Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Презареждане на патрони за карабина кал.30-06.

• Моля, влезте за да отговорите
1794 отговора на тази тема

#1781 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 13 април 2019 - 10:45

Приятелю, огромен респект за това, което постигаш и показваш! Скромността по съвременните критерии не е добродетел, така че не се притеснявай да споделяш повече такива резултати! :)  :256605:

Поздрави и наслука!

Здравей приятелю!

С известно неудобство споделих точно този резултат, защото с първия изстрел се донамествах, че бях променил задния рест на стойката ми за стрелба. Всъщност преди седмица и нещо подменях предната упора на стойката ми и това наложи- в последствие, да променя и задния рест, и ще трябва да привикна с позицията на дясното рамо и мишница. 

Повода да пусна затвърждаващия резултат от тази ми "рецепта" е, че в няколко предишни постове коментирах предпочитанията ми към термостабирни барути- колкото и да са скъпи, защото не се налага да правя зимни и летни заряди; по предвидими са; с постоянни качества при различните партиди.

В съчетание с любимите ми барути съм ползвал и ползвам RS60 и RS62, които се славят с почти м/с за градус, но с тях може да се постигне "рецепта", която да компенсира този им недостатък и в същото време, да е в разумни граници за допустимото максимално налягане. Целта ми бе патрон за моята карабина със 180 грн. ССТ и 840 - 840+ м/с.

Благодаря за наздравицата и след малко като  дойде на гости малкия ми син, ще се възползвам с пълни сили! 

Поздрави, наслука и наздраве за теб и семейството ти!

• old_hunter харесва това

#1782 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 13 април 2019 - 11:12

Какво си майсторил по приклада?

Здравей!

Понеже доста активно ползвам карабината и на няколко места приклада беше надраскан и натръпнал от ударите- по полуложата и ложата. Март месец се надхитряхме с двойка чакали и няколко пъти удрях и задирах прикрада в камъни и какво ли не, докато пълзях из разни треволяци и ниви, че да се приближа на подходящо място- за изстрел, за да може да ми стигне светлината от прожектора ми.

Освен това исках да си подменя затилъка и да променя леко вертикарния му ъгъл за захващане в ложата на приклада ми.

Поздрави и наслука!

• todor_gps харесва това

#1783 saint

saint

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1235 Мнения:
  • Оръжие:Benelli M2, Benelli Argo E 30-06 , Howa 308, САР М 8 F 7.62./ 39 , Glock 19
  • Куче:шоколадова лабрадорка
  • МПС:Тойота Авенсис
  • ГрадСофия

Публикувано 14 април 2019 - 10:26

Чух тия дни, че Лапуа са започнали да си произвеждат куршумите "мега" в Сърбия....ППУ...

#1784 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 555 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 15 април 2019 - 09:07

Естествено, знаеш ли колко апартамента ще трябва да подарят ако трябваше да ги произвеждат в България :lol2:

• ДБД и todor_gps харесват това

#1785 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3712 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Истърско +трицветно

Публикувано 15 април 2019 - 09:14

Естествено, знаеш ли колко апартамента ще трябва да подарят ако трябваше да ги произвеждат в България :lol2:

Цели комплекси...... :P

#1786 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 15 април 2019 - 11:26

пълниш вода със спринцовка до ръба на шийката

Здравей приятелю! :)

С твое позволение бих изказал едно-две съображения, с които да допълня казаното от тебе във връзка с измерването на обема на гилзите чрез пълненето им с вода.

1. Оказва се, че изразът "пълниш вода със спринцовка до ръба на шийката"е доста относителен :) При пълненето на гилзата трябва внимателно да се следи за т.н. менискус, който водата образува на ръба на шийката поради кохезионното налягане. Той може да е с изпъкнала форма при леко препълване, или с вдлъбната при последващо отнемане на вода, като и в двата случая гилзата все е пълна 'до ръба' :) Изглежда приблизително така:

attachicon.gif meniscus.gif

На пръв поглед това изглежда пренебрежимо малко, но се оказва че съвсем не е така, особено ако отчетем, че мерим с точност една десета от грейна, а това е едва шест милиграма и половина :) Аз лично първо леко препълвам гилзата докато се получи изпъкнал менискус и след това внимателно отнемам със спринцовка с игла, докато се получи равна хоризонтална водна повърхност. Много лесно се контролира, ако се следи отражението от водната повърхност.

2. Когато се излива водата с цел да бъде измерено теглото й, не малко количество от нея остава по стените на гилзата. Колкото и да я тръскаш след това, все пуска по малко /подобно на онази стара сентенция за последната капка в гащите/  :) Затова аз първо поставям сухата и празна гилза на везната, нулирам показанието, и след това напълвам със спринцовката по гореописания метод. Пълни се бавно и иглата се държи близо до дъното, за да не се образуват мехурчета. В този случай везната показва точното тегло на водата, необходима за запълването на вътрешния обем.

3. Добре е да се обръща внимание температурата на водата при отделните измервания да не се различава драстично, тъй като коефицентът й на обемно разширение никак не е за пренебрегване.

П.С. Разбира се, всичко казано по-горе не трябва да се възприема в смисъл, че е необходимо да се знае обема на гилзата с максимална точност. С написаното трябва да се съобразим в случай, че искаме коректно да сравним обемите на гилзите от различни партиди или производители, като обръщаме внимание на изброените подробности, за да бъде сравнението коректно.

Поздрави и наслука!

Здравей приятелю!

Извини ме, че пак цитирам този твой пост?!

С теб обсъдихме, какви разлики в меренията ми установих и бях решил да не споделям и тук, но после прецених, че ще е добре да го направя заради добрите практики.

Преди дни, след като изчетох твоя /цитирания/ пост, се наложи за си купя елктронна везна, тъй като в релоудинга си ползвам само механичната на РЦБС и за това- при измерване, изливах водата от гилзите в легенчето на везната и тогава отчитах, т.е. не можех да изпълня точно препоръките ти по т.2.  Дори и "приказката" за тръскането и последната капка се оказаха верни.

Мерих само три от марките гилзи, които ползвам- RWS, Winchester и Geco във вариантите им с фулсайз и нексайз. Повечето ми гилзи са с тримерна дължина  63,09 - 63,10 мм., но имам и такива с 62,80 мм. Като направих новите замервания установих, че има разлики от 0,3 грн. до 1,1 грн. в обемите които съм мерил., т.е. менискуса за който ти пишеш в т.1 съвсем не е за пренебрегване, особено в комбинация с последната капка.

Вярно е, че всеки скъсява различно гилзите си и патронниците са различни, но както си отбелязал, ще е по прецизно и еднакво меренето за гилзите, които са от един производител, от една партида и с еднакво тегло, т.е. това което си записал в послеписа си.

Не всеки ползва постоянно компютърната релоудинг програма и тя не дава абсолютно точни данни, но споделих това заради това, че ще може да се въвеждат коректни данни в релоудинг програмата по отношение на тримерната дължина и обема на зададената гилза.

Гръмнах си хронографа и не мога засега да сравня- с новите ми данни за обема на гилзите ми, дали и колко ще са разликите  в скоростите- изкарани от програмата и измерените с хронографа.

Поздрави и наслука!

• old_hunter, todor_gps и Qsen харесват това

#1787 todor_gps

todor_gps

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3712 Мнения:
  • Име:Todor
  • Оръжие:Steyr, Иж-12;
  • Куче:Истърско +трицветно

Публикувано 15 април 2019 - 11:32

Здравей приятелю!

Извини ме, че пак цитирам този твой пост?!

С теб обсъдихме, какви разлики в меренията ми установих и бях решил да не споделям и тук, но после прецених, че ще е добре да го направя заради добрите практики.

Преди дни, след като изчетох твоя /цитирания/ пост, се наложи за си купя елктронна везна, тъй като в релоудинга си ползвам само механичната на РЦБС и за това- при измерване, изливах водата от гилзите в легенчето на везната и тогава отчитах, т.е. не можех да изпълня точно препоръките ти по т.2.  Дори и "приказката" за тръскането и последната капка се оказаха верни.

Мерих само три от марките гилзи, които ползвам- RWS, Winchester и Geco във вариантите им с фулсайз и нексайз. Повечето ми гилзи са с тримерна дължина  63,09 - 63,10 мм., но имам и такива с 62,80 мм. Като направих новите замервания установих, че има разлики от 0,3 грн. до 1,1 грн. в обемите които съм мерил., т.е. менискуса за който ти пишеш в т.1 съвсем не е за пренебрегване, особено в комбинация с последната капка.

Вярно е, че всеки скъсява различно гилзите си и патронниците са различни, но както си отбелязал, ще е по прецизно и еднакво меренето за гилзите, които са от един производител, от една партида и с еднакво тегло, т.е. това което си записал в послеписа си.

Не всеки ползва постоянно компютърната релоудинг програма и тя не дава абсолютно точни данни, но споделих това заради това, че ще може да се въвеждат коректни данни в релоудинг програмата по отношение на тримерната дължина и обема на зададената гилза.

Гръмнах си хронографа и не мога засега да сравня- с новите ми данни за обема на гилзите ми, дали и колко ще са разликите  в скоростите- изкарани от програмата и измерените с хронографа.

Поздрави и наслука!

Смени данните в програмата с новоизмерените, а данните от хронографа, няма да се променят, щото ти си стреляш със същите гилзи и техния обем си е същия, просто ти си въвеждал грешно измерения..... :D  :256605:

• LyudmilLov харесва това

#1788 SAIGAA

SAIGAA

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 121 Мнения:

Публикувано 15 април 2019 - 03:44

здравейте

мога ли да получа рецепта за 168 А-макс и Вихта 550 ? благодаря предварително

#1789 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 15 април 2019 - 04:58

Смени данните в програмата с новоизмерените, а данните от хронографа, няма да се променят, щото ти си стреляш със същите гилзи и техния обем си е същия, просто ти си въвеждал грешно измерения..... :D  :256605:

Да така е  и да, направих го- въведох новите данни.

Знаеш, че не винаги съвпадат данните на хронито с тези на програмата.

Наздраве и за теб! 

#1790 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 15 април 2019 - 05:25

Да така е  и да, направих го- въведох новите данни.

Знаеш, че не винаги съвпадат данните на хронито с тези на програмата.

Наздраве и за теб! 

Преди малко въведох от новите данни за обема и на още една стара моя "рецепта" с Big Game и 180gn. SST. Този път е по-приемлива разликата- от 1,2 м/с.

Поздрави!

• todor_gps харесва това

#1791 gal64

gal64

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 196 Мнения:

Публикувано 15 април 2019 - 09:38

здравейте

мога ли да получа рецепта за 168 А-макс и Вихта 550 ? благодаря предварително

пробвай с:

53 gr  , COL 83.5

#1792 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано 19 април 2019 - 07:27

Преди малко въведох от новите данни за обема и на още една стара моя "рецепта" с Big Game и 180gn. SST. Този път е по-приемлива разликата- от 1,2 м/с.

Поздрави!

Вчера, разговарях с приятел от форума по повод гръмнатия ми хронограф и дали си струва да копувам друг, но в разговора с него се сетих, че след този цитиран мой пост въвеждах данните и за други мои "рецепти" и патроните по тях.

Обещах да пусна това, което набързо съм съпоставил.

Целта ми бе да проверя с колко ще е разминаването в скоростите, след като сега мога да въведа доста по-старателно измерените  вътрешните обеми на гилзите, с които съм сглобявал патроните по "рецептите", а и за да преценя дали ще мога да разчитам на скоростите от релоудинг програмата, за да ги въведа при  използване в балистичен калкулатор, че не ми се ще отново да купувам хронограф, на мястото на гръмнатия.

ИЗМЕРЕНА СКОРОСТ                                             - РАЗМИНАВАНЕ-                                                        СКОРОСТ ПО ПРОГРАМА

=============================================================================================

При 24 градуса с Лапуа Скенер 185 грн., зад който е барут Биг Гейм

789,2 м/с                                                                            3,8 м/с                                                                               793 м/с

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

При 28 градуса с Лапуа Скенер 167 грн., зад който е барут Бег Гейм

859,8 м/с                                                                           0,2 м/с                                                                                860 м/с

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

При 5 градуса с Барнес ЛРХ 200 грн., зад който е барут РС60

766,1 м/с                                                                            0,9 м/с                                                                               767 м/с

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

При 23 градуса с Лапуа Мега 200 грн., зад който е барут Биг Гейм

761,1 м/с                                                                             7,1 м/с                                                                              754 м/с

При 5 градуса с Лапуа Мега 200 грн., зад който е Н4831СЦ

765 м/с                                                                                3,0 м/с                                                                              762 м/с

При 4 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут Биг Гейм

812 м/с.                                                                               1,0 м/с                                                                              811 м/с

При 20 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут Н4350

813 м/с                                                                                 1,0 м/с                                                                             812 м/с

При 11 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут РС60

827,5 м/с                                                                               1,5 м/с                                                                            826 м/с

При 20 градуса с Хорнеди- ССТ 180 грн., зад който е барут РС 60

843,4 м/с                                                                                1,4 м/с                                                                           842 м/с

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Има и доста големи разминавания в скоростите- между измерена скорост и от програмата, а в същото време патроните са с мн.добри групи и работят идеално:

При 18 градуса с Лапуа Скенер 185 грн., зад който е барут Биг Гейм

797,9 м/с                                                                                5,9 м/с                                                                           792 м/с

При 30 градуса с Лапуа Скенер 167 грн., зад който е барут ИМР4064

865,0 м/с                                                                                29 м/с                                                                            836 м/с

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

При 20 градуса с Хорнеди- ССТ 165 грн., зад който е барут ИМР4064

900,3 м/с                                                                                45,3 м/с                                                                          855 м/с 

Последните три случая са от времето, когато ме вълнуваха само групата и скоростта, и не съм отдавал голямо внимание на обемите на гилзите. В таблиците ми за релоудинг сесиите съм обозначавал само, как са формовани и с каква дължина са гилзите, с които са сглобени патроните......?! 

Хронографа с който тогава са мерени  скоростите беше "Хрони- М".

Е....еегати пипкавата работа?

Да не изляза на хищници, ами .....?!

Поздрави и наслука! 

Този пост е редактиран от LyudmilLov: 19 април 2019 - 07:44

• old_hunter, 30-06, NICK77 и 2 други харесват това

#1793 Steyr

Steyr

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 20 Мнения:
  • Име:Наум Славейков Гърков
  • Оръжие:Steyr Manlichera
  • МПС:Nisan Terano
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 април 2019 - 09:13

Здравейте колеги!В понеделник получих чукалките на Lee.С нетърпение започнах да ги използвам.Имах към 80 гилзи, които бяха подготвени.Около 60 обработих с тримера.Сложих нови капсули и така напред.Механичнаа везна на същата марка за отмерване на навеските. Рецепта от барута.От мин.към мах.Тъй като нямам опит.Направих преса за влагане не куршума и така напълних 25 патрона.Проверих с огледало за концентричност.Направих и няколко патрона с по голямо количество барут, като вървях през 0,5 грейна.И най после дойде време за проверка.Вчера на полигона.Хронограф маса и пясъчни торбички за упора.Колега за спорът с бинокъл, тефтер и химикал.13-15 градуса и силен вятър на пориви но това е.Всичко беше на ред.Хронографа два пъти пада от вятъра, мишената на 70 м.,това са условията.Най ниска скорост 711 м.с, а най високата 780м.с, според навеските.Два пъти дава грешка може би от силния вятър изписа ерор.Стрелях и патрон над мах.навеска.Една от гилзите я забелязах че капсула излиза назад и спрях.Най високата навеските беше 50 грейна.И в заключение какво установих.Групи дупка в дупката на скоростите към 740-760 м. В центъра на мишената.На високите скорости отваряне и изместване към 9 и 10 часа, но пак около 23-26 мм.Спрях се на най добрите групирани 4 поападения, и така средно аритметично за навеските.Ще направя и от другите групи на по високите скорости по същия начин.После ще напълня патрони и от двете.На този етап ще напълня патрони за да стрелям, а по нататък може би ще направя корекции.Пиша от телефона, не мога да вляза на компютъра имам проблем с паролата.Ще се опитам да кача снимки на мишената.Искрерно благодаря на всички колеги от форума, които ме насочиха в правилната посока. И най вече Ник77, Людмил Лов и Емил Петков.Дано не съм отекчил колегите.Но беше редно да споделя какво се получава, тъй като доста въпроси бях задал.До скоро.Весели предстоящи празници.Късмет и здраве колеги!
  • LyudmilLov, old_hunter, emil5koff и още 1 харесват това

#1794 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2220 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:НЛО

Публикувано 22 април 2019 - 02:08

Вчера, разговарях с приятел от форума по повод гръмнатия ми хронограф и дали си струва да копувам друг, но в разговора с него се сетих, че след този цитиран мой пост въвеждах данните и за други мои "рецепти" и патроните по тях.
Обещах да пусна това, което набързо съм съпоставил.
Целта ми бе да проверя с колко ще е разминаването в скоростите, след като сега мога да въведа доста по-старателно измерените вътрешните обеми на гилзите, с които съм сглобявал патроните по "рецептите", а и за да преценя дали ще мога да разчитам на скоростите от релоудинг програмата, за да ги въведа при използване в балистичен калкулатор, че не ми се ще отново да купувам хронограф, на мястото на гръмнатия.

ИЗМЕРЕНА СКОРОСТ - РАЗМИНАВАНЕ- СКОРОСТ ПО ПРОГРАМА
=============================================================================================
При 24 градуса с Лапуа Скенер 185 грн., зад който е барут Биг Гейм
789,2 м/с 3,8 м/с 793 м/с
При 28 градуса с Лапуа Скенер 167 грн., зад който е барут Бег Гейм
859,8 м/с 0,2 м/с 860 м/с
При 5 градуса с Барнес ЛРХ 200 грн., зад който е барут РС60
766,1 м/с 0,9 м/с 767 м/с
При 23 градуса с Лапуа Мега 200 грн., зад който е барут Биг Гейм
761,1 м/с 7,1 м/с 754 м/с
При 5 градуса с Лапуа Мега 200 грн., зад който е Н4831СЦ
765 м/с 3,0 м/с 762 м/с
При 4 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут Биг Гейм
812 м/с. 1,0 м/с 811 м/с
При 20 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут Н4350
813 м/с 1,0 м/с 812 м/с
При 11 градуса със Сако ХХ 180 грн., зад който е барут РС60
827,5 м/с 1,5 м/с 826 м/с
При 20 градуса с Хорнеди- ССТ 180 грн., зад който е барут РС 60
843,4 м/с 1,4 м/с 842 м/с

Има и доста големи разминавания в скоростите- между измерена скорост и от програмата, а в същото време патроните са с мн.добри групи и работят идеално:

При 18 градуса с Лапуа Скенер 185 грн., зад който е барут Биг Гейм
797,9 м/с 5,9 м/с 792 м/с
При 30 градуса с Лапуа Скенер 167 грн., зад който е барут ИМР4064
865,0 м/с 29 м/с 836 м/с
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
При 20 градуса с Хорнеди- ССТ 165 грн., зад който е барут ИМР4064
900,3 м/с 45,3 м/с 855 м/с
Последните три случая са от времето, когато ме вълнуваха само групата и скоростта, и не съм отдавал голямо внимание на обемите на гилзите. В таблиците ми за релоудинг сесиите съм обозначавал само, как са формовани и с каква дължина са гилзите, с които са сглобени патроните......?!
Хронографа с който тогава са мерени скоростите беше "Хрони- М".
Е....еегати пипкавата работа?
Да не изляза на хищници, ами .....?!
Поздрави и наслука!

Ако някой уикенд ходиш да стреляш за проби мога да услужа с доказано точен хронограф,който е труден за застрелване ;) магнито спийд

Поздрави!
  • 30-06 харесва това

#1795 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 Мнения:

Публикувано Вчера, 07:30

Ако някой уикенд ходиш да стреляш за проби мога да услужа с доказано точен хронограф,който е труден за застрелване ;) магнито спийд

Поздрави!

Много мило и благодаря Данчо!

Да, ще се опитам да го съчетая с теб, ако си си дошъл на гости, но това може би ще стане след средата на м. май, защото до тогава ще се грижа за внучките ми и през деня ще съм плътно ангажиран с тях.

Единия от вариантите ми за изход е подобен на твойто предложение- след утвърден патрон, да премеря с добър хронограф и тези данни да ползвам за балистичния калкулатор, а другия е по-стария подход- с изстрели на съответната дистанция и мерене на пропадането и т.н.

Обикновено тестовите стрелби ги правя през седмицата, защото мога да уведомя- в работен ден, съответните фактори, тъй като в почивните дни има доста рибари по основния канал и ми е неудобно да ги притеснявам в рибарлъка им с изстрели в почивния им ден.

Като наближи "момента" ще се чуем предварително за да се уговорим.

Поздрави!

Този пост е редактиран от LyudmilLov: Вчера, 07:31

3 потребител(и) четат тази тема

2 потребители, 1 гости, 0 анонимни

Steyr, ddd_dancho
Change Theme!