва, що да не вземем и ние да ги навиваме на дулмите след време.........?!!

ПС Като че ли такава дискусия ми се губи тука, ако е имало и съм я изпуснал то лесно ще метнем туй при онуй!

не вярвам някой да се изтапанчи и да каже аз съм от тия тайните и чакам да ги разрешат и се покажа ;)

според мен трябва да се разрешат и да са на отчет като оръжието

както има незаконно оръжие така е и с заглушителите пак ги има ама то в България е така мислим си че като сме забранили една работа значи сме я оправили  :lol2:  и ....те така :256605:

а относно работата то е ясно

пукота се получава от разширяването на нагретите газове и от преминаването на куршума на границата на до звуковата скорост в свръхзвуковата ли над 300м/с

като е отнета скороста му чрез по малкото барут и по голямото му тегло остават нагретите газове

те тука е работата на ауспуха работата му е да им обърка движението демек посоката и да отнеме част от темперетурата 

както казва jovani62 колкото е по голям толкова по добре

при стандартните логично остава звука само от преминаването на границата от над 300м/с 

те тава го знам от дискавъри по сателито

#4 ванко2

ванко2

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 15 Мнения:
  • Име:иван
  • Оръжие:безшумно
  • МПС:прежалено
  • Градхасково

Публикувано 24 април 2014 - 08:16

Ето един смел модератор които не се притеснява да пусне тема за нещо което от дълги години е неразделна част от оборудването на много ловци и собственици на стопанства. Много колеги го притежават а малко споделят , защо ли? Може би страх от закона , едва ли? Истината е съвсем друга ,,,, старах от набеждаване за бракониер.

"Бракониер" звучи доста стряскащо и обидно за самия ловец . Кои е бракониер според закона , ами всички ние . Едва ли има колега които не е нарушавал злот  ,,, едва ли, аз лично не вярвам. За мен 'бракониер ' е човек които стреля по майки или водачки с цел да си напълни торбата или тоз които убива бременни животни, тези които ползват капани , примки итн. Отплеснах се малко ама нека си го кажем в очите.

Ето и моя опит и история. Преди доста години гостувах на приятел в неговото ловно стопанство на лов за вълци от чакало . При въпроса коя пушка да си взема отговора беше един , ще стреляш с моя . Ок, а тя каква била , ползвала се" тихата смърт". Тъка на двете чакала се отстреляха животни . На едното падна вълк едър мъжкар / аз му бях маистора / а оборудването бе доста тежка компилация близо 7кг, ssg 69 piv с оригинален 'ауспух' и  с дедал отгоре с допълнителна подсветка.На другото чакало се отстреля трофеен глиган . Разстоянието между чакалата не бе по голямо от 1км . като първо се показа вълкът .

На другата година гостувах в ДДУ и трябваше да осигурим няколко приплод за фурната . При въпрос от  собственика, с какво ще стрелям ,аз отговорих 308ца .  Тогава от 6 човека събрани за тръгване по чакалта  4 имаха бурии . После на масата тихо го попитах защо тъи а тои ми отговори, не се притесняваи питаи гласно, то повечето от тук присъстващите имат 'БУРИИ'.

Идеята беше да не се плаши дивеча по хранилките , стреляш пада един приплод или глиган и няма бАААУУУУУ, ГРЯУУУУ, 300МАГ ,,, някои стреля итн. Не се стресират животните по хранилките и след ден два отново са там и не напускат района за да търсят другаде храна.

А що се отнася за самия ауспух , всичко зависи от технологията му на изработка , има шумни/с лоша изработка и технология/ тихи и много тихи , сравнявани с един и същ калибър и с еднакъв боеприпас. Колкото е по тежък куршума от даден калибър и му е по малка скоростта  толкова е по тих. Един добре направен 'ауспух' при стрелба  на открито и равно място/ ниви / се чува като флоберка  и на не повече от 600-700м . Това е със стандартни патрони. Със субсоници е друга бира , става по тих от въздушна пушка и се чува максимум на 50-60метра а при вятър и до 10м , но ефекта е минимален , куршума става като боен не се отваря и не прави големи рани и поразии. 

Много важно е местото от което се стреля .Ако има дерета долове , гора, сгради итн те посрещат или поемат шума и го увеличават . Ако е на нива звука е минимален.

Друго важно нещо е че когато ауспуха е в комбинация с нощен прибор с защита от светлина ,,,,, при стрелба без ауспуха трябва време уреда да възстанови нощната  картина /5-10 сек / а понякога се самоизключва. Когато стреляме с ауспух този ефект го няма , стреляш си ,,, и пак  и пак итн  нямаш грижи .

Дано съм бил полезен на колегите именно от тоз " бракониерски ' форум  :D но едва ли съм казал нещо ново на повечето от Вас. :) .

• profiH'87, zkk, engin и 9 други харесват това

#5 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2600 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 10:42

не вярвам някой да се изтапанчи и да каже аз съм от тия тайните и чакам да ги разрешат и се покажа ;)

според мен трябва да се разрешат и да са на отчет като оръжието

както има незаконно оръжие така е и с заглушителите пак ги има ама то в България е така мислим си че като сме забранили една работа значи сме я оправили  :lol2:  и ....те така :256605:

а относно работата то е ясно

пукота се получава от разширяването на нагретите газове и от преминаването на куршума на границата на до звуковата скорост в свръхзвуковата ли над 300м/с

като е отнета скороста му чрез по малкото барут и по голямото му тегло остават нагретите газове

те тука е работата на ауспуха работата му е да им обърка движението демек посоката и да отнеме част от темперетурата 

както казва jovani62 колкото е по голям толкова по добре

при стандартните логично остава звука само от преминаването на границата от над 300м/с 

те тава го знам от дискавъри по сателито

Kумчо, темата не съм я пуснал, за да стане ясно кой има или кой пък прави заглушители, а да се изяснят принципите на функциониране и до каква степен в проценти примерно казвам би се заглушил 300 магнум или пък да речем 6,5x55 какъвто масово се ползва на север при положение,че се стреля с нормални напомпани патрони!

А това че са забранени за ползване, не значи че никой няма право да ги обсъжда или нека темата се приеме така ''Как работят Скандинавските заглушители по техните ширини''  ;)  :256605:

• Kum4o-Vul4o, Щирлиц, generalat и още 1 харесват това

#6 Жоро Данаилов

Жоро Данаилов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 241 Мнения:
  • Име:Жоро Данаилов
  • Оръжие:ловно-надцевка 12к.,карабини 223Rem и 308Win
  • Куче:вече имам
  • ГрадСофия

Публикувано 24 април 2014 - 11:51

И как се закрепват-завиват!Ако има мушка какво?

#7 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2600 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 11:57

И как се закрепват-завиват!Ако има мушка какво?

Няма как да има мушка! Или поне аз не съм виждал!

Този пост е редактиран от Nanski: 24 април 2014 - 11:57

#8 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5781 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 12:22

А това че са забранени за ползване, не значи че никой няма право да ги обсъжда или нека темата се приеме така ;)  :256605:

Има и неогнестрелни оръжия - пневматичните ! За тях няма забрана , а уредите като конструкция са същите.... :D

Но по принцип е добре човек, вместо да се изгори с вряла тиква - по добре да се духа и тая ,що расте на плета... ;)  :P

Сега нали е свободно движение , който е ходил насам-натам е виждал че такива матракулки се продават свободно.....и не само в Скандинавия... ;)

#9 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 735 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 24 април 2014 - 12:27

Едно малко  въпросче:

- някой да е нахлузил една бутилка от Кока- кола 2,5 л. на дулото и да е оценил резултатите, като звук ... !?

• maestroto харесва това

#10 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5781 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 12:28

Няма как да има мушка! !

Сигурни ли сте...?...под набраздената капачка най отпреде има резба... ;)

Този пост е редактиран от jovani62: 24 април 2014 - 02:27

#11 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1799 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • Оръжие:Тоз 34Р 12х70;Sauer S202 Hardwood кал. .308 Win.;Browning Long Track Composite Fluted 9,3x62;ИЖ-18МН .222 Rem.; Glock 17 Gen 3
  • Куче:Восточносибирски лайки и други връло люти свиняри
  • ГрадСофия

Публикувано 24 април 2014 - 01:19

В скандинавието използването на заглушителите е препоръчително от закона....за да не се стресират излишно останалите животни и население.....

6,5х55 е един от калибрите роден за тая работа...... :D

Ако се използва голям(на диаметър ) заглушител,няма как да се използва мушката!

• Nanski харесва това

#12 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 635 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Browning, Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • ГрадПловдив

Публикувано 24 април 2014 - 01:23

Не се заблуждавайте , че на пневматичните и на огнестрелните  устройството е еднакво . Имат различни задачи , и най-доброто решение се постига с различни принципи .

#13 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2600 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 01:29

Едно малко  въпросче:

- някой да е нахлузил една бутилка от Кока- кола 2,5 л. на дулото и да е оценил резултатите, като звук ... !?

Мдаааа....... :D 22WMR само съска! ;) :256605:

#14 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2600 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 01:34

Сигурни ли сте...?...под набраздената капачка най отпреде има резба... ;)

JW-15A-800px_zps1b7e74a8.jpg

Миле е прав, аз бих допълнил че и от по тънките да е, пак мушката е неизпозваема и наистина не съм виждал сериозен калибър с мушка и завит заглушител!

#15 Веско Георгиев

Веско Георгиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 62 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 01:35

Ами чува си се изстрел не заглушава съвсем

308 win

Прикачен файл  10172772_10202908463447565_148287439852107917_n.jpg   130,1K   62 Брой сваляния

.222

Прикачен файл  10170758_10202908463927577_7875029132336293964_n.jpg   130,46K   51 Брой сваляния

другото е че като се нагрее и прави мараня дето размазва гледката, на първата снимка е облечен именно заради това

Този пост е редактиран от Веско Георгиев: 24 април 2014 - 01:37

• Nanski и jovani62 харесват това

#16 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5781 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 01:47

Миле е прав, аз бих допълнил че и от по тънките да е, пак мушката е неизпозваема и наистина не съм виждал сериозен калибър с мушка и завит заглушител!

Говорим за различни неща...Никой не е твърдял че с навит "заглушител" се стреля на механични....Ама както и да е.... аз сериозен интерес към тия устройства нямам.....чисто и просто увеличените тегло и габарити , ми се струват по неприемливи ,отколкото силния гърмеж.......

• Жоро Данаилов харесва това

#17 Kum4o-Vul4o

Kum4o-Vul4o

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 810 Мнения:

Публикувано 24 април 2014 - 02:12

Мдаааа....... :D 22WMR само съска! ;) :256605:

А LR даже и не съска

#18 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3707 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Истърско +трицветно

Публикувано 24 април 2014 - 02:41

При патрони с дозвукова скорост се чува само ударника, иначе с HV, все едно пляскаш силно с ръце.

Иначе, стреляш 1-2 пъти и бегаш, каква мараня да прави, на срелбище след 5-6 изстрела почивка...

Този пост е редактиран от todor_gps: 24 април 2014 - 02:43

#19 ванко2

ванко2

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 15 Мнения:
  • Име:иван
  • Оръжие:безшумно
  • МПС:прежалено
  • Градхасково

Публикувано 24 април 2014 - 04:46

Мараня не прави ,а прави проблясъци които се отразяват доста неприятно в оптиката особено ако си с нисък монтаж на оптиката и си обърнат срещу слънцето.Най добре е когато заглушителя се захваща на 2 точки както е на ссг 69 /отпред на цевта и отзад на 14-15см / тъка заглушителя се надява на цевта и е възможно тои да бъде по дълъг и по ефективен./както е на втората снимка горе/. На първата снимка заглушителя е къс / според мен не толкова ефективен/ и се завива отпред на цевта. Това определено разбалансира оръжието тежи отпред на цевта и се губи от точността. 

Някои заглушители които са добре направени, много добре стабилизират куршума и с тях се постигат доста добри групи. Но тази група не е еднаква с групата на карабината когато е без заглушител . Винаги има разлика и в повечето случай куршума пада надолу когато имаме поставен заглушител. За ляво дясно нещата са си на място в повечето случай.

#20 Веско Георгиев

Веско Георгиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 62 Мнения:

Публикувано 26 април 2014 - 10:27

ванко2, как заглушителя се захваща на две точки? Не съм виждал такъв. Имаш ли накаква схема или снимка да покажеш?

3 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 3 гости, 0 анонимни

Change Theme!