Към съдържанието

Снимка

Оксидация на гладкоцевно оръжие

оксидация гладка цев

• Моля, влезте за да отговорите
75 отговора на тази тема

#1 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:TLC 90
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 21 май 2013 - 09:59

Днес и аз реших да последвам примера на бачо Ви Найден само, че на една гладка цев на ИЖ - 58МА  :P  . Радостното  при мене е , че няма да махам мерни прибори, но ме чака доста шкурене и то на две цеви и мерната планка от двете страни. Миналата година ми правиха оксидация, но не ми хареса. Получи се матова и бяха спестили доста процедури от към подготовка преди това. Та от доста време се каня и днес дойде момента да се заема. :D

Първото, което направихме е да смъкнем старата оксидация с помощта на песъкоструйка. Искам да уточня, че пясъка беше каолин, който е много по - фин от обикновения пясък. Разбира се това може да стане и с шкурка, но след като има техника е безмислено да махам старата оксидация на ръка.

Та до колкото усещам ме чака мноооого шкурене, но пусти му табят не ме оставя на мира.

Започвам с № 180 - за по - дълбоките раковини (накопавания)

След това - 240; 320; 400; 600, 1000, 2000 и парцалената шайба.

Ще публикувам поетапно снимки. Ще се радвам и Вие да помагате със съвети ;)

Та първата двойка снимки са след песъкоструйката:

На третата снимка е матовата оксидация...за съжаление не разполагам с друга по ясна снимка, но мисля че се разбира ;)

На последните две се опитах да снимам и самите накопавания, дано се вижда добре...

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 29 май 2014 - 08:30

• Nanski, mir777, Изтрит Потребител 2 и 5 други харесват това

#2 Илия Илиев

Илия Илиев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 346 Мнения:
  • Име:ИЛИЯ
  • Оръжие:IJ 58 MA HOWA 1500 308 WIN
  • Куче:Drathar i Goldun redrivur
  • МПС:VW POLO
  • ГрадСофия

Публикувано 22 май 2013 - 05:31

Абе Светльо той Найден ша зарази половината форум с тия ремонти дето ги направи по неговата пушка. :lol2:  Ша чакаме снимки да видиме стъпка по стъпка как ще изглежда убавицата.Мойта вече е минала баня и има нови брешки и сравнение с другата 58 няма нищо общо. Поздрави за решението ще стане супер. :hubbahubba:

• svetlio_vt харесва това

#3 mir777

mir777

Ловец

• Администратор
  • 3595 Мнения:
  • Име:Минко
  • Оръжие:Фотоапарат със светкавица
  • Куче:Няколко
  • МПС:Джип
  • ГрадТроян

Публикувано 22 май 2013 - 06:19

Ей да почва тоя сезон, че ........... нали знаеш де викат за "жена като остане без работа и почва да си мисли за глупости" та и при нас е същата работа май.  :D

• ДБД, ku4e_biasno, krasi_75-berta и 2 други харесват това

#4 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 22 май 2013 - 07:23

Ей да почва тоя сезон, че ........... нали знаеш де викат за "жена като остане без работа и почва да си мисли за глупости" та и при нас е същата работа май.  :D

И аз така викам Минко, че май само намираме  кусури по оръжията ни и се намираме на работа :lol2:

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 22 май 2013 - 07:23

#5 karata

karata

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 563 Мнения:
  • Име:Чавдар

Публикувано 22 май 2013 - 07:32

Ето едно мнение от статия; Много хора правят една и съща грешка: идват при мен да възстановим разпоените планки, защото пушката е била с изтрити цеви и е била дадена да се оксидира. Този, който оксидира цевите, явно невинаги съобразява как ще се отрази оксидацията на цевите. Резултатът винаги е плачевен. Според мен по-добре е пушката да остане неоксидирана – по този начин самото оръжие трупа история, носейки белезите на времето. В резултат на дългата експлоатация външният вид на пушката няма да пострада толкова. Когато се експлоатира съвестно оръжието, то ще трупа само слава

Но щом колегата е решил,остава само да му пожелаем ,,Успех" и да постигне резултат от който да е доволен.

#6 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2622 Мнения:

Публикувано 22 май 2013 - 08:00

Ето едно мнение от статия; Много хора правят една и съща грешка: идват при мен да възстановим разпоените планки, защото пушката е била с изтрити цеви и е била дадена да се оксидира. Този, който оксидира цевите, явно невинаги съобразява как ще се отрази оксидацията на цевите. Резултатът винаги е плачевен. Според мен по-добре е пушката да остане неоксидирана – по този начин самото оръжие трупа история, носейки белезите на времето. В резултат на дългата експлоатация външният вид на пушката няма да пострада толкова. Когато се експлоатира съвестно оръжието, то ще трупа само слава

Но щом колегата е решил,остава само да му пожелаем ,,Успех" и да постигне резултат от който да е доволен.

Зависи с какво са споени цевите. Но при всички случай не винаги резултатите са плачевни! При мен не е имало никакви проблеми при 54ката! :) :256605:

ПС Светльо, не се притеснявай друже, Юксел знае какво прави! ;)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  100_0261.JPG   138,23K   87 Брой сваляния

• ДБД, Илиян Недялков, Христо Христев и 4 други харесват това

#7 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4899 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 22 май 2013 - 09:58

:D Днес и аз реших да последвам примера на бачо Ви Найден и да отида при Юксел, само че на една гладка цев на ИЖ - 58МА  :P  . Радостното  при мене е , че няма да махам мерни прибори, но ме чака доста шкурене и то на две цеви и  мерната планка от двете страни. Миналата година ми правиха оксидация, но не ми хареса. Получи се матова и бяха спестили доста процедури от към подготовка преди това. Та от доста време се каня и днес дойде момента да се заема. :D

Първото, което направихме е да смъкнем старата оксидация с помощта на песъкоструйка. Искам да уточня, че пясъка беше каолин, който е много по - фин от обикновения пясък. Разбира се това може да стане и с шкурка, но след като има техника е безмислено да махам старата оксидация на ръка.

Та до колкото разбрах от майстора ме чака мноооого шкурене, но пусти му табят не ме оставя на мира.

След това - 240; 320; 400; 600 и кечаната шайба.

Правилно Светльо, ижовката е хубава и заслужава по-добра оксидация. Не опита ли да свалиш старата оксидация с ръждопреобразувател /ортофосфорна киселина/? Все пак песъкоструят допълнително си отнема метал. Дори ако се започне направо със  шкурките, без да се сваля предварително оксидацията, предимството е, че всички язвички и неравности остават черни и лесно се виждат докато не изчезнат напълно. Преди кечаната шайба аз бих минал и с още по-финни шкурки чак до 1000-2000. Опитай се да снимаш по-детайлно повърхността, за да има по-голям образователен ефект :). Също не беше лошо да снимаш изходната позиция - да е ясно окъде се тръгва. 

А че ще пушката ще стане като 'кукла' - не се съмнявам :).

P.S. И да не забравиш главата и спусковата скоба! :D

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 22 май 2013 - 10:18

• the_hunter_84 харесва това

#8 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 22 май 2013 - 10:42

Правилно Светльо, ижовката е хубава и заслужава по-добра оксидация. Не опита ли да свалиш старата оксидация с ръждопреобразувател /ортофосфорна киселина/? Все пак песъкоструят допълнително си отнема метал. Дори ако се започне направо със  шкурките, без да се сваля предварително оксидацията, предимството е, че всички язвички и неравности остават черни и лесно се виждат докато не изчезнат напълно. Преди кечаната шайба аз бих минал и с още по-финни шкурки чак до 1000-2000. Опитай се да снимаш по-детайлно повърхността, за да има по-голям образователен ефект :). Също не беше лошо да снимаш изходната позиция - да е ясно окъде се тръгва. 

А че ще пушката ще стане като 'кукла' - не се съмнявам :).

Поздрави и наслука!

Не съм я минавал с ортофосфорна киселина, тъй като самата песъкоструйка е много "слаба" и почти не отнема метал. Иначе, като чух за песъкоструене отначало и аз подскочих, но се оказа че Юксел си е я направил точно за целта. Работи на много по - малко налягане, а и пясъка е каолин. Не е онази песъкоструйка, която познаваме мнозина. :) А  Каолина мисля, че се използваше за направата на фина керамика и порцелани едрината му е в порядъка на 0,2 до 50 микрона.  Целта беше да свалим и оксидацията на по - трудно достъпните места (планките между цевите). А доколкото разбрах преди оксидацията на цевта, ще я топим пак в някаква киселина. А относно видимостта на самите накопавания...като мина с шкурката, тя си повлича черен, метален прах, който пак запълва самите "язвички" и те стават отново видими. Ще се опитам да направя максимално подробни снимки и да снимам изходната позиция за да бъда по- полезен с темата. Надявам се да се получат нещата ;)

Поздрави и Наслука !!!

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 22 май 2013 - 03:51

• Nanski и old_hunter харесват това

#9 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 24 май 2013 - 07:44

Голямо шкурене пада :lol2: , но казват, че "хубавите работи ставали бавно" та се успокоявам

Снимките са след шкурка № 180 засега само на цевите, остана и мерната планка да мина от двете страни ;)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  P1030303.JPG   136,89K   84 Брой сваляния
  • Прикачен файл  P1030304.JPG   158,27K   77 Брой сваляния

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 24 май 2013 - 07:45

#10 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2622 Мнения:

Публикувано 24 май 2013 - 07:55

Голямо шкурене пада :lol2: , но казват, че "хубавите работи ставали бавно" та се успокоявам

Снимките са след шкурка № 180 засега само на цевите, остана и мерната планка да мина от двете страни ;)

:lol2:  Айде бре аз съм вече на 800 на цев и 400 на цевна кутия..... :lol: 

Светльо не бързай, някога писва жулкането, но претупаш ли го сега  на едрата шкура после скрачовете нямат изкарване! ;) :256605:  Я пиши ден преди да я топнеш кога, та мое ги окъпем на едно! :)

#11 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 24 май 2013 - 08:42

Светльо не бързай, някога писва жулкането, но претупаш ли го сега  на едрата шкура после скрачовете нямат изкарване! ;) :256605:  Я пиши ден преди да я топнеш кога, та мое ги окъпем на едно! :)

А то и да бързам, няма да стане по- бързо...... :D но наистина трудно излизат някои накопавания. За къпането ще се обадя, нямаш грижи :256605:

#12 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4899 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 24 май 2013 - 09:57

А то и да бързам, няма да стане по- бързо...... :D но наистина трудно излизат някои накопавания. За къпането ще се обадя, нямаш грижи :256605:

Да не ги отъните хептен тез тръби с тва шкурене, ей... Ша свършите матриала, по-полека!

Поздрави и наслука!

#13 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 24 май 2013 - 10:07

Да не ги отъните хептен тез тръби с тва шкурене, ей... Ша свършите матриала, по-полека!

Поздрави и наслука!

Ами тогава ще имам най-леката ИЖ 58 :lol2:

Поздрави.. :)

П.С Между другото имам го и това в предвид, особено в областта на шоковите. Най- вероятно ще си имам няколко цънки, но не смея да изтънявам там :)

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 24 май 2013 - 10:16

#14 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4899 Мнения:

Публикувано 24 май 2013 - 01:35

Ами тогава ще имам най-леката ИЖ 58 :lol2:

Поздрави.. :)

П.С Между другото имам го и това в предвид, особено в областта на шоковите. Най- вероятно ще си имам няколко цънки, но не смея да изтънявам там :)

Най тънкостенни са цевите на 10-15 см преди дулния срез.

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 24 май 2013 - 01:37

#15 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 24 май 2013 - 01:57

Най тънкостенни са цевите на 10-15 см преди дулния срез.

...

Там почти нямам накопано (на 10-15 см преди дулния срез)....и само го уеднаквих но има една, две по - дълбоки на шоковата цев отгоре, близо до дулния срез. На око като гледам около 0,3 - 0,4 мм са дълбоки. За там говорех че ще остане една, две дупчици. А ако тръгна да го шкуря ще стане много смешно отпред.....и незнам какво мога да направя ;)

Поздрави :)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  P1030305.JPG   122,71K   59 Брой сваляния

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 24 май 2013 - 02:01

#16 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2622 Мнения:

Публикувано 30 май 2013 - 11:14

Светльо, той Манол няма среже Симсоня :D  ми да питам теб до къде стигна? :) :256605:

#17 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 30 май 2013 - 12:20

То да не стане Манол да е готов преди нас :D Сега я почнах на № 240 и напредвам полека..... Юксел няма да го има тази седмица, че е на някакви стрелби и затова не си давам много зор. За кога ще си готов и ти, че да къпем на едно? :256605: :D

#18 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2622 Мнения:

Публикувано 30 май 2013 - 03:11

То да не стане Манол да е готов преди нас :D Сега я почнах на № 240 и напредвам полека..... Юксел няма да го има тази седмица, че е на някакви стрелби и затова не си давам много зор. За кога ще си готов и ти, че да къпем на едно? :256605: :D

Аз съм готов, но в понеделник влизам в бокса за ''ремонт на едното бутало'' :D Драсни като стигнеш до ваната! :256605:

#19 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1053 Мнения:
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 03 юни 2013 - 09:32

Вече на финала...след шкурка 600 ;) Благодарности и на Тони Маринов за перфектно свършената работа по възстановяване на гравировките на края на патронниците!!!  Златни ръце имаш Тони!!! Още веднъж благодаря ти за коректността и перфекционизма!!! :02b4305c61f63240b31c9cfb9f715bf Остана утре да пробвам да я бутна малко и с номер 1000 - 2000.

П.С Найдене очаквам включване....тази седмица ако си свободен може да действаме ;)

Прикачени файлове

• Прикачен файл  cev1.JPG   41,17K   97 Брой сваляния
  • Прикачен файл  cev2.JPG   107,21K   96 Брой сваляния

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 03 юни 2013 - 09:43

• mir777, Антон Маринов, krasi_75-berta и 2 други харесват това

#20 Явор Боцин

Явор Боцин

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1146 Мнения:

Публикувано 03 юни 2013 - 10:34

Днес и аз реших да последвам примера на бачо Ви Найден и да отида при Юксел, само че на една гладка цев на ИЖ - 58МА  :P  . Радостното  при мене е , че няма да махам мерни прибори, но ме чака доста шкурене и то на две цеви и  мерната планка от двете страни. Миналата година ми правиха оксидация, но не ми хареса. Получи се матова и бяха спестили доста процедури от към подготовка преди това. Та от доста време се каня и днес дойде момента да се заема. :D

Та до колкото разбрах от майстора ме чака мноооого шкурене, но пусти му табят не ме оставя на мира.

След това - 240; 320; 400; 600 и кечаната шайба.

На третата снимка е матовата оксидация...за съжаление не разполагам с друга по ясна снимка, но мисля че се разбира ;)

На последните две се опитах да снимам и самите накопавания, дано се вижда добре...

Тя оксидацията е химическа, а що я махате механично но не знам!? Немските пушки, хеле по старите са със студена. А сега некой специалисти маат по другия начин. Оставете си ги пушлетат както са си. Няма да коментирам, но някой са разсипали да обновяват реликви с нови технологии.

• nqkoiotnqkade и karata харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!