Към съдържанието

Снимка

Обучение на ловни кучета около Пловдив

• Моля, влезте за да отговорите
27 отговора на тази тема

#1 Костадин Кралев

Костадин Кралев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4 Мнения:

Публикувано 23 февруари 2022 - 05:20

Здравейте колеги, 

бих искал да попитам дали около Пловдив има хора, които се занимават с обучение на ловни кучета. Да препоръчате някой или ако в форума има колеги, които се занимават с това.

Имам курцхаар на 5 месеца. Много е схватлив, но не ми остава много време, а и си е друго когато с тази задача се заеме профисионалист.  

Благодаря!

#2 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 714 Мнения:
  • Име:Димитър Фетфаджиев
  • Оръжие:CZ 455, ИЖ 27ЕМ, Piper Bayard, Glock 17L, Diana AR-8
  • Куче:Дратхаари
  • МПС:Нисан Терано
  • ГрадИхтиман

Публикувано 23 февруари 2022 - 06:47

Питай Иво Христов от "На лов с Иво" от "Хоби ТВ".

Той е от Пловдив и гледа птичари. На времето му ги учеше Найк-а, но почина и сега не знам, кой му ги учи, освен, ако не е започнал сам да се занимава.

P.S. На времето ми подариха 7 месечен курцхаар и брах големи ядове. Не се научи да не го е страх от изстрел, работеше 1/2-1 час и до там. По принцип бе изпуснат, но въпреки усилията ми нищо, или почти нищо, не стана от него. Така, че внимавай и взимай навременни мерки.

Пробвай се да отделяш 30-40 min до час на ден за обучението на кутрето и ще се получат нещата.

Този пост е редактиран от митьо: 23 февруари 2022 - 06:55

• NBP харесва това

#3 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • Име:Иван Иванов
  • Оръжие:ATA
  • Куче:breton-2 бр.
  • МПС:Daihatsu Terios
  • ГрадСтара Загора

Публикувано 23 февруари 2022 - 07:17

Колега, дори и да намериш треньор за кучето въпреки това ще се наложи да присъстваш на някои от тренировките за да се стиковате.

Но дори и научено кучето си иска потдържане на наученото с редовни разходки. Има и друго, предишното ми куче работеше без проблем без мен с брат ми или бащата, но бретонката без мен отказва изобщо да работи. Споделям това защото напълно е възможно треньорът да обучи кучето и то да го слуша, а теб да не те отразява. Тогава се стига до викане до загуба на глас и удоволсвието от лова изчезва. :256605:

• n960, ЛЮБИТЕЛ, Bat Geca Loveca и 4 други харесват това

#4 Kostadin 64

Kostadin 64

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Костадин
  • Оръжие:Ремингтон,Зауер,Tоз22lr и въздухарка
  • Куче:Епаньол бретон
  • МПС:нямам
  • ГрадПловдив

Публикувано 23 февруари 2022 - 11:08

Защо вземате куче,щом нямате време да се занимавате с него?!
По-добре го подари на някой,който има време да се занимава и да го научи и да излизате заедно на лов!
Не се заяждам колега,просто пишеш във форум и трябва да очакваш и негативни отзиви на питането ти!
По същата причина,градове и села са пълни с бездомни кучета!
Нищо лично!
През моите клетки за кучета са минали много и различни породи кучета,ама съм ги вземал(плащал) с мерак и ясната нагласа,че приемането на куче в двора ми означава,че идва нов член на семейството ми!
Може да ти се стори странно,но аз,когато споменавам семейството ми,в това число влизат кучетата ми и котарака ми!
Още веднъж,нищо лично и не искам да те засегна!
Относно въпроса ти,попитай за Коцето Карачана,незнам дали е жив,някъде около 204 блок в Тракия живее!
Поздрави!
  • ДБД, n960, Пенчо и 4 други харесват това

#5 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5344 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Жабче, с фланци.
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 23 февруари 2022 - 11:38

Защо вземате куче,щом нямате време да се занимавате с него?!
По-добре го подари на някой,който има време да се занимава и да го научи и да излизате заедно на лов!
Не се заяждам колега,просто пишеш във форум и трябва да очакваш и негативни отзиви на питането ти!
По същата причина,градове и села са пълни с бездомни кучета!
Нищо лично!
През моите клетки за кучета са минали много и различни породи кучета,ама съм ги вземал(плащал) с мерак и ясната нагласа,че приемането на куче в двора ми означава,че идва нов член на семейството ми!
Може да ти се стори странно,но аз,когато споменавам семейството ми,в това число влизат кучетата ми и котарака ми!
Още веднъж,нищо лично и не искам да те засегна!
Относно въпроса ти,попитай за Коцето Карачана,незнам дали е жив,някъде около 204 блок в Тракия живее!
Поздрави!

Точно поради тази причина от 2013г., нямам куче ..... Сега имам три котарака ... 

Този пост е редактиран от ДБД: 23 февруари 2022 - 11:38

#6 haqsko

haqsko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 218 Мнения:

Публикувано 24 февруари 2022 - 12:16

Здравейте колеги, 

бих искал да попитам дали около Пловдив има хора, които се занимават с обучение на ловни кучета. Да препоръчате някой или ако в форума има колеги, които се занимават с това.

Имам курцхаар на 5 месеца. Много е схватлив, но не ми остава много време, а и си е друго когато с тази задача се заеме профисионалист.  

Благодаря!

По принцип до услуги на професионален треньор се прибягва,когато кучето е родословно и имате желание да го вкарате в разплод!За целта,особено за немските птичари,кучетата трябва да преминат изпитания,които не са по силите и възможностите на над 90% от нормалните ловци!

Имайте предвид,че кучето оценя контакта с обучаващия по различен начин от този със собственика,и ако не притежавате времето да затвърдите наученото,и да изградите контакт,просто се губи смисъла на работеното с животното!

Също така е добре да сте наясно,че обучението,като цена,може да надхвърли доста пъти цената,която сте платили за кучето!

Общо взето,ако нямаш време да се занимаваш с кучето,най-вероятно няма  да имаш време и да ловуваш постоянно с него.

Следователно ще го зачукаш на някой да го гледа и храни,и ще разчиташ на някоя събота или неделя през сезона да прояви качествата си!Нямаш време да го учиш,значи нямаш и време да го разходиш и да му обърнеш внимание...не мъчи кучето и себе си...продай го,подари го,или каквото решиш,и когато решиш че имаш времевия ресурс за куче,може да поемеш отговорност за него!

• n960, ЛЮБИТЕЛ и izi 1991 харесват това

#7 Костадин Кралев

Костадин Кралев

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4 Мнения:

Публикувано 01 март 2022 - 12:12

Благодаря на всички за мненията. Някои хора не са ме разбрали правилно. Нали знаете, всеки е изпитвал съмнения, че може да се справи с дадена задача. С кучето ми съм по 3-4 часа на ден. Прочел съм всички възможни материали и съм изгледал всички възможни клипове по света. Кучето е много изпълнително и сме затвърдили всички основни команди (седни, легни, на място, апорт, пусни, остави и др.) В момента се учим на мек апорт, но явно още е малък и дъвче здраво. В неделя имахме урок с живи гълъби и се справи страхотно. Тази седмица ще проведа тренировка с възпроизвеждане на изстрели с ловна пушка на 50-60 метра от него по време на игра за да започне да привиква.

п.с.

Че ще го науча на нещо ще го науча, но липсата на опит в това начинание си е предизвикателство за мен и бих бил благодарен да чуя мнението на професионалист. Ей така да те насочи къде да наблегнеш.

• n960, Skitnik, ЛЮБИТЕЛ и 2 други харесват това

#8 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • ГрадСтара Загора

Публикувано 02 март 2022 - 07:40

При обучението никога не си застрахован от грешки. Аз например допуснах една, която ми коства неудобството от време на време като се отдалечи младата смяна да подсвирвам за да я завръщам понеже се заплесва. Старата, каквото и да има пред нея винаги ще хвърли един поглед и се разбираме без звуци, ако трябва само с ръка ще я насоча в посоката която искам да отиде.

Това го постигнах още докато беше малка, като се заплесне и не и пука къде съм, се скривам и я наблюдавам докато ме намери, без да се издавам. Почват едни радости, има и награда. Малкото куче изпитва страх от непознатия свят, който го заобикаля и търси закрила, от водача. По този начин като се ошашка няколко пъти, се научава да не те изпуска от поглед. Допуснатата грешка от мен е, че старата доста ми помагаше в обучението и винаги бяха двете. Като беше малка търсеше първо мама, после мен, но всяко куче си е с характер и както колеги имащи гончета знаят, че има кучета които сами си търсят дивеча, и такива които ги следват и подпомагат. Та малката си търси сама вече и не се интерисува от старата, но това да и косура. Ще се напасваме. ;)  :256605:

• ДБД харесва това

#9 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • ГрадСтара Загора

Публикувано 02 март 2022 - 07:46

Забравих да спомена, че при обучението за апорт от най-ранна възраст започвам с топка от дунапрен, която с ножицата си оформям с големина на топка за тенис. Един дратхаар и три бретона са минали по този път и не съм имал проблеми с мачкане на дивеч. :256605:

#10 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Мнения:

Публикувано 06 март 2022 - 06:40

При обучението на кучето е важно и основно да осъществиш контакт с него,т е  да разбере какво искаш от него и ти да разбереш какво ти казва то. Не установиш ли тази връзка нищо няма да направиш.

• ДБД, n960, snuri и 2 други харесват това

#11 Monkata

Monkata

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 46 Мнения:
  • Име:Монката
  • Оръжие:Много
  • Куче:Бретони
  • МПС:Спел Зафира
  • ГрадСофия

Публикувано 25 юни 2022 - 01:48

Питай Иво Христов от "На лов с Иво" от "Хоби ТВ".

Той е от Пловдив и гледа птичари. На времето му ги учеше Найк-а, но почина и сега не знам, кой му ги учи, освен, ако не е започнал сам да се занимава.

P.S. На времето ми подариха 7 месечен курцхаар и брах големи ядове. Не се научи да не го е страх от изстрел, работеше 1/2-1 час и до там. По принцип бе изпуснат, но въпреки усилията ми нищо, или почти нищо, не стана от него. Така, че внимавай и взимай навременни мерки.

Пробвай се да отделяш 30-40 min до час на ден за обучението на кутрето и ще се получат нещата.

Иво Георгиев отдавна сам си учи кучетата!!! :256605:

#12 Monkata

Monkata

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 46 Мнения:
  • Име:Монката
  • Оръжие:Много
  • Куче:Бретони
  • МПС:Спел Зафира
  • ГрадСофия

Публикувано 25 юни 2022 - 01:56

Благодаря на всички за мненията. Някои хора не са ме разбрали правилно. Нали знаете, всеки е изпитвал съмнения, че може да се справи с дадена задача. С кучето ми съм по 3-4 часа на ден. Прочел съм всички възможни материали и съм изгледал всички възможни клипове по света. Кучето е много изпълнително и сме затвърдили всички основни команди (седни, легни, на място, апорт, пусни, остави и др.) В момента се учим на мек апорт, но явно още е малък и дъвче здраво. В неделя имахме урок с живи гълъби и се справи страхотно. Тази седмица ще проведа тренировка с възпроизвеждане на изстрели с ловна пушка на 50-60 метра от него по време на игра за да започне да привиква.

п.с.

Че ще го науча на нещо ще го науча, но липсата на опит в това начинание си е предизвикателство за мен и бих бил благодарен да чуя мнението на професионалист. Ей така да те насочи къде да наблегнеш.

Слушай колега намери книгата на Клаус Ролфс Обучение но ловното куче,това като го прочетеш ще ти станат много неща ясни!!!Успех!!!

Този пост е редактиран от Monkata: 25 юни 2022 - 01:56

#13 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 714 Мнения:
  • ГрадИхтиман

Публикувано 25 юни 2022 - 07:49

Слушай колега намери книгата на Клаус Ролфс Обучение но ловното куче,това като го прочетеш ще ти станат много неща ясни!!!Успех!!!

Това нещо много трудно се намира. Даже втора употреба. Издателската къща с правата отсвирва работата с преиздаването, а това им е работата.

Имам я в два .pdf-а от по 45-47 МВ. При интерес мога да я предоставя.

#14 valko

valko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 48 Мнения:
  • Име:Вълко Дандаринов
  • Оръжие:ИЖ
  • МПС:опел
  • ГрадБургас

Публикувано 03 септември 2022 - 08:38

Колеги помагаите,днес младото ми куче на 3 месеца драатдхар изяде първия си пъдпъдък.Ловувах със две кучета,старата го намери апортира го,след като видях че е стрелян без никакви поражения реших да пробвам новата надежда,пуснах го леко напред и стана белата грабна го и със сто километра избяга не можах да я спра не помогнаха викове гърмежи,изяде го на ход.Досега съм нямал такива проблеми с предишните си кучета,голям бои изяде,има ли оправяне ,много е лакомо изява всичката си храна на секундата,дано ми издържат нервите ако има и друг такъв инцидент.

#15 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 714 Мнения:
  • ГрадИхтиман

Публикувано 03 септември 2022 - 08:46

Електрически нашийник.

На времето моето го отучих с втори изтрел в задницата. Но тогава кучето бе на година и малко, а твоето е на месеци и не върви по тази метода.

За нашийника - вземи си един на Garmin. Пробвах с китайски, но само ядове. Пропусна вода и спря да работи, а преди това батерията падаше за нула време. Майстора ми по електрониките го отвори и каза, че от бая време дава на късо заради вода в корпуса. Сега го чакам да се издъни за пореден път и в пенсия. По-добре 350 лева и без ядове, отколкото 60-70 и ядове.

• valko и alexandro42 харесват това

#16 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Мнения:

Публикувано 05 септември 2022 - 08:07

Здравейте колеги, 

Благодаря!

Кучето с треньора ли ще ходи на лов.

От четири месеца месеца почваш да обучаваш кучето и себе си .

На кучето е заложено да ловува,просто трябва да разбере какво искаш от него и ти да разбереш какво ти казва то.

Обучението е водене по полето,насърчаване и не забравяй ВНИМАТЕЛНО да го научиш да влиза във водата.Това се започва от втория третия месец,но и сега не е късно.

Не бъди прекалено груб с него. С добро отношение се постигат много по добри резултати.

Успех с обучението,то изцяло зависи от теб.

Този пост е редактиран от krus: 05 септември 2022 - 08:09

• izi 1991 харесва това

#17 izi 1991

izi 1991

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 247 Мнения:
  • ГрадСтара Загора

Публикувано 06 септември 2022 - 11:12

Колеги помагаите,днес младото ми куче на 3 месеца драатдхар изяде първия си пъдпъдък.Ловувах със две кучета,старата го намери апортира го,след като видях че е стрелян без никакви поражения реших да пробвам новата надежда,пуснах го леко напред и стана белата грабна го и със сто километра избяга не можах да я спра не помогнаха викове гърмежи,изяде го на ход.Досега съм нямал такива проблеми с предишните си кучета,голям бои изяде,има ли оправяне ,много е лакомо изява всичката си храна на секундата,дано ми издържат нервите ако има и друг такъв инцидент.

Колега, до сега съм нямал такъв проблем, но бих те посъветвал, пониже кучето е още малко, да сложиш пъдпъдък в фризера да замръзне яко. След това вземаш по яка корда или конец и завързваш пилето здраво. Вземаш въдицата, пълниш джоба с любимото му лакомство и подавайки пилето тренирате стойка и от време на време оставяйки го да хване пъдпъдъка, подавате команда апорт и с помоща на кордата го придърпвате към вас. Ако не пуска след команда, подаваш лакомство. Поощряването с лакомство в началото е на всяко придърпване, като след това почваш да разреждаш. И първо го измори с разходка. Така бих постъпил, както споменах не съм имал  такъв проблем. При мен първата среща на кучето с дивеча се случва така:

• Kostadin 64 и valko харесват това

#18 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 948 Мнения:

Публикувано 06 септември 2022 - 04:08

И аз имах подобен случай с ирландси сетер. Родословието му беше изщяло декоративно отглеждани.  Взех го за домашнен любимец, защото беше много красив. Отнякъде обаче прародителите му се събудиха в него докато го разхождах в полето. Стана невероятен, от лов до пазач.  

Само с едно не се разбрахме, ядеше един пъдпъдък, без значение първия или някой друг. След като го изяде си получаваше наказанието, и така  стигнахме до споразумението, че един му е позволен, но аз определям кой да бъде- стрелян по отблизо, малък и те така. 

• Kostadin 64, valko и alexandro42 харесват това

#19 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Мнения:

Публикувано 06 септември 2022 - 07:36

И аз имах подобен случай с ирландси сетер. Родословието му беше изщяло декоративно отглеждани.  Взех го за домашнен любимец, защото беше много красив. Отнякъде обаче прародителите му се събудиха в него докато го разхождах в полето. Стана невероятен, от лов до пазач.  

Само с едно не се разбрахме, ядеше един пъдпъдък, без значение първия или някой друг. След като го изяде си получаваше наказанието, и така  стигнахме до споразумението, че един му е позволен, но аз определям кой да бъде- стрелян по отблизо, малък и те така. 

Предполагам,че пъдпъдъка е бил сериозно разкъсан от изстрела и това е довело до хапването му.

#20 choko

choko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 429 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ИЖ 27,БЕНЕЛИ АРГО 30,06,РЕМИНГТОН 700 SPS 243 WIN
  • Куче:БРЕТОН
  • МПС:ВИТАРА
  • ГрадПЕРНИК

Публикувано 07 септември 2022 - 09:02

Дратхаара , като че ли най-предразположен от всички породи да похапва.Имах приятел,водеше го на лов с намордник.И с много бой трудно става.Това със замразения пъдпъдък работи.Бретоните са ми изяждали по някой в началото,обикновено зле ударен и като го отупам не бара повече.Трябва много занимавка,силна възка по между ви,за да се старае кучето да ти угоди,а не да ловува за себе си.

• ДБД, n960, krus и 2 други харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!