Към съдържанието

Снимка

Внос на ловно оръжие от Канада

• Моля, влезте за да отговорите
29 отговора на тази тема

#1 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:
  • Оръжие:Stoeger Condor
  • Куче:Курцхаар
  • ГрадEast Hawkesbury, Ontario

Публикувано 28 октомври 2020 - 01:53

Здравейте колеги,

Искам да запитам за тези от вас, които са запознати.
Първият ми въпрос е мога ли да си внеса ловното оръжие, което имам тук?
Става въпрос за една надцевка Стогър, помпа Ремингтън, една еднозарядна флоберка Байкал и втора флоберка CZ.
Ако има варианти какви са те? Какви документи трябва да имам от България и кои са отговорните служби? Уточнение - в България нямам разрешително за оръжие нито ловен билет. В Онтарио, където живея в момента карабини и гладкоцевни не се регистрират. В смисъл - оръжията ми са абсолютно законни, просто никъде ги няма заведени като серийни номера. Ако се преместя в Квебек съседната провинция - там според закона на провинцията трябва да ги регистрирам, но не и тук.
Ще съм благодарен за всяка информация по тази тема.

Вторият ми въпрос е свързан с ловните права, билети и вадене на разрешително. Предполагам няма филм да си прехвърля права от чижда държава в България. Какъв е пътят тогава? Записване на курс, преминаване на изпити и след това?

Както и по-горе казах ще съм благодарен за всяка предоставена информация!

Благодаря предварително!

#2 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2358 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,Браунинг и ЧЗ...
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 28 октомври 2020 - 09:43

Вариантите са два - с билет за чужденец ,който се вади на базата на канадския във вашия случай,а другия е да се изкарат курсовете в България.

#3 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 12:43

Билета за чужденец предполагам е някакво временно решение?

#4 lov

lov

Златен Потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1172 Мнения:
  • Оръжие:кривак
  • Куче:гонче
  • МПС:2х2 кракомобил
  • Гради аз не знам

Публикувано 28 октомври 2020 - 03:28

За да ги транспортираш ще трябва да им извадиш международен паспорт. Тоест да бъдат регистрирани някак някъде си. А съгласно нашето законодателство за да внесеш оръжието си пак трябва да имаш поне някаква покана за лов или състезание по стрелба.

Относно дали ще ти признаят канадското разрешително за лов и да си извадиш на базата на него ловен билет ще трябва да нахалстваш и да питаш в БЛРС. Аз поне не знам да има нещо писано такова нещо в закона ма не ги жали и им пиши на имейла. Да не те разочаровам но от лакомията за пари ще те накарат да минеш курс.

А самото транспортиране със самолет ще ти излезе вероятно колкото стойноста на оръжията. Аз лично съм внасял от Италия и цената на специална пратка беше €70 но те това преди повече от 12-13 години. А за разправията с бюрокрацията нямам думи.

Така че се замисли дали си заслужава целия този цирк.

#5 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 04:21

Дааа... Мислих си аз разни такива неща...
Стойността на оръжията накуп няма да надхвърли със сигурност 2000лв, но от друга страна, ако в България цените са приемливи мога и от там да закупя.
Преди години се бях засилил да си купувам пищов от Щатите, но тъй като живяхме близо до границата направо отидох при момчетата от митницата и за няма 15 минути ме отказаха. За $200 не си струваше всичките бумащини!

#6 jovani62

jovani62

dounshifter

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 6415 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 04:27

Билета за чужденец предполагам е някакво временно решение?

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Глава трета ПРАВО НА ЛОВ

Чл. 25. Изпълнителната агенция по горите издава на чужденци билети за лов, както следва:

1. на представители на дипломатически мисии - при условията на взаимност;

2. на чужденци, дългосрочно пребиваващи в Република България - след полагане на изпит по реда на чл. 22

или представяне на билет за лов, валиден за страната, чиито граждани са, след съгласуване с Министерството на вътрешните работи за носене на ловно оръжие;

3. на чужденци, краткосрочно пребиваващи в Република България - за срок от един месец - след представяне на билет за лов, валиден за страната, чиито граждани са .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

За оръжието имаше някаква врътка "временен внос* - митницата ги знае процедурите ..... тоест  оръжието трябва да е регистрирано в страната откъдето е чу,ждестранния ловец , сиреч да има някакви идентификационни документи с марка , модел ,(статут) сериен номер. Или пък  ако пазите фактурите за закупуването им.

Този пост е редактиран от jovani62: 28 октомври 2020 - 04:38

#7 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 05:15

Благодаря! Не звучи невъзможно! :)

Документи за оръжията имам, предполагам, че ще ми издадат и официален като им обясня за какво иде реч!

#8 lov

lov

Златен Потребител

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1172 Мнения:
  • Оръжие:кривак
  • Куче:гонче
  • МПС:2х2 кракомобил
  • Гради аз не знам

Публикувано 28 октомври 2020 - 08:37

То е ясно че документ за собственост ще си извадиш. Но ти трябва паспорт заради превоза. И това там ще ти е лесно да го направиш предполагам, но има още една уловка в момента който решиш да ги регистрираш тука.  Дължиш мито и ДДС тъй като са внос от страна извън ЕС нищо че си ги купил с твоите пари. Ако се прибираш за постоянно може да минеш и без мито. Има такава възможност за нулево облагане. Да не ти обяснявам процедурата макар, че то вероятно няма да те гътне но пак са бумащини и нашенски простотии и за всяко едно нещо има срокове таксички уж мижави но се трупат. На скоро се отказах по същата причина да си вкарам автомобил и си купих от тук въпреки, че имам такова право. Временния внос е срочен със сигурност /нямам време да ровя/ и после пак ядове щото или трябва отново да се молиш за удължаване или да ги регистрираш тук.

Ако не си се ровил в нашето законодателство дори пневматиките са на регистрационен режим ако енергията на съчмата им е над еди колко си джаула. За един тапищник да речеш да си купиш могат на луд да те направят.

Поне гледай да си оправиш някакъв билет за лов, че и там гладни за пари ама ще си загубиш и доста време за курсове изпити и т.н.

#9 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 372 Мнения:
  • Име:Димитър Фетфаджиев
  • Оръжие:CZ 455, ИЖ 27ЕМ, Piper Bayard, Glock 17L
  • Куче:Дратхаар и гонче
  • МПС:МБ, Нисан
  • ГрадИхтиман

Публикувано 28 октомври 2020 - 09:45

Балби, трябва да започнеш от това, за какъв срок ще си идваш и с каква цел.

Едно е за постоянно, друго е за отпуската.

Както си го описал всичкото желЕзо, май  ще е за постоянно. Ако е за отпуската една гладкоцевна и една нарезна карабина за селекция (май нямаш нещо по-голямо от .22) ще ти свършат работа.

Не съм сигурен, но паспорта за оръжието е само за междуевропейско пътуване. Иначе митниците и граничният контрол си имат процедури, службите у америката са вежливи и ще ти го обяснят, реда де.

Ако си имаш нашенска карта е добре да си изкараш нашенски билет, но .... НО-О-О-О...... трЕбе да си по нашите ширини 2-3 месеца - от започването до завършването на курса (май-юни/юли).

Ако си гражданин на канадско ще минеш по точка 3. Ако не си ....... пак стигаш до положението за БГ ловец - курс-изпити.

Записването за курса започва от декември. Първо си намери сдружение, което да те приеме за ловец след успешното завършване на курса (сдружението, провеждащо курс за ловеци не винаги ги приема).

Този пост е редактиран от митьо: 28 октомври 2020 - 09:50

#10 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 09:57

То е ясно че документ за собственост ще си извадиш. Но ти трябва паспорт заради превоза. И това там ще ти е лесно да го направиш предполагам, но има още една уловка в момента който решиш да ги регистрираш тука.  Дължиш мито и ДДС тъй като са внос от страна извън ЕС нищо че си ги купил с твоите пари. Ако се прибираш за постоянно може да минеш и без мито. Има такава възможност за нулево облагане. Да не ти обяснявам процедурата макар, че то вероятно няма да те гътне но пак са бумащини и нашенски простотии и за всяко едно нещо има срокове таксички уж мижави но се трупат. На скоро се отказах по същата причина да си вкарам автомобил и си купих от тук въпреки, че имам такова право. Временния внос е срочен със сигурност /нямам време да ровя/ и после пак ядове щото или трябва отново да се молиш за удължаване или да ги регистрираш тук.

Ако не си се ровил в нашето законодателство дори пневматиките са на регистрационен режим ако енергията на съчмата им е над еди колко си джаула. За един тапищник да речеш да си купиш могат на луд да те направят.

Поне гледай да си оправиш някакъв билет за лов, че и там гладни за пари ама ще си загубиш и доста време за курсове изпити и т.н.

Ако нося оръжията то ще бъде за постоянно завръщане, ако има нещо постоянно в този живот де...

Много простота и наивност се навъди тук покрай тази псевдо-вирусология, но това е една друга тема...

Ще видим оръжията как ще ги мъдря, но първо както казваш ще натисна за билета. Тук два пъти съм минавал галимацията с курсове и изпити заради смяна на провинция и не ми се иска пак, но ако се наложи ще го премина отново.

За билетите към БЛРС ли трябва да се обърна?

• jovani62 харесва това

#11 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:06

Балби, трябва да започнеш от това, за какъв срок ще си идваш и с каква цел.

Едно е за постоянно, друго е за отпуската.

Както си го описал всичкото желЕзо, май  ще е за постоянно. Ако е за отпуската една гладкоцевна и една нарезна карабина за селекция (май нямаш нещо по-голямо от .22) ще ти свършат работа.

Не съм сигурен, но паспорта за оръжието е само за междуевропейско пътуване. Иначе митниците и граничният контрол си имат процедури, службите у америката са вежливи и ще ти го обяснят, реда де.

Ако си имаш нашенска карта е добре да си изкараш нашенски билет, но .... НО-О-О-О...... трЕбе да си по нашите ширини 2-3 месеца - от започването до завършването на курса (май-юни/юли).

Ако си гражданин на канадско ще минеш по точка 3. Ако не си ....... пак стигаш до положението за БГ ловец - курс-изпити.

Записването за курса започва от декември. Първо си намери сдружение, което да те приеме за ловец след успешното завършване на курса (сдружението, провеждащо курс за ловеци не винаги ги приема).

Адаш, ако се случи прибиране, то ще е за постоянно. По-горе писах, че по една или друга причина може да се случи. Иначе не съм вземал отпуска от 6-7 години, а от 10 не съм се прибирал в България. Ще бъде шок най-вероятно, но с текущото положение в световен мащаб не знам кое е по-малкото зло.

Относно оръжията - имах доста, но ги разчистих. Оставих най-необходимото. Трябваше да купувам нова каса, а място йок. Продадох една и от там се почна... :) Продадох си всички пистолети, защото само сбираха прах, а и законовите регулации с трън в задника.

Тук всичко по износа ще ми мине през нета и по телефона. Знам, че в България няма да е така и има да кесам по митници и други служби.

От 13-14 години съм гражданин на канадско та се надявам да успея да мина по тази лайсна, но както казах - нямам проблем, ако се наложи да мина всички курсови галимации. Това с дружинките не ми е много ясно, защото тук не се практикува нищо подобно. В смисъл, че има сдружения, но те са доброволни и в общи линии като отиваме на лов се събираме приятели и така ходим, или пък по сами се скитаме. Дядо ми навремето беше ловец и от него съм чувал за тези дружинки, но каква им е идеята нямам представа. За да ловуваш по думите ти разбирам, че трябва да си член на дружинка?

Благодаря за отделеното време на всички! :)

#12 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:08

Колко време продължава курса в България?

#13 jovani62

jovani62

dounshifter

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 6415 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:09

За билетите към БЛРС ли трябва да се обърна?

.

... Не , всяко ловно *каунти*  периодично провежда курсове за ловна правоспособност.

... Обявяват ги из Нета , ама и да не - България си е малко село.

#14 jovani62

jovani62

dounshifter

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 6415 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:12

Колко време продължава курса в България?

.

... Сега всичко е пунта мара - плащаш - получаваш..., май нещо от сорта на 20 дни беше напоследък.

#15 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4325 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:14

Адаш, ако се случи прибиране, то ще е за постоянно. По-горе писах, че по една или друга причина може да се случи. Иначе не съм вземал отпуска от 6-7 години, а от 10 не съм се прибирал в България. Ще бъде шок най-вероятно, но с текущото положение в световен мащаб не знам кое е по-малкото зло.

Относно оръжията - имах доста, но ги разчистих. Оставих най-необходимото. Трябваше да купувам нова каса, а място йок. Продадох една и от там се почна... :) Продадох си всички пистолети, защото само сбираха прах, а и законовите регулации с трън в задника.

Тук всичко по износа ще ми мине през нета и по телефона. Знам, че в България няма да е така и има да кесам по митници и други служби.

От 13-14 години съм гражданин на канадско та се надявам да успея да мина по тази лайсна, но както казах - нямам проблем, ако се наложи да мина всички курсови галимации. Това с дружинките не ми е много ясно, защото тук не се практикува нищо подобно. В смисъл, че има сдружения, но те са доброволни и в общи линии като отиваме на лов се събираме приятели и така ходим, или пък по сами се скитаме. Дядо ми навремето беше ловец и от него съм чувал за тези дружинки, но каква им е идеята нямам представа. За да ловуваш по думите ти разбирам, че трябва да си член на дружинка?

Благодаря за отделеното време на всички! :)

То едно от основните неща за българско разрешително за притежание , съхранение и носене на оръжие е постоянен адрес....каса , монтаж , оглед от полицията и след това решение за разрешителните  .  Та имай го и това предвид  :256605:

Този пост е редактиран от damian1: 28 октомври 2020 - 10:15

#16 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:15

.

... Не , всяко ловно *каунти*  периодично провежда курсове за ловна правоспособност.

... Обявяват ги из Нета , ама и да не - България си е малко село.

Аз имах предвид за трансфер на "канадският" ми билет в евентуален български.

#17 balbi

balbi

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 14 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:17

То едно от основните неща за българско разрешително за притежание , съхранение и носене на оръжие е постоянен адрес....каса , монтаж , оглед от полицията и след това решение за разрешителните  .  Та имай го и това предвид  :256605:

Мамммма мия ;)

#18 damian1

damian1

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4325 Мнения:
  • Име:damian
  • Оръжие:ЧЗ 9х19,Иж 12 кал.,Иж 16 кал. Браунинг 16 кал.,Бенели 9,3х62 ,Щаер ССГ-04 , 300WM
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:УАЗ 452
  • ГрадСофия

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:24

Мамммма мия ;)

Така е  :) ....идват от районното и гледат дали са спазени изискванията за " неподвижен " монтаж на касата  , която да е със " секретно " заключващо "устройство "...дават становище и на база на него / + другите изисквания де  :D / ,.... служба КОС вземат решение за издаване на разрешителните .

Така напсано изглежда много сложно ...но на практика  ;)  :) ...нали в България ще идваш  ;)  :) .

#19 jovani62

jovani62

dounshifter

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 6415 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:32

Аз имах предвид за трансфер на "канадският" ми билет в евентуален български.

.

В сегашно време не знам какъв е редъ....   преди за чужденците се пишеше на машина един лист с подписи и печати.

... ти наистина ли мислиш  да ловуваш тук в България ?  или е само заради тия 3 пръчки които притежаваш .

....Ако нямат някаква сантиментална стойност - не си струва разправията да ги носиш тука.

Тук - в европа притежанието на оръжие е огромно главоболие.

Пък за ловъ ,,, хм какво имаш сачмена двуцевка и флоберки... не че не стават ,,, но за новак ,, не си представям как.

Без осигурен *ловен терен* , не че тук има дивеч като у северна хамерика.

#20 митьо

митьо

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 372 Мнения:
  • Име:Димитър Фетфаджиев
  • Оръжие:CZ 455, ИЖ 27ЕМ, Piper Bayard, Glock 17L
  • Куче:Дратхаар и гонче
  • МПС:МБ, Нисан
  • ГрадИхтиман

Публикувано 28 октомври 2020 - 10:47

БЛРС и НЛРС-СЛРБ, са някакви неправителствени организации, от които НЕ ЗАВИСИ НИЩО! По темата де, не че и другаде зависи.

Няма трансфер на билети!

Има издаване на временен билет, възоснова на чуждият такъв. Затова ти и писах, да кажеш, какъв точно е казуса.

Курса може да е 10-15-25 дни, но процедурата продължава до полагането на изпита, а те не са веднага след курса и затова писах 2-3 месеца.

Ако внесеш пушките без основание за ползване сигурно ще се наложи да ги дадеш на временно съхранение, до изкарването на съответните документи. Но... НО.. пак се пораждат много въпроси и ситуации... Примерно:

- Идваш си и носиш пушкалата. Вадиш си временен билет, като чужд гражданин, и си ги съхраняваш. След това изкарваш нашенски билет. Ставаш ловец и ..... можеш да притежаваш САМО гладкоцевно оръжие. Това е защото нарезното (макар и .22) е за подборен отстрел и право за придобиване се добива след ДВЕ години ловен стаж.

- Идваш си и се записваш в спортен клуб и пушкалата стават спортни (не можеш да ловуваш с тях). Постепенно, с годините, ги трансформираш в ловни. Докато си спортист-стрелец трябва да покриваш някакви норми за спортна дейност.

- По принцип тук нещата са доста заплетени, нормативно, а най-лошото е, че нормативнаа база се тълкува и прилага различно в различните крайща на Родината ни! Пример - разрешиха заглушителите. Някъде даваха разрешение за закупуване без проблеми, но се появиха тъпанари, дето обясняваха на ловците, че пушките им са без резба и не могат да получат разрешително.

- Съветвам те да се обадиш тук и да получиш консултация, как най-елегантно да се разреши ситуацията.

СЪВЕТ: Ако пушкалата ти не са с някаква сантиментална стойност, по-добре ги шитни по американско, а като станеш БГ колега ще се здобиеш с необходимото. Имаме всякакви пушкала.

• n960 харесва това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!