Към съдържанието

Снимка

Обучение на ловни кучета около Пловдив

• Моля, влезте за да отговорите
27 отговора на тази тема

#21 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Мнения:

Публикувано 07 септември 2022 - 06:51

Дратхаара , като че ли най-предразположен от всички породи да похапва.Имах приятел,водеше го на лов с намордник.И с много бой трудно става.Това със замразения пъдпъдък работи.Бретоните са ми изяждали по някой в началото,обикновено зле ударен и като го отупам не бара повече.Трябва много занимавка,силна възка по между ви,за да се старае кучето да ти угоди,а не да ловува за себе си.

винаги съм казвал,че без осъществяване на връзка ловец куче и обратно резултатите са не приемливи,меко казано.

• n960, izi 1991 и valko харесват това

#22 valko

valko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 48 Мнения:
  • Име:Вълко Дандаринов
  • Оръжие:ИЖ
  • МПС:опел
  • ГрадБургас

Публикувано 08 септември 2022 - 10:04

Предполагам,че пъдпъдъка е бил сериозно разкъсан от изстрела и това е довело до хапването му.

Точно обратното,старата кучка го маркира и го пуснах максимално далече ,стрелям с 11 номер тя има много мек зъб,след това го пуснах на малката и стана белята,

#23 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • Име:Иван Иванов
  • Оръжие:ATA
  • Куче:breton-2 бр.
  • МПС:Daihatsu Terios
  • ГрадСтара Загора

Публикувано 09 септември 2022 - 08:30

С търпение и настояване смятам, че могат да се оправят повечето от проблемите.

Навремето като вземах Берта беше сред зима. Бях чел, че бретоните не обичат много водата. Тя обаче се втурваше в нея с ентусиазъм без да я карам, въпреки студа. Даже се стигаше до там да избягвам вировете от страх да не си докара проблеми. През май когато беше на 7 м. падна в един затревен канал  50 см широк и 1,50 дълбок с метър вода. Към 15 мин. ми отне да я извадя. И като каза няма да влиза ако не и опират краката и аз изпаднах в паника. Сигурно повече от половин година ми отне да я приобщя отново без страх да влиза във водата. 

Сега от дистанцията на времето се чудя как съм имал търпение да пробвам какво ли не.

Като се почне с примамване с замразена яребица.

https://www.instagra...tv/CiS27pLN1PR/

И се стигне до привикване през вир.

.https://www.instagra.../p/CiS3S1HvPfW/

Тук съм документирал когато се престраши за пръв път.

• n960 и krus харесват това

#24 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 948 Мнения:

Публикувано 09 септември 2022 - 10:18

С търпение и настояване смятам, че могат да се оправят повечето от проблемите.

Навремето като вземах Берта беше сред зима. Бях чел, че бретоните не обичат много водата. Тя обаче се втурваше в нея с ентусиазъм без да я карам, въпреки студа. Даже се стигаше до там да избягвам вировете от страх да не си докара проблеми. През май когато беше на 7 м. падна в един затревен канал  50 см широк и 1,50 дълбок с метър вода. Към 15 мин. ми отне да я извадя. И като каза няма да влиза ако не и опират краката и аз изпаднах в паника. Сигурно повече от половин година ми отне да я приобщя отново без страх да влиза във водата. 

Сега от дистанцията на времето се чудя как съм имал търпение да пробвам какво ли не.

Като се почне с примамване с замразена яребица.

https://www.instagra...tv/CiS27pLN1PR/

И се стигне до привикване през вир.

.https://www.instagra.../p/CiS3S1HvPfW/

Тук съм документирал когато се престраши за пръв път.

Поздравления за упоритоста, но все пак имаш интелигентно куче. Знаеш ли какво е тъпо куче? Е, аз това съм го изпитал много пъти. Такъв карък съм, втори няма. 

Почна се с епаньолче, черно-бяло, закупено от един брадат тарикат от Асеновград. Е толкова кухо куче не съм имал никога. 

Какво ли не правих, не, не и не. Разкарах го. 

После курцхаар, голям, "обучен", супер куче според един боклук от Плавдивско, известен в околията с ягдтериерите на име Рангел. Усети ме че съм го закъсал преди сезона и ми поиска 1500 лв. Платих му, трябваше ми куче. Нищо не ставаше от него, пъдпъдък не беше виждал. Разболя се, епилепсия, припадъци през два часа, дадох го на един и така. Следва челно-бяло  пръскано "обучено" курцхаарче от всеизвестния мошеник от Самоков Истилиян Маринков. Говорихме за едни пари, после уж собственика му бил поискал повече, платих му и му дадох в допълнение един друг курцхаар дето не ме кефеше и черен ретривър. Кучето въобще не беше обучавано, но положените усилия от моя страна го направих много добро само за един сезон. Що ми трябваше да се фукам в селската кръчма. След седмица имах уговорка да ми докарат нелегални дърва за огрев. Бях силно изненадан, когато на портите цъфна горския с уазката. Викам си, край, хвана ме, а той, отваряй да стоварваме. Видя естествено кучето, разговорих ме се, и след две седмици изчезна.

После разбрах че и с крадени ловни кучета се занимавал.

Стана дълго, но ще продължа със западно-сибирската лайка, закупена от заместник председателя на  клуб северни породи или нещо такова, която се оказа кръстоска м/у нещо си и  източноевропейска овчарка. 

Ирландския сетер, и една  кръстоска на трицветно гонче купен от Луковит, са истинските ловци в живото ми.

Ирландеца, Джоко, на осмата година се разболя от нещо, тука, там, прегледи, не се разбра  какво му е и си отиде.

Трицветния беше много красив и обожаваше да се вози в кола. И той изчезна, ама дали пак горския, или просто са му отворили врата и той се е качил, не се разбра.

Да пиша  и за пазачите през годините. Единия го убиха в селото, любимата ми, невероятна кучка Елза я убиха ловци, не се съобразих да предупредя родителите ми че е събота и лова е открит. Прибра се надупчена, не ми се пише повече за нея.

Имал съм и два овчарски песа. Е такава злоба не съм срещал. Дадох първия на приятел, доживя някъде 15-16 год, другия ухапа майка ми, която реално га отгледа от бебе. Отиде да пази едни складове, изпонахапал не един и двама, като един се наложило да постъпи в болница, до там беше, не ми е жал, дори аз му нямах доверие и се страхувах. 

Сега, махленска голяма кучка се окучила в съседната изоставена от много години къща. Пет парчета. Започнаха да превземат и моя двор, това обувки и каквото ви дойде на ум почнахме да ги събираме из целия двор. Майка ми ги подгонила веднъж с метлата, всичките вика избягаха с квичене, но едно не се уплашило и директо дошло при нея. Е, сега стана домашен, купувам консерви, живот си живее, но като прибера майка ми за зимата, какво да го правя не знам.

Тоя, оня, никой не го иска.

Този пост е редактиран от Пенчо: 09 септември 2022 - 10:26

• izi 1991 харесва това

#25 Kostadin 64

Kostadin 64

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Костадин
  • Оръжие:Ремингтон,Зауер,Tоз22lr и въздухарка
  • Куче:Епаньол бретон
  • МПС:нямам
  • ГрадПловдив

Публикувано 09 септември 2022 - 11:31

Кажи му името на тоя “тарикат” от Асеновград!
Моя бретон също е асеновградчанин,ама съм повече от доволен!
Купих го от Митко Игнатов,много коректен и искрен човек!
От лаф на лаф,излезе,че сме служили заедно!
По темата.
Ще цитирам един приятел,лека му пръст,та той казваше:
Когато има лов(дивеч) и коте да водиш с теб,ще се научи!
Последните години при нас е голяма оскъдица от към пернат дивеч!
Та и от най-родословни родители да вземеш кученце си обречен на провал!
Мое мнение.
На времето никой нямаше породно куче в селото!
Само един,дядо Петьо имаше сетер,трицветен и един военен,Караджата,сетер гордон!
На всички други,кучетата приличаха на съсели,мелезаци между уж пойнтер и тия двата сетера!
Ама всички в 9 сутринта се прибираха с пълни висулки и сядаха в кръчмата!
А де,къде е грешката сега?!
  • Skitnik и izi 1991 харесват това

#26 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 948 Мнения:

Публикувано 10 септември 2022 - 12:07

Кажи му името на тоя “тарикат” от Асеновград!
Моя бретон също е асеновградчанин,ама съм повече от доволен!
Купих го от Митко Игнатов,много коректен и искрен човек!
От лаф на лаф,излезе,че сме служили заедно!
По темата.
Ще цитирам един приятел,лека му пръст,та той казваше:
Когато има лов(дивеч) и коте да водиш с теб,ще се научи!
Последните години при нас е голяма оскъдица от към пернат дивеч!
Та и от най-родословни родители да вземеш кученце си обречен на провал!
Мое мнение.
На времето никой нямаше породно куче в селото!
Само един,дядо Петьо имаше сетер,трицветен и един военен,Караджата,сетер гордон!
На всички други,кучетата приличаха на съсели,мелезаци между уж пойнтер и тия двата сетера!
Ама всички в 9 сутринта се прибираха с пълни висулки и сядаха в кръчмата!
А де,къде е грешката сега?!

Името не го помня, беше отдавна. Спомен че имаше нещо като селскостопански двор малко извън града, и клетките бяха отзад, не се виждаха като влезеш.

Него време при нас имаше много лов, питай Чавдар. Без куче  два пъти нормата, плюс почти толкова изгубени, за това почнах да си търся.

Писах вече, че най-добрия ми птичар беше с дълго родословие саксийно отглеждани.

Може и да не звучи вярно, но минавайки покрай къщата на собственика на най-доброто лудогорско гонче, кръстоска с барак му свирнах и тича по шкодата ми до полето, близко е. Само за два часа някъде, покрай сетера разбра какво се търси, естествено стойки, апорт и подобни нямаше, но целенасочено душеше и търсеше пъдпъдъци. Собственика така и не ми повярва.

Този пост е редактиран от Пенчо: 10 септември 2022 - 12:08

• Bat Geca Loveca, Kostadin 64 и izi 1991 харесват това

#27 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 714 Мнения:
  • Име:Димитър Фетфаджиев
  • Оръжие:CZ 455, ИЖ 27ЕМ, Piper Bayard, Glock 17L, Diana AR-8
  • Куче:Дратхаари
  • МПС:Нисан Терано
  • ГрадИхтиман

Публикувано 10 септември 2022 - 03:03

Поздравления за упоритоста, но все пак имаш интелигентно куче. Знаеш ли какво е тъпо куче? Е, аз това съм го изпитал много пъти. Такъв карък съм, втори няма. 

Почна се с епаньолче, черно-бяло, закупено от един брадат тарикат от Асеновград. Е толкова кухо куче не съм имал никога. 

После курцхаар, голям, "обучен", супер куче според един боклук от Плавдивско, известен в околията с ягдтериерите на име Рангел. Усети ме че съм го закъсал преди сезона и ми поиска 1500 лв. Платих му, трябваше ми куче. Нищо не ставаше от него, пъдпъдък не беше виждал. Разболя се, епилепсия, припадъци през два часа, дадох го на един и така. Следва челно-бяло  пръскано "обучено" курцхаарче от всеизвестния мошеник от Самоков Истилиян Маринков. Говорихме за едни пари, после уж собственика му бил поискал повече, платих му и му дадох в допълнение един друг курцхаар дето не ме кефеше и черен ретривър. Кучето въобще не беше обучавано, но положените усилия от моя страна го направих много добро само за един сезон. Що ми трябваше да се фукам в селската кръчма. След седмица имах уговорка да ми докарат нелегални дърва за огрев. Бях силно изненадан, когато на портите цъфна горския с уазката. Викам си, край, хвана ме, а той, отваряй да стоварваме. Видя естествено кучето, разговорих ме се, и след две седмици изчезна.

Стана дълго, но ще продължа със западно-сибирската лайка, закупена от заместник председателя на  клуб северни породи или нещо такова, която се оказа кръстоска м/у нещо си и  източноевропейска овчарка. 

Ирландския сетер, и една  кръстоска на трицветно гонче купен от Луковит, са истинските ловци в живото ми.

Ирландеца, Джоко, на осмата година се разболя от нещо, тука, там, прегледи, не се разбра  какво му е и си отиде.

Трицветния беше много красив и обожаваше да се вози в кола. И той изчезна, ама дали пак горския, или просто са му отворили врата и той се е качил, не се разбра.

Да пиша  и за пазачите през годините. Единия го убиха в селото, любимата ми, невероятна кучка Елза я убиха ловци, не се съобразих да предупредя родителите ми че е събота и лова е открит. Прибра се надупчена, не ми се пише повече за нея.

Имал съм и два овчарски песа. Е такава злоба не съм срещал. Дадох първия на приятел, доживя някъде 15-16 год, другия ухапа майка ми, която реално га отгледа от бебе. Отиде да пази едни складове, изпонахапал не един и двама, като един се наложило да постъпи в болница, до там беше, не ми е жал, дори аз му нямах доверие и се страхувах. 

Сега, махленска голяма кучка се окучила в съседната изоставена от много години къща. Пет парчета. Започнаха да превземат и моя двор, това обувки и каквото ви дойде на ум почнахме да ги събираме из целия двор. Майка ми ги подгонила веднъж с метлата, всичките вика избягаха с квичене, но едно не се уплашило и директо дошло при нея. Е, сега стана домашен, купувам консерви, живот си живее, но като прибера майка ми за зимата, какво да го правя не знам.

Взимай внучето барабар с бабата! Докато сте в разход да не скучае жената. При редовни разходки ще придобие хигиенни навици ще се софиенизира.

Има много гадове по нашите земи и лошото е, че все им се разминава! Всички ги знаят, но все си траят!

На твое място щях да поръчам още дърва и да поканя на кафе "Подвижната горска стража".

А имената на мошениците трябва да се казват и да си сърбат попарата!

Сигурен съм, че описаните случки не са от началото на ловната ти кариера и със сигурно си знаел, какво се иска от различните видове кучета и е трябвало да подложиш "професорите" на изпит - защита на докторантура.

На времето ми харизаха един 7 месечен курцхаар. Някой си "фон". Сигурен съм, че за цялото си съществуване не бе извеждан от клетката, която делеше с нюфаундленд. Като го изкарах в полето не знаеше какво да прави, Пазеше се от тръните. Пиратките го стресираха, то като пръднех по-звучно и залягаше, камо ли по-сериозни децибели. На стрелбището се заклещи под диференциала на Мерцедеса и няма вадене. Остана в едно северозападно село, при домакина на ловната експедиция.

От тогава само женски дратхаари, до 60-70 дневна възраст. И аз си ги обучавам. Кучката, дето я взех за 50 лева, толкова радости, ловни, ми е доставяла, че ..... нямам думи.

Сегашната струва малко повечко, в родословието й има бая родственици от сой, доста е старателна в лова, лошото е, че животните намаляват и реалните тренировки не струват.

Този пост е редактиран от митьо: 10 септември 2022 - 03:04

• Skitnik, Bat Geca Loveca, Пенчо и още 1 харесват това

#28 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Мнения:

Публикувано 11 септември 2022 - 07:58

От добри родители се раждат и калпазани.Късмет братко,но с упоритост и търпение понякога има и обрат.

• Skitnik, Пенчо и izi 1991 харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!