Към съдържанието

Снимка

Наблюдения над популацията на Диво Прасе '2020

• Моля, влезте за да отговорите
104 отговора на тази тема

#1 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1453 Мнения:
  • Име:Юлчо
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • Куче:Тъщата
  • МПС:АТВ, бели маратонки и туристическа щека
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 16 март 2020 - 03:55

Реших да отворя нова тема, за да не спамим последната за групов лов на дива свиня. По последни данни от моята дружинка - мъртвило. Няма дири, по камерите няма прасета. ( Северозападна България )

Какви са наблюденията при вас ?

#2 snuri

snuri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 532 Мнения:
  • ГрадВарна

Публикувано 16 март 2020 - 04:07

севроизточна българия ЙОК(камери,следи,хранилки)

Химера кажи кой район си,че да се придобие представа

#3 Sandanski

Sandanski

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1058 Мнения:
  • МПС:Нисан

Публикувано 16 март 2020 - 04:18

Реших да отворя нова тема, за да не спамим последната за групов лов на дива свиня. По последни данни от моята дружинка - мъртвило. Няма дири, по камерите няма прасета.

Какви са наблюденията при вас ?

Същата работа!Ако ти се рови,виж в темата за фотокапаните,какви снимки съм показвал в периода 2015-2018.Което е доста показателно за състоянието на популацията тогава и сега.

#4 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1453 Мнения:
  • Оръжие:Невероятен Шака Зуло Танц в 16/56ти, ИЖ 16/70, MP153 12/76, Browning Long Track 30-06, SigSauer 9х19
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 16 март 2020 - 04:20

севроизточна българия ЙОК(камери,следи,хранилки)

Химера кажи кой район си,че да се придобие представа

Добавих горе в поста - северозападна..

• snuri харесва това

#5 snuri

snuri

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 532 Мнения:
  • ГрадВарна

Публикувано 16 март 2020 - 05:04

има/ше миграция надолу към юг(поне тези които оцеляха.Гърция нямам приятели/познати но в Турция имам и до сега няма намерено умряло прасе.Ако някой има информация да сподели

#6 ЛЮБИТЕЛ

ЛЮБИТЕЛ

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 880 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:нарезно и гладкоцевно
  • Куче:бретон
  • ГрадРусе

Публикувано 16 март 2020 - 05:17

В нащо поле изобщо не може да се говори за популация :lol: От преди нова година до сега - само едно на камерите и толкоз...Кой знае дали и то е живо вече.Дири никакви и надежда отникъде :( С две думи:чума с корона :256605:

Този пост е редактиран от ЛЮБИТЕЛ: 16 март 2020 - 05:18

#7 ДБД

ДБД

БАЙ ЧЕПИК

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 4654 Мнения:
  • Име:Данаил
  • Оръжие:няколко
  • Куче:от 31.10.2013г. вече нямам !
  • МПС:Трабант - бял, комби .
  • ГрадРусчуклийска околия .

Публикувано 16 март 2020 - 05:29

В нащо поле изобщо не може да се говори за популация :lol: От преди нова година до сега - само едно на камерите и толкоз...Кой знае дали и то е живо вече.Дири никакви и надежда отникъде :( С две думи:чума с корона :256605:

Ваще са още под домашна калрантина - в чарва под сайвана от есинес ....  :D

• DrOhboli харесва това

#8 Иван Кючуков

Иван Кючуков

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 971 Мнения:
  • Оръжие:Тоз-34 кал 12//ЧЗ-550 Варминт,кал 308 Win, ЧЗ-83, Ап-7,65
  • Куче:Бретон
  • МПС:ИЖ

Публикувано 16 март 2020 - 06:29

Колега от нашата дружинка видял седем прасета.Друг колега в съседна дружинка ходил да търси рога от елени и видял около петнадесет броя.Последните излети почти нямаше следи.Наблизо има ловно стопанство,като друга година към края на ловния сезон е имало около пет-шестотин бр,а сега бяха останали живи двадест-тридесет бр,но май се блъскали като пияни в дърветата.Дано някои си изградят имунитет.

#9 GGen74

GGen74

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 69 Мнения:
  • Оръжие:Помпа и Тикка
  • Куче:бретон
  • МПС:4х4
  • ГрадГрада на истинската бира

Публикувано 17 март 2020 - 08:27

Някъде по старозагорско равно поле . От месец нито една диря или силует през нощите . Есента излизаше по нещо през вечер и дири пресичах. Миналата година по това време имаше постоянно присъствие на 3 или 4 майки с малки , няколко единични  и две или три групи миналогодишни . Сега НИЩУ . 

#10 Христо Христев

Христо Христев

МръФкар

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 571 Мнения:
  • Име:Христо
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:уши - пирон, куйрук - кравай, нрав - зехир
  • МПС:немско
  • Градс вечерник, балкан и река

Публикувано 17 март 2020 - 08:40

Видът Sus scrofa в района на мойта дружина - село Д., разположено в южната част на Д. масив, част от Преспанския дял на най-североизточната част на Западните Родопи - си е жив и здрав, поне така беше миналия петък, кога ходих последно. Една от хранилките все още се зарежда чат - пат и камерата показва редовни посещения на няколко хубави бабки, всяка от които води по няколко лански приплода. Друга една хранилка не е зареждана от месеци (снегът в района беше към 1.5 метра дебел и районът беше недостъпен), но и там има множество следи от прасета.

• Skitnik, Щирлиц, 5_AR и 7 други харесват това

#11 Анелин

Анелин

Ловец

• Златно Перо
  • PipPipPipPipPip
  • 57 Мнения:
  • Име:Анелин Славейков
  • Оръжие:ТОЗ 34 ЕР; ТТ, ИЖ 17
  • Куче:сетер
  • МПС:Ауди
  • ГрадПлевен

Публикувано 18 март 2020 - 08:17

Идат си ... полечка...в Централна Северна България...яз. "Сопот"...явно "Бялка" и "Напоя" са спасили по нещо!

Този пост е редактиран от Анелин: 18 март 2020 - 08:17

• damian1 харесва това

#12 Ano

Ano

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 39 Мнения:
  • Оръжие:Made in Italy
  • Куче:Kurzhaar
  • МПС:4x4
  • ГрадSouthWest

Публикувано 18 март 2020 - 10:22

Уви и по югозапада се мярка по някое прасе на камерите въпреки моите скептични прогнози! Дано родят и оцелеят от хищници и колбасари. За чума не ми се коментира, че ще стигнем и до корона... :snappy:

Този пост е редактиран от Ano: 18 март 2020 - 10:22

#13 tosho_7901

tosho_7901

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 120 Мнения:

Публикувано 18 март 2020 - 11:23

Короната ни подкара нас, жегите ще активизират чумата и есента няма да има движение в горите ни на хора, ни на прасета!

#14 Dimo Rusev

Dimo Rusev

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 305 Мнения:
  • Име:Димо Русев
  • Оръжие:ТОЗ 34 , Биатлон-6 ,Weatherby vanguard 2, Mossberg 9200 , ZKK 600, ZBK 110,ZH 301, ZH304,Armed SBW410
  • Куче:Epagneul Breton
  • МПС:ВАЗ 21214, Mitsubishi L300,Mitsubishi L400
  • ГрадРусе

Публикувано 19 март 2020 - 12:00

Аз пък съм убеден, че има вече прасета при нас дето няма да им изсъхне кожата от АЧС. Иван Кючуков спомена за стопанството в което има голяма смъртност, с което граничи нашият район, но при такава голяма концентрация все още има живи и здрави и съм оптимист. На събранието на дружината мисля да заявя,че когато съм ръководител на лова ще има наказания за отстреляни женски над 2 годиншни. Донякъде се радвам на чумата щот вече окапаха навлеците и разни мръвкари, и се получава страхотен лов дори цял ден да вдигнем едно прасе!!

Поздрави и Наслука

• ДБД, Todir, elwix и 7 други харесват това

#15 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,Браунинг,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 19 март 2020 - 07:28

Идат си ... полечка...в Централна Северна България...яз. "Сопот"...явно "Бялка" и "Напоя" са спасили по нещо!

Определена група бг "ловци" миналата година имат гръмнати около 250 майки в бялка...
Каквото и да е имало там на времето... Сега е пълна леш...
Ако някое прасе е оцеляло ,то е оцеляло въпреки стопанствата и въпреки другите фактори...а не благодарение на тях...
  • ДБД, NBP и myrko харесват това

#16 myrko

myrko

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 151 Мнения:
  • Име:Иванов
  • Оръжие:иж 43 , иж 58 , Merkel RX Helix 30-06
  • Куче:Померан :) Курцхаар
  • ГрадВелико Търново

Публикувано 19 март 2020 - 08:17

Определена група бг "ловци" миналата година имат гръмнати около 250 майки в бялка...
Каквото и да е имало там на времето... Сега е пълна леш...
Ако някое прасе е оцеляло ,то е оцеляло въпреки стопанствата и въпреки другите фактори...а не благодарение на тях...

Навярно говориш за “Вип” ловците на България ...... къде на филма им прасето се оплита в телената мрежа :( а те се хвалят че имали убити повече от цяла България ....... Парата не подбира ....
  • Todir харесва това

#17 Mir@k@

Mir@k@

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 34 Мнения:
  • Име:Мирослав Нешев
  • Оръжие:ЧЗ-12к.Бърно-1
  • Куче:Е.бретон,Мелези- 2бр.
  • МПС:параход
  • ГрадВидин

Публикувано 19 март 2020 - 09:53

При нас северозападна България, границата със Сърбия все още чумата не е дошла или не е в такива големи размери да я забележим . Въпрос на време е да се случи, защото по Белоградчишко вече намират. А ние сме близо. Говорих с колега от дружинката който е и арендатор и ми каза, че има много движение и ровено. Те първа ще ядем х...

#18 LyudmilLov

LyudmilLov

Ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1342 Мнения:

Публикувано 19 март 2020 - 10:52

През януари и февруари в две от ловищата на нашето поле съм видял само един доста едър глиган и едно прасе до 100-тина кг. Дири от движение на групи прасета не съм засичал, както беше преди АЧС.

Много лошо впечатление ми направи това, което видях на прибиране от София- на поляната преди разклона за с.Осиковица.

Не знам дали се прилагат още мерките, които бяха предписани за отглеждане на домашни прасета, но на поляната имаше свободно пасящо стадо от домашни прасета- свиня майка с 10 - 12 прасенца от по 15-тина кг. На 100-тина метра от тях имаше стадо от 15- тина крави. 

• NBP харесва това

#19 JPB

JPB

Ловец

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Бенели,Блазер,Браунинг,иж и чз..
  • Куче:Пойнтер
  • МПС:Дачилак Дъстър

Публикувано 19 март 2020 - 11:08

Навярно говориш за “Вип” ловците на България ...... къде на филма им прасето се оплита в телената мрежа :( а те се хвалят че имали убити повече от цяла България ....... Парата не подбира ....

В оградите на бялка отдавна няма нищо,или ако има ,са останали някакви ситни елени...
Свободната им територия гъмжеше от свини.... ама само стреляне и никакво стопанисване... няма как да се получат нещата..

#20 XuMePa

XuMePa

Начо Фен

• Администратор
  • 1453 Мнения:
  • ГрадСеверозападен

Публикувано 20 март 2020 - 12:36

Аз пък съм убеден, че има вече прасета при нас дето няма да им изсъхне кожата от АЧС. Иван Кючуков спомена за стопанството в което има голяма смъртност, с което граничи нашият район, но при такава голяма концентрация все още има живи и здрави и съм оптимист. На събранието на дружината мисля да заявя,че когато съм ръководител на лова ще има наказания за отстреляни женски над 2 годиншни. Донякъде се радвам на чумата щот вече окапаха навлеците и разни мръвкари, и се получава страхотен лов дори цял ден да вдигнем едно прасе!!

Поздрави и Наслука

И аз така съм намислил, но това трябва да се обсъди на събрание. Отделно още от сега знам, че ще влезем в темата, ама ние няма да ги бием , а съседите си ги бият.

Следващите 2-3 години трябва да бием само съответните приплоди от същата година и единоци. Е, сега верно, че се целят по трудно, друго си е от една страна да умериш юрганя, а от друга количеството мръвка е къде, къде по-голямо, но трябва да дадем време на полупацията да се възстанови.

Също така всякакви юнаци с терма и нощни ако пипат и прасета трябва да се докладват яко !

• danny_nikolov и damian1 харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

Change Theme!