Към съдържанието

Снимка

Каква е вашата комфортна дистанция за стрелба по хищници?

• Моля, влезте за да отговорите
26 отговора на тази тема

#1 rikitikitavi

rikitikitavi

Ловец

• Златно Перо
  • PipPipPipPipPip
  • 640 Мнения:
  • Име:николай
  • Оръжие:toz 34 12х70, tula 16х70, super nova 12x89,bergara 308w
  • Куче:засега само в мечти
  • МПС:галоперченце
  • ГрадВарна

Публикувано 13 януари 2021 - 05:00

Имам следния въпрос.
На каква дистанция ви е най-удобно да стреляте хищниците.
При мене е от към 60 до към 140метра.
Питам защото ми се стува сякаш малко.
Под тая дистанция трябва да смятам повечко, над нея пък не мога да гарантирам попадения в 6см кръг.
  • Иван Кючуков, GGen74, alexandro42 и още 1 харесват това

#2 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2369 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,Браунинг и ЧЗ...
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 13 януари 2021 - 05:07

От 0 до 50 м с 22лр, 0 до 525 метра с цевата в 308 и от 0 до 400 метра с цевата в 9,3х62 :) На тея дистанции нямам никакъв проблем да ударя убойна зона с въпросните такъми... Иначе по живи цели от етични съображения не стрелям на повече от 200м . ;)

Този пост е редактиран от JPB: 13 януари 2021 - 05:08

• rikitikitavi и JEMiliov харесват това

#3 JEMiliov

JEMiliov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 27 Мнения:

Публикувано 13 януари 2021 - 07:23

Комфортно ми е от ... до към 150-160 м. но иначе се просягам и на по-далече до към 200+, когато се правят на глухи :) и не идват на по-близко. Това е с калибър 223 Rem., прострелял съм чехкинята на център - 150 м. Това е когата съм на варда, стрелям от двунога.

• rikitikitavi, GGen74 и gogo26 харесват това

#4 Планинички

Планинички

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 750 Мнения:
  • Оръжие:12к.,243Win.
  • Куче:дратхаар

Публикувано 13 януари 2021 - 07:58

В повече от от случайте от 0 до 80 или 100м. просто такъв ми е района.Вечер и на сумрак до около 50,60м.Ползвам 22WMR и 243Win.Стрелбата в моя район на дистанций над 150м.е рискована заради лошата видимост.Много пъти съм се чудил на акъла на някой който стрелят на 200м.,че и повече привечер,че и на фенер.На стрелбище и по мишени да, може и на500 да се пробва ама в гората и на полето при риск от рикушет, не.Наслука на всички и внимавайте едно удоволствйе да не се превърне в трагедия.

• ДБД, Skitnik, Todir и 7 други харесват това

#5 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 13 януари 2021 - 08:34

Под 100м често пропускам,за това  ми се иска да ми излизат по надалече. :) Комфортно ми е от 150-250.Може и по надалече,но предпочитам чакал пред лисица,защото е по големичка мишена. :) 
Поздравления за хубавата тема! :256605:

• ПЛАМЕН КЕРЧЕВ, rikitikitavi и socialnia харесват това

#6 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4408 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 13 януари 2021 - 10:08

В повече от от случайте от 0 до 80 или 100м. просто такъв ми е района.Вечер и на сумрак до около 50,60м.Ползвам 22WMR и 243Win.Стрелбата в моя район на дистанций над 150м.е рискована заради лошата видимост.Много пъти съм се чудил на акъла на някой който стрелят на 200м.,че и повече привечер,че и на фенер.На стрелбище и по мишени да, може и на500 да се пробва ама в гората и на полето при риск от рикушет, не.Наслука на всички и внимавайте едно удоволствйе да не се превърне в трагедия.

Това от 0 м ,....ако не е хванато в капан или извадено/ хванато с кучета , как става  :)

#7 Планинички

Планинички

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 750 Мнения:
  • Оръжие:12к.,243Win.
  • Куче:дратхаар

Публикувано 14 януари 2021 - 06:32

Това от 0 м ,....ако не е хванато в капан или извадено/ хванато с кучета , как става  :)

Е нулата е образно казано,а иначе много пъти когато вардя на пътеки с причакване в краката ми седи Симсона зареден с две и четири нули и съм отстрелвал чакал и от 2 метра.Няма да забравя един случай при който седейки до едно дърво на столчето първо един бекас който беше кацнал в дясно зад мен на прелет се вдигна и ми подсказа.че става нещо.Обърнах се и тогава чакала излизащ от тревата на един коларски път минаващ зад гърба ми закова на място на 1м от мен,ако носеше шапка щеше да му падне.После се метна грацйозно на обратно,но двете нули с кръстачка..специално правени за случая..вече го бяха захапали.Тази практика я въведох след една варда със свирка когато една лисица ме изненада клечейки на два метра зад мен  чудейки какво съм.

Този пост е редактиран от Планинички: 14 януари 2021 - 08:51

• Иван Кючуков, Skitnik, LyudmilLov и 5 други харесват това

#8 DrOhboli

DrOhboli

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 977 Мнения:
  • Име:Евгени Кючуков
  • ГрадВарна

Публикувано 14 януари 2021 - 08:44

Определено предпочитам да стрелям над 70м,на около 50м попадението ми е 4-5см под нулата и като бързам ги изтървам! А до около 330м но там става трудно,засега чакал съм убивал на 305м,но имам над десет на около 290 включително и бягащи. Ако говорим за зона на комфорт 70-220 е най-сигурно.
  • rikitikitavi и damian1 харесват това

#9 andi

andi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 814 Мнения:
  • Име:Анди
  • Оръжие:Ij 54, Armsan ,Мазалат, Toz , Browning, Ruger
  • Куче:гонче , курцхар
  • ГрадПловдив

Публикувано 14 януари 2021 - 09:19

С тапишника от 100-110 до 160-180м  . С голямата до към 300-350 . И с нея наистина внимавам отзад да има баир. 

• rikitikitavi и damian1 харесват това

#10 snaiper.

snaiper.

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1912 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 10:29

Не е важна толкова дистанцията, колкото позицията, калибъра, метеорологичните условия, околната среда и т.н. На много хора дистанцията като число им действа като психическа бариера и не смеят. Да, ама не. Просто стреляш със съответните корекции. Ето, Доктора пише за 305 м...значи става.

• NBP харесва това

#11 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2369 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,Браунинг и ЧЗ...
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 14 януари 2021 - 10:49

Емо е прав ,че корекцията е всичко... В тоя ред на мисли да допълня предишния си пост... тези дистанции са при тихо време без вятър... Ако има сериозен вятър.... Дистанциите ги деля на 2 :D

• damian1 харесва това

#12 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 738 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 14 януари 2021 - 01:11

Аз миналата година за пръв път успях да половувам хищник по усърдно и за по-дълъг период и установих, че над 100м хич ме няма. Според мен зависи и от оборудването и стрелковата подготовка. Аз пострелвам на стрелбище дето е 100м та до там ми е практическата подготовка и имам точна идея къде отива куршума и какво става. Нагоре до към 150 та дори 200 може да се пресегна на теория ама ако условията са ми като на стрелбище - станок, столче и неподвижна мишена дето дава да я повториш :D На лов стрелям от ръка, коляно и най-много някой дървен чатал и това седнал на криво на земята или на мърдащо криво столче. Е има хора напълнили по 2 вагона гилзи за претопяване дето и от ръка целят на 300+ м ама аз не съм от тях.

Пролетта като почнах да излизам много ме сърбеше пръста а и вземането на друга бележка след това беше под съмнение та направих няколко бързи пропуска на 100+м и разбрах, че тая няма да я бъде. Почнах да ги изчаквам да наближат на 50-60м и резултатността от 10% скочи на 100 :D Особено на фенер. Въобще спрях и да се пробвам над 100м  щото изтърван хищник - научен хищник. Ама имам условия да ги чакам наблизо, не са наплашени и за сега идват. Веднъж си поиграх с един лиск да видя какво ще стане и го докарах на 5 м от мен преди да ме усети а куршума го изяде на 10 докато се чудеше тоя идиот кво прави в храстите :) И като си избирам място го правя така, че да им дам варианти да ме наближат скрити а не да маат 500м из нивата.

• Иван Кючуков, Планинички, Skitnik и 7 други харесват това

#13 5_AR

5_AR

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 389 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 05:35

Имам следния въпрос.
При мене е от към 60 до към 140метра.
Питам защото ми се стува сякаш малко.
Под тая дистанция трябва да смятам повечко, над нея пък не мога да гарантирам попадения в 6см кръг.

И 12см да е кръгът, стига за чакали и лисици.
За стрелба под 60м няма много смятане. А за над 140м,според мен трябва да си отговори човек на следните въпроси:
-имам ли необходимото оборудване и най-вече далекомер и оптика, която клика правилно; и мога ли да боравя с тях.
-знам ли как да стрелям от двунога/тринога или друга алтернативна позиция. Това е особено важно според мен и почти винаги пренебрегвано - да знаеш оптималната позиция за стрелба, да подпреш и дясната ръка някъде и др.
-имам ли хубав фенер/уред да виждам по какво стрелям през нощта и да се спазват мерки за безопасност.
Ако отговора и на трите въпроса е да, това е достатъчно до към 3-400м да гърмиш успешно по чакали и без да си прочел книгите на Браян Лиц.
  • LyudmilLov, damian1, todor_gps и 3 други харесват това

#14 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 06:34

И 12см да е кръгът, стига за чакали и лисици.
За стрелба под 60м няма много смятане. А за над 140м,според мен трябва да си отговори човек на следните въпроси:
-имам ли необходимото оборудване и най-вече далекомер и оптика, която клика правилно; и мога ли да боравя с тях.
-знам ли как да стрелям от двунога/тринога или друга алтернативна позиция. Това е особено важно според мен и почти винаги пренебрегвано - да знаеш оптималната позиция за стрелба, да подпреш и дясната ръка някъде и др.
-имам ли хубав фенер/уред да виждам по какво стрелям през нощта и да се спазват мерки за безопасност.
Ако отговора и на трите въпроса е да, това е достатъчно до към 3-400м да гърмиш успешно по чакали и без да си прочел книгите на Браян Лиц.

Поздравления за смислените разсъждения и отговор!

За много години!

#15 rikitikitavi

rikitikitavi

Ловец

• Златно Перо
  • PipPipPipPipPip
  • 640 Мнения:
  • Име:николай
  • Оръжие:toz 34 12х70, tula 16х70, super nova 12x89,bergara 308w
  • Куче:засега само в мечти
  • МПС:галоперченце
  • ГрадВарна

Публикувано 14 януари 2021 - 09:09

Абе на мене точно опората май ми куца. С триниога съм ама се каня да мина на такава със намалени степени на свобода и захват към пушката. Иначе много ми подскача цевта от ударите на сърцето

#16 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 379 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning Longtrac Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem ADS
  • Куче:-
  • МПС:vw
  • ГрадРусе

Публикувано 14 януари 2021 - 10:08

Иначе много ми подскача цевта от ударите на сърцето

Ахааа, всичко е ясно!
От сърцето е!
:)
Поздрав и повече стрелба докато спре да се вдига адреналина!

Този пост е редактиран от danny_nikolov: 14 януари 2021 - 10:09

• Todir и rikitikitavi харесват това

#17 Пенчо

Пенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 584 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 10:21

Ахааа, всичко е ясно!
От сърцето е!
:)
Поздрав и повече стрелба докато спре да се вдига адреналина!

Спре ли да се вдига адреналина, бем го у лова :256605:

• rikitikitavi, danny_nikolov, damian1 и 2 други харесват това

#18 danny_nikolov

danny_nikolov

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 379 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:ТОЗ 57 Т1С, ИЖ 43ЕМ, Browning Longtrac Hunter 30 06, Тikka T3x .223 Rem ADS
  • Куче:-
  • МПС:vw
  • ГрадРусе

Публикувано 14 януари 2021 - 10:24

Спре ли да се вдига адреналина, бем го у лова :256605:

И ти си прав, две думи няма - така е! :)
  • Пенчо харесва това

#19 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 326 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 11:12

Използвам калибър ,243. По емпиричен път съм установил, че изправената му траектория ми дава възможност да стрелям без корекция в интервала 0-200 м. В този участък траекторията на куршума е +/- 4-5 см., което на практика ми дава достатъчна точност да си върша работата без да се замисля за балистика и т.н.
Ловувам изцяло нощем с фенер. Затова и по-големи дистанции много рядко се случват. Имам възможност да ползвам 2 броя премиум Термо уреди, но не го правя, защото имам лични принципи, че прекалената цифровизация и шумозаглушаване вреди на истинския лов. Това е мое разбиране, с което не ангажирам никой.
Уредите си ги ползвам за друг тип наблюдения- свързани най-вече с антибракониерска дейност и подборен лов по линия на ОЛТ.

Наслука!
  • bat-kiffi, n960, Skitnik и 6 други харесват това

#20 пламенчо

пламенчо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 326 Мнения:

Публикувано 14 януари 2021 - 11:21

Искам да добавя, че комфортната дистанция за стрелба е много тясно свързана с използвания калибър и с ИЗБОРА НА ПРИЦЕЛНА ТОЧКА.
Моят ,243 убива много добре хищници. Общо взето за мен е важно да го уцеля. Винаги избирам най-голямата (респективно лесна) зона за поразяване и обирам спусъка. Останалото го върши куршумът. Тази зона за стрелба е тяло, врат, глава, таза отзад и най-харесваната от мен - седнало животно с гърди към мен (тогава зоната се разтяга вертикално и хептен не ми трябват корекции за дистанция).

Разбира се, 243 върши много добра работа при изстрел от 150м отзад през таза, но това не може да се каже за .22 lr да речем. Тогава почваш да търсиш по-прецизен изстрел и излизаш от "Зона за комфорт 150 м", която аз имам.

Абе големият калибър компенсира слабия стрелец... :):):)

Наслука!
  • ДБД, bat-kiffi, Skitnik и 5 други харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!