Към съдържанието

Снимка

Рязане на цев

• Моля, влезте за да отговорите
758 отговора на тази тема

#1 Kostadin Kalaydzhiev

Kostadin Kalaydzhiev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 57 Мнения:
  • Оръжие:F.A.I.R. combi 12/76+308win(12/70+12/70);Henry levar action .22lr;Izh 18 mh .223rem;F.A.I.R. slx600-12/89;izh 18 mh - 308win
  • Куче:2 броя
  • МПС:Toyota Land Cruiser

Публикувано 13 май 2013 - 10:24

Здравейте колеги,

Интересува ме дали някой е рязал цев на иж 18 мн?Питането ми е свързано с това че забелязах че близо до дулния срез на пушката ми са се появили малки язвички.За сега не съм забелязал да има някакви отклонения в стрелбата но знам ли?Иначе пушлето е в к.223рем. и се замисляма за малко скъсяване в областта където са язвите.Мисля,че минималната дължина на цевта може да е 51см. но не съм сигурен.

Моля колеги които имат пряк опит в подобни начинания да споделят опит.Дано се получи интересна тема :) 

#2 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 14 май 2013 - 06:59

Здравейте колеги,

Интересува ме дали някой е рязал цев на иж 18 мн?Питането ми е свързано с това че забелязах че близо до дулния срез на пушката ми са се появили малки язвички.За сега не съм забелязал да има някакви отклонения в стрелбата но знам ли?Иначе пушлето е в к.223рем. и се замисляма за малко скъсяване в областта където са язвите[color=#ff0000;].Мисля,че минималната дължина на цевта може да е 51см. но не съм сигурен.[/color]

Моля колеги които имат пряк опит в подобни начинания да споделят опит.Дано се получи интересна тема :)

Съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия 51 см. е минималната дължина за ГЛАДКОЦЕВНО ловно оръжие. За нарезното границата между късоцевно и дългоцевно е 30 см. Така че мегдан за рязане имаш :D

А относно язвичките - не е лошо да се убедиш, че те са ЕДИНСТВЕНО в областта на дулния срез. Принципно, в случай че не се касае до сериозни пропуски в производствения процес или в последвалата след закупуването поддръжка, там е последното място, където биха се появили.

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 14 май 2013 - 07:01

• ДБД, ku4e_biasno, the_hunter_84 и 2 други харесват това

#3 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5625 Мнения:

Публикувано 14 май 2013 - 11:40

Здравейте колеги,

Интересува ме дали някой е рязал цев на иж 18

Колега, въпроса ти може да се уреди ако имаш приятел ,който е достатъчно грамотен стругар. Защото все пак карабинската цев не е като да режеш проста черна тръба.... ;) ...... Това ,ако искаш да е без пари.... :rolleyes:

Вариантите "с пари" са ,- пак стругари , фирми които правят нишково-ерозийно рязане....или достатъчно компетентен оръжеен майстор... :renard:

Междудругото тия петна по цевния канал нещо нормално за ИЖ-18МН....не вярвам да са язви в истинския смисъл и по никакъв начин не нарушават точността на стрелбата.. :)

Успех!! :256605:

Този пост е редактиран от jovani62: 14 май 2013 - 03:21

• Явор Боцин и MILOSTIVIQ харесват това

#4 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 14 май 2013 - 12:30

А аз бих се замислил какво ще стане ако 60 см цев със дълга стъпка,в случая 12'' бъде скъсена.Дали няма да повлияе чувствително на стабилизацията на куршума ? И дори и с язвички,ако стреля добре...стреляш,чистиш и се правиш че не ги виждаш.Колкото и да е трудно понякога.

• n960 харесва това

#5 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:
  • Оръжие:Beretta Urika Gold Optima-Bore 12 ga., Benelli Raffaello Delux 12 ga., Sako 75 Varmint 308 Win, Sako 85 Varmint 243 Win, Browning LongTrack 30-06 Sprg, Anschutz 1807 22 lr.

Публикувано 14 май 2013 - 01:14

[color=#ff0000;]А аз бих се замислил какво ще стане ако 60 см цев със дълга стъпка,в случая 12'' бъде скъсена.[/color]Дали няма да повлияе чувствително на стабилизацията на куршума ? И дори и с язвички,ако стреля добре...стреляш,чистиш и се правиш че не ги виждаш.Колкото и да е трудно понякога.

Нищо особено няма да стане, освен че началната скорост ще спадне с около 3 м/с на всеки отрязан сантиметър. Дължината на цевта не влияе пряко на стабилизацията на куршума, за това е отговорна главно дължината на стъпката на нарезите.

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 14 май 2013 - 01:21

• Todir, the_hunter_84, Явор Боцин и още 1 харесват това

#6 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 720 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 14 май 2013 - 02:15

Нищо особено няма да стане, освен че началната скорост ще спадне с около 3 м/с на всеки отрязан сантиметър. [color=rgb(255,0,0);]Дължината на цевта не влияе пряко на стабилизацията на куршума, за това е отговорна главно дължината на стъпката на нарезите.[/color]

Поздрави и наслука!

Eе .... в пряка зависимост са ... :)

Откъдето и да го погледнеш .... !!!!

Нали  стъпката се наслагва в дължината на цевта !

• Nanski и Изтрит Потребител 2 харесват това

#7 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:

Публикувано 14 май 2013 - 02:58

Доказването че не си прав няма да мине без физика, формули и обяснения, което би отнело време, тъй че на този етап смятам да го спестим на аудиторията :).

Поздрави и наслука!

#8 svetlio_vt

svetlio_vt

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 1016 Мнения:
  • Оръжие:Blaser R8 Professional .308 Win, Beretta A400 Xplor Unico - Optima-Bore® 12 ga., ИЖ 58 МА - 12 кал.
  • Куче:Беше куче
  • МПС:TLC 90
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 14 май 2013 - 03:14

Ето и резултата от една такава операция само че на Блазер R93......

http://buffalo.dir.b...2da4d03646bc7e2

Този пост е редактиран от svetlio_vt: 14 май 2013 - 03:14

#9 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 728 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka-T3 Lite;T3 Varmint-308win;T3 Lite-223rem;ИЖ-54;Winchester SX2;ЧЗ-452
  • Куче:Ваймаранер
  • МПС:TLC
  • Градградът на липите

Публикувано 14 май 2013 - 03:18

Здравейте колеги,

Интересува ме дали някой е рязал цев на иж 18 мн?Питането ми е свързано с това че забелязах че близо до дулния срез на пушката ми са се появили малки язвички.За сега не съм забелязал да има някакви отклонения в стрелбата но знам ли?Иначе пушлето е в к.223рем. и се замисляма за малко скъсяване в областта където са язвите.Мисля,че минималната дължина на цевта може да е 51см. но не съм сигурен.

Стреляй без грижи , не се занимавай с щуротии . Дали , колко и какви са язвите се определя най-добре с бороскоп , но дори и да има язви , едва ли са толкова страшни , че да влошат точността на оръжието .  Рязането като цяло не е панацея за появяването на язви , я си представи че като отрежеш и след време се появят други ?  Няма да до го правиш пищов тоз Иж !    Също така има различни препарати за "лекуване" на подобни язви и други такива в вътрешността на цевта . Посъветвай се с кадърен оръжейник (не един) , и пак ти казвам - стреля ли точно , не се замаявай и втелясвай с излишни операции.  Пожелавам ти да и изтриеш нарезите от стрелба и лов и да си купиш още по-хубава .

• nqkoiotnqkade, krasi_75-berta, Жоро Данаилов и 3 други харесват това

#10 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 728 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka-T3 Lite;T3 Varmint-308win;T3 Lite-223rem;ИЖ-54;Winchester SX2;ЧЗ-452
  • Куче:Ваймаранер
  • МПС:TLC
  • Градградът на липите

Публикувано 14 май 2013 - 03:27

Колега , ако скъсиш един болт с резба М18х1.5 дълъг 600 мм. с 50 мм , да не би да му правиш резбата М18х2 ?  Все същата гайка се навива .  Респективно и тук , ако колегата скъси цевта , да не би да започне да стреля с 77 или 80 грн. куршуми , защото стъпката на нарезите е станала 7" ?

Този пост е редактиран от Щирлиц: 14 май 2013 - 03:43

• Todir и iterziev харесват това

#11 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 14 май 2013 - 03:40

Добре де,къса цев+дълга стъпка не е ли = на по-зле стабилизиран куршум ? Вибрациите не ги смятаме.

Виж,ако беше 7,8,9 '' късата си е супер.

Но както писах по-горе...дали изобщо е наложително рязането ?

#12 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:

Публикувано 14 май 2013 - 04:39

Добре де,къса цев+дълга стъпка не е ли = на по-зле стабилизиран куршум ? Вибрациите не ги смятаме.

Виж,ако беше 7,8,9 '' късата си е супер.

Но както писах по-горе...дали изобщо е наложително рязането ?

Определянето на оптималната стъпка на нарезите за даден куршум става по известната формула на Грийнхил, в която присъстват диаметъра и дължината на куршума, както и плътността на материала от който той е направен. Никъде в нея не фигурира дължината на цевта. В горния си пост казвам - "[color=rgb(40,40,40);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;]Дължината на цевта не влияе ПРЯКО на стабилизацията на куршума". Не случайно съм добавил думата ПРЯКО, тъй като не изключвам известно КОСВЕНО влияние посредством лекото понижаване на началната скорост. Но тъй като въпросното понижение е от порядъка на няколко процента, то няма практическо влияние върху стабилизацията на куршума и не случайно не се отчита във формулата на Грийнхил.[/color]

Поздрави и наслука!

• n960, Todir, the_hunter_84 и още 1 харесват това

#13 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1169 Мнения:
  • Име:Йордан
  • ГрадСофия

Публикувано 14 май 2013 - 04:53

Здравейте колеги,

Колега,ако оръжието стреля точно те съветвам да не се занимаваш с глупости!

Ще се вкараш в такъв филм по обикаляне по магазини,стругари,майстори и тн че ум ще ти зайде.А и не се знае крайния резултат като теглиш чертата дали няма да е колкото още една такава пушка.Тая пушка струва 300лв на старо все пак!

Имах такъв ИЖ само че в по-голям калибър и ръждясваше на всякъде,в цевта най много.Повече чистене му трябва.Виж някоя по добра смазка и консервирай цевта при по дълги почивки на оръжието  с твърдия гой(примерно) но не забравяй да го махнеш преди лов.

• nqkoiotnqkade и Чавдар харесват това

#14 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 720 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 14 май 2013 - 11:19

Не е нужна математика, за де се види, че когато се намали дължината на цевта, пряко се влияе в/у въртящия момент на куршума, чрез стъпката на нарезите и  респективно в/у неговата точност !

В същото време,  скоростта ще бъде по - голяма, а въртящия момент по - малък, но до момента не съм виждал, някаква теоретично доказана зависимост ! 

Готов съм обаче да направим експеримент !

- имам карабина .223 с 61 см. цев и доказана групираност на 100 м. в рамките на 1 МОА !

- Проверява се пак със съответен боеприпас групираността .... , дялка се цевта с още 10 см. /по всички правила на точното машиностроене/ и отново се анализира прострелката ! 

ПП. Желаещи за извършване и документиране на експеримента ..... ??!!!

ПП. Ползата, поне за мен ще бъде, че ми писна да се катеря по дървета с цев от 61 см.  :D

Този пост е редактиран от zkk: 14 май 2013 - 11:22

• elwix, troicho1, Явор Боцин и още 1 харесват това

#15 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:

Публикувано 15 май 2013 - 06:47

Излишно е да се реже цевта единствено в името на експеримента - има хора, които вече са го правили. Дори по силата на едно странно съвпадение калибърът е точно .223 Rem. Като са си нямали работа са взели едно чисто ново Sako S 491, нарязали са му цевта като салам през един инч от 22" до 10", като след всяко рязане са мерили начални скорости и групи с 14 различни заряда от 3 вида барут. И най хубавото е, че перфектно са систематизирали резултатите та всеки да може да ги види и осмисли ето тук .

Поздрави и наслука!

Този пост е редактиран от old_hunter: 15 май 2013 - 06:51

• the_hunter_84, Щирлиц и pile харесват това

#16 Kostadin Kalaydzhiev

Kostadin Kalaydzhiev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 57 Мнения:
  • Оръжие:F.A.I.R. combi 12/76+308win(12/70+12/70);Henry levar action .22lr;Izh 18 mh .223rem;F.A.I.R. slx600-12/89;izh 18 mh - 308win
  • Куче:2 броя
  • МПС:Toyota Land Cruiser

Публикувано 15 май 2013 - 06:51

От мненията по-горе,все повече се убеждавам,че скоро ще има скъсяване на цевта.Операцията ще я извърши приятел стругар който според мене си разбира от работата.Въпроса е,има ли някакъв специален начин за оформяне на дулния срез?

Другото неприятно е,че ще ми падне механичния мерник.Той се навива на 2 болтчета М3 заварени челно за цевта.Някави идеи по този казус?

Като събера още малко смелост и пристъпя към операцията обещавам да използвам фотоапарат.

ПП Преди този иж имах същия но в кал.30-06.Тая пушка не ръждясваше :excl: Дали защото беше една от първите партиди внесени в Бг или цевта наистина беше от Щаер,но почти не я чистех при редовно ползване,а дори и петна не се появиха.

#17 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2599 Мнения:

Публикувано 15 май 2013 - 07:17

От мненията по-горе,все повече се убеждавам,че скоро ще има скъсяване на цевта.Операцията ще я извърши приятел стругар който според мене си разбира от работата.Въпроса е,има ли някакъв специален начин за оформяне на дулния срез?

Другото неприятно е,че ще ми падне механичния мерник.Той се навива на 2 болтчета М3 заварени челно за цевта.Някави идеи по този казус?

Като събера още малко смелост и пристъпя към операцията обещавам да използвам фотоапарат.

ПП Преди този иж имах същия но в кал.30-06.Тая пушка не ръждясваше :excl: Дали защото беше една от първите партиди внесени в Бг или цевта наистина беше от Щаер,но почти не я чистех при редовно ползване,а дори и петна не се появиха.

Дулният срез и неговата фаска не са за всеки колега! Трябва си чалъм и човек, който наистина знае какво прави! Куршума трябва да напуска цевта по цялата си повърхност в един момент иначе ще стане едно питане абе що го няма в мишената! Това е накратко разбира се. Относно механичния прибор дерт ти е как да го монтираш обратно на цевта или искаш да скриеш стърчащите болтчета? Aко е второто то шмергел ще ти свърши работа, като пипаш внимателно, после фина пиличка, шкурка парцалена шайба и тн.

ПС Темата ти е хубава и ако знаеш как ме подсеща за едни отминали ми злодейски мисли относно моето ЧЗ............ :D  Метнах едно одеяло на 15 санта отпред на цевта и ако знаеш колко много ми хареса с тия 50 см видими............................... :lol2: :256605:

Успех!

#18 old_hunter

old_hunter

Ловец

• Глобален Модeрaтор
  • 4575 Мнения:

Публикувано 15 май 2013 - 07:19

Захващането и идеалното центриране на конична и ръбеста цев като на Иж-а  в патронника на струга е мисия невъзможна. Затова правилното решение при такива цеви е след отрязването /може и на ръка/ дулният срез да се оформи със специален зенкер с водач. Така че ако искаш всичко да бъде изпълнено по правилата се обърни към компетентен оръжейник.

Поздрави и наслука!

• zkk, JPB и mavrodi харесват това

#19 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2142 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер и иж..
  • Куче:Дратхаар и Пойнтер
  • МПС:НЛО

Публикувано 15 май 2013 - 08:57

Дулният срез и неговата фаска не са за всеки колега! Трябва си чалъм и човек, който наистина знае какво прави! Куршума трябва да напуска цевта по цялата си повърхност в един момент иначе ще стане едно питане абе що го няма в мишената! Това е накратко разбира се. Относно механичния прибор дерт ти е как да го монтираш обратно на цевта или искаш да скриеш стърчащите болтчета? Aко е второто то шмергел ще ти свърши работа, като пипаш внимателно, после фина пиличка, шкурка парцалена шайба и тн.

ПС Темата ти е хубава и ако знаеш как ме подсеща за едни отминали ми злодейски мисли относно моето ЧЗ............ :D  Метнах едно одеяло на 15 санта отпред на цевта и ако знаеш колко много ми хареса с тия 50 см видими............................... :lol2: :256605:

Успех!

Резни го.. :) Колко му е?!

Бачо Стоян му разбира.. Ще останеш доволен. :)

#20 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5625 Мнения:

Публикувано 15 май 2013 - 09:09

Захващането и [color=#ff0000;]идеалното центриране[/color] на конична и ръбеста цев като на Иж-а  в патронника на струга е мисия невъзможна. Затова правилното решение при такива цеви е след отрязването /може и на ръка/ дулният срез да се оформи [color=#ff0000;]със специален зенкер с водач.[/color]

Поздрави и наслука!

Не центрирането е проблема (контрашпиндела е затова) а захващането в главата на струга по такъв начин та челюстрите да не наранят цевта.

.Въпроса е,има ли някакъв специален начин за оформяне на дулния срез?

Другото неприятно е,че ще ми падне механичния [color=#ff0000;]мерник[/color].

1. Ножа на струга трябва да бъде под ъгъл 10-12 градуса на ляво...След това среза допълнително се обработва,като се прави "фаска" с месингово топче и шлайф паста....като стигнете дотам ще обясняваме допълнително.

2.Предполаган имаш предвид [color=#ff0000;]мушката [/color]- тя може да бъде сложена обратно с припой.

6 потребител(и) четат тази тема

3 потребители, 2 гости, 0 анонимни

yavor70, Bing (1), berkut, krs.petrov
Change Theme!