Към съдържанието

Снимка

Реални ситуации в лова на дребен дивеч и изводи от тях

• Заключена тема Тази тема е заключена
Няма други мнения в тази тема

#1 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3618 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 23 септември 2013 - 10:09

Реални ситуации в лова на дребен дивеч и изводи от тях

Здравейте уважаеми ловци .В поредицата  водена от мен  на страниците на прекрасното списание “ Български Ловець “ , се постарах да се спра  на всеки отделен  елемент  в лова на дребен дивеч с птичар , главно подробно отбелязвайки всеки етап от  обучението на младото ловно куче за реалния лов . Целта ми бе , да Ви запозная с поведението и биологията на дивеча , за да можете  така умело да ги използвате , че освен ефективен и резултатен лов , Вашето куче да затвърди и усъвършенства унаследените си ловни инстинкти . Надявам се , всеки от Вас да се е убедил , че именно от него самия  зависи ефективността от работата на ловния помощник – движение в ловния терен срещу вятъра , избор на правилен боеприпас спрямо дивеча обект на лов и т.н. Независимо от всичко това , има моменти , в които на пръв поглед сме предвидили всички тези неща  и въпреки това биваме изненадани или неподготвени ... Именно на тях искам да се спра в този матириял , като целта ми е знаейки ги да бъдем още по-подготвени .. За да бъда по-ясно разбран , пък и да е по-систематизиран материала , освен че ще посоча примери от дългогодишния ми ловен стаж, ще се спра по отделно на всеки вид дивеч и лова му с куче-птичар.

1.   Лов на пъдпъдък – ако трябва да съм откровен лично за мен , лова на пъдпъдък през август е нискоефективен и  неемоционален , както и носи повече  негативни преживявания . Тук имам предвид , че птиците не са още достатъчно охранени и наедрели , доста често попадаме на отделни люпила, в които младите птици не са способни да отлетят и кучето успява да ги улови . Освен това подобна птица не представлява истински трофей .  Най-негативното  в този случай е риска от прегряване за ловния ни помощник – лично аз попаднах в такава ситуация и само бързата ми реакция предотврати фаталния край за курцхаара ми Инга . Тогава си зададох въпроса – заслужава ли си да рискувам толкова много ? Трябва да отбележа ,че августовския лов е доста кратък като времетраене – обикновенно не повече от два часа , като трябва да сме на полето към 05.30ч . Съвсем други са нещата през септеври и октомври – това е истинския пъдпъдъчи лов . Въпреки ,че при всеки излет се стремя да спазя всички условия за по-голяма слука и по-ефективна работа на кучето и факта, че моите кучета са отлично обучени и ловуващи съм попадал в доста странни и интересни ситуаци на пръв поглед – замисляйки се си дадох сметка че са логични , не странни ....

В един такъв лов на пъдпъдък , след около час от неговото начало имах отстреляни 9 птици –всички от стойка на Инга и с първия истрел / ползвам дисперсант / . Реших да отпочина малко – времето бе приятно ,не бързах за никъде . Извиках Инга при мен и я накарах да легне, аз самия седнах до нея и запалих цигара . Галех я , беше ми приятно , любувах се на природата , на спокойствието на моменти нарушавано от далечните изтрели на други ловци....Само се чудех , защо кучето протягаше напред глава и душеше нещо пред себе си – та нали бе легнала , сега не ловувахме и трябваше да е спокойна ??Дори се опита  да се изправи – естествено не позволих това . След около 5 -10 мин . станах за да продължим лова . Инга отново се опита да се изправи , за това реших да я “ оставя На място “  и да се отдалеча на около 20-30метра , да изчакам малко и след това да се върна при нея- исках да преговори съответната команда и да се успокои малко . Започнах да се отдалечавам,  но с лице към нея , за да мога веднага да реагирам в случай че реши да ме последва . Не бях направил повече от 7-8 крачки ,когато от краката ми си вдигна пъдпъдък.....Не вярвах , та нали толкова време седях почти до него ? Чак сега разбрах , защо кучето бе неспокойно, трябваше да му се доверя....

Имах следния случай- колега ловец ме помоли да отидем заедно на лов с Инга , защото знаеше че работи отлично и искаше да отстреля повече пъдпъдъци – щял да има гости . Естествено нямах нищо против .След като пристигнахме в терена , накратко му обясних какво е поведението на кучето и какво точно той трябва да прави . Разбрахме се така : при първата стойка на кучето аз се приближавам и стрелам , при следващата той. Щяхме да се редуваме .  Отстрелях първата птица и не след дълго Инга отнове бе на стойка –посочих я на ловеца, но той измънка че му е далече и аз пак да стрелям .  След около десетина минути дойде ред той да стреля – приближи се и застана до Инга . При вдигането на пъдпъдъка , ловеца въобще не прикладва ?! На въпроса ми защо не стреля отговора бе че се притеснява от  “ Нюкасълска болест “ ... Последва втори въпрос от моя страна – по какво ще стреляш тогава ?- останах удивен , човека се е надявал да отстреля заек .... Лова продължих сам.......

2. Лов на яребица –  най-динамичен и увлекателен е в стари лозя и гъсти храсти. В един такъв излет , бяхме трима ловци с две кучета – Инга и братчето и Хари .  В един момент и двете кучета направиха стойка , застанали близо едно до друго в много ниска трева . Бяхме убедени – това е фалшива стойка , там нямаше как да има дивеч,  щяхме да го видим  затова и сменихме посоката без да си направим труда дори да се доближим до двете кучета . Почти веднага щом се обърнахме , чухме излитащото ято яребици- спогледахме се  . Как изобщо бяха успели да се прикраят там??Едва след малко се усетихме – 3-4дни преди това бе валял монотонния есенен дъжд и навсякъде бе подгизнало-естествено бе яребиците да са на открито , там тревата е ниска и съответно по-сухо.. Тъй като видяхме къде кацнаха птиците след кратка пауза се насочихме нататък . Инга и Хари  направиха стойка и след нашите изтрели три птици паднаха – успяхме да разбием ятото.  Сега вече нещата бяха други – спокоен и сигурен отстрел , спокойни и твърди стойки на кучетата ..  Тръгнахме напред и аз пресякох земен път – Инга бе на десетина метра пред мен в тревата .. Извиках я и тя веднага се обърна – исках да сменим посоката защото “ знаех “ къде има яребица. Посочих с ръка на къде да търси , но тя стоеше и не мърдаше?! – не бе на стойка , просто стоеше изправена , но и някак стегната . Отново я извиках – нищо не последва от нейна страна . Реших да вида какво става -  доближавайки се до нея видях , че втренчено гледа непосредствено пред себе си , тревата бе висока около 20-30см.  В момента  в който се сетих , яребицата излетя , гръмнах два пъти и я изпратих като войвода  с почести....  Ако по-рано се бях съобразил с посоката на вятъра – щяха  да са други нещата . Щяха !!!

При лов на яребица , успях да отстрелям чакал с патрон №8 дисперсант!Нека Ви кажа как стана това : Изведох двете си кучета на този лов – Инга тогава бе на 8 месеца . Намирах са в открит терен , като на няколко места имаше неголеми храсти – идеално укритие за яребиците . Насочих се към един от храстите  и Бети / кръстоска  от дратхаар и шотландски сетер / направи стойка на около 30метра пред мен  . Дотук добре. Веднага тръгнах нататък – наближавайки на около десетина метра , се учудих защо Инга не секундира и не се приближава до застаналата на стойка Бети ? В този момент яребиците излетяха – не стрелях ,незнам защо . Обаче забелязах движение в ляво от мен – Инга бавно се движеше зад чакала ,без да го доближава... Той се бе обърнал към нея и също не бързаше ... От шест кракчки с дисперсанта не му дадох възможност и да се забърза –падна на място . Тогава разбрах / и видях / как хищника е дебнел почиващите птици- Не се почуствах гузен че провалих лова му ........

3.Лов на фазан – именно заради фазана , преди 13 години станах ловец. За мен това е най-увлекателния и красив лов , а когато имаме и прекрасно ловуващ птичар удоволствието е несравнимо .  Този лов , ми е предлагал различни интересни ситуации . В една есен , снега падна по-рано , изведнъж застудя ... Идеално време за лов ... Сложих в раницата царевица , взех кучето и тръгнах да заредя двете си хранилки .  Пресякох реката и тръгнах по брега и – обичам  да ходя по брега на реката в студено , снежно и мъгливо време . От изпаренията на водата близо до нея е по-топло и много често дивеча е именно там ... Освен това успешно ловувам  на водоплаващ дивеч на “ топлиците “ – това е мястото където реката прави завой , там водата е почти неподвижна и през деня могат да бъдат открити патици и бърнета ... Навлязох в местност обрасла с много гъсти храсти и  невисоки дървета . Почти веднага кучето подгони дивеч и започна да лае . Бях сам  . Отначало помислих , че се е вдигнал заек , но след малко чух кучето да лае на едно място . Хвърлих раницата и започнах да се провирам през гъстака – кучето лаеше и така се ориентирах къде да вървя. Мислех си че , ще стрелям по котка – по какво друго можеше кучето да лае на едно място ?? Нямаше начин да е прасе .. Вече бях близо и го видях – голям мъжки фазан бе кацнал на върха на едно дърво и спокойно гледаше безуспешните опити на кучето да се качи при него .  Въобще  не усети , че опасността го дебне в гръб..

Преди около месец изведох двата си курцхаара Инга и Виктория / 5 месечна възраст / на лов на  фазан . Знаех предварително , че в терена където щяхме да ловуваме имаше много фазани . Бяхме четирима ловци , времето бе чудесно за лов с постоянен немного силен вятър . Сигурен бях в твърдостта на стойката , в секундирането и сигурния и безотказен апорт на двете кучета . Очертаваше се един много емоционален и успешен лов, но след третия отстрелян фазан , Инга започна да не спира на сигнала от трилера , а се впускаше да гони фазана.. При следващите два положението бе същото .. Затова я извиках при мен и я нагарах да легна – изчаках десет минути и продължихме лова . Подейства – кучето бе превъзбудено и му трябваше малко време да се успокои. Движехме се срещу вятъра и всичко бе както трябва –кучетата усещаха дивеча отдалеч , стойките им бяха спокойни и твърди . Почти нямахме пропуск .. В определен момент обаче , трябваше да се върнем обратно – вятъра ни духаше в гърба . Сега нещата коренно се промениха ..Кучетата пропускаха дивеч, ние също . След известно време Инга и Вики направиха стойка отстрани на малък храст – тъкмо заехме позиции и между нас изкочи заек...Обърнахме се – време за стрелба нямаше , почти в същия момент от храста се вдигнаха два фазана – последва припряна стрелба с резултат 2:0 за фазаните ..Настана време за преразглеждане на нашето поведение. Явно кучетата нямах вина , а ние........

4.Лов на заек – най-големи успехи тук съм имал  когато ръми есенния дъжд . Понеже съм сигурен , че някои от Вас ще погледнат на това с недоверие ще обясна защо – в подобно време , поведението на заека е различно . Тогава той допуска по-близо до себе си кучето и респективно издържа добре неговата стойка .  Аз ловувам така – пускам кучето и запазвам абсолютна тишина / в случай на необходимост насочвам кучето с жестове / . Ако то усети заека и направи стойка , веднага се приближавам до него . Но в случай , че то пропусне и мине до притайлия се заек , той излиза бавно от укритието си в обратна посока , и спира за да следи опасността . Тъй като аз се движа тихо зад кучето , заека следейки кучето не ме усеща и е лесна мишена . Пропуснах да спомена ,че в този случай се движа по пътя , а не в терена зад кучето ....

И З В О Д И

1.   Винаги се доверявайте на Вашия ловен помощник . Независимо , колко “ фалшиви “стойки  според Вас прави – проверете всяка една от тях .

2.   Не се опитвайте да обучавате кучето по време на лов, оставете място за инициятивност от негова страна . Не се опитвайте да го управлявате постоянно – освен че се превръщате в регулировчик , може да пропуснете да се насладите на самия излет сред природата .

3.   Кучето не е робот –може да сгреши или пропусне дивеч. Не го наказвайте затова- лова е пред Вас .

4.    Ползвайте боеприпас съобразен със съответния дивеч и качествата на Вашето куче , не с модата .

5.    Щом като сте излезли на лов , и кучето Ви е на стойка , СТЕ ДЛЪЖНИ ДА ОТСТРЕЛЯТЕ ВДИГНАЛИЯ СЕ ДИВЕЧ !!!Как ще обясните на кучето , че днес не сте на заек , например ?  В никакъв случай , не искам да толерирам бракониерството , но с един отстрелян заек при лов на яребица например , няма да намалите съществено популацията му , нали ? Освен това може да пропуснете следващия излет на заек / защото вече сте отсдтреляли такъв / или може да изберете терен ,в който няма заек ...

6.    Винаги се съобразявайте с риска за здравето на ловния Ви помощник – той не е за еднократна употреба , нали ?

7.    Очаквайте присъствие на дивеч и там където Ви се струва невъзможно – така ще сте подготвени за всяка ситуация .

8.   Учете се по време на лов – запомняйте точното годишно и метереологично време ,мястото където се вдига дивеча и поведението му .Това ще Ви е от полза в последствие .Тук имам предвид следното : при облачно ,ветровито и дъждовно време  заека ,горския бекас и яребицата се намират по крайщата на гората / границата и с открити площи / . Това съм го научил по време на доста излети , затова при такова време търся този дивеч там – И ГО НАМИРАМ .

9.    Бъдете толерантни към кучето си , към колегите си – това ще Ви направи по-добър ловец и по-добър човек...........

Драги ловци, споделеното от мен тук , посочените реални ситуации и направените изводи  нямат за цел да рекламират знанията ми и уменията на моите кучета – а да разсширят Вашите познания за поведението на дивеча и птичаря , в практичиския лов. След като имате тази информация , ще съумеете да имате адекватно поведение за повечето реални ситуации и респективно по-добра ефективност в лова на дребен дивеч с птичар . Този лов е изключително динамичен , емоционален и увлекателен само тогава , когато ловеца и неговото куче са отлично подготвени и познават до съвършенство поведението на ловните обекти . Найстина ЛОВА е наука , базираща се и включваща в себе си познания относно биологията на дивеча , разсчитането на следите от неговото движение или оставени от присъствието му в определен терен , добра стрелкова подготовка и отлични познание късаещи отглеждането , обучението и управлението на ловното куче . Именно тази сложност обаче , прави ловците “ друга порода хора “ . Естествено късмета  е важен фактор за резултатността , въпреки всичко . Късмета , наричан от нас – НА СЛУКА !!!

[color=#FF0000;][font="arial;"]Статията е предоставена на форума lovecbg.com от [/color][/font][color=#FF0000;][font="verdana;"]Георги Захариев[/color][/font]

• rikitikitavi харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!