Към съдържанието

Снимка

Презареждане на патрони за карабина кал.30-06.

• Моля, влезте за да отговорите
1837 отговора на тази тема

#1821 Steyr

Steyr

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 33 Мнения:
  • Име:Наум Славейков Гърков
  • Оръжие:Steyr Manlichera
  • МПС:Nisan Terano
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 12 юни 2019 - 10:06

Да колега със спринцовка измерих.Аз ги въведох данните, разбрах, че си посочил дълга цев.Да щях да те питам от къде е тази разлика в скоростта.А от тези гилзи установих 12,76 гр., 12,96 и 13 гр., възможно ли е?Ще трябва да ги сортирам.Чао.

#1822 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 12 юни 2019 - 10:47

Новите данни, които си пуснал ще променят резултата от програмата, тъй като аз ти бях пуснал за цев от 600мм, а твоята е била 508 мм., както и новоизмерения от теб вътрешен обем.

Относно измерване на обема- прочети внимателно написаното на страница 88 и особено от old_hunter. Приложи го и ще имаш точно измерен вътрешен обем. 

Добре си направил, че си си закупил други матрици и преса. С тях се работи по-лесно и точно. 

Ще изчакам да измериш правилно обема си и тогава ще пусна през програмата с новите ти данни.

Успех!

Пуснах с новите ти данни:

-508,0 мм. цев;

-28,13 мм. куршум- 11,0 г. Геко+;

-66,90 грн.Н2О, както последно си посочил;

-63,10 мм. гилза;

-81,50 мм. обща дължина, защото не си посочил, колко е избраната от теб обща дължина- нямам такъв куршум и не знам, колко ще е дължината на патрона ти с вложен до канелюрата куршум;

-нормална капса.

С твоята Вихта140, ще имаш максимално допустим заряд до = 50,3 грн.Вихта140. и ще имаш скорост от до 804 м/с +/– , при 21 градуса.

При 30 градуса скоростта ти ще е от 808 м/с. +/–  и налягането ти ще е в допустими параметри.

С последно и точно измерен обем и обща дължина, ще е по ясно къде си.

Но и така можеш да започнеш от 49,0 грн.Вихта140, и през 0,3 грн., че ти е бързо горящ барута, и вървиш към до 50,3 грн.

НО, ако общата ти дължина е под 81,50 мм., то максимално допустимия ти заряд ще слезе под 50,3 грн.Вихта 140.

#1823 emil5koff

emil5koff

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1010 Мнения:
  • Име:Емил Петков
  • Оръжие:Browning Phoenix 12x76,Silma Model M70EJ,Иж-58 МА, Tikka T3 battue lite 308, Tikka T3 Tactical 308, ЧЗ-75 Д Компакт
  • МПС:Теранозавър двойка
  • ГрадПазарджик

Публикувано 12 юни 2019 - 11:49

Колега явно съм сгрешил нещо и то не знам къде в измерване на обема.сега получих 66,9 грейна при фулсайз на дължина 63,13 мм.Не смея да натягам тримера за струговане на дължината до 63.09 мм.Има гилзи които са малко и под тази дължина.

Вероятно си пропуснал...всъщност, навремето аз също ;) , но  Док своевременно ме върна в правилния път, та верния начин е да се мери обема на гилза стреляна от твоята пушка с последващ само нек сайз! С други думи, с инструментите които имаш, твоя стреляна гилза прекарваш през чукалката и след това и мериш обема!

http://www.lovecbg.c...e-5#entry143755

Този пост е редактиран от emil5koff: 12 юни 2019 - 11:57

• DrOhboli харесва това

#1824 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 13 юни 2019 - 07:39

Ами той- Наум, в няколко поста по-назад е споделил, че си е закупил две матрици и преса.

За това е записал, че е мерил с гилза на фулсайз.

#1825 Steyr

Steyr

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 33 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 13 юни 2019 - 08:19

Да колега Людмил, измервах обема на гилзи S/B като започнах още в самото начало.Минавах ги през чукалката, нексайз, а те бяха стреляни от моята карабина.Но тогава пък бяха на друга дължина.Не знаех че инструментите се прогонват на определената дължина.Но с две думи вече разбрах какво се прави и как да процедира.Благодаря на колегите, които ме насочиха.
  • LyudmilLov харесва това

#1826 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 13 юни 2019 - 08:32

Да колега Людмил, измервах обема на гилзи S/B като започнах още в самото начало.Минавах ги през чукалката, нексайз, а те бяха стреляни от моята карабина.Но тогава пък бяха на друга дължина.Не знаех че инструментите се прогонват на определената дължина.Но с две думи вече разбрах какво се прави и как да процедира.Благодаря на колегите, които ме насочиха.

S$B са едни от гилзите с голям вътрешен обем- като  "Норма".

Каквато и да е гилзата, но е важно да са подрязани на еднаква дължина, класирани по тегло и не на последно място е да правиш измерването на обема както трябва. Наистина, това което old_hunter допълва - на 88 страница е важно, защото на пръв поглед са незначителни подробности, но влияят на прецизното измерване на вътрешния обем, а понякога разликите са от порядъка на 1,0 - 1,2 грн. при правилно и неправилно мерене на обем.

Но, всеки решава какви патрони иска да си прави.

Чукалката я ползваш вместо нексайзваща матрица или ....?

И с чукалката могат да се правят добри патрони, но не е нужно да ги минаваш през чукалката си, ако вече имаш нексайзваща матрица. Нексайзващата ти матрица свива само шийката на гилзата ти и избива капсула, и гилзата е все още с приблизителния размер на патроника от който е изстреляна. Така можеш да процедираш до 4 - 5 релоудинг сесии. Зависи от зарядите ти, но поне до три няма да имаш проблем.

Първо чистиш гилзите- с тумблер или ултразвукова вана; откаляваш шийките и тогава формоваш, и т.н.  Откалявай  шийките на гилзите си, за да ти се влагат добре куршумите. Не е сложно, но си заслужава усилията. 

Радвам се, че си разбрал как да процедираш!

Успех и остава да споделиш резултати.

#1827 Steyr

Steyr

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 33 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 14 юни 2019 - 07:52

Всички гилзи отвръщам.Купих си температурен маркер, но вече окото ми привикна.Матриците са RGB Dies на Lee, и пресата на тази марка.Чукалките си ги оставих за сега, с тях напълних около 80 патрона.Всичко си върви, както трябва.Но с пресата е удоволствие да се работи.
  • LyudmilLov и emil5koff харесват това

#1828 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 28 юни 2019 - 05:43

Най-после дойде ред и на новата ми партида царевична медия за тумблера ми. Обработена и готова за прибиране в опаковките и.

Старата я ползвам вече над 7 години и й дойде време за "пенсия".

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от LyudmilLov: 28 юни 2019 - 05:46

• gogich харесва това

#1829 баян

баян

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 355 Мнения:
  • Име:Василев
  • Оръжие:Иж54, Чз 513, дрилинг Симсон Зул 12х70/7х65R, Браунинг Мк3 9,3х62, Ремингтън 700 SPS .223, Ремингтън 700 VSF .308
  • Куче:курцхаар
  • МПС:Газ 69АМ, ЛендРовър Дискавъри II
  • ГрадСофия

Публикувано 29 юни 2019 - 05:16

Най-после дойде ред и на новата ми партида царевична медия за тумблера ми. Обработена и готова за прибиране в опаковките и.
Старата я ползвам вече над 7 години и й дойде време за "пенсия".

Колега, какви са тези допълнителни вещества, които слагаш в медията? Виждам керосин(газ за осветление)- той защо се слага? Другото са някакви полирпасти?!?

#1830 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1261 Мнения:

Публикувано 01 юли 2019 - 08:30

Колега, какви са тези допълнителни вещества, които слагаш в медията? Виждам керосин(газ за осветление)- той защо се слага? Другото са някакви полирпасти?!?

Здравей!

Тези допълнителни вещества, както ги наричаш, са газ за осветление и металполираща паста, които подобряват значително чистещите възможности на медията. Преди ползвах и един препарат, с който се почиства от нагар фурна на готварска печка и стъклокерамичен плот, но в него има вещества, които не са много подходящи за месинга. Може да се ползва, но да не застояват по-дълго време гилзите с него и веднага да се измиват от него.

Газта разтваря и отстранява много добре саждите и нагара от вътрешността на гилзата и по шийката й, т.е. остатъците от горенето на барута. Ако не се отстраняват навреме и напълно-  се натрупва нагар отвътре, по раменете на бутилковидните гилзи. 

Полиращата паста полира до блясък месинга. Обикновено ползвам "УНИПОЛ" или "АКОПОЛ", които са подобни на Пуцинговите пасти, които навремето ползвахме за почистване на медните духови инструменти. Има ги в магазините за музикални инструменти в различни разфасовки - 50 мл.; 125 мл. и 1 кг.

В тава разстилам смляната медия и върху нея изстисквам две тубички от по 125 мл. След това с дланите втривам / разтривам/ пастата, докато цялата медия промени цвета си- това показва, че е навсякъде и равномерно впита.

С газ поръсвам не само в началото медията, а и всеки път, след като изсипя гилзите върху медията в тумблера.

Гилзите са идеално почистени отвътре и отвън, и са лъснати до блясък.

Понякога, това може да спести залепване на гилзата в патронника- ако не е почистван правилно или не е полиран патронника, когато се ползват гилзи на по няколко релоуда на нексайз и по-силен заряд.

Поздрави!

• lovecbg, saint и todor_gps харесват това

#1831 ловец вг

ловец вг

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5 Мнения:
  • Име:красимир
  • Оръжие:тека- иж
  • Куче:ягтериер
  • МПС:уаз
  • Градрусе

Публикувано 10 юли 2019 - 06:29

с колко грейна да намаля от барута -ncd 02 ако сложа магнум кабса

#1832 30-06

30-06

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 45 Мнения:
  • Име:Николай
  • Оръжие:Тоз 34R Щаер Манлихер 30-06
  • Куче:Бретон
  • МПС:Тойота Авенсис D4D
  • ГрадСофия

Публикувано 10 юли 2019 - 07:13

с колко грейна да намаля от барута -ncd 02 ако сложа магнум кабса

Ако сте използвали 200 CCI  и минавате на  250 CCI със 1 грн. Поздрави!

#1833 ловец вг

ловец вг

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5 Мнения:
  • Градрусе

Публикувано 10 юли 2019 - 04:00

Ако сте използвали 200 CCI  и минавате на  250 CCI със 1 грн. Поздрави!

фиочи кабса 51 грейна ncd 02 крушум нослер но струва ми се  убойна сила -скорост не знам за това искам с могнум кабса да пробвам

по опитните да кажат

#1834 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2238 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 11 юли 2019 - 12:55

фиочи кабса 51 грейна ncd 02 крушум нослер но струва ми се  убойна сила -скорост не знам за това искам с могнум кабса да пробвам

по опитните да кажат

Точно за този барут магнум капса не ти трябва. Ползвай обикновените.

• LyudmilLov харесва това

#1835 ловец вг

ловец вг

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5 Мнения:
  • Градрусе

Публикувано 11 юли 2019 - 03:46

тогава имам излишни 400 бр по 10 ст

#1836 gogich

gogich

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 74 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:cz ZH102_12/70, izh 58 МАЕ_12/70, cz 452-2E ZKM lux_.22lr, STEYR CL II SX_308win, STEYR M9_9x19
  • ГрадКостенец, София

Публикувано 11 юли 2019 - 04:00

тогава имам излишни 400 бр по 10 ст

... прати ми тел. за връзка на лично съобщение.

за CCI-250 иде реч, нали!?

#1837 Dimo Rusev

Dimo Rusev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 185 Мнения:
  • Име:Димо Русев
  • Оръжие:ТОЗ 34 , Биатлон-6 ,Weatherby vanguard 2, Mossberg 9200 , ZKK 600, ZBK 110,ZH 301, ZH304,Armed SBW410
  • Куче:Epagneul Breton
  • МПС:ВАЗ 21214, Mitsubishi L300,Mitsubishi L400
  • ГрадРусе

Публикувано 11 юли 2019 - 09:48

И аз бих се възползвал от 200 броя ако са CCI 250

Поздрави

#1838 ловец вг

ловец вг

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 5 Мнения: