Към съдържанието

Снимка

Презареждане на винтовъчни патрони

metalic (rifle) reloading

• Моля, влезте за да отговорите
981 отговора на тази тема

#1 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2012 - 02:27

Eто какво ползвам аз, и за моите цели ми върши работа.
1. Стойка(полусамоделна) и преса .SmartreloaderMark6
Публикувано изображение

Работил съм и с ЛИЙ класик каст -също много яка преса на прилична цена.

2.Матрици - ползвам LEE i RCBS и по мое мнение няма особена разлика в крайния резултат(формоване на гилзите и поставяне на куршумите) рцбса има по фини и прецизни настройки.
3.Везна за барут и куршуми,капацитет 0-20 гр. и точност 3 знака след точката.
4.Смазка за гилзи при формоването - може с рициново масло от аптека (1,50 лв.)

С това на първо време може да се правят прилични патрони и може да се мине и без хилядите други нужни и ненужни джундурии ,за чистене,лъскане,подрязване,изправяне и прочие :)
  • ku4e_biasno, don_stefano, Todir и 6 други харесват това

#2 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 11:40

Най лесния(според мен) метод е в поне началото да се ползват данните на заводси патрони -грамаж на барут, и обща дължина на готовия патрон (C.O.L) - докато се натрупа малко практика. Когато работим с барут за който нямаме точни данни ще ни трябва хронограф ,за да може да се съпостави с някой от утвърдените производители и от там да преценяваме как да си подбираме рецепти за навески и тежина на куршума...релодинг датата на Лапуа според мен е доста удобна Не успявам да вмъкна в поста таблицата за кал 308 затова давам линк - ако има неясноти по таблицата -питайте http://www.lapua.com...a/relodata/5/70

Този пост е редактиран от jovani62: 12 ноември 2012 - 11:50

• bobiander харесва това

#3 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 642 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:Tikka T3 Lite-308win:Tikka T3 Varmint-308win:ИЖ-54х2:Winchester SX2:ЧЗ-452-2Е-22LR
  • Куче:Ваймаранер
  • Градградът на липите

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:17

За да се пълнят стреляни гилзи са нужни в общи линии следните неща , ще описвам и операциите :
1. Почистване на гилзите , избиване на капсите , почистване на капсулните гнезда , фасониране на шийката на гилзата .
Чистенето на гилзите правя с това http://www.midwayusa...umbler-110-volt
после ги мия и суша във фурната на 50-75 градуса и вентилатор за около 45-60 минути , като фурната е предварително загрята .
След като изсъхнат забърсвам гилзите с намаслен в графитна смазка парцал , избивам капсата и формовам шийката на гилзата с това http://www.midwayusa...-308-winchester
Така приготвените гилзи отиват за почистване на капсулните гнезда с това http://www.midwayusa...8046?cm_vc=S014 , а гърлото и шийката обработвам с това http://www.midwayusa...7-to-45-caliber
Вътрешно гилзите почиствам с тази четчица http://www.midwayusa...case-neck-brush

2. Поставяне на нова капса , претегляне на барут и поставяне на куршум .
Капсите поставям с това http://www.midwayusa...nd-priming-tool
Барута го тегля на една китайска везна за 60 лв. , която има разделителна способност 1/10 от грейна . и сипвам барута с http://www.midwayusa...2-to-45-caliber .

Куршумите влагам с такава матрица http://www.midwayusa...-308-winchester , макар че стават идеално и с по-евтините .
Пресата ми е такава http://www.midwayusa...reloading-press , не че не става и с по-евтина ама падна на "примоция".

От този сайт http://www.shooting-supplies.eu/ доставят без проблемно до България като периодично правят и намаления . За доставка на стойност над 300 евро доставката до дома ми беше под 20 евро .

Малко да остане свободно време и ще кача във форума всичките си опити и рецепти с сръбския барут НЦД-02 , Вихтавори и Варгет .
  • valchan, bobiander, ДБД и 4 други харесват това

#4 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 Мнения:
  • Име:Йордан
  • ГрадСофия

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:25

1. Почистване на гилзите , избиване на капсите , почистване на капсулните гнезда , фасониране на шийката на гилзата .
Чистенето на гилзите правя с това http://www.midwayusa...umbler-110-volt
после ги мия и суша във фурната на 50-75 градуса и вентилатор за около 45-60 минути , като фурната е предварително загрята

Възможно ли е това на първо време да не се прави?
В смисъл гилзите да се почистят от вътре без да ги докарвам на външен вид?

#5 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 642 Мнения:
  • Оръжие:Tikka T3 Lite-308win:Tikka T3 Varmint-308win:ИЖ-54х2:Winchester SX2:ЧЗ-452-2Е-22LR
  • Градградът на липите

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:26

Дано остане свободно време , та да мога да кача в близко бъдеще всички проби , дози , скорости и т.н. направени от мен до момента със различните видове барути (НЦД-02 , Вихтавуори и Хогдон ) за калибър .308 win.

#6 bobiander

bobiander

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 104 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:29

Най лесния(според мен) метод е в поне началото да се ползват данните на заводси патрони -грамаж на барут, и обща дължина на готовия патрон (C.O.L) - докато се натрупа малко практика.
Когато работим с барут за който нямаме точни данни ще ни трябва хронограф ,за да може да се съпостави с някой от утвърдените производители и от там да преценяваме как да си подбираме рецепти за навески и тежина на куршума...релодинг датата на Лапуа според мен е доста удобна

Не успявам да вмъкна в поста таблицата за кал 308 затова давам линк - ако има неясноти по таблицата -питайте

http://www.lapua.com...a/relodata/5/70

Хронографа си е основен уред, за да се разбере кавко се е получило, иначе информация на хартия и в ел вид много, но точно какво
прави твоята цев с показателите които си взел не е ясно.
  • Бойчо Георгиев и 5_AR харесват това

#7 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 642 Мнения:
  • Градградът на липите

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:34

"Възможно ли е това на първо време да не се прави? В смисъл гилзите да се почистят от вътре без да ги докарвам на външен вид? " Полирането с тумблера , при положение че не са твърде захабени гилзите (стреляни от твоето оръжие заводски гилзи) , на първо време можеш да пропуснеш , но почистването на капсулните гнезда , вътрешното почистване и обиране на т.нар. фаска на шийката на гилзата са "задължелателни" . Събери 150 - 200 гилзи (толкова събира на веднъж тумблера) и ми ги прати ще ти ги направя като нови . Лятото за 48 часа изчистих към 1000 + бройки във 223 rem. , 308 win. и разни други .

Този пост е редактиран от Щирлиц: 12 ноември 2012 - 07:36

• lovecbg и NBP харесват това

#8 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 642 Мнения:
  • Градградът на липите

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:38

Без хронограф НЕ СТАВА , или ако става е доста трудно !
  • lovecbg и LyudmilLov харесват това

#9 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:40

"Възможно ли е това на първо време да не се прави?
В смисъл гилзите да се почистят от вътре без да ги докарвам на външен вид? "

Полирането с тумблера , при положение че не са твърде захабени гилзите (стреляни от твоето оръжие заводски гилзи) , на първо време можеш да пропуснеш , но почистването на капсулните гнезда , вътрешното почистване и обиране на т.нар. фаска на шийката на гилзата са "задължелателни" .
Събери 150 - 200 гилзи (толкова събира на веднъж тумблера) и ми ги прати ще ти ги направя като нови . Лятото за 48 часа изчистих към 1000 + бройки във 223 rem. , 308 win. и разни други .

Имах предвид само полирането в тумблера,защото за сега не съм поръчал още.За другите операции съм си поръчал инструменти.
Благодаря за предложението ще се възползвам,като започна с снаредяването.

Този пост е редактиран от lovecbg: 12 ноември 2012 - 07:41

#10 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:43

Без хронограф НЕ СТАВА , или ако става е доста трудно !

Сигурен съм!
От къде и какъв може да се купи,който да върши работа.

#11 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 07:57

Хронографа си е основен уред, за да се разбере кавко се е получило,

Би ли ми разяснил защо не става без хронограф? Зареждам примерно с N-140 тръгвайки от определена доза и си правя 5 навески от които избирам най-групираната.
С какво би ми помогнала информацията че мужду 2ра и 5та наневеска разликата е примерно 38 м-сек. а добра група се получава с № 3 ?
  • sword123 харесва това

#12 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 08:17

Дано остане свободно време да кача , дози , скорости и т.н. направени от мен до момента със различните видове барути (НЦД-02 , Вихтавуори и Хогдон ) за калибър .308 win.

2100- та год. бях първият записан в книгата за продажби на Бендида ,купил 1кг. нцд-02 (това може да се провери-би трябвало да го има черно на бяло).........естествено преди това сигурно е имало и незаписани.
Свойствата на този барут се наложи да бъдат уточнявани с хронограф...

Горе долу по същото време Попови (в Хасково) бяха внесли и продаваха 2-3 вида финландски барути.........
  • lovecbg харесва това

#13 Щирлиц

Щирлиц

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 642 Мнения:
  • Градградът на липите

Публикувано 12 ноември 2012 - 09:04

Не твърдя и не искам да кажа че съм знаещ и можещ в това дело - все още експериментирам . Дали и кой е бил първи , коя година , това не са неща които биха ме определили (както и теб) , като един вид "специалист" в дадената област . На мен ми трябва хронограф , взел съм , защото съм счел за нужно , както и голямата част от стрелящите братя . Ти щом можеш без хронограф - добре , спестил си пари . За мен скоростта е от значение . Едва ли би било възможно да се направи балистична таблица за различните дистанции на даденият боеприпас без данни за скорост , само на база най-събрана група .
  • ДБД, ЛЮБИТЕЛ, SNIPER ELITE и 3 други харесват това

#14 lovecbg

lovecbg

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 Мнения:
  • ГрадСофия

Публикувано 12 ноември 2012 - 10:02

Сигурен съм!
От къде и какъв(хронограф) може да се купи,който да върши работа.

Колега Щирлиц,във връзка с тумблера от линка.Ти от там ли си го поръча,и ако е така колко ти струваше транспорта и тн разходи?

Този пост е редактиран от lovecbg: 12 ноември 2012 - 10:04

#15 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 10:15

Не твърдя и не искам да кажа че съм знаещ и можещ в това дело - все още експериментирам . Дали и кой е бил първи , коя година , това не са неща които биха ме определили (както и теб) , като един вид "специалист" в дадената област .

Колега,повярвай никога нямам за цел да влизам в спор кой е по-най, в тая сфера е неуместно да се говори за специалисти ,защото по обективни причини тази категория( специалисти в релоудинга) трудно може да се определи - просто няма критерии за това

Поздрави Наслука и Точни изстрели!
  • Petka харесва това

#16 bobiander

bobiander

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 104 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 10:22

Би ли ми разяснил защо не става без хронограф? Зареждам примерно с N-140 тръгвайки от определена доза и си правя 5 навески от които избирам най-групираната.
С какво би ми помогнала информацията че мужду 2ра и 5та наневеска разликата е примерно 38 м-сек. а добра група се получава с № 3 ?

Най-малко знаейки скоростта и масата на куршума можеш да достигнеш до друга важна информация за това какво си направил и какво да очакваш от него.

#17 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 11:08

Най-малко знаейки скоростта и масата на куршума можеш да достигнеш до друга важна информация за това какво си направил и какво да очакваш от него.

Колега ,бъзикаш ли се или трябва да обикаляме в кръг. Още в долуцитирания мой пост съм писал че когато се налага - хронограф се ползва.
Ако не се налага -няма нужда - според мен.

Когато работим с барут за който нямаме точни данни ще ни трябва хронограф ,за да може да се съпостави с някой от утвърдените производители и от там да преценяваме как да си подбираме рецепти за навески и тежина на куршума...

Поздрави!

#18 bobiander

bobiander

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 104 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 11:13

По-скоро мнението ми беше да наблегна на това че хронографа е доста нужен аксесоар, подкрепяйки казаното до тук от теб.
  • jovani62 харесва това

#19 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 14 ноември 2012 - 12:06

Имам подръка някои записки за кал 308

Цев с дълж. 60 см. стъпка нарези 1 /11 инча.

1.Чешки гилзи, фулсайз формовани с матрица лий и с руски капси
2. Куршуми 167 грейна Лапуа сценар
3. Барут NCD-02 – доза 2,95 гр.
4. Дълж. На готовия патрон 72мм. (без кернировка)

Скорост (средна от 6 изстр.) 790 м.сек. – групираност –добра
п.с Вариации на същата рецепта сэм правил и с Куршуми Хорнеди А-Мах 168гр ,също с добри резултати.

II - ПАТРОН ЗА ГОНКА;
1. Гилзи хорнеди фул. Формовани с РЦБС матрици,капси cci b.r 2
2.Куршум Лапуа Мега 200 грейн.(13гр.)
3. Барут Vihtavuori N-140 доза 2,72гр
4.Дълж. на патрона(C.O.L.)- 68,5мм. –куршума е вложен до кернировъчната бразда без да се кримпва.

Скорост (от 3 изстр.)- 695 м. сек. – групираност добра

Скоростите мериме с хронограф - Хрони-Алфа
Прикачен файл  Alpha_Master Chrony.jpg   87,48K   8 Брой сваляния

п.с. пероида беше по това време.....2010 г.

Този пост е редактиран от jovani62: 14 ноември 2012 - 12:14

#20 jovani62

jovani62

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4466 Мнения:

Публикувано 19 ноември 2012 - 03:03

Кал. 308 Win.
Цев с дълж. 60 см. стъпка нарези 1 /11 инча.

1.Чешки гилзи, фулсайз формовани с матрица лий
2. Куршуми 168 грейна нослер нрвт от випа , с разширени дупки на върховете (38 ст.)
3. Барут NCD-02 – доза 2,90 гр.
4. сръбски капси от бендида
5. Дълж. На готовия патрон 71мм. (без кернировка)
скорост- не е измервана
Публикувано изображение

Идеята беше евентуално такива да се ползват ако се наложи за прасета..............Оптика на ув. 11, четири бързи изстрела от тавана на колата ,дистанция 250 мт. (с далекомер) прицелване по втората марка на скалата - група 7-8 см.

Този пост е редактиран от jovani62: 19 ноември 2012 - 03:07

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!