Към съдържанието

Снимка

Проблем с лудогорско гонче

• Моля, влезте за да отговорите
21 отговора на тази тема

#1 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 09 ноември 2020 - 07:56

Здравейте, взех напълно на сляпо лудогорско гонче преди 3 месеца като буквално не знаех нищо за него и неговите родителите.. това беше доста прибързано решение, но грешката си е грешка.. както и да е. Кучето е на 1.9 години и проблема му е че няма никакъв интерес към животни ! Дори и котка.. не гони нищо буквално ! И на гатер и на прибито прасе-нито е агресивно към него - хапане, лай нищо... на кожа когато съм я хванал дърпа я, хапе я ...на свински крак също дъвче, ръпа и т.н. Направо съм се отчаял.. може ли съвети някакви какво да правя с него? Търпение или ?!

#2 n960

n960

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2758 Мнения:

Публикувано 10 ноември 2020 - 08:48

Колко пъти е водено в гората? Социализирано ли е,  свикна ли с теб?Ходиш ли редовно гонач? Пускаш ли го с други работещи кучета?

Този пост е редактиран от n960: 10 ноември 2020 - 08:52

#3 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 10 ноември 2020 - 12:15

Да всеки път като го водя го водя с другата ми кучка която в по млада от него с 3 месеца но си личи че има интерес и гони . Този няма никакъв хъс за гонене.. имам друг странен въпрос.. на него се дава доста храна и според мен няма никакъв стимул.. възможно ли е ?

#4 HUNTER003

HUNTER003

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 37 Мнения:

Публикувано 10 ноември 2020 - 06:12

И ти като напълниш корема, едва ли ти се гони каквото и да е. Намали му храната, а преди лов поне 24 часа на пост и молитва. За да тръгне, най-добре да го оставиш да се надърпа на ранено прасе, и да го доубиеш пред него. Тогава ако не вдене защо е в гората, спокойно може да го правиш охранител. Успех.

Този пост е редактиран от HUNTER003: 10 ноември 2020 - 06:14

#5 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2020 - 12:53

Мерси за добрия съвет! Ще го направя :)

#6 Kum4o-Vul4o

Kum4o-Vul4o

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 824 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2020 - 02:43

Мерси за добрия съвет! Ще го направя :)

И му давай сурово месо от убитите животни за да развие злоба. Успех!

• Kostadin 64 харесва това

#7 Kostadin 64

Kostadin 64

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 444 Мнения:
  • Име:Костадин
  • Оръжие:Ремингтон,Зауер,Tоз22lr и въздухарка
  • Куче:Епаньол бретон
  • МПС:нямам
  • ГрадПловдив

Публикувано 11 ноември 2020 - 05:06

Изпревари ме!
Даже и козина да има по месото!
Поздрави!
  • Skitnik харесва това

#8 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2020 - 08:09

На него и на другото ми работещо куче им давам по всичко по равно - кожи за дърпане крака за играене бъбреци сърца меса всичките сурови ! Ядът ги и двете . Значи докато има храна ще иска да си хапне ама докато е жива и тича не лае.. хаха.. Начинаещ съм в кучкарлъка и искам това лудогорче да започне да работи :)

#9 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1537 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 11 ноември 2020 - 09:47

На 2 години куче трудно тръгва, не че е невъзможно де. Аз тая енергия я бих вложил в развитие на някое пале.

• Raev харесва това

#10 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2020 - 10:45

Според мен основния проблем идва от храната която му се дава по 2 пъти на ден-сутрин и вечер по една тава с ориз и пишешко.. как да гониш като ядеш по толкова..

#11 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1537 Мнения:
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 11 ноември 2020 - 11:48

Според мен основния проблем идва от храната която му се дава по 2 пъти на ден-сутрин и вечер по една тава с ориз и пишешко.. как да гониш като ядеш по толкова..

Ми че то трябва да тръгне да гони, че да му стане тежко :) Колегата каквото описва, кучето си няма хабер от лов.  Ако ще 2 седмици на пост да го държи, няма да прогони от глад :)

• m_h и ЛЮБИТЕЛ харесват това

#12 krus

krus

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 454 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2020 - 07:49

Кучето е като човека,от добро семейство не винаги се раждат добри деца. Щом досега не е става и за напред ще е същото.

#13 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2020 - 10:12

Ми чувал съм за кучета, които гонят чак след години ... знам ли ? Може и да ми се е паднало лошото дете.
  • Skitnik харесва това

#14 n960

n960

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2758 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2020 - 07:08

Ми чувал съм за кучета, които гонят чак след години ... знам ли ? Може и да ми се е паднало лошото дете.

Води го тоя сезон постоянно - къде едно, там и две кучета... Непрекъснато гонач! От сутрин до вечер - без майтап! Има случаи, когато кучета, особено мъжки ,,отпушват'' след трета, четвърта година!

Преди две години взех лудогорче, което не беше извеждано в гората, като се качеше над коларския път не можеше да слезе... 

След една година ...,загина от глиган.

Ти и кучето в гората, нема да се жалиш! И прасета налични. Оризът и пилешкото след това... :lol:

П.П. На сляпо и аз този сезон взех две барачета, на около година... Обнадежден съм и скоро ще се поФаля. :D

Този пост е редактиран от n960: 12 ноември 2020 - 07:16

• m_h и ЛЮБИТЕЛ харесват това

#15 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2020 - 09:25

Хаха да са ти живи и здрави и да ти вдигнат още тази седмица по няколко прасета! Ще го водя още по често и дано да се похваля и аз :D
  • n960 харесва това

#16 n960

n960

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2758 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2020 - 10:38

Хаха да са ти живи и здрави и да ти вдигнат още тази седмица по няколко прасета! Ще го водя още по често и дано да се похваля и аз :D

А така... Па ако качиш и некое фото на лудогорчето...  :D

Този пост е редактиран от n960: 12 ноември 2020 - 10:40

#17 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 716 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2020 - 08:54

Здрасти колега,

забелязал ли си да има разлика в поведението и настроението на кучето когато е в къщи и в навън? Примерно ако го пуснеш да тича из двора изглежда ли да е ентусиазирано а когато е навън подтиснато? Викаш и към котка няма интерес, това така ли е и в къщи? Ако го насъскаш по котка в двора не я ли гони? Хищническия инстинкт да се гони нещо, което бяга е много дълбоко вкоренен във всички хищни животни и трудно изчезва по принцип. Та дори да няма интерес към животното, в момента в който то тръгне да бяга инстинкта трябва моментално да заработи. За това кучкарите казват, че ловно куче не се учи на лов. То се учи на дисциплина а лова само му се показва защото е дълбоко вкоренен в гените. Примерно куче се учи най-лесно да гони на заек. Още като е малко и не се отделя много от теб като му вдигнеш заек от крак и той хукне да бяга инстинкта кара кучето да го подгони веднага. Търсенето по диря и интереса към определен вид дивеч се култивират после. Както казва един приятел кучкар - "Едно куче за да се научи да гони прасе, първо трябва да се научи да гони,"

Това към което искам евентуално да те насоча е да потърсиш "психологическа" причина да няма интерес. Кучетата са като децата, докато са малки се появяват различни страхове които с времето отшумяват. Но е възможно ако не се действа правилно да се задълбочат. Отделя ли се от теб в гората или постоянно трябва да те вижда? Ако му се скриеш как реагира? Научено ли е за какво му служи носът? Примерно ако направиш диря с наденица и го пуснеш по нея открива ли я?

• n960 и Sandanski харесват това

#18 Unbars

Unbars

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 10 Мнения:

Публикувано 13 ноември 2020 - 10:03

Ами не бих казал че има съществена промяна в поведението навън и вътре. Последните разходки протичаха така разходка тичане на 20-40 м и поглежда към е стои и така ме гледа докато не помръдна.. много странно.. в началото като го взех го нямаше по 2 часа. Дали не съм го разглезил не знам че да стои толкова близко до мен и да осъществява визуален контакт .. виж за наденицата не съм се сетил утре или други ден ако са му останали сили след лова ще го направя. Иначе искам да събудя този хищнически интерес и аз . За заек не съм му пускал. На другото ми куче съм когато беше на 5-6 месеца и се справи много добре. Но този като съм го взел на 1 година и 6 месеца нямаше смисъл след като видях никаква заинтересованост към патици кокошки котки. Сега се сещам за една интересна случка когато го взех и го пуснах за първи път в гората и тогава един язовец ни излиза право към нас след което лудогореца тръгна към него и не знам защо му казах “не” и той веднага се стресна и спря. Може би допълнително съм му попречил?!

#19 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1537 Мнения:
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 13 ноември 2020 - 06:20

Така е. Както n960 ти предложи, води го този сезон, пък то ще си покаже. Може да не е водено изобщо. Ама не се чуди защо не иска да гони, няма такова нещо като неискане за гонене , или го може или не, но пък може да се научи.

#20 Todir

Todir

Начинаещ

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 716 Мнения:
  • Име:Тодор
  • МПС:ФорТ МавериГ
  • ГрадСофия

Публикувано 13 ноември 2020 - 08:35

Така е колега не спирай да го водиш на лов. Ако имаш възможност и извън лов го води и се опитай да вникнеш в причината за поведението му. Липсата на интерес може и да е вродена ама може и да е симптом на някаква грешка в миналото му. Това което казваш, че като е тръгнало към борсука и си му казал "не" го е спряло ме кара да мисля, че може много често при интерес към животни да са му казвали "не" с пръчката. На моето ако има животно мога да си му не-не-кам до припадък и му е през оная работа, но винаги през живота му е било поощрявано да гони дивеч. Виж като тръгне към овце или крави и му викна "не" прибира опашката защото това "не" съм му го вградил с шамарите и то на по късна възраст а не докато е било малко. Третирай го като малко куче. Запознай го със заека и котката и го поощрявай винаги като гони. Инстинкта може да е силно подтиснат от предишния собственик и да трябва да го развиеш наново. Опитай се да му се скриваш в гората и гледай как реагира. Просто като те загуби от поглед се скривай зад някое дърво да не може веднага да те намери визуално. Може да не е научено как да си търси стопанина и да го е страх да се разделите. Това дето е ходило в началото нищо не значи. Може още да не те е възприемало като стопанин и да е ходило да си търси стария стопанин. Направи експеримента с наденицата ама на тия години би трябвало да знае за какво служи носа. Като му се скриеш гледай дали ще те намери по дирята. Ако те намери не е това проблема, но ако почне да се лута като лудо и не му дойде акъла да те придири значи въобще не е учено да търси и ще трябва да го научиш.

• Skitnik и Sandanski харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!