Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Разрешението за оръжие става като лична карта

• Моля, влезте за да отговорите
128 отговора на тази тема

#1 pogo

pogo

Академик

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 467 Мнения:
  • МПС:Toyota 4x4
  • ГрадВарна

Публикувано 07 ноември 2013 - 07:49

Разрешението за оръжие става като лична карта.

Прикачен файл  изтеглен файл.jpg   62,43K   5 Брой сваляния

[color=rgb(51,51,51);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:11px;]Желаещите да участват на международни ловджийски състезания или олимпиади по спортна стрелба трябва да си извадят от новите паспорти.[/color]

[color=rgb(51,51,51);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:15px;]Ще го издават и по интернет, обявиха от служба КОС .[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]Пластики, подобни на личните карти, ще заменят досегашните разрешителни за оръжие. Това стана ясно вчера по време на представянето на система за автоматизиран център за контрол на общоопасните средства в Главна дирекция „Национална полиция”. Новият документ ще е много по-труден за подправяне, като ще дава право за носене и употреба на пистолети и пушки. В анекс към него ще са изписани и видовете оръжия, които притежателят на картата може да използва.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]„Представете си, че разрешението и анексът ще са като шофьорската книжка и талона на колата – ще трябва да бъдат носени заедно”, разясниха вчера от отдел КОС. Смяната на старите разрешителни с нови[/color]

няма да е задължителна

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]Тя ще става след изтичане на срока на стария документ. Все още не е ясно кога ще започне издаването на пластиките, тъй като е нужно финансиране, за което МВР ще кандидатства по проект.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]Следващата стъпка ще бъде издаването на разрешителни да става по интернет и да се избегне обикалянето от хората по различни институции, за да си набавят нужните документи. Онлайн услугата обаче ще стане след изграждането още на електронни системи и бази данни, които ще дават възможност на служителите сами да проверяват по трите имена[/color]

дали лицето има висящи дела

и дали отговаря на изискванията за разрешително.

Прикачен файл  изтеглен файл (1).jpg   12,01K   1 Брой сваляния

[color=rgb(51,51,51);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:10px;]Така ще изглежда европейският паспорт за лов, който вече се издава в Главна дирекция „Национална полиция”.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]„Сега са необходими да си оставите 2-3 седмици, за да си набавите нужните документи. Същата е процедурата и при подновяване на разрешителното след изтичането му”, обясни дългогодишен ловец пред „Монитор”.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]В същото време вчера стана ясно, че за пръв път вътрешното министерство започва издаването на европейски паспорт за огнестрелни оръжия. Такъв трябва да си вадят желаещите да ловуват в някоя от европейските страни, които смятат да напуснат страната ни заедно с оръжието. Паспортът ще бъде необходим и за спортисти, участващи на международни състезания. Таксата за документа ще е 110 лева, като той ще се издава единствено в Главна дирекция „Национална полиция”, която се намира на бул. „Александър Малинов” в столицата. Валидността ще е съобразена с тази на разрешителното за оръжие.[/color]

Бланките на паспорта са изцяло по европейски стандарт и притежават

защитни холограми

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]против фалшификация. На всяка граница ще се слага печат в него, за да може да се следи движението на оръжието. Има вариант документът да е валиден и в трети страни, извън Европейския съюз, но само ако те сключат споразумение.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]„След приемането на Хърватия в ЕС оттам поискаха да им изпратим нашия паспорт, за да го използват като образец”, обясни вчера началникът на отдел КОС комисар Божидар Василев.[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:13px;]http://www.monitor.bg/article?id=406814[/color]

• Илиян, Валентин Стефанов и Стоичко харесват това

#2 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1572 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 07 ноември 2013 - 10:24

И кое точно му струва 110 лв на този паспорт ???

Не стига че се забавиха с години и по границите недоумяваха защо още нямаме...после си обичай държавата...

• nqkoiotnqkade, tefan и aquilon харесват това

#3 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Изтрит потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 978 Мнения:
  • Оръжие:Тек и други
  • ГрадОт на майната си:)

Публикувано 07 ноември 2013 - 10:57

Не стига че се забавиха с години и по границите недоумяваха защо още нямаме...после си обичай държавата...

Ще си нося старото,нищо че прилича на баница

Кви 110 лева?  Тия луди ли са?

110 ку...а в г..за да им влязат на тоя алчни ку....смуци  !

• BlaseR^, aquilon, Пенчо и още 1 харесват това

#4 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1183 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 07 ноември 2013 - 11:13

Ако в 2013 нямат няква базичка - сме за къшмер !
  • aquilon и momcho2000 харесват това

#5 aquilon

aquilon

ЛОВЕЦѣ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 372 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2013 - 11:27

България все пак е в ЕС, нали?

Разрешителните за лов трябва да се унифицират с тези на другите държави членки, нали?

Е, къде е уеднаквяването? Вътрешна граница на ес, пък разрешителни за ТУК и  за ТАМ!? При все това специален режим на тези за ТАМ!?

Кое адмирирате не знам, но до скоро мнозина все за унифицираните разрешителни говореха /пишеха/, а сега добре било. Ха!

Изврат!

#6 Даниел Узунов

Даниел Узунов

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 590 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2013 - 08:11

Не се хабете вчера бях в КОС и от там ми обясниха, че засега ги сменят, но не с тези паспорти, а с лист формат А4. Демек разрешителното ви за съхранение и носене(бялата книжка) ще бъдат два листа формат А4 :D По голяма простотия не бях чувал.Ще трябва да се ходи с папка на лов :D
  • pogo, Христо Христев, Атанас Димитров и още 1 харесват това

#7 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3160 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 08 ноември 2013 - 08:25

Образци и документи (Приложения) към Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия

• shadow grass харесва това

#8 Илиян

Илиян

Начинаещ хищничар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 267 Мнения:
  • МПС:Гордостта на кралицата - английска уазка
  • ГрадРусчук, София, Бургас - по женска линия

Публикувано 08 ноември 2013 - 08:25

Не стига че се забавиха с години и по границите недоумяваха защо още нямаме...после си обичай държават

Разрешителното си е разрешително. А "властите" започват да издават И европейски паспорт, КОЙТО ще струва 110 лева.

Аз са сега да си нося пушката по европата не съм тръгнал. Стегнал съм бохчата, ма вътре ляб, кашкавал, похлупците, два чифта вълнение чорапи и десетина мускала...пушка няма. Ако затръгна и с пушка едва ли 110 лева ще са ми проблема. Пък за у нас си тоя документ никой не ми го иска. Това разбирам от статията, ако въобще отразената в нея информация е вярна. Вие?!

• valchan и ДБД харесват това

#9 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 479 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • ГрадПловдив

Публикувано 08 ноември 2013 - 09:04

Като сме заговорили за КОС - Може ли оръжие оставено там при починал ловец , да се изнесе за проба на стрелбище ?

#10 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 487 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 08 ноември 2013 - 09:25

Като сме заговорили за КОС - Може ли оръжие оставено там при починал ловец , да се изнесе за проба на стрелбище ?

Принципно не, но нали знаеш, че "традициите са за да се нарушават" ...

Всичко зависи лично от "човека- КОС" и неговото желание да ти свърши работа ;)

Този пост е редактиран от Diters: 08 ноември 2013 - 09:26

#11 aquilon

aquilon

ЛОВЕЦѣ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 372 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2013 - 12:37

Ако се изхожда от ходенето и неходенето по европа би следвало с всички официални документи да е така: такива за ходещи в европа и такива за нямащи желание, материална възможност или друг стимул да ходят по европа.

ако ловците, в случая, имаха за партньор читави организации нещата щяха да са наистина изработени читаво и изцяло в техен интерес.

..., но не са. шепа онанисти си лъскат самочувствието за наша сметка. последно 110 лв са проблемът ни. въпросът е дискриминационен завоалиран от многообразие на "възможности". потребителските кредити са на същия принцип "кредит по мярка".

• NBP харесва това

#12 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1572 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 08 ноември 2013 - 02:07

Разрешителното си е разрешително. А "властите" започват да издават И европейски паспорт, КОЙТО ще струва 110 лева.

Аз са сега да си нося пушката по европата не съм тръгнал. Стегнал съм бохчата, ма вътре ляб, кашкавал, похлупците, два чифта вълнение чорапи и десетина мускала...пушка няма. Ако затръгна и с пушка едва ли 110 лева ще са ми проблема. Пък за у нас си тоя документ никой не ми го иска. Това разбирам от статията, ако въобще отразената в нея информация е вярна. Вие?!

Да,този паспорт е само ако се напуска страната.

Колкото до размера на новите разрешителни,още преди години косаджия ми е казвал за формАта и според мен си е причина много хора да не искат късо поради това...и трябвало да бъде ламинирано,няма сгъване.Какво точно ще стане,да сме живи и здрави,ще видим.

#13 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1183 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 08 ноември 2013 - 03:02

Не се хабете вчера бях в КОС и от там ми обясниха, че засега ги сменят, но не с тези паспорти, а с лист формат А4. Демек разрешителното ви за съхранение и носене(бялата книжка) ще бъдат два листа формат А4 :D По голяма простотия не бях чувал.Ще трябва да се ходи с папка на лов :D

Абе нема ли кой горе да му бръмне да бръкне в нета и да провери само как точно е на запад - ей тък - от любопитство..

Днеска с А4, утре с А3.... аз ще си направя копия - заверени при нотаирус и ша си ги наслагам в рамка у гората по пусиите... еле по редовен от мене нема да има.

• pogo, m_h и aquilon харесват това

#14 Илиян

Илиян

Начинаещ хищничар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 267 Мнения:
  • МПС:Гордостта на кралицата - английска уазка
  • ГрадРусчук, София, Бургас - по женска линия

Публикувано 08 ноември 2013 - 04:37

Ако се изхожда от ходенето и неходенето по европа би следвало с всички официални документи да е така: такива за ходещи в европа и такива за нямащи желание, материална възможност или друг стимул да ходят по европа.

ако ловците, в случая, имаха за партньор читави организации нещата щяха да са наистина изработени читаво и изцяло в техен интерес.

..., но не са. шепа онанисти си лъскат самочувствието за наша сметка. последно 110 лв са проблемът ни. въпросът е дискриминационен завоалиран от многообразие на "възможности". потребителските кредити са на същия принцип "кредит по мярка".

Мда. Да вземат да отпаднат и визовите ограничения за страни от третия свят...Пролетарии от всички страни, съединявайте се! А чичко Ленин стои и завива шоколад...

Айде наслука, че окъснях!

Този пост е редактиран от Илиян: 08 ноември 2013 - 04:37

#15 karata

karata

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 550 Мнения:
  • Име:Чавдар

Публикувано 08 ноември 2013 - 04:44

Абе нема ли кой горе да му бръмне да бръкне в нета и да провери само как точно е на запад - ей тък - от любопитство..

Днеска с А4, утре с А3.... аз ще си направя копия - заверени при нотаирус и ша си ги наслагам в рамка у гората по пусиите... еле по редовен от мене нема да има.

A,бе ти да не ги мислиш за толкова умни,че да могат да бъркат в Нета.Тях ги бива само да мислят простотии.Как я мислят този лист А4 пет години да го носиш, какво ще се чете накрая? ;)

• aquilon харесва това

#16 aquilon

aquilon

ЛОВЕЦѣ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 372 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2013 - 05:52

Мда. Да вземат да отпаднат и визовите ограничения за страни от третия свят...Пролетарии от всички страни, съединявайте се! А чичко Ленин стои и завива шоколад...

Айде наслука, че окъснях!

:blink:

#17 Мариян

Мариян

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 46 Мнения:
  • Име:Мариян Добриянов
  • Оръжие:Browning Long Trak 30-06 Ij 18mn223 Ij27e Armi Kobalto12/76
  • Куче:курцхаар
  • МПС:Toyota Kruizer 90
  • ГрадСофия

Публикувано 08 ноември 2013 - 06:30

Да бъркат в нета не са се научили , ама да бъркат на хората в джобовете се научиха ма...... да  ава  :angry: 

#18 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 3160 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 08 ноември 2013 - 07:04

Да бъркат в нета не са се научили , ама да бъркат на хората в джобовете се научиха ма...... да  ава  :angry:

С какво толкова различно ще ти бръкнат в джоба ?  Таксите по тарифата не са променяни, никой не е казал, че старите образци, стават невалидни от 01.11.13г., напротив, важат си със сроковете написани в тях. След като изтекат, ще се издават нови със същите такси ...

Какво толкова сме ревнали, наистина е неудобно с тези листи, но мисля, че нещата ще се оправят и разрешението за носене, наистина ще стане като личната карта .. 

Му, другото, които си е мърляч и сега сменя по една, две книжки на година, които е на другия полюс, разрешението му е ново, дори и да е на 15год. 

Този пост е редактиран от ДБД: 08 ноември 2013 - 07:13

• Илиян, socialnia и Стоичко харесват това

#19 Валентин Стефанов

Валентин Стефанов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Валентин Стефанов

Публикувано 08 ноември 2013 - 11:23

Невиждам нищо лошо да имаме унифицирани документи с европейските.

За нас би било само облекчение.Ако днес не ти е нужно да ги сменяш,то 

като изтекат ще ги смениш.

И какво е важно какъв е формата им?Кое точно ви бърка?

Важно е каква ще е "тежеста"им ,демек каде ще се признават.

Ако днес не искаш да патуваш някаде навън на лов ,то незначи ,че 

утре няма да ти се наложи.И ако са като немските,просто ги слагаж в джоба и 

си патуваш,а не като тук да се подготвяш една година......!

Самия документ не те прави по-,най-.....Така или иначе не ни признават 

институциите,образованието,а и разните квалификации,както и ловния курс....

и то е всеизвесно и разбираемо защо е така.....

Ето така изглежда немския ловен билет;Прикачен файл  DSCF1472.JPG   184,36K   21 Брой сваляния

Подобно е и разрешителното за оръжие.

Този пост е редактиран от Валентин Стефанов: 08 ноември 2013 - 11:28

• Илиян и ДБД харесват това

#20 fen

fen

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 613 Мнения:
  • Оръжие:гладкоцевно
  • Куче:курцхар
  • МПС:опел,форд и симсон

Публикувано 09 ноември 2013 - 10:09

И аз се чудя защо след,като ще правят новите карти за носене на оръжие няма да важат и зад граница както личната карта важи за всички държави от ЕС.И защо отделен международен паспорт само за спортисти или лова не е спорт?

Втоя ред на мисли един виц-

Пътуват двама руснаци с влак в едно купе през Сибир по времето на Сталин.

Мълчат и двамата ден-два и дума не обелват...

Едининия не се стърпял и решил да заговори събеседника и му казва-

-Гледай какъв сняг вали и колко е натрупал...

А другият му отговаря-

-Майната им!  Да правят каквото щът!...

Този пост е редактиран от fen: 09 ноември 2013 - 10:10

• aquilon харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!