Към съдържанието

• Зареждане на брояча
Снимка

Специфика при лова на сръндаци..

• Моля, влезте за да отговорите
38 отговора на тази тема

#21 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 1944 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 04:14

Относно вечерното издебване......задължително условие е познаването на района, аз лично препоръчвам при вечерното издебване да си набележите някоя закътана ливадка, да сте там 2 часа преди сумрак. Ако мястото позволява, е добре да сте една идея по нависоко, така ще обхващате по голям периметър. Ориентирайте се къде има прясно набола трева. Обикновенно сръндака се насочва именно натам, има известна предпазливост при излизането му от гората, хубаво е да се изчака докато се успокои. Това го казвам с цел достигане на максимално удоволствие, много пъти съм се чуствал като овчар на сръндаци ;) в такъв момент снимките и клипчетата са задължителни. Ако добре сте планирали мястото, не е нужно да се местите на друго, 20мин. преди сумрак, може да се насочите към изходната си точка, безшумното придвижване е задължително....оставате си 2-3 ливади за оглед, по обратния път :) Мнооооого голям проблем са кърлежите, аз не използвам репеленти по разбираеми причини, но след като се прибера си правя обстойно преглеждане а дрехите се изтръскват продължително. Аз лично като превантивна мярка, си връзвам здраво обувките а панталона остава вътре, ръкавите с ластик, задължителна шапка. Почти не оставям открити части, които да позволят на гадинките да полазят. :)

• Nanski, profiH'87, zkk и 3 други харесват това

#22 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 517 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 14 март 2013 - 04:44

Сутрин на ход, вечер - на чакане, аз така знам. Щото вечер като дойде време да излизат на ливадите очите им шарят на четири - спре се в края на гората, седи като препариран, само ушите му шават насам - натам, ослушва се............ Макар понякога да излизат все едно баирът му е бащиния и не го ебе за никой, ама така правят повече аджамиите, дъртите са тарикати. А заранта са спокойни, нали цяла вечер е пасъл на рахат............. Ама още по мрязък трябва да си на терена, макар на закътани ливади да можеш да го свариш по бели гащи и до към 9, че и по - до късно.

Гледам все пишете за трева, лилавия минзухар и котенцето /рошаво едно такова, и то лилаво, излиза рано напролет по припеците, руснаците му викат съсънка, уругуй, и техните сърни го галят много/ никой не е споменал. При нас щото е бая височко още доста време преди тревата да се накани да избива лилавият минзухар е излязъл на припеците, красота голяма е. Лудват по него сърните - дали щото им много сладък, дали щото друго няма свежо, а им е дотегнала сухоежбината цяла зима............ И дали затова или е верно, дето учените глави викат, че съдържал некви упойващи субстанции са като замаени и непредпазливи сърните. Без никакви усилия ги доближаваш на няколко метра на зиг - заг между хвойните, даже лани на няколко пъти аз съм от единия край на хвойната, а той пасе от другия й край сума време. Чак като ме подветри хрипне като балетист от Болшой театър и ме залае. Ама тогава рогата им още мъхнати, не са ги обелили и ти остават само кефът и тръпката от гледката.

• valchan, mir777, profiH'87 и 6 други харесват това

#23 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1599 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • Оръжие:Тоз 34Р 12х70;Sauer S202 Hardwood кал. .308 Win.;Browning Long Track Composite Fluted 9,3x62;ИЖ-18МН .222 Rem.; Glock 17 Gen 3
  • Куче:Восточносибирски лайки и други връло люти свиняри
  • ГрадСофия

Публикувано 14 март 2013 - 04:50

Сутрин на ход, вечер - на чакане, аз така знам. Щото вечер като дойде време да излизат на ливадите очите им шарят на четири - спре се в края на гората, седи като препариран, само ушите му шават насам - натам, ослушва се............ Макар понякога да излизат все едно баирът му е бащиния и не го ебе за никой, ама така правят повече аджамиите, дъртите са тарикати. А заранта са спокойни, нали цяла вечер е пасъл на рахат............. Ама още по мрязък трябва да си на терена, макар на закътани ливади да можеш да го свариш по бели гащи и до към 9, че и по - до късно. Гледам все пишете за трева, лилавия минзухар и котенцето /рошаво едно такова, и то лилаво, излиза рано напролет по припеците, руснаците му викат съсънка, уругуй, и техните сърни го галят много/ никой не е споменал. При нас щото е бая височко още доста време преди тревата да се накани да избива лилавият минзухар е излязъл на припеците, красота голяма е. Лудват по него сърните - дали щото им много сладък, дали щото друго няма свежо, а им е дотегнала сухоежбината цяла зима............ И дали затова или е верно, дето учените глави викат, че съдържал некви упойващи субстанции са като замаени и непредпазливи сърните. Без никакви усилия ги доближаваш на няколко метра на зиг - заг между хвойните, даже лани на няколко пъти аз съм от единия край на хвойната, а той пасе от другия й край сума време. Чак като ме подветри хрипне като балетист от Болшой театър и ме залае. Ама тогава рогата им още мъхнати, не са ги обелили и ти остават само кефът и тръпката от гледката.

Абе.....не са....

Прикачени файлове

• Прикачен файл  image.jpg   174,5K   99 Брой сваляния

Този пост е редактиран от profiH'87: 14 март 2013 - 04:51

• valchan, mir777, Петър Георгиев и 6 други харесват това

#24 Петър Георгиев

Петър Георгиев

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 622 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 05:59

Абе.....не са....

Никак даже...  :rolleyes:

Прикачен файл  srandak.jpg   201,93K   79 Брой сваляния

Аз много опит в тоя лов нямам, ама имам няколко сръндака и слушам чика Милко какво разправя ! :D

• valchan, Христо Христев, БАЙ АСЕН и още 1 харесват това

#25 zkk

zkk

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 643 Мнения:
  • Име:Swetoslav
  • Оръжие:всякакво
  • Куче:вече нямам
  • МПС:UAS - 31519 редукторен
  • ГрадАприлци

Публикувано 14 март 2013 - 06:06

Имам доста спомени от 93 - 97 година, когато ходехме на групов лов за рогати !

Спрях да стрелям по тях и другите рогати,  97-ма, когато трябваше да приколя,  едно от тези красиви животни, а тя ме гледаше и плачеше ... !

Колегите са описали точно поведението им, и аз поне, няма какво да се добавя !

Лесно се отстрелва, защото почти винаги ти дава шанс,  да я стреляш в статично положение !

Що се касае до доближаване, ако стоиш неподвижно и вятъра е зад нея .... пернах я с ръка по задника :D /това при гонка/

На едно вардене за чакали с добра маскировка,  сръндак паса 2 мин. на няколко метра, докато вятъра се обърна !

В последните няколко сезона, има известно захитряване от тяхна страна, особено за да излъжат някое куче, зад тях .... !

Рязък и дълъг страничен скок, към височина, като стои отгоре и гледа объркването на кучето ... !!!

Този пост е редактиран от zkk: 14 март 2013 - 06:10

• valchan харесва това

#26 garry

garry

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2071 Мнения:
  • Име:Гърга Питич. Има два реда зъби едни обикновенни и едни златни. Елегантен е кат вампир
  • Оръжие:Певица де вади пирони със задник

Публикувано 14 март 2013 - 06:39

Сутрин на ход, вечер - на чакане, аз така знам. Щото вечер като дойде време да излизат на ливадите очите им шарят на четири - спре се в края на гората, седи като препариран, само ушите му шават насам - натам, ослушва се............ Макар понякога да излизат все едно баирът му е бащиния и не го ебе за никой, ама така правят повече аджамиите, дъртите са тарикати. А заранта са спокойни, нали цяла вечер е пасъл на рахат............. Ама още по мрязък трябва да си на терена, макар на закътани ливади да можеш да го свариш по бели гащи и до към 9, че и по - до късно.

Гледам все пишете за трева, лилавия минзухар и котенцето /рошаво едно такова, и то лилаво, излиза рано напролет по припеците, руснаците му викат съсънка, уругуй, и техните сърни го галят много/ никой не е споменал. При нас щото е бая височко още доста време преди тревата да се накани да избива лилавият минзухар е излязъл на припеците, красота голяма е. Лудват по него сърните - дали щото им много сладък, дали щото друго няма свежо, а им е дотегнала сухоежбината цяла зима............ И дали затова или е верно, дето учените глави викат, че съдържал некви упойващи субстанции са като замаени и непредпазливи сърните. Без никакви усилия ги доближаваш на няколко метра на зиг - заг между хвойните, даже лани на няколко пъти аз съм от единия край на хвойната, а той пасе от другия й край сума време. Чак като ме подветри хрипне като балетист от Болшой театър и ме залае. Ама тогава рогата им още мъхнати, не са ги обелили и ти остават само кефът и тръпката от гледката.

Викаш некъде така Прикачен файл  IMAG0188.jpg   99,79K   105 Брой сваляния

и му туриш мерудиики тук на магистралата Прикачен файл  sol.jpg   112,99K   119 Брой сваляния

па се дръпнеш на 100м и си кат на стрелбище де що има от тук минава  :lol2:

Прикачени файлове

• Прикачен файл  IMAG0189.jpg   113,08K   100 Брой сваляния

Този пост е редактиран от garry: 14 март 2013 - 06:42

#27 profiH'87

profiH'87

Йебем ти све...

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1599 Мнения:
  • Име:Милко Стойнев
  • Оръжие:Тоз 34Р 12х70;Sauer S202 Hardwood кал. .308 Win.;Browning Long Track Composite Fluted 9,3x62;ИЖ-18МН .222 Rem.; Glock 17 Gen 3
  • Куче:Восточносибирски лайки и други връло люти свиняри
  • ГрадСофия

Публикувано 14 март 2013 - 06:48

Никак даже...  :rolleyes:

Публикувано изображениеsrandak.jpg

Аз много опит в тоя лов нямам, ама имам няколко сръндака и слушам чика Милко какво разправя ! :D

Така като го гледам тоя от снимката е убит към края на октомрви,при средна влажност на въздуха,на около иляду метра над морето....съдейки и по почвата,по ъгъла под който слънцето огрява и по цвета на листата най-вероятно това се е случило по западните покрайнини на България.....и отстрелната такса не е платена още!

#28 Петър Георгиев

Петър Георгиев

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 622 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 07:01

Така като го гледам тоя от снимката е убит към края на октомрви,при средна влажност на въздуха,на около иляду метра над морето....съдейки и по почвата,по ъгъла под който слънцето огрява и по цвета на листата най-вероятно това се е случило по западните покрайнини на България.....и отстрелната такса не е платена още!

И аз чакам таксата на един чакал медалист...Май и двамата ще почакаме ! :D

#29 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 1944 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 08:04

Имайте навпредвид, че сръндака също е диво животно, не си правете експерименти с ранен сръндак, от рода на хващане на рогата, хващане за краката и така нататъка...това може да ви струва скъпо, копитото е остро, и не е приятно да ти се забие в капачката.....мой познат колега има доста смешен случай...прибирайки се със сина си от дърводобив, виждат доста интересна ситуация...две сръндачета, спорили за някоя девица, оплели рогата си и не могат да се откопчат, на пръв поглед смешна ситуация, колегата се опитва да ги откопчи с добри чуства, но в момента, в който ги отплита, по малкия сръндак го атакува, и добре че си слага ръцете пред корема, шевове, болници, инжекции.....нали се сещате какви мизерии имат по рогата си и каква инфекция може да стане...та внимавайте и с това, не са толкова безащитни за подценяващите ситуацията :)

• nqkoiotnqkade харесва това

#30 Петър Георгиев

Петър Георгиев

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 622 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 08:12

Имайте навпредвид, че сръндака също е диво животно, не си правете експерименти с ранен сръндак, от рода на хващане на рогата, хващане за краката и така нататъка...това може да ви струва скъпо, копитото е остро, и не е приятно да ти се забие в капачката.....мой познат колега има доста смешен случай...прибирайки се със сина си от дърводобив, виждат доста интересна ситуация...две сръндачета, спорили за някоя девица, оплели рогата си и не могат да се откопчат, на пръв поглед смешна ситуация, колегата се опитва да ги откопчи с добри чуства, но в момента, в който ги отплита, по малкия сръндак го атакува, и добре че си слага ръцете пред корема, шевове, болници, инжекции.....нали се сещате какви мизерии имат по рогата си и каква инфекция може да стане...та внимавайте и с това, не са толкова безащитни за подценяващите ситуацията :)

Ми да ги приколи и двете, вааа !

#31 Nanski

Nanski

ФЕН на рози и джуджета

• Глобален Модeрaтор
  • 2544 Мнения:

Публикувано 14 март 2013 - 11:11

Митак, имам един авер, който живее зад нас на задната улица,ще те запозная с него и ще ти покаже единия крак в бедрото на какво прилича от сръндак! Сръндака беше  питомен и го отглеждаше баба Бона ама след време беше полу див демек ако идеш на 30 метра от него и се изстрелваше с рогите напред! Не се бъзикам изобщо, та моя човек го беше случайно срещнал по манатарково време над къщата на бабето та през бедрото та отзад се беше показал рога! Големи гайлета бра Киро! :o

Този пост е редактиран от Nanski: 14 март 2013 - 11:13

• nqkoiotnqkade харесва това

#32 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 517 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 15 март 2013 - 10:28

Питане едно процедурно имам: намирал ли е някой части от "ризката" на рогата по или до борчето или хвойничката, на която ги е белил сръндакът?! Думайте, па ше ви кажа що питам.

#33 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Изтрит потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 978 Мнения:
  • Оръжие:Тек и други
  • ГрадОт на майната си:)

Публикувано 15 март 2013 - 06:24

Нека в тази тема споделим опита свързан с лова на сръндаци чрез издебване...примерни въпроси на, които можем да отговорим:

1. Къде да ги търсим

2. По кое време....Сутрин или вечер

3. Как да подхождаме

4. До каква дистанция можем да се доближим

5. Необходими атрибути

6. Калибри подходящи за този вид лов

7. Как да преценим възраста на животното

8. Полските райони...специфика

9. Планинските райони....специфика

10.[color=#ff0000;]НЕ на последно място законови условия за този вид лов[/color]

Сигурен, че има още много въпроси, които можем да зададем. Ще помоля без "мръвкарски постове"

Дано темата се развие, и бъде полезна за всички нас. 

Чрез издебване?

Е,ако успяваш да издебнеш сръндак значи си добър ловец и на търпението ти всеки бивол може да завиди.

Сутрин рано по тъмно на някоя полянка в гората ми се струва най удачно.

А законови условия...трудна работа;)

#34 Валентин Стефанов

Валентин Стефанов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Валентин Стефанов

Публикувано 16 март 2013 - 12:51

Сутрин на ход, вечер - на чакане, аз така знам. Щото вечер като дойде време да излизат на ливадите очите им шарят на четири [color=#ff0000;]- спре се в края на гората, седи като препариран, само ушите му шават насам - натам, ослушва се..[/color].......... Макар понякога да излизат все едно баирът му е бащиния и не го ебе за никой, ама така правят повече аджамиите, дъртите са тарикати. А заранта са спокойни, нали цяла вечер е пасъл на рахат............. Ама още по мрязък трябва да си на терена, макар на закътани ливади да можеш да го свариш по бели гащи и до към 9, че и по - до късно.

Един юнак ,който няколко пъти дебнех,безуспешно,лягаше в края на гората и започва да кледа към вишката,..

Седи в шумата и само ушите му се виждат.

Ай мръдна да слизам и лае и дим да го няма.......

Позамислих се дали да не му стрелям ниско на посока под главата,ама не се реших,.....

#35 Amateur

Amateur

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 562 Мнения:

Публикувано 16 март 2013 - 07:20

Един юнак ,който няколко пъти дебнех,безуспешно,лягаше в края на гората и започва да кледа към вишката,..

Седи в шумата и само ушите му се виждат.

Ай мръдна да слизам и лае и дим да го няма.......

Позамислих се дали да не му стрелям ниско на посока под главата,ама не се реших,.....

Когато е на склон сръндака не гледа на горе а надолу.Другият път отвори чакалото но седни над мястото където излиза, но вътре в гората не в чакалото.

Този пост е редактиран от Berkut: 16 март 2013 - 07:23

#36 valchan

valchan

Хмммм

• Глобален Модeрaтор
  • 1944 Мнения:

Публикувано 16 март 2013 - 07:01

Прикачен файл  Roe Deer Brockholes 26.9.10 1695pse4 (Large).jpg   242,16K   42 Брой свалянияПрикачен файл  roe1.jpg   157,55K   49 Брой свалянияПрикачен файл  stag-roe-deer.jpg   123,66K   43 Брой сваляния

Айде малко да се наострите.....

• don_stefano, Христо Христев и БАЙ АСЕН харесват това

#37 Валентин Стефанов

Валентин Стефанов

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 491 Мнения:
  • Име:Валентин Стефанов

Публикувано 17 март 2013 - 01:20

Когато е на склон сръндака не гледа на горе а надолу.Другият път отвори чакалото но седни над мястото където излиза, но вътре в гората не в чакалото.

Хъм,...нямам това наблюдение,вероятно терена ти е планински...

Но ако имаш предвид гледането нагоре въобще,не само по тертена,

аз имам наблюдение,че възрасните сръндаци свикнали с присъствие на 

вишката,излизайки от гората винаги първо нагоре поглеждат.

Това ми се е случвало поне 3-4 пъти.

М/би трябва малко да поразкажеш за твоето наблюдение.....

А иначе за тоя въпросния е доста трудно да подходя.

Той обитава млада горичка почти без подраст от няколко декара и така е засята на редове,че като погледнеш от единия край се вижда другия.равно е и ме усеща почти винаги.Навън излиза първо една голяма сърна ,която целогодишно е също там,и тя винаги го предопреждава.

Но все пак имам план... :258029:

#38 Amateur

Amateur

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 562 Мнения:

Публикувано 17 март 2013 - 05:11

Не говоря за случаи когато са свикнали с вишка или чакало.Както каза един колега "Балкана крие своите тайни" :D а твоя случай не е частен. Другото е когато дойде и легне изсвири  му така, че едва да го чуе ,той   ще стане,от там нататък си ти.Па ако не можеш се оправи с този вредител обади се ще помогна, ще дойда да го премахна аз :D .Дано имаш слука и плана да проработи :e05a53f56fcde85da04e41c18eb4b39

Този пост е редактиран от Berkut: 17 март 2013 - 05:15

• valchan, mir777, shot1 и още 1 харесват това

#39 Kum4o-Vul4o

Kum4o-Vul4o

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 810 Мнения:

Публикувано 21 март 2013 - 07:17

само да допълня към темата че когато си ловувал доста години в даден район и си го обхождал от години

добиваш представа в кой район и  де обитава рошко не големия  си ареал

та не на всяка полянка излиза сръндак  ;)

и на не всяка граница на гората 

има нещо което на мен ми е направило впечетление 

че всеки сръндак има място в ареала си на обитание което посещава задължително или вечер като стане от леглото си или рано сутрин преди да се прибере "в къщи" 

обикновено вечер преди залез и преди да започне да се храни и да патрулира из "двора си" ако бъде притеснен тогава или подплашен го прави сутринта преди лягане и.........те така  :256605:

на начинаещите успех а който го може си го може  :256605: наздраве с червено вино и сушеница .........от границата на една горица!!!!!!!!!

ай и на поезия ме изби :lol2:

• mir777 и A4O харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!