Към съдържанието

Снимка

Машинка за сачми

• Моля, влезте за да отговорите
251 отговора на тази тема

#241 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 02 юни 2019 - 09:25

Около 2500 рубли е дроболейката и по 150 рубли е 1 дюза..грубо сметнато е 30лв=1000рубли.Иначе да се изработи същата от метал  не е сложно ако имаш точните размери.Ако имаш нужните инструменти не е кой знай какво при условие ,че самият аз съм се учил да заварявам гледайки клипове в ютуб и знанията ми по металообработване  са от часовете по трудово.Малко е проблем да се пробият отвори 0,8 примерно за дюзите -поне евтините свредла ,който съм купувал не са с добро качество и заточка и са консуматив..за скъпи еврейската ми душа сметна за безсмислено да купува...Гледам на Мастершота са алуминиеви дюзите заради по-лесната обработка на метала ,което лично на мен не ми харесва.Иначе гледам и от стомана продават ,дори и с по 2 отвора за повече производителност.Има ефект ако правиш до 5 номер...вече по-големите сачми според мен искат 1 дюза за по-точно регулиране и настройка и става по- бавно като време...

• kokonikolov харесва това

#242 kokonikolov

kokonikolov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 88 Мнения:
  • Име:Николай Николов
  • Оръжие:Verney carron becassier, Silma, ИЖ 27Е
  • Куче:Епаньол бретон МОККА AMRITA OT NACHEV FARM
  • ГрадЧервен бряг/София

Публикувано 02 юни 2019 - 06:45

Сега гледах 114.56 долара с доставката съм платил. Дюзите са алуминиеви, после разбрах че е имало метал.  

#243 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 02 юни 2019 - 08:41

От и бея ли поръчва или руски сайтове ,търговци....защото цените са разни  примерно сега гледах една пулелейка за Ширински-Шихматов -Сварог към 2300 рубли е там а същата в и бея е 124 $.

#244 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 17 юни 2019 - 10:28

Според прочетеното в руските форуми веднага след отливането си не е хубаво да се ползват сачмите .Трябвало да мине поне месец и с течение на времето придобивали малко  по -голяма твърдост

#245 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4338 Мнения:
  • Име:Чавдар Пенков
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 18 юни 2019 - 06:22

Има ефект ако правиш до 5 номер...вече по-големите сачми според мен искат 1 дюза за по-точно регулиране и настройка и става по- бавно като време...

Ами аз като гледам над 5 - ти номер по размер всички сериозни производители вече ги щамповат, а не ги леят.

Явно дори и при промишлени условия за едрите сачми не се намира цаката да се леят качествени... 

Предполагам при по - масивните капки трудно се получава сферична форма от съпротивлението на въздуха..

#246 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 18 юни 2019 - 01:15

Става и под 5 номер с капане,но проблема е не само в капането но и дюзата ,защото  с отвор около  1мм вече почва и като струя да тече и трябва бавно капане и скоростта явно оказва влияние и трудно се добива правилна форма...до 1нула съм чел са получавали прилични ,но е частен случай.Шейтан машинката много помага и грешки закръгля....

#247 Чавдар

Чавдар

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4338 Мнения:
  • Име:Чавдар Пенков
  • Оръжие:ТОЗ 34, ИЖ 27
  • МПС:Рено
  • ГрадСофия

Публикувано 20 юни 2019 - 05:53

Става и под 5 номер с капане,но проблема е не само в капането но и дюзата ,защото  с отвор около  1мм вече почва и като струя да тече и трябва бавно капане и скоростта явно оказва влияние и трудно се добива правилна форма...до 1нула съм чел са получавали прилични ,но е частен случай.Шейтан машинката много помага и грешки закръгля....

Ами по принцип си трябва кула...

На времето промишлена кула за леене имаше и в Пловдив, и нея единствено съм виждал. 

По спомен изглеждаше като 15 - 20 етажен блок.

По - късно я махнаха и остана само в Казанлъшко.

Сега дали е оцеляла - не знам.

Но проблемът с цената на сачмите е сериозен. Той май е свързан и с високата борсова цена на оловото. Като гледам, почти половината от себестойността на патрона идва от тях...При тези цени /около 8.00 лева/, някъде между 25 - 30 стотинки на патрон...

Та трябва да се правят опити в къщи, иначе "боли дупе"...

Този пост е редактиран от Чавдар: 20 юни 2019 - 06:00

#248 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 20 юни 2019 - 12:22

Вече малко производители ползват кули-повечето ги леят капково и изсичат.Сачмите при нас са 12лв и то има няколко номера.Олово се лее ,къде от безпаричие,икономии и т.н.За американският стандарт патроните не са скъпи,но ползват дроболейки за сачми за панички и леят куршуми на Лии и Лиман и през свободните дни стрелят като луди по стрелбищата.При руснаците по- скоро от беднотия и отдалеченост от магазини за консумативи,а за механо-бригадите и военните им части акумулаторите са консуматив и бол.Пък и има нещо друго като човек е събрал инерция с машинки ,консумативи,дроболейки, тоест като се е хванал на хорото да си прави патрони,сачми и куршуми трябва да го играе докрай....За цените по борсите и цените по нашите магазини май зависимостта е обратно пропорционална...
  • Skitnik харесва това

#249 kokonikolov

kokonikolov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 88 Мнения:
  • Име:Николай Николов
  • Оръжие:Verney carron becassier, Silma, ИЖ 27Е
  • Куче:Епаньол бретон МОККА AMRITA OT NACHEV FARM
  • ГрадЧервен бряг/София

Публикувано 22 юни 2019 - 04:35

От и бея ли поръчва или руски сайтове ,търговци....защото цените са разни  примерно сега гледах една пулелейка за Ширински-Шихматов -Сварог към 2300 рубли е там а същата в и бея е 124 $.

от русия

#250 lov

lov

Златен Потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1072 Мнения:
  • Оръжие:кривак
  • Куче:гонче
  • МПС:2х2 кракомобил
  • Гради аз не знам

Публикувано 24 септември 2019 - 01:44

Да повдигна темата, че нещо ми писна от форумните  шутове дето само за политика мислят. :D

Аз малко на юрош по сред сезона щот запасите свършиха. :) Та и за това чак сега имам време за показване какво се получи. От бързане за пробите даже нямах време и заварките да изпиля. А се наложи и да удължавам ваничката защото заради малкия размер на дюзите се оказа че иска малко по голямо ниво на разтопеното олово. За да се получват по дребни съчми трябва по висока температура или по високо ниво над дюзите. Но като се вдигне температурата почват да се взривяват при досега с водата. Като за начало докато влеза в час с настройките в началото ползвах вода и масло но като разбрах кое как останах на чиста водица.

Дюзи неръждавейка 0,4мм. излизат 7,8 и 9 номер. С повечко игра вероятно ще изкарам и по ситни но нямах това за цел. Та докато сварих компота от джанките :lol2: да не скучая ей това се получи.

Прикачен файл  1а.jpg   91,31K   0 Брой сваляния

Прикачен файл  2.jpg   314,64K   0 Брой сваляния

На шега близо 20 кила за около 3 часа. Вероятно може и повече но често я зарязвах и процеса караше на 1-2 дюзи а понякога и спираше щото си иска редовно зареждане с олово. Та реално 4 дюзи са предостатъчни даже и много ако се гони еднаквост на съчмите. Реално нагряването не е равномерно ако дъното на ваната не е достатъчно дебела. И крайните дюзи почват да правят по едри съчми. В случая на тази дъното е 6мм стомана.

А окончателната обработка така нареченото галтоване и графитизиране се прави с ей тази машинка. Руснаците им казват шейтан машина. Дори овалните или капковидни съчми стават почти идеална сфера.

Прикачен файл  4.jpg   272,35K   0 Брой сваляния

По руските форуми има много конструкции но тази конкретно е на моя приятел Андрей Кетнер. Всичките други са със сваляема горна полусфера. А тази си има само гърловина и винаги в процеса на обработка можеш да добавиш още съчми а и графита.  Всъщност най добре е в началото да се джуркат без графит а той да се добави почти на края. Така процеса е по бърз. Половин килограм става за около 10 минути. Изсипването на вече готовите съчми пак от там. машинката е лека и само я обръщаш. Става доста по лесно от колкото да ги гребеш с лъжицата. :)

Относно детайлите. Двигател от пералня и стара бутилка от въгледвуокисен /снягов/ пожарогасител. Горната част е от горната част на бутилката като е разстърган максимално отвора където е крана за да се получи отвора за насипването на съчмите. На долната част е заварено допълнително парче стомана за да има как да се захване за вала на двигателя. Долната част навлиза в горната със стъпало на двете половинки като луфта е някъде около 0,5мм. При струговането  не е лошо да се пипне тук там долната половина защото бутилката се прави чрез горещо изковаване и стените не са еднакво дебели и може да се получи нарушен баланс и съответно големи вибрации. За горната не е фатално тя е неподвижна, даже им е добре че нарушава хода на съчмите и те тръгват по хаотично обратно на долу.

Прикачен файл  3а.jpg   227,8K   0 Брой сваляния

Тези вече чакат следващия птичи сезон. Не са сортирани защото със сита е голяма мъка и по на татък ще покажа още един тарикатлък. По точно приспособление за сортиране по размер без сита и с доста по голяма точност на размера. Реално при такава ситно съчма няма смисъл да се гони голяма точност. Аз си пуках с такава смес и си падаха фТичките :). А приспособлението ще го правя заради по едрите съчми за които тепърва ще пробвам да лея. Та не ми намирайте кусури вътре има и малко брак. Но по лесно се чистят след като са галтовани и графитизирани.

п.п. Въртях ги пусти снимки но форума си ги качва и показва както са си снимани с телефона. И забравих да каже че имаше предвидена друга горелка. Но нещо не се получи та тази на клипа е времянка и за това е вързана с ''техническия канап'' там. То ако нещо не вържем с тел няма да сме нация техническа. :lol2:

Този пост е редактиран от lov: 24 септември 2019 - 01:57

• lovecbg, Todir, elwix и 4 други харесват това

#251 lz2 skt

lz2 skt

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1090 Мнения:

Публикувано 25 септември 2019 - 02:20

Супер е станало всичко.Ей сега ще скочат колегите ,че сачмите ти не отговаряли по БДС.Ама лисицата като не стигала гроздето то било кисело...Само олово да има.Интересно никой не е казвал или показвал за направени самоделно по-малки от 9 номер

#252 lov

lov

Златен Потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1072 Мнения:
  • Оръжие:кривак
  • Куче:гонче
  • МПС:2х2 кракомобил
  • Гради аз не знам

Публикувано 25 септември 2019 - 09:39

Цялата галимация е в настройките. Колкото по бързо капе толкова са по малки съчмите.  Трябва да се балансира между температура и ниво над дюзата.  И дюзата има значение но с малките отвори почват ядовете, че се и запушват. По тая причина се принудих да модифицирам малко потата. На клипчето се вижда само горната част от една преграда която добавих. Парчето шина е заварено в двата края и допряно към дъното. Поучение процеп е едва ли е повече от 1 - 2 десети.  И то най вече заради неравностите и температурните деформации. Оловото като се топи в задната страна с прецежда през процепа и минава към дюзите. Така се филтрира и  се спира шлака да достига зоната на дюзите. Така много по лесно се изчиства и не е нужно постоянно да я гребеш с лъжицата.

Освен това като се зарежда с олово то не тръгва да се пързаля и да цопва направо в разтопеното. Случи ми се в началото и то точно когато тръгва да прави хубава капка. И като цопне в стопилката и тя вземе че се охлади и почва пак едно чакане и нагаждане.

Прикачени файлове

• Прикачен файл  aa.jpg   185,28K   0 Брой сваляния

Този пост е редактиран от lov: 25 септември 2019 - 09:43

• lz2 skt харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!