Към съдържанието

Снимка

Ловен сезон дива свиня 2021/22

• Моля, влезте за да отговорите
133 отговора на тази тема

#1 ivan..dimitrov

ivan..dimitrov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 207 Мнения:
  • Име:ivan
  • Оръжие:Blaser R8 Pr.Success 270Win, Mauser 300Win.IG-27,IG-58
  • Куче:Кангал....
  • МПС:Тойота
  • ГрадБургас

Публикувано 29 септември 2021 - 10:11

Колеги, Наслука тази седмица на откриването лова на диво прасе....въпреки отчайващото положение в повечето дружинки!! Имам апел към трезвомислещите ловци в БГ и тук във форума!! Популацията е ясно, че е много ниска, но поне на инструктажа /тези които имат това право, като ръководители на лов/ да се инструктират ловците да се стреля само на приплод и по озъбени нерове. Поне аз като съм за деня това ще правя....пък на пусия, който и да се сърди пускам женската. Така малко или много да си върнем положителните ловни емоциите от предходните 2-3 години. Да не говорим, че беше най добре да пропуснем сезона тази година....ама както и да е!! Наслука и безаварийно приключване на сезона!!!

Този пост е редактиран от ivan..dimitrov: 29 септември 2021 - 10:14

• mir777, shot1, engin и 14 други харесват това

#2 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1074 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 30 септември 2021 - 01:15

Вчера се обадих по телефона на най-опитния ловец от дружинката ни,който е и най-възрастния и наближава осемдесетте.Викам му,имаш ли работа бай Неделчо.А той отговаря имам,бера ябълки ама какво трябва.Да отидем да проверим към реката за следи от прасета.Е щом е свързано с лова,всичко друго остава на заден план,знаех си,че ще зареже всичко,заради хобито ни.Взех го с колата и отидохме на оглед,където някой си уж видял десетина прасета.Имаше следи,но само на елени и кошути,а царевица и вода колкото искаш.Според мен също,трябва цялото ни сдружение доброволно да се откаже от лова на дива свиня,докато не се възстанови популацията.Мислех да не отида на откриването,но баджанака млад ловец чака с нетърпение свинския,та ако отида,заради него ще е.

Прикачени файлове

• mir777, ДБД, жоро75 и 9 други харесват това

#3 kartechar

kartechar

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 174 Мнения:

Публикувано 30 септември 2021 - 02:08

Провокиран от заглавията на няколко сходни теми от миналата година насам, бих искал да уточня, че обект на лов "диво прасе" няма. Съгласно ЗЛОД това е дива свиня. Извинявам се за офтопика!

Този пост е редактиран от kartechar: 30 септември 2021 - 02:09

• XuMePa и BLADE харесват това

#4 myrko

myrko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 270 Мнения:
  • Име:Иванов
  • Оръжие:иж 43 , иж 58 , Merkel RX Helix 30-06
  • Куче:Померан :) Курцхаар
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 30 септември 2021 - 07:50

Аз тези прасета ще гоня тази година ;)

Прикачени файлове

• mir777, garry, ДБД и 10 други харесват това

#5 Orka_71

Orka_71

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 663 Мнения:
  • Оръжие:Glock 17 gen 4; Stoeger M 2000; SLR 95 LHMB; FNAR

Публикувано 01 октомври 2021 - 08:52

Вчера се обадих по телефона на най-опитния ловец от дружинката ни,който е и най-възрастния и наближава осемдесетте.Викам му,имаш ли работа бай Неделчо.А той отговаря имам,бера ябълки ама какво трябва.Да отидем да проверим към реката за следи от прасета.Е щом е свързано с лова,всичко друго остава на заден план,знаех си,че ще зареже всичко,заради хобито ни.Взех го с колата и отидохме на оглед,където някой си уж видял десетина прасета.Имаше следи,но само на елени и кошути,а царевица и вода колкото искаш.Според мен също,трябва цялото ни сдружение доброволно да се откаже от лова на дива свиня,докато не се възстанови популацията.Мислех да не отида на откриването,но баджанака млад ловец чака с нетърпение свинския,та ако отида,заради него ще е.

Миналия сезон нетрябваше да се ловува. Този също мен ако ме питат.

Възстановяване ... няма да стане никак лесно , защото има и едни двукраки хищници дато очите им нямат насищане.

Най лошото, че сега щи видите колко месари има в лова, като същите ще подкарат на гонка сърни и елени т.е всичко де шава и се яде, а че трябва да намалят хищниците не имв идва на ум, защото популацията им стана огромна и ще подкарат сърните.

• avdjiev71, ДБД, Иван Кючуков и 6 други харесват това

#6 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2870 Мнения:

Публикувано 02 октомври 2021 - 06:33

*
ПОПУЛЯРНО МНЕНИЕ

По темата...При нас ,югозапада ги има.
Днес три приплода,като колегите коректно пропуснаха майките.

Бройката щеше да увеличи с още едно,ако оптиката ми не беше влязла в задния джоб на гърба. Прасето доста време учудено ме зяпаше...???? Замина...
Другия приплод от първата стрелба на колегата с двата паднали започнахме да го търсим - кръв ...,шкембе,дебели черва...Не го намерихме.
Извинявам се за фотото...
И нещо красиво -дива циклама.

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от n960: 02 октомври 2021 - 06:50

• mir777, avdjiev71, ДБД и 18 други харесват това

#7 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 842 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 02 октомври 2021 - 09:46

За моя/наша радост чумата все още не е дошла при нас. Днес паднаха 2 малки(моабедчийски) прасенца от сюрия с 12 прасенца и 2 големи женски. За жалост едната е паднала при съседите. Освен това има 2 глигана гърмени и заминали с уплах и много емоции за всички. Отлично начало на сезона. На обяд напече и кучетата се отказаха както винаги на откриването. Моя се прибра на ходейки на нокти като балерина :) Утре пак, пък ако ще да му парят лапите :) Югоизточна България по към център, Тракия на границата с Родопите.

• n960, Skitnik, the_hunter_84 и 8 други харесват това

#8 karlito

karlito

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 387 Мнения:
  • Оръжие:доста
  • ГрадПловдив

Публикувано 03 октомври 2021 - 02:22

*
ПОПУЛЯРНО МНЕНИЕ

При нас изглежда ги има в изобилие.Родопите. Вчера открихме с 11 броя. Две млади глиганчета , една нераждала женска и останалите таралежи . Много пропуснати бабки. Дано и съседите ги пускат.  В личен план един мишок :)

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от karlito: 03 октомври 2021 - 02:27

• mir777, avdjiev71, ДБД и 32 други харесват това

#9 myrko

myrko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 270 Мнения:
  • Име:Иванов
  • Оръжие:иж 43 , иж 58 , Merkel RX Helix 30-06
  • Куче:Померан :) Курцхаар
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 03 октомври 2021 - 06:06

Интересна снимка тръгна из фейсбук ….

Прикачени файлове

• avdjiev71, XuMePa и choko харесват това

#10 n960

n960

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2870 Мнения:

Публикувано 03 октомври 2021 - 06:09

*
ПОПУЛЯРНО МНЕНИЕ

С днешна дата... Лека мъгла и ...

Първа гонка -много прасета и ...,нищо.
Втора гонка - много емоции и моя слука... Почти невъзможен изстрел, но сърце, черен и бял дроб.Разбира се като гонач.Четири броя.

Прикачени файлове

Този пост е редактиран от n960: 03 октомври 2021 - 06:16

• mir777, ДБД, Искрен и 26 други харесват това

#11 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 588 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 03 октомври 2021 - 08:03

*
ПОПУЛЯРНО МНЕНИЕ

Ей този "младеж" падна при нас заедно с още двама от категория 150+.

За втора година след чумата си е направо перфектно.

Прикачени файлове

• mir777, avdjiev71, shot1 и 24 други харесват това

#12 avdjiev71

avdjiev71

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 123 Мнения:

Публикувано 04 октомври 2021 - 07:20

Уважаеми колеги,

трепете, защото чак след 5-6годинини ще ги има пак.

Успех и  наслука!

#13 Diters

Diters

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 588 Мнения:
  • Оръжие:к'вот дойде
  • Куче:Чара
  • МПС:с колела
  • Градна село

Публикувано 04 октомври 2021 - 07:34

... защото чак след 5-6годинини ще ги има пак...

Преди две години, точно преди да ни удари чумата(тогава "гореше" района около Русе и Добруджа) наблюдавах групи от по 70-100 животни. На първите ловове падаха по 5-6 прасета и спирахме лова. Един месец по-късно нещата загрубяха драстично - започнахме да намираме трупове, групите изчезнаха. Дружинкки на по 100-130км. от нас имаха сериозно присъствие на прасета, а при нас всичко се занули.
Миналата година имаше две-три малки групи от по 5-7 животни, които първите две - три седмици осмисляха лова, после нищо, с изключение на няколко инцидентни присъствия.
Тази година вече наблюдаваме няколко групи от по 6—7 майки с приплоди, което е доста обнадеждаващо.

Ако не се изтрепят майките, догодина популацията трябва да е още по-голяма.
  • mir777, avdjiev71, shot1 и 12 други харесват това

#14 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 722 Мнения:

Публикувано 04 октомври 2021 - 08:04

Ако не се изтрепят майките, догодина популацията трябва да е още по-голяма.

Наблюденията са ми, че по майките се стреля не толкова за месо, колкото от липса на стрелкови умения  в някои колеги,  Тя просто е по-голямата и по-лесна мишена.

• avdjiev71, shot1, ДБД и 4 други харесват това

#15 choko

choko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 391 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ИЖ 27,БЕНЕЛИ АРГО 30,06,РЕМИНГТОН 700 SPS 243 WIN
  • Куче:БРЕТОН
  • МПС:ВИТАРА
  • ГрадПЕРНИК

Публикувано 04 октомври 2021 - 09:20

Аз традиционно не снимам,когато нямам участие в слуката,но при нас засега ги има.Уикенда 4 бр,доста изпуснати.Това е 30 % от годишния отсрел принципно.Прави впечатление наличието на много терлици.Паднаха 2 по няма 10 кг и наколко нестреляни буквално по 2-3 кила.Явно инстинктте за отцеляване на вида работят и това са втори прасила.Района на град Земен между Кюстендил и Трън.По трънско също е заврело от прасета.Ихтиманско вече биха отстрела за миналата година.От всакъде в западна България само добри новини.
Наслука!
  • ДБД, n960, Skitnik и 3 други харесват това

#16 snuri

snuri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 559 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2021 - 06:00

Наблюденията са ми, че по майките се стреля не толкова за месо, колкото от липса на стрелкови умения  в някои колеги,  Тя просто е по-голямата и по-лесна мишена.

точно за месо и на сигурно се стреля.има и друго падне ли майката приплодите няма кой да ги води и се пръскат по пусиите

Аз традиционно не снимам,когато нямам участие в слуката,но при нас засега ги има.Уикенда 4 бр,доста изпуснати.Това е 30 % от годишния отсрел принципно.Прави впечатление наличието на много терлици.Паднаха 2 по няма 10 кг и наколко нестреляни буквално по 2-3 кила.Явно инстинктте за отцеляване на вида работят и това са втори прасила.Района на град Земен между Кюстендил и Трън.По трънско също е заврело от прасета.Ихтиманско вече биха отстрела за миналата година.От всакъде в западна България само добри новини.
Наслука!

Оказах се прав миналия сезон бях писал същото и някои колеги ми се присмяха за втори прасила..само да не стане както при нас 19та по 100-150бр в група,20та 10тина прасета..21ва един *урец.

• ДБД, Skitnik и izi 1991 харесват това

#17 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 5126 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Жабче, с фланци.
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 05 октомври 2021 - 09:23

точно за месо и на сигурно се стреля.има и друго падне ли майката приплодите няма кой да ги води и се пръскат по пусиите

Оказах се прав миналия сезон бях писал същото и някои колеги ми се присмяха за втори прасила..само да не стане както при нас 19та по 100-150бр в група,20та 10тина прасета..21ва един *урец.

При нас и курец няма ... за сега ..  :D

• XuMePa харесва това

#18 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 371 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2021 - 07:23

Наслука!

По Родопите също има необичайно много животни.
  • Христо Христев, NBP, damian1 и още 1 харесват това

#19 choko

choko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 391 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ИЖ 27,БЕНЕЛИ АРГО 30,06,РЕМИНГТОН 700 SPS 243 WIN
  • Куче:БРЕТОН
  • МПС:ВИТАРА
  • ГрадПЕРНИК

Публикувано 06 октомври 2021 - 08:04

Оказах се прав миналия сезон бях писал същото и някои колеги ми се присмяха за втори прасила..само да не стане както при нас 19та по 100-150бр в група,20та 10тина прасета..21ва един *урец.[/quote]

Дали са втори прасила или закъснели такива,да речем на необичайно млади майки ,няма как да знаем със сигурност.Но е факт,че природата не търпи празно място.Популацията се стреми да се възстанови възможно най-бързо.
А как ще се развият нещата за в бъдеще никой не може да каже със сигурност.От нас се иска просто да не стреляме майките.Па ако не се бракониерства,животните ще предолеят чумата,а колко бързо е божа работа.
  • n960, marsel и izi 1991 харесват това

#20 vaskoamer

vaskoamer

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1046 Мнения:
  • Име:Васко Василев
  • Оръжие:Beretta
  • Куче:английски сетер
  • МПС:RAV-4
  • ГрадПлевен

Публикувано 06 октомври 2021 - 08:09

Централна северна България,дата и час са сверени и точни!

Прикачени файлове

• avdjiev71, ДБД, Иван Кючуков и 12 други харесват това

13 потребител(и) четат тази тема

7 потребители, 6 гости, 0 анонимни

gogich, Радослав Радев, paci83, vve, n960, Светозар Лещарски, snuri
Change Theme!