Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Далечен изстрел.

• Моля, влезте за да отговорите
254 отговора на тази тема

#1 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3121 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 19 септември 2013 - 09:39

Какво е нужно да знаем и да направим с кои фактори да се съобразим за да произведем добре пласиран и премерен изстрел на далечно разстояние да кажем от 150 до 500 мера и на горе?

#2 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4034 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 20 септември 2013 - 04:03

Какво е нужно да знаем и да направим с кои фактори да се съобразим за да произведем добре пласиран и премерен изстрел на далечно разстояние да кажем от 150 до 500 мера и на горе?

Обективните фактори, влияещи на попадението излизат веднага, щом пуснем който и да било балистичен калкулатор. 

1. Разстояние до целта - факторът с най-голяма тежест, затова единствено за него ще си позволя малък коментар. Неприятното тук е че колкото повече нараства разстоянието до целта, толкова по-голяма става точността, с която трябва да бъде измерено това разстояние. Примерно при патрон Hornady 30-06 InterLock 180gr грешка от +/- 20 м при измерването на разстоянието на дистанция 150 м дава разлика във височината на попадението 5 см, докато при същата грешка на дистанция 500м разликата във височната е 43см. Всеки може да прецени за какво иде реч и колко важно е точното измерване на разстоянието на такива дистанции.

2. Скорост и посока на вятъра.

3. Ъгъл до целта.

4. Атмосферни условия - температура и влажност на въздуха, атмосферно налягане.

Всички тези изброени фактори са обективни, подлежащи на съответната оценка и изчисление. Има и други обективни фактори, чието влияние няма как да бъдат оценено и измерено - наличието на мараня, намалена видимост поради мъгла и сумрак, условията и позата за стрелба, времето, с което разполага стрелеца за произвеждане на изстрела и т.н. Отделно от тях остават да действат субективни фактори като ниво на подготовка на ловеца, психологическото и физическото му състояние в момента на изстрела и пр. Те за съжаление също няма как да бъдат оценени и илюстрирани с цифри.

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 20 септември 2013 - 04:11

• Иван Кючуков, Марин Карабялов, krasi_75-berta и 3 други харесват това

#3 karata

karata

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 543 Мнения:
  • Име:Чавдар

Публикувано 20 септември 2013 - 07:18

Допълнително към всичко това което е изброил колегата трябва да включим и деривацията (това е изместването в страни на куршума в следвие на въртеливото си движение) която на малките разстояния е нищожна но с увеличаването на разстоянието отклонението става чуствително.Също така температурата на барута в патроните също оказва влияние а също и изменението на патронника (удължаването му)следствие на интензивната стрелба.Има и още но това вече се превръща в наука.

#4 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 590 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 20 септември 2013 - 08:12

До колко метра може да си позволи човек да стреля с фабрични патрони? Аз лично успешни изстрели имам до към 300, едно, че балистиката нагоре не я знам, друго, че и не е имало много поводи за такива. А когато е имало пък ме е било шубе :D

#5 val4ak

val4ak

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 959 Мнения:
  • Име:Иван
  • Куче:jagdterrier

Публикувано 20 септември 2013 - 08:31

Към номер 4 бих добавил и видимост

#6 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 984 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:Сузуки Витара
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 септември 2013 - 08:43

Ще използвам темата на Минко за да попитам за пропадането на куршума на определена дистанция. В моя случай ползвам Геко Таргет .308 Win.

В сайта на Геко дават следните стойности:

http://geco-munition...rtridges.html##!0/579/333

Не ми стана ясно тези стойности в милиметри ли са или са в МОА? Има една абривиатура в таблицата MRD, но не ми е ясно какво означава....

Благодарности предварително !!! :)

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 20 септември 2013 - 08:48

#7 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1103 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 20 септември 2013 - 08:49

Ще използвам темата на Минко за да попитам за пропадането на куршума на определена дистанция. В моя случай ползвам Геко Таргет .308 Win.

Не ми стана ясно тези стойности в милиметри ли са или са в МОА? Има една абривиатура MRD, но не ми е ясно какво означава....

MRD e мястото, където куршума преминава мислената права линия между цевта и целта  за втори път.. т.е. втората нула

http://www.sellier-b...d-shortcuts.php

Ако бъркам - някой да ме поправи.. апропо - в примера от сайта на селиер е посочено, че мислената линия е между оптиката и целта... но това предполагам са подробности

• svetlio_vt харесва това

#8 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 984 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 септември 2013 - 08:54

Да в препратката стана ясно какво означава:  "Мost Recommended Distance" Обаче стойностите написани в таблицата незнам в какви мерни единици са :)

#9 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4034 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 20 септември 2013 - 09:02

Не ми стана ясно тези стойности в милиметри ли са или са в МОА? Има една абривиатура в таблицата MRD, но не ми е ясно какво означава....

Most recommended distance (MRD) е разстоянието на което превишението и понижението на траекторията на куршума не надвишават 4 см. Сиреч, теоретично е гарантирано попадението в кръг с диаметър 8см на което и да е разстояние в тази дистанция. Защо точно 8 см - явно толкова е голямо сърцето на по-едрите добитъци :D

Светльо, пониженията в траекторията в балистичните таблици на GECO са в см.

Поздрави и наслука!

P.S. Сверявайки горенаписаното е редно да го коригирам и уточня. Деийствително ,тази дистанция, за която говоря по-горе е прието да се нарича MSD (Maximum shooting distance), докато под MRD (Most reccomended distance) е прието да се разбира дистанцията на която траекторията, чието максимално превишение е 4см, пресича за втори път линията на прицелване. Нямам логично обяснение защо цитираната в каталозите дистанция е MRD, тъй като с по-голямо практическо приложение е MSD. Вероятно и тук традицията си казва думата. Явно че объркването е доста голямо щом именит производител като RUAG/RWS в каталога си обяснявайки понятието MRD, фактически цитират MSD /в случая 209м/  :).

Прикачен файл  MSD3.jpg   169,71K   5 Брой сваляния

Този пост е редактиран от old_hunter: 20 септември 2013 - 02:31

• suzi1973, the_hunter_84, svetlio_vt и още 1 харесват това

#10 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 984 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 20 септември 2013 - 09:09

Most recommended distance (MRD) е разстоянието на което превишението и понижението на траекторията на куршума не надвишават 4 см. Сиреч, теоретично е гарантирано попадението в кръг с диаметър 8см на което и да е разстояние в тази дистанция. Защо точно 8 см - явно толкова е голямо сърцето на по-едрите добитъци :D

Поздрави и наслука!

Благодарности Теодоре !!!

Изясни ми се вече. Понеже не са написали мерна единица в таблицата. И снощи, като видях темата на Минко се присетих за това пропадане и влязох в сайта на Геко да видя за какво иде реч...та се замислих и реших да попитам все пак.... ;)

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 20 септември 2013 - 09:10

#11 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 439 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • МПС:wv
  • ГрадПловдив

Публикувано 20 септември 2013 - 09:18

+ Инклинация -ъгъла до целта Ама каквото и да си говорим реален ловен изстрел ( 80% попадение във витална зона) е утопия

#12 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4034 Мнения:

Публикувано 21 септември 2013 - 12:32

До колко метра може да си позволи човек да стреля с фабрични патрони? Аз лично успешни изстрели имам до към 300, едно, че балистиката нагоре не я знам, друго, че и не е имало много поводи за такива. А когато е имало пък ме е било шубе :D

За да получат въпросите ти коректен отговор е крайно необходимо едно уточнение - успешни изстрели при стрелба ПО КАКВО? :)

Едно е стрелба по елен и диво прасе, друго по сръндак и още по-друго - по хищник.

Поздрави и наслука! 

Този пост е редактиран от old_hunter: 21 септември 2013 - 12:33

• Иван Кючуков и momcho2000 харесват това

#13 tanatsi

tanatsi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1221 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 21 септември 2013 - 09:30

Поздрави и наслука!

P.S. Сверявайки горенаписаното е редно да го коригирам и уточня. Деийствително ,тази дистанция, за която говоря по-горе е прието да се нарича MSD (Maximum shooting distance), докато под MRD (Most reccomended distance) е прието да се разбира дистанцията на която траекторията, чието максимално превишение е 4см, пресича за втори път линията на прицелване. Нямам логично обяснение защо цитираната в каталозите дистанция е MRD, тъй като с по-голямо практическо приложение е MSD. Вероятно и тук традицията си казва думата. Явно че объркването е доста голямо щом именит производител като RUAG/RWS в каталога си обяснявайки понятието MRD, фактически цитират MSD /в случая 209м/  :).

Публикувано изображениеMSD3.jpg

Позволи ми да не се съглася с теб.MRD e RZR/recomended zero range/,от тук нататък е ясно защо е нужно за  патроните от дадена партида да се знае тази стойност.

Отчитайки,че ловните скали в повечето случаи нямат инструменти за визуална корекция,то прострелването на оптиката на

препоръчаната от производителя дистанция дава един добре пласиран изстрел в един отрязък от разстояние/в примера до

200м/

Този пост е редактиран от tanatsi: 21 септември 2013 - 09:31

#14 miko

miko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 590 Мнения:
  • Име:Милен
  • Куче:Ротвайлер

Публикувано 21 септември 2013 - 11:10

За да получат въпросите ти коректен отговор е крайно необходимо едно уточнение - успешни изстрели при стрелба ПО КАКВО? :)

Едно е стрелба по елен и диво прасе, друго по сръндак и още по-друго - по хищник.

Поздрави и наслука! 

По ловни обекти. Да кажем по дребни, сърни, хищници.

#15 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4034 Мнения:

Публикувано 21 септември 2013 - 07:43

По ловни обекти. Да кажем по дребни, сърни, хищници.

Стрелба по хищник до 300-350м с добре подбрани фабрични патрони и добро оръжие е напълно постижима задача.

Поздрави и наслука

• zkk, Иван Кючуков, Христо Христев и 6 други харесват това

#16 suzi1973

suzi1973

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 252 Мнения:
  • Име:Сунай
  • Оръжие:ANSCHUTZ 54 MATCH .22lr-Remington 700 VTR 243W
  • МПС:AUDI - УАЗ Буханка
  • ГрадПопово-Крепча

Публикувано 23 септември 2013 - 07:46

Има още много важни неща за такъв изтрели това е Патрона.Трябва да знаем грамажа,балистичния коефициент и скороста куршума.За 1500м. вече играе роля и Кориолисовия ефект тоест въртенето на земята.

#17 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 301 Мнения:
  • Име:Попов
  • Оръжие:Ruger American 308 Tikka T3 Varmint
  • МПС:Suzuki Vitara
  • ГрадГаброво

Публикувано 23 септември 2013 - 01:01

Темата много ми харесва, тъй като поставеният въпрос живо ме вълнува.

За съжаление мисля, че само с разяснения в тема от форум няма как да станем добри стрелци на далечни дистанции.

Балистиката е цяла наука, свързана с разнообразни изчисления на множество данни за всяка конкретна ситуация.

За себе си съм стигнал до извод, че първо трябва да се прочетат едни дебели книги, после да се изпробва напрактика, и едва тогава да се говори за резултати.

В тази връзка, темата би била полезна, ако тук се препоръча разбираема литература по въпроса.

Аз лично купих и прочетох книгата на Димитър Димитров "За да произведем точен изстрел".

Прикачен файл  Untitled-1.jpg   1,92MB   10 Брой сваляния

Не мога да кажа, че разбрах много, но това го отдавам на собствената си ниска култура в областта на балистиката и математиката, затова ще чета пак.

Ако някой знае други книги, които ще бъдат в помощ, моля да ги посочи.

Другото, което разбрах към момента за стрелбата на далечни дистанции е задължителното ползване на съответната прецизна техника.

На първо време аз лично се нуждая от висок клас оптика с тактическа скала и открити тумблери /по възможност със Зеро стоп/. Не че имам нещо против сегашния ми Хоук Ендуранс 30, но с него успехите постигам на принципа "Една лисица отгоре, две лисици отгоре" и пр., което е твърде несериозно.

Представям си, че ако имам добра тактическа скала, ще запомня на коя чертичка отговаря съответната дистанция, и ще мога да стрелям така на разстояния до 300 метра.

Прикачен файл  DSC00560.jpg   24,02K   3 Брой сваляния

След 300 метра, мисля си, че успехите са възможни само чрез корекция с кликове, получени от балистичен калкулатор и проверени по мишени.

Естеиствено, балистичният калкулатор ще изисква точни данни, за получаването на които пак ще трябва закупуване на техника - далекомер, ветромер, уред за измерване на скорост... и може би по-лошото и скъпото - преса за пълнене на патрони.

Наскоро нашият колета Маклейн измери скорост на десетина фабрични боеприпаса Геко Таргет 243. Получиха се разлики от около 100 метра в секунда /цитирам по спомен - от 890 до 990 м./с./. Геко е добра фирма, но щом те си позволяват такива "вариации" със скоростта на куршума, какво да очакваме на далечни дистанции с фабрични патрони?!! Като че ли далечната стрелба и релоудинга са неразривно свързани.

Малко се поолях...

Поздравления за интересната тема!

Този пост е редактиран от popov308: 23 септември 2013 - 01:22

#18 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1501 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 23 септември 2013 - 02:38

А не е ли по-добре да се започне точно с пресата,за да няма 100 м/с разлика :) Ако наистина е така,а не хроното да е лъгало.

#19 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4034 Мнения:

Публикувано 23 септември 2013 - 03:06

...  :) [color=#000000;]Ако наистина е така[/color][color=#ff0000;],а не хроното да е лъгало.[/color]

Честно казано, за мен това е по-вероятният сценарий...

Поздрави и наслука!

#20 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 643 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 24 септември 2013 - 06:32

Далечния изстрел, е сериозна работа ! 

Но, колко далечен .... 300, 400, 500 ...... 800, 1000 м ...???

6 потребител(и) четат тази тема

4 потребители, 2 гости, 0 анонимни

SSG, bobretty, andi, chicho66
Change Theme!