Към съдържанието

Снимка

Една прекрасна идея...

• Моля, влезте за да отговорите
15 отговора на тази тема

#1 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 2001 Мнения:

Публикувано 30 юни 2013 - 03:31

С едно такова "примамливо"еленче могат да изгорят страшно много бракониери......

със сигурност може да се прилага успешно и в България

Този пост е редактиран от valchan: 30 юни 2013 - 03:32

#2 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Публикувано 30 юни 2013 - 09:01

Мите,по-скоро "аджамии" бракониери....Едва ли по-изпечени ще се вържат на "чучелото"  ;) ...Те "хамериканците",имат доста да се учат от нас на този занаят :D

• zkk, nqkoiotnqkade, popov308 и 2 други харесват това

#3 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 2001 Мнения:

Публикувано 30 юни 2013 - 09:06

Мите,по-скоро "аджамии" бракониери....Едва ли по-изпечени ще се вържат на "чучелото"  ;) ...Те "хамериканците",имат доста да се учат от нас на този занаят :D

Точно тия мързеливите, къде светят покрай пътя ще изгорят...на 70-80м. едва ли ще го познаеш, че е чучело, а те ги правят да си мърдат главите и опашките, така че вероятноста да го познаеш е минимална. Дори и през деня ще го объркаш!

#4 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1029 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:TLC 90
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 30 юни 2013 - 09:12

Скоро гледах по "Нейшънал географик" как ги излавят по този начин с чучело в Аляска. Само че там гледаха дали се стреля от пътя. Голямо гърмене и не пада :lol2: Иначе хубав метод.... :D

#5 krasi_75-berta

krasi_75-berta

Гонач-прасар

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2585 Мнения:
  • Име:Красимир Михалев
  • Оръжие:Иж-18М,Ескорт-12/76-камо,SAVAGE EDGE-308W
  • Куче:злобен мелезак-пълна мастия+млада надежда
  • МПС:КИА-РИО де Поморио-Сузуки-Витара
  • ГрадПоморие

Публикувано 30 юни 2013 - 09:22

Точно тия мързеливите, къде светят покрай пътя ще изгорят...на 70-80м. едва ли ще го познаеш, че е чучело, а те ги правят да си мърдат главите и опашките, така че вероятноста да го познаеш е минимална. Дори и през деня ще го объркаш!

Ами,нали знаеш,че Българина е изобретателен,но за сметка на това,пък е мързелив...Та,заради това,трудно разбиращите си от "занаята" ще бъдат измамени.Но,все пак си има и изключения и най-вече лакомията ;) .За през деня,че нали се скъпи оптики се купуват и могат да им се видят "кърлежите" по-козината чак :D  :256605:

• nqkoiotnqkade харесва това

#6 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 303 Мнения:
  • Име:Попов
  • Оръжие:Ruger American 308 Tikka T3 Varmint
  • МПС:Suzuki Vitara
  • ГрадГаброво

Публикувано 18 септември 2013 - 03:22

Ще трябва и малко да се поизмени законодателството. В случая адвокатите веднага ще кажат, че е налице негоден опит, тъй като липсва реално съществуващ обект и пр.  

• zkk, krasi_75-berta, lov и още 1 харесват това

#7 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1047 Мнения:
  • Име:JACK DANIELS
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • МПС:джип
  • ГрадСофия

Публикувано 19 септември 2013 - 09:31

Ще трябва и малко да се поизмени законодателството. В случая адвокатите веднага ще кажат, че е налице негоден опит, тъй като липсва реално съществуващ обект и пр.  

Вярно е, че не може да се "убие" това нещо /и няма да се носи наказателна отговорност по НК/, но това си е отвсякъде незаконно "ловуване" по смисъла на ЗЛОД, респективно, с всичките предвидени там санкции ...

Та така с адвокатите ;)

• damian1 харесва това

#8 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 303 Мнения:
  • ГрадГаброво

Публикувано 19 септември 2013 - 09:53

Вярно е, че не може да се "убие" това нещо /и няма да се носи наказателна отговорност по НК/, но това си е отвсякъде незаконно "ловуване" по смисъла на ЗЛОД, респективно, с всичките предвидени там санкции ...

Та така с адвокатите ;)

Почти съм съгласен с теб колега, но да приемем, че имам бележка за хищници /или за който и да е друг вид редовен лов/, излязъл съм в полето, за което е издадена, всичко по оръжието и екипировката ми е редовно, какво незаконно има да гръмна по парче пластмаса...било то и с рога?

Все пак основните принципи за понятията "опит" и "обект" би трябвало да важат, както в наказателното право, така и административнонаказателното право.

Поздрави!

Този пост е редактиран от popov308: 19 септември 2013 - 10:06

#9 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1047 Мнения:
  • Оръжие:Winchester SXR VULCAN 30-06, GERMANICA 12/76., ИЖ-58 16/70 , FМ98 7х64, TOZ 22 LR
  • ГрадСофия

Публикувано 19 септември 2013 - 10:13

Почти съм съгласен с теб колега, но да приемем, че имам бележка за хищници /или за който и да е друг вид редовен лов/, излязъл съм в полето, за което е издадена, всичко по оръжието и екипировката ми е редовно, какво незаконно има да гръмна по парче пластмаса...било то и с рога?

Е, тук не говорим за подобни ситуации, все пак ... а и така да е, следващия път е възможно да имаш сериозни проблеми с бележката за хищници ... ти /нямам предвид теб, разбира се/ гръмни през нощта с бележката за хищници по "еленчето", пиши едни обяснения, да ги има в архива, пък да видим какво ще пише в тях - не си различил лисица от елен ли ?

Пък и разговора тръгна оттам, дали могат да те накажат, че стреляш по чучело ... е могат, с много малки изключения

П.П. За мен бракониерството нанася изключително тежки вреди не само на дивеча, а на лова като цяло, на смисъла, на морала, разделя хората в дружинките, и т.н. ... та ВСЕКИ метод за борба с него е добре дошъл !

П.П. Една нощ се бях засилил по магистралата към Атина със 180, та един полицай-чучело ми изкара акъла ;)

Този пост е редактиран от м. Асен: 19 септември 2013 - 10:15

#10 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 303 Мнения:
  • ГрадГаброво

Публикувано 19 септември 2013 - 10:18

Пък и разговора тръгна оттам, дали могат да те накажат, че стреляш по чучело ... е могат, с [color=#ff0000;]много малки изключения[/color]

Колега, нека не ти прозвучи като заяждане, защото нямам такова намерение, но точно за тези "малки изключения" и за "другите" случаи  беше питането ми. Опиши ми случая, при който могат да те накажат за стрелба по чучело.

Този пост е редактиран от popov308: 19 септември 2013 - 10:24

#11 м. Асен

м. Асен

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1047 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 19 септември 2013 - 10:52

Колега, нека не ти прозвучи като заяждане, защото нямам такова намерение, но точно за тези "малки изключения" и за "другите" случаи  беше питането ми. Опиши ми случая, при който могат да те накажат за стрелба по чучело.

Не го приемам за заяждане ни най-малко.

Чл. 43, ал. 3 ЗЛОД казва :

(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:
1. извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не;
Очевидно, нашия човек ловува по смисъла на закона, дори да не е стрелял, а той е И стрелял, без значение по какво - извадил оръжието от калъфа, заредил го е, и е произвел изстрел.

По-нататък, чл. 84 санкционира същия тарикат:
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който ловува, без да притежава редовно заверен билет за лов или с билет за лов, но без писмено разрешително за лов, или ловува извън определените в разрешителното места, без да е убил или уловил дивеч, се наказва с глоба от 50 до 400 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства, лицето се наказва с глоба от 100 до 800 лв.
(3) (Нова - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) Който ловува, без да носи ловен билет, се наказва с глоба 50 лв., освен ако не подлежи на по-тежко наказание.

В болшинството случаи все някоя от хипотезите на ал. 1  ще е реализирана. ОК, ако имаш ТОчНОТО РАЗРЕшИТЕЛНО, няма да имаш проблем, но през нощта това е трудна работа, ако се приложи закона стриктно - дори само за това, че си ползвал фенера, примерно ...
През деня, ако си с разрешително за елени, може и да минеш метър, но кой с разрешително за елени ще гръмне точно тоя "екземпляр"? ;)
Та така ...

Този пост е редактиран от м. Асен: 19 септември 2013 - 10:53

#12 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 303 Мнения:
  • ГрадГаброво

Публикувано 19 септември 2013 - 11:02

По мое мнение ти си добър юрист колега м. Асен и аз ще продължавам да чета мненията ти с интерес.

Но оставам твърдо на становището, че в България няма как да те накажат за стрелба по чучело /ако всичко друго ти е наред/. Затова идеята на Глобалния модератор valchan наистина е прекрасна, но за съжаление е неприложима към нашите условия.

Поздрави!

Този пост е редактиран от popov308: 19 септември 2013 - 11:04

#13 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 814 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka-T3 Lite;T3 Varmint-308win;T3 Lite-223rem;ИЖ-54;Winchester SX2;ЧЗ-452
  • Куче:Ваймаранер
  • МПС:TLC
  • Градградът на липите

Публикувано 19 септември 2013 - 03:26

Добре разсъждавате по нормативните актове и хипотезите свързани с нередовен "лов" , но я кажете кой ще финансира тази операция ? А. НЛРС . Б. БЛРС . В. ИАГ .

Г. Горните три изброени институции. Д. Нито една от четирите.

..........както знаем , изброените по-горе (А,Б,В)  не им е силна страна даването , а вземането .

Колко изявени и мастити дейци на ловния съюз изловиха предин години в браконерство ? Колко властимащи гъбари бяха налазени от сърни , прасета и кошути ?   Колко от тях са с отнети билети и изтепосани на станата на позора ?

#14 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4113 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 19 септември 2013 - 09:41

По мое мнение ти си добър юрист колега м. Асен и аз ще продължавам да чета мненията ти с интерес.

Но оставам твърдо на становището, че в България няма как да те накажат за стрелба по чучело /ако всичко друго ти е наред/. Затова идеята на Глобалния модератор valchan наистина е прекрасна, но за съжаление е неприложима към нашите условия.

Поздрави!

Смешно ще прозвучи, знам, ама като сме хванали дявола за опашката, да го дръпнем още веднъж / демек, като сме захапали закона за буквата / . Та, с каква цел е придобито ловното оръжие - за лов естествено .... , стрелбата по чучело  или нещо друго, различно от онова в едно приложение на ЗЛОД - лов ли ;) , е маи не е ..., какво е тогава ....., употрева не по предназначение ..... - казах, че ще е смешно, ама си е така, щото чучелото го нама в приложинието . Има избудаляли глави, които могат да родят този въпрос на практика и в писмен вид  . :idea:

ПС Не ми питайте, как и къде ще прострелваме извън лицензираните стрелбища .......  , щото не знам .

Коментара ми не е лично към теб, но използвам поста ти като стъпало към моя, надявам се ще ме разберш !

Този пост е редактиран от ДБД: 19 септември 2013 - 09:42

• popov308 и MILOSTIVIQ харесват това

#15 popov308

popov308

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 303 Мнения:
  • ГрадГаброво

Публикувано 19 септември 2013 - 09:53

. [color=#ff0000;]Има избудаляли глави, които могат да родят този въпрос на практика и в писмен вид  [/color]. :idea:

ПС Не ми питайте, как и къде ще прострелваме извън лицензираните стрелбища .......  , щото не знам .

Коментара ми не е лично към теб, но използвам поста ти като стъпало към моя, надявам се ще ме разберш !

Няма проблем колега. Дори съм съвсем съгласен с това, което съм цитирал от поста ти. Поздрави!

Този пост е редактиран от popov308: 19 септември 2013 - 09:54

• ДБД харесва това

#16 Georgiev 87

Georgiev 87

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2 Мнения:

Публикувано 24 януари 2014 - 09:11

няма кои да стреля по това,то тва не се яде ;)

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!