Към съдържанието

Снимка

Отношение към дивеча и кучето

• Заключена тема Тази тема е заключена
Няма други мнения в тази тема

#1 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3618 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 23 септември 2013 - 09:57

Отношение към дивеча и кучето

Уважаеми колеги, ще насоча вниманието Ви към една тема, която е табу за доста голяма част от нас. Става въпрос за персоналната нагласа, за начина по който възприемаме дивеча ,а оттам и четирикракия ни ловен помощник. Впечатленията ми са следствие на наблюдения по време на реален лов и бих искал да ги споделя с Вас.

На скоро, участвах в групов лов на фазан. Сутринта на сборния пункт се събрахме 17 ловци и отново имаше колеги взели със себе си гончета. На инструктажа стана ясно, че в този ден ще отстрелваме само мъжки птици и то по един брой на ловец, както и изрично се подтчерта да се спазва дистанция  и да няма ловци движещи се пред другите. Ловището бе идеално от гледна точка на укрития за фазана  и в същото време имахме възможност за ефективен отстрел, тъй като се намирахме в лозя.  Тръгнахме и се наредихме в редица, като разстоянието между отделните ловци бе 15-20 метра. Така групата покри едната част на лозята  и по предварителна уговорка на връщане щяхме да обходим останалата част. Аз, брат ми и баща ми ловувахме с една от моите курцхаарки- Инга. Веднага щом я отвързах от повода тя започна да претърсва терена само пред нас тримата и след около пет минути  застана неподвижна още в първото лозе. Приближихме се и пред кучето излетя едър мъжки, който умело успя да избегне сачмите....Испуснахме го. Фазана обаче, летеше успоредно на редицата ловции бе “удостоен” с канонада от изстрели, но поради естеството на терена нямах възможност да видя дали бе отстрелян. Продължихме напред и не след дълго  Инга отново маркира- излетелия фазан този път бе отстрелян. Кучето го донесе при мен аз свалих раницата от гърба си, оставих пушката на земята и почистих перата от устата на Инга. Оворих раницата и вдигнах птицата , огледах я добре , пригладих перата и внимателно я поставих в раницата внимавайки да не повредя красивите и дълги опашни пера. През цялото време, колегата до мен ме наблюдаваше съсредоточено и мълчаливо.Движехме се бавно давайки възможвност на кучето обстойно да претърсва терена пред нас- отново то застана неподвижно- приближавайки го излетя женска и естествено свалихме пушките , но прелитайки покрай един колега той не се овладя и натисна последователно и двата спусъка на пушката си. Въпреки, че не я уцели той направи всичко по силите си да я прибере в раницата. Вървейки напред последваха осем стойки на Инга пред фазани , от които ние ополозотворихме една. В един момент се обърнах наляво и се оказа, че от редицата е останал блед спомен: имаше колеги на 200-300 метра в страни от нас, а в последствие се оказа че на почти същото разстояние има трима ловци  точно пред нас...Стигнаме края на лозята и трябваше да се съберем. Звъннах на председателя и се оказа че най-малко след 30 мин. ще тръгнем в обратна посока. Тъй като бях видял къде кацна един от пропуснатите мъжки фазани- а именно в преминатата част от лозята- и разполагахме с време , аз и четирима колеги тръгнахме към мястото за да вдигнем птицата. Приближихме малка акациева горичка и аз влязох  в нея с Инга- почти веднага видях че кучето усети птицата, но и фазана бе подготвен. Излетя вертикално нагоре, без да ми даде възможност да стрелям и кацна на около 50 метра. Тъкмо излизах от горичката и видях единия от ловците да спринтира към мястото, извиках му да изсчака а аз да пусна Инга за да го вдигне. Тичищият ловец не ме чуваше в стремежа си да стигне възможно най-бързо до фазана, препъна се  и падна- чу се изстрел от пушката му. Последва излитане на фазана и четери бързи изстрела като едва след последния птицата падна. Върнахме се назад и ловците започнаха да се събират. Един от ловците иронично отбеляза, че ние сме стреляли най-много – това ме озадачи и то доста тъй като според мен бе логично. Кучето ми има доста голям опит в лова на фазан, пък за техните подобно нещо трудно можеше  да се каже – като и да е връщайки се назад отново се разспокъса редицата ни.Имаше ловци, които стреляха, но не се виждаше летяща или падаща птица.Освен че се движеха в открит терен, излитащ мъжки фазаниздава доста силен и характерен звук- нещо което никой от нас не чу. Стана ясно, че вече се стреля и по заек. На тази мисъл ни наведе факта че ловците се движеха на огромно разстояние един от друг хаотично в терена, както и това че стреляха главно във висока трева- тази която по това време на годината обитават зайците, а всички вдигнати досега фазани се намираха вътре в лозята.

Колеги, описах подробно този ловен излет за да споделя с Вас основното и най-важното в този случай- отношението на обикновенния ловец към дивеча и неговото куче. Излизайки на лов и възприемайки този факт като начин за снабдяване с месо, без да се усетим даваме ясно да се разбере, че гледаме на лова по този начин. Не думите, а делата дават насока за мисленето на ловеца- няма как да е иначе. Ето  и фактите: пускайки на лов за фазан гонче, претърсвайки място където няма как да има фазан ловеца демонстрира желанието си да напълни раницата.Учудения поглед на колегата, докато ме гледаше как прибирам внимателно фазана, ме убеди че той не може да ме разбере. Не че неиска, а просто неможе да го направи, няма как да стане това.. И съм сигурен, че ако му бях казал, че това е уважение към дивеча, щях да го убедя че съм с психични отклонения. Много пъти именно по време на лов съм си мислел при поредния отстрел да спомена това което е табу сред нас- да спомена ловния ритуал, отдаващ необходимото уважение към дивеча, дори и вече мъртъв. И имам предвид и дребния, не само едрия дивеч.Именно това е причината, поради която винаги се стремя да ловувам с хора, които мислят като мен- така може би се чуствам в свои води, чувствам че така е правилно, защото докато изсцеждам урината от убития заек например , преди да го сложа в раницата усещам същото уважение към убития дивеч от хората домен- усещам го от мълчанието им , от липсата на каквито и да е коментари или думи в това време. Винаги ловците,имащи подобно отношение и възприемане на дивеча са били по-различни от останалите точно заради този факт, но за жалост именно заради него са и отбягвани.Ето какво имам предвид: Голяма част от ловците имат пристрастия към лова на дребен или на едър дивеч и в това няма нищо лошо. Когато обаче на лов за дребен дивеч се появи ловец с птичар обучен и ловувал само на такъв дивеч, куче с огромен опит натрупан в реален лов и ловеца и кучето му стават обект на завист. Това се случва почти винаги и на никой дори не му минава през ума ,че ловеца с въпросното куче са добри в този вид лов и за да станат такива са пропускали доста излети на едър лов.Това е самата истина колеги- уж няма за какво , но в същото време завиждаме за това, че въпросният ловец има по-голяма резултатност и изпъква. Замислете се не е ли така и не е ли по-скоро логично по-високата резултатност да е следствие на повечето внимание насочено в тази посока.Според мен е логично аз например след като предпочитам и ловувам основно но дребен дивеч и заради това отглеждам курцхаари да отстрелвам повече дивеч от колега, който инцидентно ловува на птици заради предпочитанията си към едрия дивеч.Логично е и обратното- след като нямам необходимия опит в лова на едър дивеч, когато участвам в такъв да се стремя да съм от полза на групата и след като има сполучлив отстрел мога само и единствено да поздравя колегата който го е осъществил- а той го е направил заради по-големия си опит в това отношение..

В края на тези редове, искам да се спра на друга подробност в контекста на темата:Възприемането на дивеча и ловното куче, превръща обикновенния ловец, в ловец с главно “Л”. Защо ли? Логото на списанието, което държите в ръцете си е “ Не е наслука, а е наука” и това е съвсем вярно, колеги. Естествено е добрите ловци да имат отлични познания за биологията и поведението на дивеча например на дребния. След като са наясно с тези неща те ги насочват  в своя полза , прибавяйки към тях чистопородно ловно куче и опита си от лова на дребен дивеч.Такива ловци изпъкват- изпъкват защото за разлика от другите  възприемат дивеча по  съвсем различен начин- за тях  са важни други неща, а не пълната раница. Какви неща ли?  Добрите, различните ловци са удовлетворени от едно нещо: те са в състояние, сутринта преди започването на лова да кажат къде и какъв дивеч  ще отстрелят и да го направят, а когато излизат индивидуално на лов усещат едно много приятно за тях чуство- знаят че могат да си направят ревизия на пръста върху спусъка и да не стрелят по неразрешен за деня дивеч, не защото някой може да ги види, а просто защото го могат.......Замислете се познавате ли някой или пък можете ли Вие самия да кажете че излизате и днес ще отстреляте например 4 горски бекаса или 5 бекасини. За да става често това , а не инцидентно трябват отлични познания и опит в лова , трябва куче с необходимата рутина в това отношение, трябва да го можете..т.е. трябва само да го поискате и ще го направите независимо за какъв дивеч става въпрос.

Уважаеми колеги, надявам се да съм събудил у всеки от Вас, това което знам че притежава всеки човек- етичност, лоялнос и човещина. Имаме го всички и то е разсковничето. Ако тези три неща станат водещи при всеки от нас ще е по-приятно и по-лесно.Ще ценим дивеча повече, ще обръщаме повече внимание на нашите кучета от което естествено те ще стават по-опитни в лова и по-полезни, а ние самите ще се чустваме отлично само при мисълта че ни предстои ловен излет , които ще сподилим с приятели.По време на такъв лов ще се стремим да отстреляме не много на брой дивеч, а дивеч чийто отстрел ще помним заради подхода на чистопородното куче, заради красотата във всяка фаза от опита на кучето да блокира дивеча за да ни подсигури ефективен изстрел.Дори когато сме отстреляли 15 пъдпъдъка , в съзнанието ни изпъква отстрела на един или два- тези, които най-красиво и ефективно е блокирало кучето ни и именно заради това са паднали с първия изстрел.

НАСЛУКА

[color=#FF0000;][font="arial;"]Статията е предоставена на форума lovecbg.com от [/color][/font][color=#FF0000;][font="verdana;"]Георги Захариев[/color][/font]

• джани харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!