Към съдържанието

Снимка

На варда за хищници

• Моля, влезте за да отговорите
8952 отговора на тази тема

#8941 Dimo Rusev

Dimo Rusev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 188 Мнения:
  • Име:Димо Русев
  • Оръжие:ТОЗ 34 , Биатлон-6 ,Weatherby vanguard 2, Mossberg 9200 , ZKK 600, ZBK 110,ZH 301, ZH304,Armed SBW410
  • Куче:Epagneul Breton
  • МПС:ВАЗ 21214, Mitsubishi L300,Mitsubishi L400
  • ГрадРусе

Публикувано 21 август 2019 - 09:30

Последния чакал който отсрелях беше на 10 август сутринта докато обикалях стърнището дето се канехме да открием лова. Изпражненията му бяха пълни с диво просо!!!! Даже отначало се усъмних и ги поразбърках ,за да съм сигурен  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:

Поздрави и Наслука

#8942 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4076 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 21 август 2019 - 09:32

Последния чакал който отсрелях беше на 10 август сутринта докато обикалях стърнището дето се канехме да открием лова. Изпражненията му бяха пълни с диво просо!!!! Даже отначало се усъмних и ги поразбърках ,за да съм сигурен  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:

Поздрави и Наслука

Че то свинското  пълно с АЧС ..., да не е гламав ...  :D  Поразбърка ги викаш .... с какво обаче не уточни ..., гледката е била впечетляваща ..  :lol2:

• avdjiev71, Николай Йорданов и todor_gps харесват това

#8943 Dimo Rusev

Dimo Rusev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 188 Мнения:
  • Име:Димо Русев
  • Оръжие:ТОЗ 34 , Биатлон-6 ,Weatherby vanguard 2, Mossberg 9200 , ZKK 600, ZBK 110,ZH 301, ZH304,Armed SBW410
  • Куче:Epagneul Breton
  • МПС:ВАЗ 21214, Mitsubishi L300,Mitsubishi L400
  • ГрадРусе

Публикувано 21 август 2019 - 09:42

Ааааа в днешно време технологиите струват пари......поканиме у вас под асмалъка и докат изпием един галон бира щи обясня  :lol2:  :lol2:  :256605:  :256605:

#8944 ЛЮБИТЕЛ

ЛЮБИТЕЛ

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 711 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:нарезно и гладкоцевно
  • Куче:бретон
  • ГрадРусе

Публикувано 21 август 2019 - 09:51

Че то свинското  пълно с АЧС ..., да не е гламав ...  :D  Поразбърка ги викаш .... с какво обаче не уточни ..., гледката е била впечетляваща ..  :lol2:

Ааааа , и на вкус не каза как са :lol:  :256605:

• ДБД харесва това

#8945 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 205 Мнения:

Публикувано 21 август 2019 - 10:00

Наченах втората половина на годишния ловен календар.
Торба пилешки боклуци на 2 дена извън хладилника.
Имаше някаква гонитба между чифт белки и един лисугер. Стрелях по първото животно, което спря.
,243. Геко, 105 грейна. 60-70 метра.

Наслука!

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от пламенчо: 21 август 2019 - 10:01

• avdjiev71, ДБД, Марин Карабялов и 12 други харесват това

#8946 DrOhboli

DrOhboli

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 947 Мнения:
  • Име:Евгени Кючуков
  • ГрадВарна

Публикувано Вчера, 06:02

ами да, доста ще страдам щото е много увлекателен лов - практикувам го вече 30 години.
Винаги там където има много чакали има много дивеч, обратното не е вярно.
ако има много хищници има много храна, системата е здрава!
отдавна, още преди 20 години казах на много места, че НЕ чакала е причина да намалява местния дребен дивеч - ама философи много. Като им задам въпроса - колко чакала са `отворили` да видат какво яде, правили ли са анализ на стомашно съдържание през различните сезони.....всички млъкваха/все пак това е доста миризлива работа :D :lol:
накратко искам да кажа, че за да се говори аргументирано трябва да се говори с факти.

Прав си,но само за слабо населени и индустриализирани райони! При нас има няколко големи завода,един огромен свинекомплекс,няколко птицеферми и безброй предприятия,складове и фирмички! Всичко това изхвърля храна и популацията на чакала е огромна. Абсолютно си прав че хранителната му база сега е предимно растителна и отпадъци а също така и че почти няма как да улови зрял заек или фазан! Но какво прави с котилата им? Аз също обичам да наблюдавам и анализирам,преди три години зайци при нас се виждаха рядко. Откакто чакалите са редуцирани,притеснявани и си налягат парцалите по деретата нямаме нива на която да няма по десетина заека,защо ли?
  • ДБД, Skitnik, Todir и 5 други харесват това

#8947 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 816 Мнения:
  • Име:Русев
  • Оръжие:Beretta AL390 - 20 cal., ИЖ-27, СЛР-101 223Rem., Blaser R93 Странджа тракър - .308W, Walther p22 Target.....
  • Куче:откраднаха ми Кирчо, имам си Джеки и Сергей
  • ГрадБГ-USA

Публикувано Вчера, 10:53

Прав си,но само за слабо населени и индустриализирани райони! При нас има няколко големи завода,един огромен свинекомплекс,няколко птицеферми и безброй предприятия,складове и фирмички! Всичко това изхвърля храна и популацията на чакала е огромна. Абсолютно си прав че хранителната му база сега е предимно растителна и отпадъци а също така и че почти няма как да улови зрял заек или фазан! Но какво прави с котилата им? Аз също обичам да наблюдавам и анализирам,преди три години зайци при нас се виждаха рядко. Откакто чакалите са редуцирани,притеснявани и си налягат парцалите по деретата нямаме нива на която да няма по десетина заека,защо ли?

сигурно е така както казваш док! 

но щом имате толкова зайци, мога и бас да сложа че нямате едроплощно земеделие в района, имате овощни градини и лозя и по лъките най-вероятно сяти - малки площи с пипер, домати, моркови, зеле....

големите площи с монокултури от по няколко хиляди декара СЪС СИГУРНОСТ липсват ;)

• avdjiev71 и todor_gps харесват това

#8948 Amateur

Amateur

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Мнения:

Публикувано Вчера, 21:37

сигурно е така както казваш док! 

но щом имате толкова зайци, мога и бас да сложа че нямате едроплощно земеделие в района, имате овощни градини и лозя и по лъките най-вероятно сяти - малки площи с пипер, домати, моркови, зеле....

големите площи с монокултури от по няколко хиляди декара СЪС СИГУРНОСТ липсват ;)

Ще загубиш баса! ;)

Парадокса е ,че липсва всичко що си изброил по горе!

Монокултури е всичко, даже липсва царевица.

Слънчоглед,пшеница и ечемик. От тази година има и малко сорго.

Наблюденията са ,че не е нужно чакала да бъде затрит като вид......просто трябва да се притеснява редовно.

Този пост е редактиран от Amateur: Вчера, 21:41

#8949 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 816 Мнения:
  • Оръжие:Beretta AL390 - 20 cal., ИЖ-27, СЛР-101 223Rem., Blaser R93 Странджа тракър - .308W, Walther p22 Target.....
  • ГрадБГ-USA

Публикувано Днес, 06:25

С удоволствие ще си платя масрафа,ако не съм прав. Но ако след летен дъжд минем рано сутринта с кола 10-тина км и не видим 5-7 заека....ша си поделим сметката

#8950 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 663 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Browning, Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • ГрадПловдив

Публикувано Днес, 08:48

С удоволствие ще си платя масрафа,ако не съм прав. Но ако след летен дъжд минем рано сутринта с кола 10-тина км и не видим 5-7 заека....ша си поделим сметката

Ходя на много места за хищник . Толкова често колкото мога . Не вярвам да има район в БГ където минавайки 10 км да не видя повече от 7 заека . Ако е много рошаво , или не е ожънато ще е трудно да се видят , но ще са там . 

Но и моите наблюдения са ,  че ако има много чакали , има по малко зайци . Като че ли лисицата не влияе толкова колкото чакала на заека  . Скиталците също намалят доста популацията  на зайци - със сигурност  повече от лисиците .  

• Skitnik, LyudmilLov и пламенчо харесват това

#8951 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4076 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано Днес, 11:19

Ходя на много места за хищник . Толкова често колкото мога . Не вярвам да има район в БГ където минавайки 10 км да не видя повече от 7 заека . Ако е много рошаво , или не е ожънато ще е трудно да се видят , но ще са там . 

Но и моите наблюдения са ,  че ако има много чакали , има по малко зайци . Като че ли лисицата не влияе толкова колкото чакала на заека  . Скиталците също намалят доста популацията  на зайци - със сигурност  повече от лисиците .  

Бе най много си пати от двукраките чакали ..... 

• pile и BLADE харесват това

#8952 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1264 Мнения:

Публикувано Днес, 14:20

Като няма лов на хищници и докъде я докарахме, че да мъдруваме, дали са растителноядни хищниците в нашенско и дали са толкова вреден дивеч, че да ги ловуваме целогодишно.

Преди години в списание "Лов и куче+оръжие" имаше статии за храненето на кучетата. Статиите бяха от г-жа доцент в университета в С.Загора. Там г-жа доцента със съответни научни аргументи и наблюдения бе описала, защо не е добре да се хранят кучетата само с гранулирана кучешка храна и до какво води това, и че е много по-добре кучетата да се хранят с карантия от домашни животни и птици. Беше посочила примери с дивите членове на семейството на кучетата, че да те също ядат растителни продукти, но от стомаха и червата на уловените от тях жертви, където съответните растителна храна е вече преминала през ензимите на храносмилателната система на жертвите на хищниците. Домашните кучета са от същото семейство на кучетата, заедно с чакалите, лисиците и останалите от голямото им семейство.

Ако знаех как, щях да изтегля и изпратя до редакцията на "NAT GEO" и  "NAT GEO WAILD"  някои от писанията в тази темата- за наблюденията и твърденията, с какво основно се хранели хищниците в България.

Учените от цитираните медии са световно доказани авторитети и може би след като прочетат писанията, щяха да класифицират българските хищници в раздел растително ядни и ще "предпишат" на българските спецове по лова да забранят целогодишния им лов, а може би ловът на хищниците в България да става само с егер и в ловно стопанство. Може би в това са мераците ......?!"

Отстрелвал съм лисици с чепка грозде в устата или докато гризе от пъпеш в един бостан, но това съвсем не означава, че основно се хранят с растителна храна.

Имах източноевропейска овчарка, която обичаше- от време на време да яде орехи, а лятно време и чушки от градината ми. Ловното ми куче- Грег, обичаше да хапва от време на време круши. Имах и един немски Дог- Рекс, който сутрин като го изведях от ателието и веднага отиваше да пасе трева, но всички те съвсем не бяха тревопасни, защото здраво хапваха сварени гръкляни и бял дроб с малко ярма.

Всеки който е на 60+ години си спомня, колко много зайци и сърни имаше, които сме виждали по нивите, но тогава нямаше толкова много чакали. Само бяхме чели, че се срещали чакали в странджанско. Сега чакали има и из покрайнините на селата, и малките градчета.

Имаше ловци, които се бяха специализирали в лова на лисици и продаваха кожите им.

Беше немислимо да има толкова много скитащи кучета. Бракониерстваха само някои солташаци на някои партийни величия.

Не разбирам напъните на някои да убедят четящите в настоящата тема, че хищниците с тяхната голяма популация не са вредни за полезния дивеч, а може би мераците им ся някъде в средата на написаното.

Поздрави!, но не мога да пожелая наслука, защото няма лов.

• todor_gps и пламенчо харесват това

#8953 pile

pile

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 816 Мнения:
  • ГрадБГ-USA

Публикувано Днес, 15:30

колега Людмилов, лов на хищници при мене има.

за последните 30 дена съм излизал 5 пъти на лов за чакали в 2 ловностопански района  и съм отстрелял 4 броя възрастни. от тях -  3 броя в района на моята дружинка. и трите броя са женски над 1 година.

никъде не съм твърдял че чакалът консумира изключително и само  растителноядна храна. повтарям - НИКОГА. 

повтарям и потретвам обаче, че НЕ чакалът е виновен изключително и само за ниската численост на фазана, яребицата и заека. кой как иска, тъй да ме разбира :)

също така твърдя, че популацията на чакалът в района в който ловувам намалява, по простата причина че допреди 5-6 години средно за сезон удрях 40-50 хищника, пък миналата година не можах да стигна 30 броя - пък повярвай ми рандемана при мене е доста висок :D /имам в предвид брой излизания-брой изстрели-брой убити хищници/

поздрави и наслука!

18 потребител(и) четат тази тема

13 потребители, 4 гости, 0 анонимни

кирчо_баретата, vaskoamer, marsel, бай Макс, Sandanski, LyudmilLov, angelboev, snuri, mladen iliev, Herzblock, kartechar, DrOhboli, Dimo Rusev, Bing (1)
Change Theme!